gnome-logs master - en to fr translation catalogue (110 entries)

en: Alerts
fr: Alertes

en: Starred
fr: Favoris

en: All
fr: Tous

en: System
fr: Système

en: Security
fr: Sécurité

en: Hardware
fr: Matériel

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Usage
fr: Utilisation

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: _Aide

en: _About Logs
fr: À _propos de Journaux

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Export logs to a file
fr: Exporter les journaux dans un fichier

en: Choose the boot from which to view logs
fr: Sélectionnez le démarrage dont vous voulez voir le journal

en: Search all the logs of the current category
fr: Chercher dans tous les journaux de la catégorie actuelle

en: Sender
fr: Émetteur

en: Time
fr: Heure

en: Audit Session
fr: Session d’audit

en: Kernel Device
fr: Périphérique noyau

en: Priority
fr: Priorité

en: Subject
fr: Objet

en: Defined By
fr: Défini par

en: Support
fr: Prise en charge

en: Search logs
fr: Rechercher des journaux

en: Select journal field and timestamp range filtering options
fr: Choisir les options de filtrage « champ de journal » et « intervalle de temps »

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
fr: Choisir un champ de journal selon lequel filtrer les journaux

en: All Available Fields
fr: Tous les champs disponibles

en: Parameters
fr: Paramètres

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
fr: Quoi

en: Select Journal Field…
fr: Choisir un champ de journal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
fr: Quand

en: Show Logs from…
fr: Afficher les journaux depuis le…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
fr: Choisir un intervalle de temps des entrées de journal à afficher

en: Current Boot
fr: Démarrage courant

en: Search Type
fr: Type de recherche

en: Substring
fr: Partiellement

en: Match in any part of the string
fr: Afficher les messages dont une partie correspond au motif saisi

en: Exact
fr: Exactement

en: Match complete string only
fr: Afficher les messages correspondant exactement au motif saisi

en: Back
fr: En arrière

en: Show Logs Starting From…
fr: Montrer les journaux depuis le…

en: Select a start date
fr: Choisir une date de début

en: Select Start Date…
fr: Choisir la date de début…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
fr: 22 janvier 2016 ou 22/01/2016

en: Select start time
fr: Choisir l’heure de début

en: Select Start Time…
fr: Choisir l’heure de début…

en: Hr
fr: Heure

en: Min
fr: Min.

en: Sec
fr: Sec.

en: AM/PM
fr: a.m./p.m.

en: Until…
fr: Jusqu’au…

en: Select an end date
fr: Choisir une date de fin

en: Select End Date…
fr: Choisir la date de fin…

en: Select end time
fr: Choisir l’heure de fin

en: Select End Time…
fr: Choisir l’heure de fin…

en: Process Name
fr: Nom du processus

en: Systemd Unit
fr: Unité Systemd

en: Executable Path
fr: Chemin de l’exécutable

en: Previous Boot
fr: Démarrage précédent

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Last 3 days
fr: Les 3 derniers jours

en: Entire Journal
fr: Le journal tout entier

en: Set Custom Range…
fr: Définir un intervalle de temps personnalisé…

en: Help
fr: Aide

en: Ignore
fr: Ignorer

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
fr: Fermer une fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Find
fr: Trouver

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
fr: Exporter les journaux dans un fichier

en: Logs
fr: Journaux

en: View detailed event logs for the system
fr: Afficher en détail les évènements du système

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
fr: Journaux affiche les évènements du journal de systemd, et les trie par catégories, telles que matériel et applications.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
fr: Avec Journaux, vous pouvez rechercher dans les journaux en saisissant un terme et visualiser des informations détaillées à propos de chaque évènement en cliquant dessus.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Log Viewer
fr: Visionneur de journaux

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
fr: log;journal;journaux;debug;erreur;

en: Ignore warning
fr: Ignorer l’avertissement

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
fr: Indique s’il faut ignorer l’avertissement disant que vous n’avez pas les droits suffisants pour lire les journaux. Si ignoré, l’avertissement n’apparaîtra plus.

en: How to sort list rows in the event view list
fr: Comment trier les lignes dans la liste des évènements

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
fr: Trier les lignes de la liste par ordre croissant ou décroissant pour le type sélectionné

en: Failed To Open Help
fr: Échec de l’ouverture de l’aide

en: Failed to open the given help URI: %s
fr: Échec de l’ouverture de l’URI d’aide fournie : %s

en: _Close
fr: _Fermer

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations sur la version et quitter.

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
fr: Démarrage

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Other
fr: Autre

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
fr: À partir du %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
fr: Jusqu’au %s

en: AM
fr: a.m.

en: PM
fr: p.m.

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
fr: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
fr: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
fr: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
fr: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
fr: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
fr: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
fr: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
fr: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
fr: Échec de l’exportation

en: Unable to export log messages to a file
fr: Impossible d’exporter les messages de journalisation dans un fichier

en: log messages
fr: messages de journal

en: Unable to read system logs
fr: Impossible de lire les journaux systèmes

en: Unable to read user logs
fr: Impossible de lire les journaux utilisateurs

en: No logs available
fr: Aucun journal disponible
