gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (68 entries)

en: GNOME Mahjongg
hr: GNOME Mahjong

en: Match tiles and clear the board
hr: Uparite iste pločice i očistite ploču

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
hr: Pasijans inačica klasične istočnjačke igre pločica. Pločice su smještene na ploči na početku igre. Cilj igre je ukloniti sve pločice čim prije je moguće. Odaberite dvije identične pločice i one će nestati s ploče, ali možete samo odabrati pločicu ako je prazan prostor lijevo ili desno na istoj razini. Budite oprezni: pločice koje izgledaju slično mogu biti malo drugačije.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
hr: GNOME Mahjong obiluje različitim početnim rasporedima, neki su lakši a neki teži. Ako zapnete, možete pitati za sljedeći potez, ali to dodaje veliku kaznu u vremenu.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

en: Mahjongg
hr: Mahjong

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
hr: Rastavite gomilu pločica uklanjanjem istovrsnih parova

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
hr: igra;strategija;puzle;ploča;

en: Width of the window in pixels
hr: Širina prozora u pikselima

en: Height of the window in pixels
hr: Visina prozora u pikselima

en: true if the window is maximized
hr: istinito ako je prozor uvećan

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
hr: Lagan

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
hr: Stepenasta piramida

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
hr: Četiri mosta

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
hr: Oblak

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
hr: Križić-kružić

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
hr: Crveni Zmaj

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
hr: Nadvožnjak

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
hr: Zidovi piramide

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
hr: Zbunjujući križ

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
hr: Teško

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
hr: Glavne funkcije

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
hr: Pauziraj igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
hr: Poništi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
hr: Ponovi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
hr: Prikaži savjet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
hr: Pogledajte prečace tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
hr: Prikaži priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
hr: Cjelozaslonski prikaz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
hr: Zatvori

en: Theme
hr: Tema

en: Layout
hr: Raspored

en: Background color
hr: Boja pozadine

en: Layout:
hr: Raspored:

en: New Game
hr: Nova igra

en: Restart Game
hr: Ponovno pokreni igru

en: Scores
hr: Rezultati

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Keyboard Shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

en: Help
hr: Priručnik

en: About Mahjongg
hr: O Mahjongu

en: Paused
hr: Pauzirano

en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

en: Do you want to start a new game with this map?
hr: Želite li pokrenuti novu igru s ovom mapom?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
hr: Ako nastavite igrati, sljedeća igra će koristiti novu mapu.

en: _Continue playing
hr: _Nastavi igrati

en: Use _new map
hr: Koristi _novu mapu

en: There are no more moves.
hr: Nema više poteza.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
hr: Svaka puzla ima bar jedno rješenje.  Možete poništiti svoje poteze i pokušati pronaći drugo rješenje, ponovno pokrenuti ovu igru, ili pokrenuti novu.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
hr: Možete pokušati ponovno promješati igru, ali to ne jamči rješenje.

en: _Undo
hr: _Poništi

en: _Restart
hr: _Ponovno pokreni

en: _New game
hr: _Nova igra

en: _Shuffle
hr: _Promješaj

en: Main game:
hr: Glavna igra:

en: Maps:
hr: Mape:

en: Tiles:
hr: Pločice:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
hr: Igra podudaranja koja se igra Mahjong pločicama

en: _Quit
hr: _Zatvori

en: OK
hr: U redu

en: Date
hr: Datum

en: Time
hr: Vrijeme

en: Moves Left:
hr: Preostalo poteza:

en: Unpause the game
hr: Nastavi igru

en: Pause the game
hr: Pauziraj igru
