gnome-mahjongg master - en to bg translation catalogue (68 entries)

en: GNOME Mahjongg
bg: Маджонг

en: Match tiles and clear the board
bg: Намерете съответстващите си плочки и изчистете дъската

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
bg: Версия на популярната азиатска игра за сам играч. В началото на играта всички плочки са подредени на дъската. Целта е за възможно най-малко време да махнете всички плочки. Изберете две плочки с еднакви фигури, за да ги махнете. Внимавайте — понякога плочките много си приличат, но са различни. Можете да махате само плочки, които са свободни — на същото ниво, отляво или отдясно, да няма друга плочка.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
bg: Може да избирате измежду много подредби — някои по-лесни, някои по-трудни. В краен случай може да поискате подсказка, но това води до наказание чрез завишаване на времето.

en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

en: Mahjongg
bg: Маджонг

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
bg: Премахване на купчина плочки чрез групирането им по двойки

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
bg: игра;стратегия;дъска;маджонг;game;strategy;puzzle;board;

en: Width of the window in pixels
bg: Широчината на прозореца в пиксели

en: Height of the window in pixels
bg: Височината на прозореца в пиксели

en: true if the window is maximized
bg: Истина, ако прозорецът е максимизиран

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
bg: Лесна

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
bg: Зигурат

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
bg: Четири моста

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
bg: Облак

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
bg: Морски шах

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
bg: Червен дракон

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
bg: Надлез

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
bg: Стени на пирамида

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
bg: Разбъркани кръстове

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
bg: Трудна

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
bg: Основни функции

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
bg: Започване на нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
bg: Пауза

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
bg: Отмяна

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
bg: Повтаряне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
bg: Показване на подсказка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
bg: Превключване на основното меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
bg: Показване на клавишните комбинации

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
bg: Извеждане на помощта

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
bg: На цял екран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
bg: Спиране на програмата

en: Theme
bg: Тема

en: Layout
bg: Подредба

en: Background color
bg: Цвят на фона

en: Layout:
bg: Подредба:

en: New Game
bg: Нова игра

en: Restart Game
bg: Рестартиране на играта

en: Scores
bg: Резултати

en: Preferences
bg: Настройки

en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: Help
bg: Помощ

en: About Mahjongg
bg: Относно

en: Paused
bg: На пауза

en: Print release version and exit
bg: Извеждане на версията и спиране на програмата

en: Do you want to start a new game with this map?
bg: Искате ли да започнете нова игра с тази карта?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
bg: Ако продължите игра, следващата игра ще използва новата карта.

en: _Continue playing
bg: _Продължаване на играта

en: Use _new map
bg: Ползване на _новата карта

en: There are no more moves.
bg: Няма повече ходове.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
bg: Всяко положение е решимо. Може да отмените хода си, да започнете играта отначало или да започнете нова.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
bg: Може и да разместите плочките на случаен принцип, но тогава не е сигурно, че съществува решение.

en: _Undo
bg: _Отмяна

en: _Restart
bg: _Отначало

en: _New game
bg: _Нова игра

en: _Shuffle
bg: _Разбъркване

en: Main game:
bg: Основната игра:

en: Maps:
bg: Подредби:

en: Tiles:
bg: Плочки:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
bg: Игра с еднакви плочки „Маджонг“

en: _Quit
bg: _Спиране на програмата

en: OK
bg: Добре

en: Date
bg: Дата

en: Time
bg: Време

en: Moves Left:
bg: Оставащи ходове:

en: Unpause the game
bg: Продължаване на играта

en: Pause the game
bg: Пауза
