gnome-mahjongg master - en to hu translation catalogue (63 entries)

en: Match tiles and clear the board
hu: Párosítsa a köveket és tisztítsa meg a táblát

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
hu: A klasszikus keleti kőjáték digitális verziója. A kövek a táblára vannak helyezve a játék kezdetén. A cél az összes kő eltávolítása a lehető leggyorsabban. Válasszon ki két egyező követ, és azok eltűnnek a tábláról, de egy kő csak akkor választható ki, ha ugyanazon a szinten jobbra vagy balra van mellette egy üres hely. Legyen óvatos: a hasonlóan kinéző kövek valójában kissé eltérőek lehetnek.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
hu: A Mahjongg számos kezdő elrendezést tartalmaz, némelyik könnyű, némelyik nehéz. Ha elakad, kérhet tippet, de ez nagy időbüntetéssel jár.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
hu: Kőcsoportok leszedése egyező párok eltávolításával

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
hu: játék;stratégia;kirakó;feladvány;logikai;tábla;

en: Width of the window in pixels
hu: Az ablak szélessége képpontokban

en: Height of the window in pixels
hu: Az ablak magassága képpontokban

en: true if the window is maximized
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
hu: Könnyű

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
hu: Zikkurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
hu: Négy híd

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
hu: Felhő

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
hu: Vörös sárkány

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
hu: Felüljáró

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
hu: Piramisfal

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
hu: Zavarba ejtő kereszt

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
hu: Nehéz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
hu: Fő funkciók

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
hu: A játék szüneteltetése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
hu: Újra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
hu: Tipp megjelenítése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
hu: Főmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
hu: Kilépés

en: Theme
hu: Téma

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Layout:
hu: Elrendezés:

en: New Game
hu: Új játék

en: Restart Game
hu: Játék újraindítása

en: Scores
hu: Pontszámok

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Mahjongg
hu: A Mahjongg névjegye

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

en: Do you want to start a new game with this map?
hu: Új játékot kíván indítani ezzel a térképpel?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
hu: Ha folytatja a játékot, akkor a következő játék az új térképet fogja használni.

en: _Continue playing
hu: Játék f_olytatása

en: Use _new map
hu: Új _térkép használata

en: There are no more moves.
hu: Nincs több lépés.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
hu: Minden feladványnak van legalább egy megoldása. Visszavonhatja lépéseit, és megpróbálhatja megtalálni a megoldást, újraindíthatja a játékot vagy újat indíthat.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
hu: Megpróbálhatja újrakeverni is a játékot, de ez nem garantál megoldást.

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _Restart
hu: Ú_jraindítás

en: _New game
hu: Ú_j játék

en: _Shuffle
hu: Ke_verés

en: Main game:
hu: Fő játék:

en: Maps:
hu: Térképek:

en: Tiles:
hu: Kövek:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
hu: Párkereső játék Mahjongg kövekkel

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Date
hu: Dátum

en: Time
hu: Idő

en: Moves Left:
hu: Hátralévő lépések:

en: Unpause the game
hu: A játék folytatása

en: Pause the game
hu: A játék szüneteltetése
