gnome-logs master - en to eu translation catalogue (116 entries)

en: Important
eu: Garrantzitsua

en: Alerts
eu: Abisuak

en: Starred
eu: Izarduna

en: All
eu: Denak

en: Applications
eu: Aplikazioak

en: System
eu: Sistema

en: Security
eu: Segurtasuna

en: Hardware
eu: Hardwarea

en: Updates
eu: Eguneratzeak

en: Usage
eu: Erabilera

en: _New Window
eu: _Leiho berria

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Logs
eu: Logs aplikazioari _buruz

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: Export logs to a file
eu: Esportatu erregistroak fitxategi batera

en: Choose the boot from which to view logs
eu: Aukeratu abioa (haren erregistroak ikusteko)

en: Search all the logs of the current category
eu: Bilatu uneko kategoriaren erregistro guztiak

en: Sender
eu: Bidaltzailea

en: Time
eu: Ordua

en: Message
eu: Mezua

en: Audit Session
eu: Ikuskatze-saioa

en: Kernel Device
eu: Nukleoaren gailua

en: Priority
eu: Lehentasuna

en: Subject
eu: Gaia

en: Defined By
eu: Honek definituta

en: Support
eu: Euskarria

en: Documentation
eu: Dokumentazioa

en: Search logs
eu: Bilatu erregistroetan

en: Select journal field and timestamp range filtering options
eu: Hautatu egunkariaren eremua eta denbora-zigiluaren barrutia iragazteko aukerak

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
eu: Hautatu egunkariaren eremua horren arabera erregistroak iragazteko

en: All Available Fields
eu: Eremu erabilgarri guztiak

en: Parameters
eu: Parametroak

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
eu: Zer

en: Select Journal Field…
eu: Hautatu egunkariaren eremua…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
eu: Noiz

en: Show Logs from…
eu: Erakutsi _erregistroak…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
eu: Hautatu denbora-zigiluaren barrutia erregistroen sarrerak erakusteko

en: Current Boot
eu: Uneko abioa

en: Search Type
eu: Bilaketa-mota

en: Substring
eu: Azpikatea

en: Match in any part of the string
eu: Bat etorri katearen edozer zatirekin

en: Exact
eu: Zehatza

en: Match complete string only
eu: Bat etorri kate osoarekin soilik

en: Back
eu: Atzera

en: Show Logs Starting From…
eu: Erakutsi erregistroak honako datatik…

en: Select a start date
eu: Hautatu hasierako data

en: Select Start Date…
eu: Hautatu hasierako data…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
eu: 22 Urtarrila 2016 or 1/22/2016

en: Select start time
eu: Hautatu hasierako ordua

en: Select Start Time…
eu: Hautatu hasierako ordua…

en: Hr
eu: Or

en: Sec
eu: Seg

en: Until…
eu: Arte…

en: Select an end date
eu: Hautatu amaierako data

en: Select End Date…
eu: Hautatu amaierako data…

en: Select end time
eu: Hautatu amaierako ordua

en: Select End Time…
eu: Hautatu amaierako ordua…

en: PID
eu: PIDa

en: UID
eu: UIDa

en: GID
eu: GIDa

en: Process Name
eu: Prozesuaren izena

en: Systemd Unit
eu: Systemd unitatea

en: Executable Path
eu: Exekutagarriaren bide-izena

en: Previous Boot
eu: Aurreko abioa

en: Today
eu: Gaur

en: Yesterday
eu: Atzo

en: Last 3 days
eu: Azken 3 egun

en: Entire Journal
eu: Egunkari osoa

en: Set Custom Range…
eu: Ezarri barruti pertsonalizatua…

en: Help
eu: Laguntza

en: Ignore
eu: Ez ikusi egin

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
eu: Ireki leiho berria

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
eu: Itxi leihoa

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Application
eu: Aplikazioa

[ctx: shortcut window]
en: Find
eu: Bilatu

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
eu: Esportatu erregistroak fitxategi batera

en: Logs
eu: Erregistroak

en: View detailed event logs for the system
eu: Ikusi sistemaren erregistroetako gertaera xeheak

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
eu: Logs aplikazioak systemd egunkariak sortutako gertaerak bistaratzeaz gain, haiek kategorietan antolatzen ditu (adibidez, 'hardwarea' edo 'aplikazioak').

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
eu: Logs erabilita, erregistroetan bilaketak egin ditzakezu bilaketa-hitz bat idatzita , eta gertaera bakoitzaren informazio xehea ikus dezakezu haren gainean klik eginez gero.

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Log Viewer
eu: Erregistroen ikustailea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
eu: erregistroa;egunkaria;arazketa;errorea;

en: Ignore warning
eu: Ez ikusi egin abisuari

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
eu: Erregistroak ikusteko nahikoa baimen ez dituzula buruz jakinarazten zaituen abisuari ez ikusi egon edo ez. Ez ikusi egiten badiozu, abisua ez zaizu berriro agertuko.

en: How to sort list rows in the event view list
eu: Nola ordenatu errenkadak gertaeren ikuspegiaren zerrendan

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
eu: Ordenatu hautatutako motaren errenkadak gorantz edo beherantz

en: Failed To Open Help
eu: Huts egin du laguntza irekitzeak

en: Failed to open the given help URI: %s
eu: Huts egin du laguntzaren URIa irekitzeak: %s

en: _Close
eu: It_xi

en: Print version information and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
eu: Abioa

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
eu: Ez dago emaitzarik

en: Other
eu: Bestelakoa

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
eu: %s(e)tik

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
eu: %s arte

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
eu: %Y.eko %Bren %e

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M %p
eu: %l:%M %p%l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
eu: %b(a)ren  %ean, %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
eu: %b(a)ren  %ean, %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
eu: %Y.eko %b(a)ren  %ean, %H:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
eu: %Y.eko %b(a)ren  %ean, %H:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
eu: %b(a)ren  %ean, %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
eu: %b(a)ren  %ean, %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
eu: %Y.eko %b(a)ren  %ean, %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
eu: %Y.eko %b(a)ren  %ean, %H:%M

en: Export Failed
eu: Esportazioak huts egin du

en: Unable to export log messages to a file
eu: Ezin dira erregistro-mezuak fitxategi batera esportatu

en: log messages
eu: erregistro-mezuak

en: Unable to read system logs
eu: Ezin dira sistemaren erregistroak irakurri

en: Unable to read user logs
eu: Ezin dira erabiltzailearen erregistroak irakurri

en: No logs available
eu: Ez dago erregistrorik eskuragarri
