gnome-games master - en to be translation catalogue (68 entries)

en: GNOME Mahjongg
be: Маджонг GNOME

en: Match tiles and clear the board
be: Вылучайце аднолькавыя косці, каб ачысціць дошку

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
be: Класічная ўсходняя гульня з касцямі, версія для аднаго чалавека. У пачатку гульні косці раскладваюцца на дошцы, мэта - як мага хутчэй прыбраць усе косці. Вылучайце пары аднолькавых касцей, каб яны знікалі з дошкі. Вылучаць можна толькі косці, справа або злева ад якіх, на адным узроўні, нічога не ляжыць. Будзьце ўважлівы: косці якія падаюцца аднолькавымі, могуць мець нязначныя адрозненні.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
be: Маджонг GNOME мае розныя пачатковыя раскладкі, нейкія простыя, нейкія складаныя. Калі вам цяжка зрабіць наступны ход, можаце скарыстацца падказкай, але за гэта налічваецца істотны часавы штраф.

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

en: Mahjongg
be: Маджонг

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
be: Шукайце пары аднолькавых касцей, каб разабраць горку

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
be: гульня;стратэгія;галаваломка;настольная гульня;

en: Width of the window in pixels
be: Шырыня акна ў пікселях

en: Height of the window in pixels
be: Вышыня акна ў пікселях

en: true if the window is maximized
be: праўда, калі акно разгорнута

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
be: Простая

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
be: Зікурат

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
be: Чатыры масты

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
be: Воблака

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
be: Крыжыкі-нулікі

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
be: Чырвоны дракон

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
be: Мост

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
be: Сцены пірамід

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
be: Дзіўнае скрыжаванне

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
be: Складаная

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
be: Асноўныя функцыі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
be: Прыпыніць гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
be: Адрабіць

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
be: Паўтарыць дзеянне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
be: Паказаць падказку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
be: Раскрыць/закрыць галоўнае меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
be: Паказаць спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
be: На ўвесь экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
be: Выйсці

en: Theme
be: Тэма

en: Layout
be: Раскладка

en: Background color
be: Фонавы колер

en: Layout:
be: Раскладка:

en: New Game
be: Новая гульня

en: Restart Game
be: Перазапусціць гульню

en: Scores
be: Лепшыя вынікі

en: Preferences
be: Налады

en: Keyboard Shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

en: Help
be: Даведка

en: About Mahjongg
be: Пра Маджонг

en: Paused
be: Паўза

en: Print release version and exit
be: Вывесці версію праграмы і выйсці

en: Do you want to start a new game with this map?
be: Хочаце запусціць новую гульню з гэтай картай?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
be: Калі вы працягнеце гульню, новая карта будзе ўжыта ў наступнай партыі.

en: _Continue playing
be: _Працягнуць гульню

en: Use _new map
be: _Ужыць новую карту

en: There are no more moves.
be: Магчымыя хады скончыліся.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
be: Кожная галаваломка мае прынамсі адно рашэнне.  Вы можаце адрабіць свае хады і паспрабаваць знайсці рашэнне, перазапусціць гэту гульню або пачаць новую.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
be: Вы таксама можаце ператасаваць косці, але гэта не гарантуе наяўнасці рашэння.

en: _Undo
be: _Адрабіць

en: _Restart
be: _Перазапусціць

en: _New game
be: _Новая гульня

en: _Shuffle
be: Пера_тасаваць

en: Main game:
be: Аснова гульні:

en: Maps:
be: Карты:

en: Tiles:
be: Косці:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
be: Гульня, дзе трэба шукаць аднолькавыя косці для маджонгу

en: _Quit
be: _Выйсці

en: OK
be: Добра

en: Date
be: Дата

en: Time
be: Час

en: Moves Left:
be: Засталося хадоў:

en: Unpause the game
be: Працягнуць гульню

en: Pause the game
be: Прыпыніць гульню
