gnome-logs master - en to te translation catalogue (30 entries)

en: _New Window
te: కొత్త కిటికీ (_n)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

en: _About
te: గురించి (_A)

en: _Quit
te: నిష్క్రమించు (_Q)

en: Important
te: కీలకం

en: Alerts
te: హెచ్చరికలు

en: Starred
te: నక్షత్రకాలు

en: All
te: అన్నీ

en: Applications
te: అనువర్తనాలు

en: System
te: వ్యవస్థ

en: Security
te: భద్రత

en: Hardware
te: హార్డ్‌వేర్

en: Updates
te: నవీకరణలు

en: Usage
te: వినియోగం

en: Logs
te: చిట్టాలు

en: Go back to the event view
te: తిరిగి కార్యక్రమ వీక్షణకు వెళ్ళు

en: Search the displayed logs
te: ప్రదర్శిత చిట్టాలను వెతకండి

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
te: వ్యవస్థ జర్నలు, మరియు వాటిని వర్గాలుగా క్రమబద్దీకరించి (హార్డువేరు, అనువర్తనాలులా) వాటి నుండి కార్యక్రమాలను చిట్టాలు చూపిస్తాయి.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
te: చిట్టాలతో వెతుకులాట పదాన్ని టంకింటి మీ చిట్టాలను వెతకవచ్చు, మరియు ప్రతీ కార్యక్రమం పై నొక్కడం ద్వారా వివరణాత్మకమైన సమాచారాన్ని చూడవచ్చు.

en: Log Viewer
te: చిట్టా చూపకం

en: View detailed event logs for the system
te: వ్యవస్థ కోసం వివరణాత్మకమైన కార్యక్రమ చిట్టాలను చూడండి

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
te: చిట్టా;జర్నల్;దోషశోధన;దోషంచ;

en: View and search logs
te: చిట్టాలను చూడండి, వెతకండి

en: Print version information and exit
te: రూపాంతర సమాచారం ముద్రించి, నిష్క్రమించు

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No results
te: ఏ ఫలితాలు లేవు

en: Not implemented
te: అమలుపరచలేదు

en: Message
te: సందేశం

note: TODO: Give a user-friendly representation of the priority.
en: Priority
te: ప్రాధాన్యత

en: Kernel Device
te: కెర్నలు పరికరం

en: Audit Session
te: ఆడిట్ ఘట్టం
