gnome-logs master - en to sv translation catalogue (112 entries)

en: Important
sv: Viktigt

en: Alerts
sv: Varningar

en: Starred
sv: Favoriter

en: All
sv: Alla

en: Applications
sv: Program

en: Security
sv: Säkerhet

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Usage
sv: Användning

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Logs
sv: _Om Loggar

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Export logs to a file
sv: Exportera loggar till en fil

en: Choose the boot from which to view logs
sv: Välj uppstarten från vilken loggar ska visas

en: Search all the logs of the current category
sv: Sök alla loggar för den aktuella kategorin

en: Sender
sv: Avsändare

en: Time
sv: Tid

en: Message
sv: Meddelande

en: Audit Session
sv: Granskningssession

en: Kernel Device
sv: Kärnenhet

en: Priority
sv: Prioritet

en: Subject
sv: Ämne

en: Defined By
sv: Definierat av

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Search logs
sv: Sök loggar

en: Select journal field and timestamp range filtering options
sv: Välj filteralternativ för journalfält och tidsstämpelintervall

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
sv: Välj ett journalfält för att filtrera loggarna efter det

en: All Available Fields
sv: Alla tillgängliga fält

en: Parameters
sv: Parametrar

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
sv: Vad

en: Select Journal Field…
sv: Välj journalfält…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
sv: När

en: Show Logs from…
sv: Visa loggar från…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
sv: Välj tidsstämpelintervall för loggposterna som ska visas

en: Current Boot
sv: Aktuell uppstart

en: Search Type
sv: Söktyp

en: Substring
sv: Delsträng

en: Match in any part of the string
sv: Matcha i någon del av strängen

en: Exact
sv: Exakt

en: Match complete string only
sv: Matcha endast fullständig sträng

en: Back
sv: Bakåt

en: Show Logs Starting From…
sv: Visa loggar från och med…

en: Select a start date
sv: Välj ett startdatum

en: Select Start Date…
sv: Välj startdatum…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
sv: 22 januari 2016 eller 2016-01-22

en: Select start time
sv: Välj starttid

en: Select Start Time…
sv: Välj starttid…

en: Hr
sv: Tim

en: Sec
sv: Sek

en: AM/PM
sv: fm/em

en: Until…
sv: Till…

en: Select an end date
sv: Välj ett slutdatum

en: Select End Date…
sv: Välj slutdatum…

en: Select end time
sv: Välj sluttid

en: Select End Time…
sv: Välj sluttid…

en: Process Name
sv: Processnamn

en: Systemd Unit
sv: Systemd-enhet

en: Executable Path
sv: Körbar sökväg

en: Previous Boot
sv: Föregående uppstart

en: Today
sv: I dag

en: Yesterday
sv: I går

en: Last 3 days
sv: Senaste 3 dagarna

en: Entire Journal
sv: Hela journalen

en: Set Custom Range…
sv: Ställ in ett anpassat intervall…

en: Help
sv: Hjälp

en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
sv: Stäng ett fönster

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Application
sv: Program

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
sv: Exportera loggar till en fil

en: Logs
sv: Loggar

en: View detailed event logs for the system
sv: Visa detaljerade händelseloggar för systemet

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
sv: Loggar visar händelser från systemd-journalen och sorterar in dem i kategorier som exempelvis hårdvara eller program.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
sv: Med Loggar kan du söka dina loggar genom att skriva in en sökterm. Se sedan detaljerad information om enstaka händelser genom att klicka på dem.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Log Viewer
sv: Loggvisare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
sv: logg;journal;debug;avlusning;fel;felsökning;

en: Ignore warning
sv: Ignorera varning

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
sv: Huruvida varningen som säger att du inte har tillräckliga rättigheter för att visa loggar ska ignoreras. Om den ignoreras kommer varningen inte att visas igen.

en: How to sort list rows in the event view list
sv: Hur listrader ska sorteras i händelsevylistan

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
sv: Sortera listrader i stigande eller fallande ordning för den valda typen

en: Failed To Open Help
sv: Misslyckades med att öppna hjälp

en: Failed to open the given help URI: %s
sv: Misslyckades med att öppna angiven hjälp-URI: %s

en: _Close
sv: S_täng

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
sv: Uppstart

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
sv: Inga resultat

en: Other
sv: Övrigt

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
sv: Från %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
sv: Till %s

en: AM
sv: fm

en: PM
sv: em

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
sv: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
sv: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
sv: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
sv: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
sv: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
sv: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
sv: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
sv: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
sv: Export misslyckades

en: Unable to export log messages to a file
sv: Kan ej exportera loggmeddelanden till en fil

en: log messages
sv: loggmeddelanden

en: Unable to read system logs
sv: Kan ej läsa systemloggar

en: Unable to read user logs
sv: Kan ej läsa användarloggar

en: No logs available
sv: Inga loggar tillgängliga
