gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (65 entries)

en: Match tiles and clear the board
is: Finndu eins kubba og tæmdu borðið

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
is: Markmiðið er að fjarlægja alla kubbana á sem stystum tíma. Kubbunum er staflað upp á borðinu í byrjun leiks. Tveir eins kubbar hverfa þegar smellt er á þá, en þú getur aðeins valið kubba ef autt pláss er til hægri eða vinstri við þá á sömu hæð í borðinu.En athugaðu að kubbar geta virst eins en verið í smáatriðum ólíkir.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
is: Mahjongg er með margskonar byrjunarframsetningar, sumar einfaldar og aðrar flóknari. Ef þú finnur ekki samstæða kubba getur þú beðið um vísbendingu, en við það bætist duglega við tímann hjá þér sem refsistig.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
is: Taktu í sundur stafla af kubbum með því að fjarlægja samstæð pör.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
is: leikur, kænska, púsl, borðleikur

en: Width of the window in pixels
is: Breidd aðalgluggans í mynddílum

en: Height of the window in pixels
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum

en: true if the window is maximized
is: SATT ef forritsglugginn er hámarkaður

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
is: Auðvelt

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
is: Þrepapýramídinn

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
is: Fjórar brýr

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
is: Ský

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
is: Mylla

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
is: Rauður dreki

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
is: Brú

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
is: Veggir pýramídans

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
is: Sjálfberandi kross

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
is: Erfitt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
is: Helstu aðgerðir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
is: Gera hlé á leik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
is: Afturkalla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
is: Endurtaka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
is: Sýna vísbendingu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
is: Almennt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
is: Víxla aðalvalmynd af/á

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
is: Flýtileiðir á lyklaborði

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
is: Birta hjálp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
is: Heilskjár

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
is: Hætta

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Framsetning

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Layout:
is: Framsetning:

en: New Game
is: Nýr leikur

en: Restart Game
is: Byrja upp á nýtt

en: Scores
is: Stig

en: Preferences
is: Stillingar

en: Keyboard Shortcuts
is: Flýtilyklar

en: Help
is: Hjálp

en: About Mahjongg
is: Um Mahjongg

en: Paused
is: Hlé

en: Print release version and exit
is: Birta upplýsingar um útgáfu og hætta

en: Do you want to start a new game with this map?
is: Viltu byrja nýjan leik með þessu borði?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
is: Ef þú heldur leiknum áfram heldur leikurinn áfram með nýju korti.

en: _Continue playing
is: _Halda áfram

en: Use _new map
is: Nota _nýtt borð

en: There are no more moves.
is: Það eru ekki fleiri leikir.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
is: Hvert púsl hefur að minnsta kosti eina útkomu. Þú getur afturkallað leiki og reynt að finna , endurræst leikinn eða byrjað upp á nýtt.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
is: Þú getur endurraðað kubbunum, en það tryggir ekki að þú getir klárað hann.

en: _Undo
is: _Afturkalla

en: _Restart
is: _Byrja aftur

en: _New game
is: Ný_r leikur

en: _Shuffle
is: R_ugla

en: Main game:
is: Aðalleikur:

en: Maps:
is: Kort:

en: Tiles:
is: Kubbar:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
is: Pörunarleikur spilaður með Mahjongg-kubbum

en: _Quit
is: _Hætta

en: OK
is: Í lagi

en: Date
is: Byrja aftur

en: Time
is: Tími

en: Moves Left:
is: Leikir eftir:

en: Unpause the game
is: Halda leik áfram

en: Pause the game
is: Gera hlé á leik
