gnome-mahjongg master - en to oc translation catalogue (70 entries)

en: Match tiles and clear the board
oc: Fasètz correspondre de teules e voidatz lo platèu

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
oc: Una version solitària del classic jòc de teules oriental. Los teules son empilats sul platèu al començament de la partida. La tòca es de levar totes los teules en prenent lo mens de temps possible. Quand dos teules que se correspondon son seleccionats, desapareisson del platèu. Pasmens, un teule pòt pas èsser seleccionat que se i a un espaci void al meteis nivèl a son esquèrra o a sa dreita. Atencion : de teules que se semblan pòdon èsser en fait leugièrament diferentas.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
oc: GNOME Mahjongg compren una varietat de disposicions de despart, certanas aisidas, d'autras mai dificilas. Se sètz blocat, podètz demandar un indici mas recevètz alara una penalitat de temps importanta.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
oc: Desassemblar una pila de teules en levant las paras correspondentas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
oc: jòc;estrategia;enigmas;platèu;

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
oc: Foncions principalas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
oc: Començar una partida novèla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
oc: Metre la partida en pausa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
oc: Anullar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
oc: Refar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
oc: Mostrar una astúcia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
oc: Alternar menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
oc: Mostrar los acorchis clavièr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
oc: Mostrar l'ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
oc: Ecran complet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
oc: Quitar

en: Width of the window in pixels
oc: Largor de la fenèstra en pixèls

en: Height of the window in pixels
oc: Nautor de la fenèstra en pixèls

en: true if the window is maximized
oc: verai se la fenèstra es maximizada

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
oc: Simple

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
oc: La Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
oc: Quatre ponts

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
oc: Nívol

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
oc: Drac roge

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
oc: Viaducte

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
oc: Las parets de la piramida

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
oc: Crotz de confusion

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
oc: Dificile

en: Paused
oc: Suspendut

en: Print release version and exit
oc: Afichar la version e quitar

en: Moves Left:
oc: Movements que demòran :

en: Undo your last move
oc: Anullar lo darrièr desplaçament

en: Redo your last move
oc: Restablir lo darrièr desplaçament

en: Receive a hint for your next move
oc: Afichar una astúcia pel còp que ven

en: Pause the game
oc: Met la partida en pausa

en: _New Game
oc: _Novèla partida

en: _Restart Game
oc: _Recomençar la partida

en: _Scores
oc: _Marcas

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

en: _Keyboard Shortcuts
oc: Aco_rchis de clavièr

en: _Help
oc: A_juda

en: _About Mahjongg
oc: _A prepaus de Mahjongg

en: Do you want to start a new game with this map?
oc: Volètz començar una novèla partida amb aquesta disposicion ?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
oc: Se causissètz de contunhar aquesta partida, la partida que ven utilizarà la novèla disposicion.

en: _Continue playing
oc: _Contunhar la partida

en: Use _new map
oc: Utilizar la _novèla disposicion

en: There are no more moves.
oc: O planhèm, i a pas mai de desplaçament possible.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
oc: Cada enigma possedís al mens una solucion. Podètz anullar vòstres movements e ensajar de trobar la solucion, reaviar la partida o n'aviar una novèla.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
oc: Tanben podètz ensajar de remesclar los teules, mas aquò garantís pas l'existéncia d'una solucion.

en: _Undo
oc: An_ullar

en: _Restart
oc: _Recomençar

en: _New game
oc: _Novèla partida

en: _Shuffle
oc: _Mesclar

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: _Theme:
oc: _Tèma :

en: _Layout:
oc: _Disposicion :

en: _Background color:
oc: C_olor de rèireplan :

en: _Close
oc: _Tampar

en: Main game:
oc: Jòc principal :

en: Maps:
oc: Disposicions :

en: Tiles:
oc: Teules :

en: A matching game played with Mahjongg tiles
oc: Un jòc de correspondéncias amb de teules Mahjongg

en: Unpause the game
oc: Repréner la partida

en: _Quit
oc: _Quitar

en: New Game
oc: Novèla partida

en: OK
oc: D'acòrdi

en: Layout:
oc: Disposicion :

en: Date
oc: Data

en: Time
oc: Durada
