gnome-mahjongg master - en to sl_SI translation catalogue (66 entries)

en: Match tiles and clear the board
sl_SI: Poišči pare ploščic in počisti igralno ploščo.

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
sl_SI: Igra Mahjongg je znana vzhodnjaška igra. Ploščice so na začetku igre postavljene na plošči. Cilj igre je čim hitreje poiskati in počistiti pare. Z izborom dveh enakih ploščic se ti izbrišeta, izbrati pa jih je mogoče le, če sta obe na isti globinski ravni in na levi ali na desni nista v stiku z drugo ploščico. Opozorilo: nekatere ploščice so si sila podobne ...

en: Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
sl_SI: Igra Mahjongg GNOME omogoča izbor različnih začetnih postavitev ploščic. Nekatere postavitve so enostavne, druge zelo zahtevne. Igra omogoča prikaz namigov, ki pa se kaznujejo s časovnim pribitkom.

en: The Mahjongg Team
sl_SI: Ekipa Mahjongg

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
sl_SI: Razstavi skladovnico ploščic z odstranjevanjem parov

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
sl_SI: igra;strateška;sestavljanka;tabla;plošča;kitajska;mahjong;

en: Width of the window in pixels
sl_SI: Širina okna v točkah

en: Height of the window in pixels
sl_SI: Višina okna v točkah

en: true if the window is maximized
sl_SI: PRAV, če je okno razpeto

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
sl_SI: Običajna

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
sl_SI: Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
sl_SI: Štirje mostovi

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
sl_SI: Oblak

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
sl_SI: Križci in krožci

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
sl_SI: Rdeči zmaj

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
sl_SI: Prehod

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
sl_SI: Piramide

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
sl_SI: Poševni križ

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
sl_SI: Zahtevna uganka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
sl_SI: Osnovne možnosti

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
sl_SI: Naredi premor igranja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
sl_SI: Razveljavi potezo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
sl_SI: Ponovno uveljavi potezo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
sl_SI: Pokaže namig

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
sl_SI: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
sl_SI: Preklopi glavni meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
sl_SI: Pokaže tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
sl_SI: Pokaže pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
sl_SI: Omogoči celozaslonski način

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
sl_SI: Konča program

en: Theme
sl_SI: Tema

en: Layout
sl_SI: Postavitev

en: Background color
sl_SI: Barva ozadja

en: Layout:
sl_SI: Postavitev:

en: New Game
sl_SI: Nova igra

en: Restart Game
sl_SI: Začni igro znova

en: Scores
sl_SI: Rezultati

en: Preferences
sl_SI: Možnosti

en: Keyboard Shortcuts
sl_SI: Tipkovne bližnjice‫

en: Help
sl_SI: Pomoč

en: About Mahjongg
sl_SI: O igri

en: Paused
sl_SI: Premor

en: Print release version and exit
sl_SI: Izpiši različico programa in končaj

en: Do you want to start a new game with this map?
sl_SI: Ali želite zagnati novo igro s tem zemljevidom?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
sl_SI: Če boste nadaljevali z igro, bo v novi igri uporabljen nov zemljevid.

en: _Continue playing
sl_SI: _Nadaljevanje igre

en: Use _new map
sl_SI: Uporabi _nov zemljevid

en: There are no more moves.
sl_SI: Ni več mogočih premikov.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
sl_SI: Vsaka uganka ima vsaj eno rešitev. Dovoljeno je razveljaviti premike in poiskati ustrezno rešitve, vendar s časovno kaznijo.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
sl_SI: Lahko tudi ponovno premešate predmete, vendar to ne zagotavlja rešitve.

en: _Undo
sl_SI: _Razveljavi

en: _Restart
sl_SI: _Ponoven zagon

en: _New game
sl_SI: _Nova igra

en: _Shuffle
sl_SI: _Premešaj

en: Main game:
sl_SI: Osnovna igra:

en: Maps:
sl_SI: Zemljevidi:

en: Tiles:
sl_SI: Ploščice:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
sl_SI: Igra iskanja parov ploščic Mahjongg.

en: _Quit
sl_SI: _Končaj

en: OK
sl_SI: V redu

en: Date
sl_SI: Datum

en: Time
sl_SI: Čas

en: Moves Left:
sl_SI: Število preostalih premikov:

en: Unpause the game
sl_SI: Nadaljuj z igro

en: Pause the game
sl_SI: Premor igranja
