gnome-mahjongg master - en to eu translation catalogue (65 entries)

en: Match tiles and clear the board
eu: Parekatu lauzak eta garbitu taula

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
eu: Ekialdeko bakarkako jokoaren bertsioa. Fitxak mahaigainean pilatzen dira jokoaren hasieran. Fitxa guztiak ahalik eta denbora laburrenean kentzea da helburua. Hautatu bat datozen bi fitxa eta mahaigainetik desagertuko dira. Baina soilik maila berean fitxaren ezkerrean edo eskuinean leku hutsa badago. Adi ibili: antzekoak diruditen fitxak desberdinak izan daitezkeelako.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
eu: Mahjongg jokoak hasierako diseinu desberdinak ditu, batzuk errazak eta besteak zailak. Larri zaudenean, eskatu argibide bat (honek ordea zigor gisa denbora handiagotzen du).

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
eu: Desegin fitxa-piloa bat datozen bikoteak kenduz

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
eu: jokoa;estrategia;puzzlea;mahai-jokoa;

en: Width of the window in pixels
eu: Leiho nagusiaren zabalera (pixeletan)

en: Height of the window in pixels
eu: Leiho nagusiaren altuera (pixeletan)

en: true if the window is maximized
eu: egia leihoa maximizatuta badago

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
eu: Erraza

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
eu: Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
eu: Lau zubiak

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
eu: Lainoa

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
eu: Artzain-jokoa

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
eu: Dragoi gorria

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
eu: Zubia

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
eu: Piramidearen hormak

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
eu: Gurutze nahaspilatsua

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
eu: Zailtasuna

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
eu: Funtzio nagusiak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
eu: Jokoa pausarazten du

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
eu: Desegin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
eu: Berregin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
eu: Erakutsi argibide bat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
eu: Irten

en: Theme
eu: Gaia

en: Layout
eu: Diseinua

en: Background color
eu: Atzeko planoaren kolorea

en: Layout:
eu: Diseinua:

en: New Game
eu: Joko berria

en: Restart Game
eu: Berrabiarazi jokoa

en: Scores
eu: Puntuazioa

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

en: Help
eu: Laguntza

en: About Mahjongg
eu: Mahjongg jokoari buruz

en: Paused
eu: Pausatuta

en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

en: Do you want to start a new game with this map?
eu: Mapa honekin joko berria hastea nahi duzu?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
eu: Jokatzen jarraitzen baduzu, hurrengo jokoak mapa berria erabiliko du.

en: _Continue playing
eu: _Jarraitu jokatzen

en: Use _new map
eu: Erabili _mapa berria

en: There are no more moves.
eu: Ezin da mugimendu gehiago egin.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
eu: Puzzle bakoitzak gutxienez ebazpen bat dauka. Zure mugimenduak desegin ditzakezu eta irtenbidea aurkitzen saiatu, joko hau berrabiarazi edo hasi berri bat.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
eu: Jokoa ausaz nahas dezakezu, baina horrek ez dizu ebazpen bat ziurtatzen.

en: _Undo
eu: _Desegin

en: _Restart
eu: _Berrabiarazi

en: _New game
eu: Joko _berria

en: _Shuffle
eu: _Nahasi

en: Main game:
eu: Joko nagusia:

en: Maps:
eu: Mapak:

en: Tiles:
eu: Fitxak:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
eu: Mahjongg fitxak bat etorrarazteko jokoa

en: _Quit
eu: I_rten

en: OK
eu: Ados

en: Date
eu: Data

en: Time
eu: Ordua

en: Moves Left:
eu: Zenbat mugimendu:

en: Unpause the game
eu: Jokoa jarraitzen du

en: Pause the game
eu: Jokoa pausarazten du
