gnome-logs master - en to tr translation catalogue (115 entries)

en: Important
tr: Önemli

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: All
tr: Tümü

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: System
tr: Sistem

en: Security
tr: Güvenlik

en: Hardware
tr: Donanım

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Usage
tr: Kullanım

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: Y_ardım

en: _About Logs
tr: Günlükler _Hakkında

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Export logs to a file
tr: Günlükleri dosyaya aktar

en: Choose the boot from which to view logs
tr: Günlük kayıtlarının görüntüleneceği önyüklemeyi seç

en: Search all the logs of the current category
tr: Geçerli kategorideki tüm günlüklerde arama yap

en: Sender
tr: Gönderen

en: Time
tr: Zaman

en: Message
tr: İleti

en: Audit Session
tr: Denetim Oturumu

en: Kernel Device
tr: Çekirdek (Kernel) Aygıtı

en: Priority
tr: Öncelik

en: Subject
tr: Konu

en: Defined By
tr: Tanımlayan

en: Support
tr: Destek

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Search logs
tr: Günlükleri ara

en: Select journal field and timestamp range filtering options
tr: Seçenekleri süzmek için zaman damgası aralığı ve günlük alanı seç

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
tr: Kayıtları Süzmek için Günlük Alanı Seç

en: All Available Fields
tr: Tüm Uygun Alanlar

en: Parameters
tr: Parametreler

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
tr: Ne

en: Select Journal Field…
tr: Günlük Alanı Seç…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
tr: Ne Zaman

en: Show Logs from…
tr: Kayıtları göster…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
tr: Gösterilecek Kayıt Girdileri için Zaman Damgası Aralığı Seç

en: Current Boot
tr: Geçerli Önyükleme

en: Search Type
tr: Tür Ara

en: Substring
tr: Alt dizge

en: Match in any part of the string
tr: Sözcüğün herhangi bir yerini eşleştir

en: Exact
tr: Tam

en: Match complete string only
tr: Yalnızca tüm kelimeyi eşleştir

en: Back
tr: Geri

en: Show Logs Starting From…
tr: Kayıtları göstermeye başla…

en: Select a start date
tr: Başlangıç tarihi seç

en: Select Start Date…
tr: Başlangıç Tarihi Seç…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
tr: 22 Ocak 2016 veya 1/22/2016

en: Select start time
tr: Başlangıç saati seç

en: Select Start Time…
tr: Başlangıç Saati Seç…

en: Hr
tr: Sa

en: Min
tr: Dk

en: Sec
tr: Sn

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS

en: Until…
tr: İtibaren…

en: Select an end date
tr: Bitiş tarihi seç

en: Select End Date…
tr: Bitiş Tarihi Seç…

en: Select end time
tr: Bitiş saati seç

en: Select End Time…
tr: Bitiş Saati Seç…

en: Process Name
tr: Süreç Adı

en: Systemd Unit
tr: Systemd Birimi

en: Executable Path
tr: Çalıştırılabilir Konum

en: Previous Boot
tr: Önceki Önyükleme

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Last 3 days
tr: Son 3 gün

en: Entire Journal
tr: Tüm Günlük

en: Set Custom Range…
tr: Özel Aralık Ayarla…

en: Help
tr: Yardım

en: Ignore
tr: Yok say

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: shortcut window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
tr: Günlükleri dosyaya aktar

en: Logs
tr: Günlükler

en: View detailed event logs for the system
tr: Sistem için ayrıntılı olay günlüklerini görüntüle

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
tr: Günlükler, systemd günlüğünden olayları gösterir ve bunları donanım ve uygulamalar gibi kategoriler halinde sıralar.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
tr: Günlükleri kullanarak, bir arama terimi yazarak günlüklerde arama yapabilir ve her olayın üzerine tıklayarak hakkındaki ayrıntılı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Log Viewer
tr: Günlük Görüntüleyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
tr: log;kayıt;journal;günlük;dergi;debug;hata ayıklama;error;hata;

en: Ignore warning
tr: Uyarıyı yok say

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
tr: Günlükleri görmek için yeterli izniniz olmadığını söyleyen uyarının yok sayılıp sayılmayacağı. Eğer yok sayılırsa, uyarı yeniden çıkmayacak.

en: How to sort list rows in the event view list
tr: Olay görüntüleme listesinde liste satırlarının nasıl sıralanacağı

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
tr: Seçili tür için liste satırlarını artan ya da azalan düzende sırala

en: Failed To Open Help
tr: Yardım Açılamadı

en: Failed to open the given help URI: %s
tr: Belirtilen yardım URI açılamadı: %s

en: _Close
tr: _Kapat

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgilerini yazdır ve çık

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
tr: Önyükleme

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
tr: Sonuç Yok

en: Other
tr: Diğer

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
tr: %s’den

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
tr: %s’e

en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
tr: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
tr: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
tr: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
tr: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
tr: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
tr: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
tr: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
tr: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
tr: Günlükler Dışa Aktarılamadı

en: Unable to export log messages to a file
tr: Günlük iletileri dosyaya aktarılamadı

en: log messages
tr: günlük iletileri

en: Unable to read system logs
tr: Sistem günlükleri okunamadı

en: Unable to read user logs
tr: Kullanıcı günlükleri okunamadı

en: No logs available
tr: Kullanılabilir günlük yok
