gnome-games - en to ca translation catalogue (66 entries)

en: Match tiles and clear the board
ca: Emparella les fitxes i neteja el tauler

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
ca: Una versió d'un sol jugador del clàssic joc oriental de fitxes. Les fitxes estan apilades al tauler a l'inici del joc. L'objectiu és eliminar totes les fitxes en el menor temps possible. Seleccioneu dues fitxes que siguin iguals i desapareixeran del tauler, però només podeu seleccionar una fitxa si té un espai buit a la seva dreta o esquerra al mateix nivell. Aneu amb compte: algunes fitxes sembla que siguin iguals, però en realitat no ho són.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
ca: El GNOME Mahjongg inclou varietat de disposicions inicials, algunes de fàcils i d'altres de difícils. Si no podeu avançar, podeu demanar una pista, però us afegeix una sanció de temps.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
ca: Separa una pila de fitxes suprimint-ne els parells que es corresponguin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
ca: joc;estratègia;puzle;tauler;

en: Width of the window in pixels
ca: L'amplada, en píxels, de la finestra

en: Height of the window in pixels
ca: L'alçada, en píxels, de la finestra

en: true if the window is maximized
ca: «true» (cert) si la finestra està maximitzada

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
ca: Fàcil

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
ca: El Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
ca: Quatre ponts

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
ca: Núvol

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
ca: Tres en ratlla

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
ca: Drac vermell

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
ca: Pas de desnivell

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
ca: Parets d'una piràmide

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
ca: La creu dubitativa

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
ca: Difícil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
ca: Funcions principals

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
ca: Fes una pausa a la partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
ca: Desfés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
ca: Refés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
ca: Mostra una pista

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
ca: Genèriques

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
ca: Mostra les dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
ca: Surt

en: Theme
ca: Tema

en: Layout
ca: Disposició

en: Background color
ca: Color de fons

en: Layout:
ca: Disposició:

en: New Game
ca: Partida nova

en: Restart Game
ca: Reinicia el joc

en: Scores
ca: Puntuacions

en: Preferences
ca: Preferències

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres del teclat

en: Help
ca: Ajuda

en: About Mahjongg
ca: Quant al Mahjongg

en: Paused
ca: Aturat

en: Print release version and exit
ca: Mostra la informació de la versió i surt

en: Do you want to start a new game with this map?
ca: Voleu iniciar un joc nou amb aquest mapa?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
ca: Si continueu jugant el proper joc utilitzarà el mapa nou.

en: _Continue playing
ca: _Continua jugant

en: Use _new map
ca: Utilitza el mapa _nou

en: There are no more moves.
ca: No hi ha més moviments.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
ca: Cada trencaclosques té com a mínim una solució. Podeu desfer els moviments i provar de trobar la solució, reiniciar la partida o començar-ne una de nova.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
ca: També podeu reorganitzar les fitxes, però no us garanteix la solució.

en: _Undo
ca: _Desfés

en: _Restart
ca: _Reinicia

en: _New game
ca: Partida _nova

en: _Shuffle
ca: _Aleatori

en: Main game:
ca: Partida principal:

en: Maps:
ca: Mapes:

en: Tiles:
ca: Fitxes:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
ca: Un joc d'aparellament amb les fitxes del Mahjongg

en: _Quit
ca: S_urt

en: OK
ca: D'acord

en: Date
ca: Data

en: Time
ca: Temps

en: Moves Left:
ca: Moviments que queden:

en: Unpause the game
ca: Continua el joc

en: Pause the game
ca: Posa en pausa el joc
