gnome-mahjongg master - en to cs translation catalogue (65 entries)

en: Match tiles and clear the board
cs: Najděte stejné kameny a vyčistěte tak herní desku

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
cs: Solitérová verze klasické východní hry s kameny. Hrací kameny jsou na začátku hry navršeny na hrací desce. Cílem je všechny v co nejkratším čase odebrat. Když vyberete dva stejné kameny, tak z hrací desky zmizí. Vybírat můžete ale jen ty, které mají po své levé nebo pravé straně ve svojí vrstvě volné místo. A buďte všímaví: některé kameny vypadají podobně, ale jsou mezi nimi drobné rozdíly.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
cs: Mahjongg obsahuje různé varianty počátečního rozložení kamenů, některé snadné, jiné obtížné. Když budete v koncích, můžete požádat o radu, ale k ní obdržíte také časovou penalizaci.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
cs: Rozebrat hromadu kamenů odstraňováním odpovídajících si dvojic

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
cs: hra;strategická;logická;hlavolam;desková;

en: Width of the window in pixels
cs: Šířka okna v pixelech.

en: Height of the window in pixels
cs: Výška okna v pixelech.

en: true if the window is maximized
cs: Zapnuto, pokud je okno maximalizováno

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
cs: Snadné

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
cs: Zikkurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
cs: Čtyři mosty

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
cs: Mrak

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
cs: Piškvorky

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
cs: Červený drak

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
cs: Nadjezd

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
cs: Stěny pyramidy

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
cs: Matoucí kříž

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
cs: Obtížné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
cs: Hlavní funkce

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
cs: Pozastavit hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
cs: Zobrazit radu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
cs: Zobrazit / skrýt hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
cs: Ukončit

en: Theme
cs: Motiv

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Layout:
cs: Rozvržení:

en: New Game
cs: Nová hra

en: Restart Game
cs: Hrát znovu od začátku

en: Scores
cs: Skóre

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Help
cs: Nápověda

en: About Mahjongg
cs: O aplikaci Mahjongg

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Print release version and exit
cs: Vypsat verzi vydání a skončit

en: Do you want to start a new game with this map?
cs: Chcete začít novou hru s touto mapou?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
cs: Pokud chcete pokračovat ve hře, nová mapa bude použita až na další hru.

en: _Continue playing
cs: _Pokračovat ve hře

en: Use _new map
cs: Použít _novou mapu

en: There are no more moves.
cs: Nejsou možné žádné další tahy.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
cs: Každé rozložení má nejméně jedno řešení. Můžete své tahy vrátit zpět a zkoušet a hledat řešení za cenu horšího času nebo začít tuto hru znovu a nebo začít úplně novou hru.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
cs: Můžete také zkusit hru náhodně zamíchat, ale není to zárukou na úspěšné řešení.

en: _Undo
cs: _Zpět

en: _Restart
cs: _Restartovat

en: _New game
cs: _Nová hra

en: _Shuffle
cs: Za_míchat

en: Main game:
cs: Hlavní hra:

en: Maps:
cs: Mapy:

en: Tiles:
cs: Kameny:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
cs: Párovací hra hraná s kameny Mahjongg

en: _Quit
cs: U_končit

en: OK
cs: Budiž

en: Date
cs: Datum

en: Time
cs: Čas

en: Moves Left:
cs: Zbývá tahů:

en: Unpause the game
cs: Pokračovat ve hře

en: Pause the game
cs: Pozastavit hru
