gnome-mahjongg master - en to fur translation catalogue (64 entries)

en: Match tiles and clear the board
fur: Cumbine lis tessaris e nete la taule

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
fur: Une version dal classic zûc orientâl des tessaris. Al inizi dal zûc lis tessaris a son metudis in pile su la taule; l'obietîf al è di gjavâ dutis lis tessaris tal mancul timp pussibil. Selezion dôs tessaris che si cumbinin e chestis a sparissin de taule, ma tu puedis selezionâ une tessare dome se al è un spazi libar te sô çampe o diestre dal stes nivel. Sta atent: tessaris che a semein compagnis a podaressin jessi in realtât diferentis.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
fur: GNOME Mahjongg al inclût une varietât di schemis iniziâi, cualchidun facil e altris dificii. Se tu restis blocât tu puedis domandâ un aiût, ma chest al zonte une penalitât al timp.

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
fur: Smonte une tasse di tessaris gjavant lis cubiis che si cumbinin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
fur: zûc;strategjie;berdei;taule;

en: Width of the window in pixels
fur: Largjece dal barcon in pixel

en: Height of the window in pixels
fur: Altece dal barcon in pixel

en: true if the window is maximized
fur: true (vêr) se il barcon al è slargjât

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
fur: Facile

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
fur: La Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
fur: Cuatri puints

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
fur: Nûl

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
fur: Tris

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
fur: Dragon ros

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
fur: Passe a

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
fur: Mûrs de piramide

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
fur: Crôs confusionade

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
fur: Dificil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
fur: Funzions principâls

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
fur: Met in pause la partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
fur: Disfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
fur: Torne fâs

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
fur: Mostre un sugjeriment

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
fur: Comute menù principâl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
fur: Mostre scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
fur: A plen visôr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
fur: Jes

en: Theme
fur: Teme

en: Layout
fur: Disposizion

en: Background color
fur: Colôr di fonts

en: Layout:
fur: Disposizion

en: New Game
fur: Gnove partide

en: Restart Game
fur: Torne tache la partide

en: Scores
fur: Risultâts

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

en: Help
fur: Jutori

en: About Mahjongg
fur: Informazions su Mahjongg

en: Paused
fur: In pause

en: Print release version and exit
fur: Stampe la version e jes

en: Do you want to start a new game with this map?
fur: Vûstu tacâ une gnove partide cun cheste disposizion?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
fur: Se tu continuis a zuiâ, la prossime partide a doprarà la gnove disposizion.

en: _Continue playing
fur: _Continue a zuiâ

en: Use _new map
fur: Dopre la _gnove disposizion

en: There are no more moves.
fur: No restin plui mossis.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
fur: Ogni berdei al à almancul une soluzion. Tu puedis anulâ lis tôs mossis e cirî di cjatâ une soluzion, tornâ a començâ la partide o tacâ une gnove.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
fur: Tu puedis ancje provâ a tornâ a messedâ lis tessaris, ma chest nol garantìs simpri une soluzion.

en: _Undo
fur: A_nule mosse

en: _Restart
fur: _Torne tache

en: _New game
fur: _Gnove partide

en: _Shuffle
fur: _Messede

en: Main game:
fur: Zûc principâl:

en: Maps:
fur: Disposizions:

en: Tiles:
fur: Tessaris:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
fur: Un zûc di imbinaments cun lis tessaris Mahjongg

en: _Quit
fur: _Jes

en: Time
fur: Timp

en: Moves Left:
fur: Mossis che a restin:

en: Unpause the game
fur: Jes de pause

en: Pause the game
fur: Met la partide in pause
