gnome-games - en to sk translation catalogue (73 entries)

en: GNOME Mahjongg
sk: Madžong GNOME

en: Match tiles and clear the board
sk: Spárujte kamene a vyčistite hraciu plochu

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
sk: Solitér verzia klasickej hry s kameňmi Eastern. Na začiatku hry sú kamene poukladané na hracej ploche. Cieľom je odstrániť všetky kamene v čo najkratšom čase. Výberom dvoch rovnakých kameňov ich odstránite z hracej plochy, ale vybrať sa dajú len kamene, ktoré nie sú obklopené zľava a ani sprava inými kameňmi na rovnakej úrovni. Buďte opatrní, aj kamene, ktoré vyzerajú podobne sa môžu v skutočnosti trocha líšiť.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
sk: Hra Madžong GNOME ponúka viaceré počiatočné rozloženia, ľahké a aj náročné. Ak si neviete poradiť, môžete požiadať o radu, ale za časovú penalizáciu.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

en: Mahjongg
sk: Madžong

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
sk: Rozoberte kopu kameňov odstraňovaním zhodných párov

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
sk: hra;strategická;hlavolam;stolová;stratégia;

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
sk: Hlavné funkcie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
sk: Pozastavenie hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
sk: Vrátenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
sk: Zopakovanie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
sk: Zobrazenie rady

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
sk: Zobrazenie klávesových skratiek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
sk: Zobrazenie pomocníka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
sk: Režim na celú obrazovku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
sk: Ukončenie

en: Width of the window in pixels
sk: Šírka okna v pixeloch

en: Height of the window in pixels
sk: Výška okna v pixeloch

en: true if the window is maximized
sk: true, ak je okno maximalizované

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
sk: Jednoduchá

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
sk: Zikkurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
sk: Štyri mosty

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
sk: Mrak

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
sk: Piškvorky

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
sk: Červený drak

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
sk: Prelet

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
sk: Steny pyramídy

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
sk: Mätúci kríž

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
sk: Zložitá

en: Paused
sk: Pozastavené

en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

en: Moves Left:
sk: Zostáva ťahov:

en: Undo your last move
sk: Vráti posledný použitý ťah

en: Redo your last move
sk: Zopakuje posledný použitý ťah

en: Receive a hint for your next move
sk: Zobrazí radu pre ďalší ťah

en: Pause the game
sk: Pozastaví hru

en: _New Game
sk: _Nová hra

en: _Restart Game
sk: _Hrať odznova

en: _Scores
sk: _Skóre

en: _Preferences
sk: _Nastavenia

en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

en: _Help
sk: _Pomocník

en: _About Mahjongg
sk: _O aplikácii Madžong

en: Do you want to start a new game with this map?
sk: Chcete spustiť novú hru s touto mapou?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
sk: Ak budete pokračovať v hraní, v ďalšej hre sa použíje nová mapa.

en: _Continue playing
sk: _Pokračovať v hraní

en: Use _new map
sk: Použiť _novú mapu

en: There are no more moves.
sk: Žiadne platné ťahy už nie sú k dispozícii.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
sk: Každý hlavolam má najmenej jedno riešenie. Môžete vrátiť ťahy a znova sa pokúsiť riešenie nájsť, hrať túto odznova alebo začať novú hru.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
sk: Taktiež môžete skúsiť hru zamiešať, ale bez garancie riešenia.

en: _Undo
sk: _Vrátiť

en: _Restart
sk: Hrať _odznova

en: _New game
sk: _Nová hra

en: _Shuffle
sk: Za_miešať

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: _Theme:
sk: _Téma:

en: _Layout:
sk: _Rozloženie:

en: _Background color:
sk: _Farba pozadia:

en: _Close
sk: _Zavrieť

en: Main game:
sk: Hlavná hra:

en: Maps:
sk: Mapy:

en: Tiles:
sk: Kamene:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
sk: Hra, v ktorej sa spárujú kamene Madžong.

en: Unpause the game
sk: Zruší pozastavenie hry

en: _Quit
sk: U_končiť

en: New Game
sk: Nová hra

en: Layout:
sk: Rozloženie:

en: Date
sk: Dátum

en: Time
sk: Čas
