gnome-logs master - en to ru translation catalogue (112 entries)

en: Important
ru: Важные

en: Alerts
ru: Предупреждения

en: Starred
ru: Избранные

en: All
ru: Все

en: Applications
ru: Приложения

en: System
ru: Система

en: Security
ru: Безопасность

en: Hardware
ru: Оборудование

en: Updates
ru: Обновления

en: Usage
ru: Использование

en: _New Window
ru: _Создать окно

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Logs
ru: _О приложении

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Export logs to a file
ru: Экспортировать журналы в файл

en: Choose the boot from which to view logs
ru: Выберите загрузку, для которой хотите просмотреть журналы

en: Search all the logs of the current category
ru: Искать все журналы текущей категории

en: Sender
ru: Отправитель

en: Time
ru: Время

en: Message
ru: Сообщение

en: Audit Session
ru: Сеанс аудита

en: Kernel Device
ru: Устройство

en: Priority
ru: Приоритет

en: Subject
ru: Тема

en: Defined By
ru: Определено

en: Support
ru: Поддержка

en: Documentation
ru: Документация

en: Search logs
ru: Поиск журналов

en: Select journal field and timestamp range filtering options
ru: Выберите параметры фильтрации: поле журнала и диапазон меток времени

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
ru: Выберите поле журнала, по которому нужно фильтровать журнал

en: All Available Fields
ru: Все доступные поля

en: Parameters
ru: Параметры

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
ru: Что

en: Select Journal Field…
ru: Выбрать поле журнала…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
ru: Когда

en: Show Logs from…
ru: Показать журналы от…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
ru: Выберите диапазон меток времени записей журнала

en: Current Boot
ru: Текущая загрузка

en: Search Type
ru: Тип поиска

en: Substring
ru: Подстрока

en: Match in any part of the string
ru: Совпадение с любой частью строки

en: Exact
ru: Точное совпадение

en: Match complete string only
ru: Только полное совпадение строки

en: Back
ru: Назад

en: Show Logs Starting From…
ru: Показать журналы от…

en: Select a start date
ru: Выберите дату начала

en: Select Start Date…
ru: Выбрать дату начала…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
ru: 22 января 2016 или 01.22.2016

en: Select start time
ru: Выберите время начала

en: Select Start Time…
ru: Выберите время начала…

en: Hr
ru: ч

en: Min
ru: мин

en: Sec
ru: сек

en: Until…
ru: До…

en: Select an end date
ru: Выберите дату конца

en: Select End Date…
ru: Выбрать дату конца…

en: Select end time
ru: Выберите время конца

en: Select End Time…
ru: Выбрать время конца…

en: Process Name
ru: Имя процесса

en: Executable Path
ru: Исполняемый путь

en: Previous Boot
ru: Предыдущая загрузка

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Last 3 days
ru: За последние 3 дня

en: Entire Journal
ru: Весь журнал

en: Set Custom Range…
ru: Указать другой диапазон…

en: Help
ru: Справка

en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основные

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
ru: Закрыть окно

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Application
ru: Приложение

[ctx: shortcut window]
en: Find
ru: Найти

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
ru: Экспорт журналов в файл

en: Logs
ru: Журналы

en: View detailed event logs for the system
ru: Просмотр подробной информации о событиях в системе

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
ru: Приложение «Журналы» показывает события из журнала systemd и упорядочивает их по категориям (аппаратные, программные).

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
ru: С помощью приложения «Журналы» вы можете выполнять поиск по журналам и просматривать подробную информацию о событиях.

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Log Viewer
ru: Журнал событий

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
ru: логи;журнал;debug;ошибка;отладка;

en: Ignore warning
ru: Игнорировать предупреждения

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
ru: Игнорировать ли предупреждения о недостаточности прав для просмотра журналов. Если игнорируется, то предупреждения не будут показываться.

en: How to sort list rows in the event view list
ru: Как сортировать список строк в списке просмотра событий

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
ru: Сортировать список строк в порядке возрастания или убывания для выбранного типа

en: Failed To Open Help
ru: Не удалось открыть справку

en: Failed to open the given help URI: %s
ru: Не удалось открыть заданный URI справки: %s

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Print version information and exit
ru: Показать информацию о версии и выйти

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
ru: Загрузка

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
ru: Результаты отсутствуют

en: Other
ru: Другое

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
ru: От %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
ru: До %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
ru: %e %b. %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
ru: %e %b., %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
ru: %e %b., %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
ru: %e %b. %Y, %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
ru: %e %b. %Y, %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
ru: %e %b., %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
ru: %e %b., %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
ru: %e %b. %Y, %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
ru: %e %b. %Y, %H:%M

en: Export Failed
ru: Экспорт не удался

en: Unable to export log messages to a file
ru: Не удалось экспортировать сообщения журнала в файл

en: log messages
ru: cообщения журнала

en: Unable to read system logs
ru: Не удалось прочитать системные журналы

en: Unable to read user logs
ru: Не удалось прочитать пользовательские журналы

en: No logs available
ru: Нет доступных журналов
