gnome-games - en to eo translation catalogue (73 entries)

en: GNOME Mahjongg
eo: GNOME Maĝango

en: Match tiles and clear the board
eo: Kongruu kahelojn kaj vakigu la tabulon

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
eo: Ermitluda versio de la klasika orienta kahela ludo. Kaheloj stakiĝas sur la tabulo je la komenco de la ludo. La celo estas forigo de ĉiuj kaheloj kiel eble plej rapide. Elektu du kongruajn kahelojn kaj ili foriĝos de la tabulo, sed vi nur povas elekti kahelon se ekzistas malplena spaco dekstren aŭ maldekstren samtempe. Atentu: kaheloj, kiuj ŝajne similas, povus iomete malsimili.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
eo: GNOME Maĝango havas diversajn komencajn aranĝojn, kelkaj facilaj kaj kelkaj maldacilaj. Se vi ne scias kiel daŭrigi, vi povas demandi konsileton, sed tio aldonas grandan tempan punon.

en: The GNOME Project
eo: La GNOME-projekto

en: Mahjongg
eo: Maĝango

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
eo: Malkonstruu kahelpilon per forigi kongruajn duopojn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
eo: ludo;strategio;puzlo;tabulo;

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
eo: Komenci novan ludon

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
eo: Paŭzigi la ludon

[ctx: shortcut window]
en: Undo
eo: Malfari

[ctx: shortcut window]
en: Redo
eo: Refari

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
eo: Tutekrana reĝimo

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
eo: Montri helpindikon

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
eo: Montri fulmoklavojn

en: Width of the window in pixels
eo: Larĝo de la fenestro en bilderoj

en: Height of the window in pixels
eo: Alto de la fenestro en bilderoj

en: true if the window is maximized
eo: vera se la fenestro estas maksimumigita

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
eo: Facile

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
eo: La zigurato

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
eo: Kvar pontoj

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
eo: Nubo

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
eo: Tiktakto

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
eo: Ruĝa drako

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
eo: Superpasejo

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
eo: Piramida muro

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
eo: Konfuzkruco

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
eo: Malfacila

en: Paused
eo: Paŭzigite

en: Print release version and exit
eo: Montri eldonversion kaj eliri

en: Moves Left:
eo: Restas movoj:

en: Undo your last move
eo: Malfari vian lastan movon

en: Redo your last move
eo: Refari vian lastan movon

en: Receive a hint for your next move
eo: Ricevi konsileton por via sekva movo

en: Pause the game
eo: Paŭzigi la ludon

en: _New Game
eo: _Nova ludo

en: _Restart Game
eo: _Rekomenci ludon

en: _Scores
eo: _Poentaroj

en: _Preferences
eo: _Preferoj

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Fulmoklavoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About Mahjongg
eo: _Pri Maĝango

en: Do you want to start a new game with this map?
eo: Ĉu vi volas ekludi novan ludo kun tiu ĉi mapon?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
eo: Se vi daŭras ludi, la sekva ludo uzos la novan mapon.

en: _Continue playing
eo: _Daŭrigi ludadon

en: Use _new map
eo: Uzi _novan mapon

en: There are no more moves.
eo: Ne estas pluaj movoj.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
eo: Ĉiu puzlo havas almenaŭ unu solvon.  Vi povas malfari viajn movojn kaj trovi la solvon kontraŭ tempopuno, rekomenci ĉi tiun ludon aŭ komenci novan.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
eo: Vi povus ankaŭ remiksi la ludon, sed tio ne garantias solvon.

en: _Undo
eo: _Malfari

en: _Restart
eo: _Restartigi

en: _New game
eo: _Nova ludo

en: _Shuffle
eo: _Miksi

en: Preferences
eo: Preferoj

en: _Theme:
eo: Haŭ_to:

en: _Layout:
eo: _Aranĝo:

en: _Background color:
eo: _Fonkoloro:

en: _Close
eo: _Fermi

en: Main game:
eo: Ĉefludo:

en: Maps:
eo: Mapoj:

en: Tiles:
eo: Kaheloj:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
eo: Kongrua ludo, kiu uzas maĝangajn kahelojn

en: Unpause the game
eo: Malpaŭzigi la ludon

en: _Quit
eo: _Fini

en: New Game
eo: Nova ludo

en: OK
eo: Bone

en: Layout:
eo: Aranĝo:

en: Date
eo: Dato

en: Time
eo: Horo
