gnome-games master - en to kk translation catalogue (66 entries)

en: Mahjongg
kk: Маджонг

en: Match tiles and clear the board
kk: Плиткаларды сәйкестендіріп, тақтаны тазалаңыз

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
kk: Классикалық Шығыс мозаика ойынының солитер нұсқасы. Плиткалар ойын басталғанда тақтаға жиналады. Мақсаты – барлық қатарларды мүмкіндігінше аз уақытта жою. Екі сәйкес қатарды таңдамаңыз, олар тақтадан жоғалады, бірақ плитканы оның тек сол немесе оң жағында бірдей деңгейде бос орын болған кезде ғана таңдауға болады. Мұқият болыңыз: ұқсайтын плиткалар іс жүзінде сәл басқаша болуы мүмкін.

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
kk: Маджонг ішінде көптеген бастау жаймалары бар, олардың кейбіреулері оңай, кейбіреулері қиын болады. Тұрып қалсаңыз, тұспал сұрай аласыз, бірақ ол үлкен уақыт күтуін қосады.

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
kk: Сәйкес жұптарды алып тастау арқылы плиткаларды бөлшектеңіз

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
kk: game;strategy;puzzle;board;ойын;стратегия;жұмбақ;тақта;

en: Width of the window in pixels
kk: Терезе ені, пиксельмен

en: Height of the window in pixels
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен

en: true if the window is maximized
kk: терезе максималды болса, мәні true болады

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
kk: Оңай

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
kk: Зиккурат

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
kk: Төрт көпір

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
kk: Бұлт

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
kk: Крест-Нөлдер

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
kk: Қызыл айдаһар

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
kk: Эстакада

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
kk: Пирамида қабырғасы

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
kk: Араласқан крест

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
kk: Қиын

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
kk: Негізгі функциялар

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
kk: Ойынды аялдату

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
kk: Болдырмау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
kk: Қайталау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
kk: Тұспалды көрсету

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтарын көрсету

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
kk: Көмекті көрсету

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
kk: Толық экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
kk: Шығу

en: Theme
kk: Тема

en: Layout
kk: Жайма

en: Background color
kk: Фон түсі

en: Layout:
kk: Жайма:

en: New Game
kk: Жаңа ойын

en: Restart Game
kk: Ойынды қайта қосу

en: Scores
kk: Ұпайлар

en: Preferences
kk: Қалаулар

en: Keyboard Shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

en: Help
kk: Көмек

en: About Mahjongg
kk: Маджонг туралы

en: Paused
kk: Аялдатылған

en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

en: Do you want to start a new game with this map?
kk: Бұл картамен жаңа ойынды бастауды қалайсыз ба?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
kk: Жалғастырсаңыз, келесі ойын жаңа картаны қолданатын болады.

en: _Continue playing
kk: Ойнауды жалға_стыру

en: Use _new map
kk: _Жаңа картаны қолдану

en: There are no more moves.
kk: Жылжытулар қалмады.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
kk: Әрбір жұмбақтың кемінде бір шешімі болады.  Жылжытуларды болдырмауға және шешімді табуға, осы ойынды қайта іске қосуға немесе жаңасын бастауға болады.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
kk: Сіз ойынды қайта араластыра аласыз, бірақ, бұл шешім табуға кепіл бермейді.

en: _Undo
kk: Бол_дырмау

en: _Restart
kk: Қа_йта қосу

en: _New game
kk: Ж_аңа ойын

en: _Shuffle
kk: Аралас_тыру

en: Main game:
kk: Негізгі ойын:

en: Maps:
kk: Карталар:

en: Tiles:
kk: Плиткалар:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
kk: Маджонг мозаикасымен ойналатын сәйкестендіру ойыны

en: _Quit
kk: _Шығу

en: OK
kk: _ОК

en: Date
kk: Күні

en: Time
kk: Уақыт

en: Moves Left:
kk: Қалған жылжытулар:

en: Unpause the game
kk: Ойынды аялдатудан босату

en: Pause the game
kk: Ойынды аялдату
