gnome-logs master - en to ro translation catalogue (99 entries)

en: Alerts
ro: Alerte

en: Starred
ro: Marcate

en: All
ro: Toate

en: Applications
ro: Aplicații

en: System
ro: Sistem

en: Security
ro: Securitate

en: Updates
ro: Actualizări

en: Usage
ro: Utilizare

en: _New Window
ro: _Fereastră nouă

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Logs
ro: _Despre Înregistrări

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Export logs to a file
ro: Exportă înregistrările într-un fișier

en: Choose the boot from which to view logs
ro: Alegeți inițializarea de sistem de la care să vizualizați înregistrările

en: Search all the logs of the current category
ro: Caută toate înregistrările categoriei curente

en: Sender
ro: Expeditor

en: Time
ro: Oră

en: Message
ro: Mesaj

en: Audit Session
ro: Sesiune de bilanț

en: Kernel Device
ro: Dispozitiv de kernel

en: Priority
ro: Prioritate

en: Subject
ro: Subiect

en: Defined By
ro: Definit de

en: Support
ro: Suport

en: Documentation
ro: Documentație

en: Search logs
ro: Istoric căutări

en: Select journal field and timestamp range filtering options
ro: Selectați opțiunile de filtru pentru câmpul de jurnal și intervalul de datare

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
ro: Selectați un câmp de jurnal pentru a filtra înregistrările potrivit cu acesta

en: All Available Fields
ro: Toate câmpurile disponibile

en: Parameters
ro: Parametri

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
ro: Ce

en: Select Journal Field…
ro: Selectează câmp de jurnal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
ro: Când

en: Show Logs from…
ro: Arată înregistrările de la…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
ro: Selectați intervalul de datare al intrărilor de înregistrare care se vor arăta

en: Current Boot
ro: Inițializarea de sistem curentă

en: Search Type
ro: Caută tipul

en: Substring
ro: Subșir

en: Match in any part of the string
ro: Potrivește în oricare parte a șirului

en: Match complete string only
ro: Potrivește doar șirul complet

en: Back
ro: Înapoi

en: Show Logs Starting From…
ro: Arată înregistrările începând de la…

en: Select a start date
ro: Selectați o dată de început

en: Select Start Date…
ro: Selectează data de început…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
ro: 22 ianuarie 2016 sau 1/22/2016

en: Select start time
ro: Selectați ora de început

en: Select Start Time…
ro: Selectează ora de început…

en: Hr
ro: Or

en: Until…
ro: Până la…

en: Select an end date
ro: Selectați o dată de terminare

en: Select End Date…
ro: Selectează data de terminare…

en: Select end time
ro: Selectați ora de terminare

en: Select End Time…
ro: Selectează ora de terminare…

en: Process Name
ro: Nume proces

en: Systemd Unit
ro: Unitate systemd

en: Executable Path
ro: Cale executabil

en: Previous Boot
ro: Inițializarea de sistem precedentă

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Last 3 days
ro: Ultimele 3 zile

en: Entire Journal
ro: Jurnalul întreg

en: Set Custom Range…
ro: Stabilește interval personalizat…

en: Help
ro: Ajutor

en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
ro: Închide o fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Application
ro: Aplicație

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
ro: Exportă înregistrările într-un fișier

en: Logs
ro: Înregistrări

en: View detailed event logs for the system
ro: Vizualizați jurnale de evenimente detaliate ale sistemului

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
ro: Înregistrări afișează evenimente din jurnalul systemd, și le sortează pe categorii, precum hardware și aplicații.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
ro: Folosind Înregistrări puteți căuta prin înregistrările dumneavoastră folosind un termen de căutare, și aveți acces la informații detaliate referitoare la fiecare eveniment printr-un simplu clic.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Log Viewer
ro: Jurnal de înregistrări

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
ro: log;journal;debug;error;jurnal;eroare;depanare;înregistrare;înregistrări;

en: Ignore warning
ro: Ignoră avertismentul

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
ro: Dacă se ignoră sau nu avertismentul care spune că nu aveți permisiuni suficiente pentru a vizualiza înregistrări. Dacă este ignorat, avertismentul nu va apărea din nou.

en: How to sort list rows in the event view list
ro: Cum să sortez rândurile listă în lista vizualizării evenimentelor

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
ro: Sortează rândurile listă în ordine ascendentă sau descendentă pentru tipul selectat

en: Failed To Open Help
ro: Nu s-a putut deschide ajutorul

en: Failed to open the given help URI: %s
ro: Nu s-a putut deschide URI-ul de ajutor dat: %s

en: _Close
ro: În_chide

en: Print version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și ieși

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
ro: Inițializare de sistem

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
ro: Niciun rezultat

en: Other
ro: Alta

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
ro: De la %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
ro: Până la %s

en: Export Failed
ro: Exportarea a eșuat

en: Unable to export log messages to a file
ro: Nu se pot exporta mesajele de înregistrare la un fișier

en: log messages
ro: mesaje de înregistrare

en: Unable to read system logs
ro: Nu se pot citi înregistrările de sistem

en: Unable to read user logs
ro: Nu se pot citi înregistrările de utilizator

en: No logs available
ro: Nu sunt înregistrări disponibile
