gnome-logs master - en to vi translation catalogue (64 entries)

en: Important
vi: Quan trọng

en: Alerts
vi: Báo động

en: Starred
vi: Đã khởi động

en: All
vi: Tất cả

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: System
vi: Hệ thống

en: Security
vi: Bảo mật

en: Hardware
vi: Phần cứng

en: Updates
vi: Cập nhật

en: Usage
vi: Cách dùng

en: Go back to the event view
vi: Trở lại xem sự kiện

en: Export logs to a file
vi: Xuất nhật ký ra một tập tin

en: Choose the boot from which to view logs
vi: Chọn phần khởi động mà muốn xem nhật ký

en: Search all the logs of the current category
vi: Tìm trong mọi nhật ký của thể loại hiện tại

en: Message
vi: Thông báo

en: Audit Session
vi: Phiên kiểm tra

en: Kernel Device
vi: Thiết bị nhân

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Defined By
vi: Định nghĩa bởi

en: Support
vi: Hỗ trợ

en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Help
vi: Trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
vi: Mở một cửa sổ mới

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
vi: Đóng cửa sổ

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Find
vi: Tìm

en: _New Window
vi: Cửa _sổ mới

en: _Help
vi: T_rợ giúp

en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

en: _About
vi: G_iới thiệu

en: _Quit
vi: T_hoát

en: GNOME Logs
vi: Nhật ký máy GNOME

en: View detailed event logs for the system
vi: Xem nhật ký sự kiện chi tiết của hệ thống

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
vi: Ứng dụng xem nhật ký này cho ta xem nhật ký do máy tính ghi lại, và sắp xếp chúng thành từng nhóm, như là phần cứng và ứng dụng.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
vi: Dùng ứng dụng xem nhật ký này, bạn có thể tìm trong nhật ký bằng cách gõ các hạng mục muốn tìm, và hiển thị chi tiết các thông tin về từng sự kiện bằng cách bấm chuột vào nó.

en: Logs
vi: Nhật ký máy

en: Log Viewer
vi: Xem nhật ký máy

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
vi: log;nhật;ký;nhat;ky;journal;debug;gỡ;lỗi;go;loi;error;

en: How to sort list rows in the event view list
vi: Sắp xếp các hàng trong danh sách trình bày sự kiện như thế nào

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
vi: Xếp các hàng của danh sách theo thứ tự tăng hoặc giảm dần cho kiểu đã chọn

en: View and search logs
vi: Xem và tìm kiếm từ nhật ký của máy tính

en: Print version information and exit
vi: In ra thông tin phiên bản rồi thoát

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
vi: Khởi động

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No results
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: Other
vi: Khác

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
vi: %l:%M:%S %p %e %b

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
vi: %l:%M %p %e %b

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
vi: %l:%M:%S %p %e %b %Y

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
vi: %l:%M %p %e %b %Y

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
vi: %H:%M:%S %e %b

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
vi: %H:%M %e %b

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
vi: %H:%M:%S %e %b %Y

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
vi: %H:%M %e %b %Y

note: Transltors: the first string is the earliest timestamp of the boot, * and the second string is the newest timestamp. An example string might * be '08:10 - 08:30'
en: %s – %s
vi: %s –> %s

en: Save logs
vi: Lưu các nhật ký

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: _Save
vi: _Lưu

en: log messages
vi: lời nhắn nhật ký

en: Unable to export log messages to a file
vi: Không thể xuất các lời nhắn nhật ký ra một tập tin

en: Unable to read system logs
vi: Không thể đọc nhật ký hệ thống

en: Unable to read user logs
vi: Không thể đọc nhật ký người dùng

en: No logs available
vi: Không có nhật ký nào sẵn sàng cả
