gnome-mahjongg master - en to hu translation catalogue (65 entries)

en: Match tiles and clear the board
hu: Párosítsa a köveket és tisztítsa meg a táblát

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
hu: játék;stratégia;kirakó;feladvány;logikai;tábla;

en: Width of the window in pixels
hu: Az ablak szélessége képpontokban

en: Height of the window in pixels
hu: Az ablak magassága képpontokban

en: true if the window is maximized
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű

en: Single-player tile-matching game, commonly known as Mahjong solitaire. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
hu: Egyjátékos kőpárosító játék, közismert nevén Mahjong pasziánsz. A kövek a táblára vannak helyezve a játék kezdetén. A cél az összes kő eltávolítása a lehető leggyorsabban. Válasszon ki két egyező követ, és azok eltűnnek a tábláról, de egy kő csak akkor választható ki, ha ugyanazon a szinten jobbra vagy balra van mellette egy üres hely. Legyen óvatos: a hasonlóan kinéző kövek valójában kissé eltérőek lehetnek.

en: You can choose from a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
hu: Többféle kezdő elrendezés közül választhat, némelyik könnyű, némelyik nehéz. Ha elakad, kérhet tippet, de ez nagy időbüntetéssel jár.

en: Mahjongg in Light Style
hu: Mahjongg világos stílusban

en: Mahjongg in Dark Style
hu: Mahjongg sötét stílusban

en: The Mahjongg Team
hu: A Mahjongg csapata

en: _New Game
hu: Ú_j játék

en: _Restart Game
hu: Játék új_raindítása

en: _Scores
hu: _Pontszámok

en: _Layout
hu: _Elrendezés

[ctx: mahjongg map name]
en: Turtle
hu: Teknős

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
hu: Zikkurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
hu: Négy híd

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
hu: Felhő

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
hu: Vörös sárkány

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
hu: Felüljáró

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
hu: Piramisfal

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
hu: Zavarba ejtő kereszt

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
hu: Nehéz

en: Layout Ro_tation
hu: Elrendezés _forgatása

[ctx: layout rotation]
en: No Rotation
hu: Nincs forgatás

[ctx: layout rotation]
en: Sequential
hu: Sorrendben

[ctx: layout rotation]
en: Random
hu: Véletlen

en: _Appearance
hu: _Megjelenés

en: Background
hu: Háttér

[ctx: background color]
en: Follow System
hu: Rendszer követése

[ctx: background color]
en: Light
hu: Világos

[ctx: background color]
en: Dark
hu: Sötét

en: Theme
hu: Téma

[ctx: mahjongg theme name]
en: Postmodern
hu: Posztmodern

[ctx: mahjongg theme name]
en: Smooth
hu: Sima

[ctx: mahjongg theme name]
en: Educational
hu: Oktatási

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Mahjongg
hu: A Mahjongg _névjegye

en: Game Completed 🎉
hu: Játék befejezve 🎉

en: No Scores
hu: Nincsenek pontszámok

en: Finish a game to see scores
hu: Fejezzen be egy játékot a pontszámok megtekintéséhez

en: Player
hu: Játékos

en: Time
hu: Idő

en: Date
hu: Dátum

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Redo
hu: Újra

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Show Hint
hu: Tipp megjelenítése

en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

en: No Moves Left
hu: Nincsenek hátralévő lépések

en: You can undo your moves and try to find a solution, or reshuffle the remaining tiles.
hu: Visszavonhatja a lépéseit, és megpróbálhat megoldást találni, vagy újrakeverheti a megmaradt köveket.

en: You can undo your moves and try to find a solution, or start a new game.
hu: Visszavonhatja a lépéseit, és megpróbálhat megoldást találni, vagy új játékot kezdhet.

en: _Reshuffle
hu: Új_rakeverés

en: _Continue
hu: _Folytatás

en: Layouts by
hu: Elrendezések:

en: Layout: %s
hu: Elrendezés: %s

en: Clear All Scores?
hu: Törli az összes pontszámot?

en: This will clear every score for every layout.
hu: Ez törli az összes pontszámot minden elrendezésnél.

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Clear All
hu: Összes törlése

en: Moves Left: %2u
hu: Hátralévő lépések: %2u

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Resume Game
hu: Játék folytatása

en: Pause Game
hu: Játék szüneteltetése
