gnome-logs master - en to tg translation catalogue (36 entries)

en: Important
tg: Муҳим

en: Alerts
tg: Ҳушдорҳо

en: Starred
tg: Ситорадор

en: All
tg: Ҳама

en: Applications
tg: Барномаҳо

en: System
tg: Система

en: Security
tg: Амният

en: Hardware
tg: Сахтафзор

en: Updates
tg: Навсозиҳо

en: Usage
tg: Истифода

note: Name and summary taken from the desktop file.
en: Logs
tg: Сабтҳо

en: Go back to the event view
tg: Бозгашт ба намуди рӯйдод

en: Search the displayed logs
tg: Ҷустуҷӯ дар сабтҳои намоён

en: Message
tg: Паём

en: Audit Session
tg: Ҷаласаи назоратӣ

en: Kernel Device
tg: Дастгоҳи ҳаста

en: Priority
tg: Аввалият

en: Subject
tg: Мавзӯъ

en: Defined By
tg: Муайяяншуда аз тарафи

en: Support
tg: Дастгирӣ

en: Documentation
tg: Санадҳо

en: _New Window
tg: _Равзанаи нав

en: _Help
tg: _Кумак

en: _About
tg: _Дар бораи барнома

en: _Quit
tg: _Хуруҷ

en: View detailed event logs for the system
tg: Намоиш додни сабтҳои рӯйдодҳои ботафсил барои система

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
tg: Сабтҳои рӯйдодҳо рӯйдодҳоро аз маҷаллаи системавӣ намоиш медиҳанд ва онҳоро ба категорияҳо, монанди сахтафзор ва нармафзор, мураттаб мекунад.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
tg: Бо истифодаи сабти рӯйдодҳо шумо метавонед сабти рӯйдодҳои худро аз рӯи калимаҳои калидӣ ҷустуҷӯ кунед ва бо зеркунӣ ба онҳо маълумоти ботафсилро намоиш диҳед.

en: Log Viewer
tg: Барномаи намоиши сабтҳои рӯйдодҳо

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
tg: сабт;маҷалла;ислоҳи хато;хато;

en: How to sort list rows in the event view list
tg: Тарзи мураттаб кардани қаторҳои рӯйхат дар рӯйхати намуди рӯйдодҳо

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
tg: Мураттаб кардани рӯйхат бо тартиби болошаванда ё камшаванда барои навъи интихобшуда

en: View and search logs
tg: Намоиш ва ҷустуҷӯи сабтҳои рӯйдодҳо

en: Print version information and exit
tg: Намоиш додани маълумоти версия ва баромадан

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No results
tg: Ягон натиҷа нест

en: Other
tg: Дигар
