gnome-mahjongg master - en to id translation catalogue (63 entries)

en: Match tiles and clear the board
id: Mencocokkan kartu dan membersihkan papan

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
id: Versi soliter dari permainan kartu Timur klasik. Kartu ditumpuk pada papan di awal permainan. Sasarannya adalah untuk menyingkirkan semua kartu dalam waktu sesingkat-singkatnya. Pilihlah dua kartu yang cocok dan mereka akan menghilang dari papan, tapi Anda hanya dapat memilih suatu kartu bila ada ruang kosong di sebelah kiri atau kanan di tingkat yang sama. Berhati-hatilah: kartu yang nampaknya sama mungkin sebenarnya sedikit berbeda.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
id: Mahjongg memiliki tata letak awal yang bervariasi, beberapa mudah dan beberapa sulit. Bila Anda mengalami kebuntuan, Anda bisa meminta petunjuk, tapi ini menambahkan penalti waktu yang besar.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
id: Pisahkan tumpukan kotak dengan menghapus pasangan yang cocok

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
id: permainan;strategi;teka-teki;papan;

en: Width of the window in pixels
id: Lebar jendela dalam piksel

en: Height of the window in pixels
id: Tinggi jendela dalam piksel

en: true if the window is maximized
id: bernilai "true" bila jendela dimaksimalkan

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
id: Mudah

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
id: Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
id: Empat Jembatan

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
id: Awan

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
id: Naga Merah

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
id: Jembatan Lapis

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
id: Tembok Piramida

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
id: Silang Membingungkan

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
id: Sulit

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
id: Fungsi utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
id: Batalkan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
id: Jadi lagi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
id: Tampilkan petunjuk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
id: Umum

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
id: Jungkitkan menu utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
id: Layar penuh

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
id: Keluar

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata Letak

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Layout:
id: Tata Letak:

en: New Game
id: Permainan Baru

en: Restart Game
id: Ulangi Permainan

en: Scores
id: Nilai

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Help
id: Bantuan

en: About Mahjongg
id: Tentang Mahjongg

en: Paused
id: Jeda

en: Print release version and exit
id: Cetak versi rilis dan keluar

en: Do you want to start a new game with this map?
id: Apakah anda ingin memulai permainan baru dengan peta ini?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
id: Jika anda melanjutkan bermain, permainan berikutnya akan menggunakan map yang berbeda.

en: _Continue playing
id: _Lanjutkan bermain

en: Use _new map
id: Gu_nakan peta baru

en: There are no more moves.
id: Tidak ada jalan lagi.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
id: Setiap teka-teki mempunyai sedikitnya satu solusi. Anda dapat membatalkan langkah Anda dan mencoba mencari solusi, memulai ulang permainan ini, atau memulai yang baru.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
id: Anda juga dapat mencoba mengacak ulang, tapi ini tak menjamin suatu solusi.

en: _Undo
id: _Batalkan

en: _Restart
id: _Ulangi

en: _New game
id: Permaina_n Baru

en: _Shuffle
id: _Acak

en: Main game:
id: Permainan utama:

en: Maps:
id: Peta:

en: Tiles:
id: Papan:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
id: Permainan mencocokkan dengan kartu Mahjongg

en: _Quit
id: _Keluar

en: Date
id: Tanggal

en: Time
id: Waktu

en: Moves Left:
id: Sisa Langkah:

en: Unpause the game
id: Hentikan mengistirahatkan permainan

en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan
