gnome-logs master - en to sk translation catalogue (116 entries)

en: Important
sk: Dôležité

en: Alerts
sk: Upozornenia

en: Starred
sk: Označené hviezdičkou

en: All
sk: Všetky

en: Applications
sk: Aplikácie

en: System
sk: Systém

en: Security
sk: Bezpečnosť

en: Hardware
sk: Hardvér

en: Updates
sk: Aktualizácie

en: Usage
sk: Použitie

en: _New Window
sk: _Nové okno

en: Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové skratky

en: _Help
sk: _Pomocník

en: _About Logs
sk: _O aplikácii Záznamy

en: Export logs to a file
sk: Exportuje záznamy do súboru

en: Choose the boot from which to view logs
sk: Zvolí spustenie systému, z ktorého sa zobrazia záznamy

en: Search all the logs of the current category
sk: Vyhľadá všetky záznamy v aktuálnej kategórii

en: Sender
sk: Odosielateľ

en: Time
sk: Čas

en: Message
sk: Správa

en: Audit Session
sk: Audit relácie

en: Kernel Device
sk: Zariadenie jadra

en: Priority
sk: Priorita

en: Subject
sk: Predmet

en: Defined By
sk: Definoval

en: Support
sk: Podpora

en: Documentation
sk: Dokumentácia

en: Select journal field and timestamp range filtering options
sk: Vyberie voľby filtrovania podľa poľa žurnálu a časových značiek

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
sk: Vyberie pole žurnálu, podľa ktorého sa budú filtrovať záznamy

en: All Available Fields
sk: Všetky dostupné polia

en: Parameters
sk: Parametre

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
sk: Čo

en: Select Journal Field…
sk: Vybrať pole žurnálu…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
sk: Kedy

en: Show Logs from…
sk: Zobraziť záznamy od…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
sk: Vyberie rozsah časových značiek položiek záznamov, ktoré budú zobrazené

en: Current Boot
sk: Aktuálne spustenie

en: Search Type
sk: Typ vyhľadávania

en: Substring
sk: Čiastočná zhoda

en: Match in any part of the string
sk: Vyhľadá zhodu v akejkoľvek časti reťazca

en: Exact
sk: Presná zhoda

en: Match complete string only
sk: Vyhľadá iba zhodu celého reťazca

en: Back
sk: Späť

en: Show Logs Starting From…
sk: Zobraziť záznamy začínajúce od…

en: Select a start date
sk: Vyberie počiatočný dátum

en: Select Start Date…
sk: Vybrať počiatočný dátum…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
sk: 22. január 2016 alebo 22.1.2016

en: Select start time
sk: Vyberie počiatočný čas

en: Select Start Time…
sk: Vybrať počiatočný čas…

en: Hr
sk: Hod.

en: Min
sk: Min.

en: Sec
sk: Sek.

en: AM/PM
sk: Dopoludnia/Popoludní

en: Until…
sk: Do…

en: Select an end date
sk: Vyberie konečný dátum

en: Select End Date…
sk: Vybrať konečný dátum…

en: Select end time
sk: Vyberie konečný čas

en: Select End Time…
sk: Vybrať konečný čas…

en: Process Name
sk: Názov procesu

en: Systemd Unit
sk: Jednotka systém Systemd

en: Executable Path
sk: Cesta spustiteľného súboru

en: Previous Boot
sk: Predošlé spustenie

en: Today
sk: Dnes

en: Yesterday
sk: Včera

en: Last 3 days
sk: Posledné 3 dni

en: Entire Journal
sk: Celý žurnál

en: Set Custom Range…
sk: Nastaviť vlastný rozsah…

en: Help
sk: Pomocník

en: Ignore
sk: Ignorovať

[ctx: shortcut window]
en: General
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
sk: Otvorenie nového okna

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
sk: Zatvorenie okna

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sk: Zobrazenie pomocníka

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
en: Application
sk: Aplikácia

[ctx: shortcut window]
en: Find
sk: Nájdenie

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
sk: Export záznamov do súboru

en: GNOME Logs
sk: Záznamy prostredia GNOME

en: View detailed event logs for the system
sk: Zobrazuje podrobné záznamy o udalostiach v systéme

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
sk: Aplikácia záznamy zobrazuje udalosti zo žurnálu služby systemd a triedi ich do kategórií ako sú napríklad hardvér alebo aplikácie.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
sk: Použitím aplikácie Záznamy môžete vyhľadať zadaný výraz a kliknutím na udalosť zobraziť podrobné informácie o každej udalosti.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

en: Logs
sk: Záznamy

en: Log Viewer
sk: Prehliadač záznamov

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
sk: log;záznam;žurnál;denník;ladenie;chyba;

en: Ignore warning
sk: Ignorovať upozornenie

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
sk: Či sa má ignorovať upozornenie, ktoré vám hovorí o tom, že nemáte dostatočné oprávnenie na zobrazenie záznamov. Ak je ignorované, upozornenie sa už znova nezobrazí.

en: How to sort list rows in the event view list
sk: Ako usporiadať riadky zoznamu v zobrazení udalostí

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
sk: Usporiadať zoznam riadkov vzostupne alebo  zostupne pre vybratý typ

en: View and search logs
sk: Zobrazuje a prehľadáva záznamy

en: Print version information and exit
sk: Vypíše informácie o verzii a skončí

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
sk: Spustenie

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
sk: Žiadne výsledky

en: Other
sk: Ostatné

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
sk: Od %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
sk: Do %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
sk: %e. %B %Y

en: AM
sk: Dopoludnia

en: PM
sk: Popoludní

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
sk: %k:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
sk: %e. %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
sk: %e. %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
sk: %e. %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
sk: %e. %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
sk: %e. %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
sk: %e. %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
sk: %e. %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
sk: %e. %b %Y %H:%M

en: Save logs
sk: Uloženie záznamov

en: _Save
sk: _Uložiť

en: _Cancel
sk: _Zrušiť

en: log messages
sk: správy záznamu

en: Unable to export log messages to a file
sk: Nie je možné exportovať správy záznamu do súboru

en: Unable to read system logs
sk: Nie je možné čítať systémové záznamy

en: Unable to read user logs
sk: Nie je možné čítať záznamy používateľa

en: No logs available
sk: Nie sú dostupné žiadne záznamy
