gnome-mahjongg master - en to de translation catalogue (63 entries)

en: Match tiles and clear the board
de: Finden Sie übereinstimmende Kacheln und leeren Sie das Brett

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
de: Eine Solospielvariante des klassischen Kachelspiels aus Asien. Die Kacheln sind zu Beginn des Spiels auf dem Brett in Stapeln ausgelegt. Ziel des Spiels ist es, in möglichst kurzer Zeit alle Kacheln zu entfernen. Sobald zwei gleiche Kacheln ausgewählt werden, verschwinden sie vom Spielfeld. Aber Vorsicht, eine Kachel kann nur gewählt werden, wenn unmittelbar daneben ein freies Feld ist. Erschwerend kommt hinzu, dass einige Kacheln sich sehr ähnlich sehen.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
de: Mahjongg bietet eine Vielzahl an verschiedenen Ausgangspositionen. Einige davon sehr leicht, andere eher schwierig. Kommen Sie einmal nicht weiter, können Sie sich helfen lassen. Dafür gibt es dann allerdings eine größere Zeitstrafe.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
de: Einen Haufen Steine durch Entfernen der zusammengehörenden Paare auseinandernehmen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
de: game;strategy;puzzle;board;Spiel;Strategie;Puzzle;Brettspiel;

en: Width of the window in pixels
de: Fensterbreite in Pixeln

en: Height of the window in pixels
de: Fensterhöhe in Pixeln

en: true if the window is maximized
de: Wahr, falls das Fenster maximiert ist

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
de: Leicht

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
de: Der Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
de: Vier Brücken

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
de: Wolke

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
de: Roter Drache

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
de: Überführung

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
de: Pyramidenwände

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
de: Durchbrochenes Kreuz

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
de: Schwer

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
de: Hauptfunktionen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel starten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
de: Das Spiel pausieren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
de: Rückgängig

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
de: Wiederholen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
de: Einen Hinweis anzeigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
de: Hauptmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
de: Vollbild

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
de: Beenden

en: Theme
de: Thema

en: Layout
de: Anordnung

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Layout:
de: Anordnung:

en: New Game
de: Neues Spiel

en: Restart Game
de: Spiel neu starten

en: Scores
de: Ergebnisse

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: Help
de: Hilfe

en: About Mahjongg
de: Info zu Mahjongg

en: Paused
de: Pausiert

en: Print release version and exit
de: Version ausgeben und beenden

en: Do you want to start a new game with this map?
de: Ein neues Spiel mit dieser Karte starten?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
de: Falls Sie dieses Spiel fortsetzen, verwendet das nächste Spiel die neue Karte.

en: _Continue playing
de: Spiel _fortsetzen

en: Use _new map
de: Neue Karte _verwenden

en: There are no more moves.
de: Es gibt keine gültigen Züge mehr.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
de: Jedes Rätsel hat mindestens eine Lösung. Sie können Ihre Züge zurücknehmen und durch Ausprobieren die Lösung finden (wofür Sie eine Zeitstrafe in Kauf nehmen müssen), dieses Spiel neu starten oder ein neues Spiel beginnen.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
de: Sie können auch versuchen, das Spiel neu zu mischen – eine Garantie dafür, dass es sich dann leichter lösen lässt, gibt es nicht.

en: _Undo
de: Zug _rückgängig machen

en: _Restart
de: Neu sta_rten

en: _New game
de: _Neues Spiel

en: _Shuffle
de: _Mischen

en: Main game:
de: Hauptspiel:

en: Maps:
de: Karten:

en: Tiles:
de: Kacheln:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
de: Ein Übereinstimmungsspiel mit Mahjongg-Kacheln

en: _Quit
de: _Beenden

en: Date
de: Datum

en: Time
de: Zeit

en: Moves Left:
de: Verbleibende Züge:

en: Unpause the game
de: Weiterspielen

en: Pause the game
de: Das Spiel pausieren
