gnome-mahjongg master - en to ab translation catalogue (66 entries)

en: Match tiles and clear the board
ab: Еиԥшқәоу акамаҭелқәа  алхны,аҭӡамц шәрыцқьа

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
ab: Солитер иклассику азиатә хәмарра .Ахәмарра алагамҭазы акамаҭелқәа ахәмарратә ишәаҟны иқәуп , дара-дара еихагыланы .Ахәмарра хықәкыс иамоуп акамаҭелқәа зегьы рықәгара излауа ала аамҭа маҷ шәхы иархәаны. Акамаҭелқәа рықәгаразы ишәыԥшаа ,нас  иалышәкаа ҩба еиԥшу ,уи ашьҭахь дара рхала ахәмарратә ишәа ианыҵоит.иалышәхыр ҟалоит акамаҭелқәа ҩаӡарак аҟны иҟоу,насгьы арыӷьаратә мамзар арымаратә зыркца зхы иақәитны иҟоу  .Азҿлымҳара аашәырԥшы, акамаҭелқәа руак еиԥшушәа шәгәы иаанагар алшоит,аха аиашазы зынӡа еиԥшӡам.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
ab: Маджонг GNOME аҟны ахархәара рымоуп еиуеиԥшым акамаҭелқәа реихшақәа .Аихшақәа ыҟоуп иамариақәоугьы имариақәамгьы.Аныҟәара шәцәыуадаҩзар аҵаҳәа шәхы иашәархәар шәылшоит, аха уи ашьҭахь ахараԥсатә аамҭа шәхаԥхьаӡалахоит.

en: Mahjongg
ab: Маджонг

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
ab: Еилшәырга акамаҭелқәа реизга ду , еиқәшәо аихацалақәа ықәгауа

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
ab: game;strategy;puzzle;board;ахәмарра;астратегиа;ахыԥҽыга;аишәатә;

en: Width of the window in pixels
ab: Аԥенџьыр аҭбаара пиксельла

en: Height of the window in pixels
ab: Аԥенџьыр аҳаракыра пиксельла

en: true if the window is maximized
ab: иалхзар,аԥенџьыр иамоуп иреиҳау ашәага

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
ab: имариоу

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
ab: Зиккурат

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
ab: Ԥшь-цҳак

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
ab: Аԥҭа

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
ab: Аџьарқәеи анольқәеи

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
ab: Агәылшьаԥ ҟаԥшь

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
ab: Аиасра

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
ab: Апирамида аҭӡамц

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
ab: Еилаԥсоу аџьар

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
ab: Имариам

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
ab: Ихадоу афункциақәа

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
ab: Ахәмарра ҿыц алагара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
ab: Ахәмарра аанкылара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
ab: Аԥыхра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
ab: Архынҳәра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
ab: Аҵаҳәара арбара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
ab: Зегьы еицырзеиԥшу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
ab: Ихадоу амениу аиагара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
ab: Арыдқәа реилаҵа арбара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
ab: Аилыркаа арбара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
ab: Аекран зегьы иалакны арбара

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
ab: Аҭыҵра

en: Theme
ab: Атема

en: Layout
ab: Аихшара

en: Background color
ab: Ақәыԥшылара аԥштәы

en: Layout:
ab: Аихшара :

en: New Game
ab: Ахәмарра ҿыц

en: Restart Game
ab: Ахәмарра ханатә алагара

en: Scores
ab: Алҵшәа

en: Preferences
ab: Ахышәарақәа

en: Keyboard Shortcuts
ab: Арыдқәа реилаҵа

en: Help
ab: Аилыркаа

en: About Mahjongg
ab: Маджонг аԥшьы иазкны

en: Paused
ab: Ааҭгылара

en: Print release version and exit
ab: Аверсиа аномер аарԥшны аҭыҵра

en: Do you want to start a new game with this map?
ab: Абри ахсаала шәхы иархәаны ахәмарра ҿыц шәалагар шәҭахума?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
ab: Ахәмарра иацышәҵар анаҩстәи ахәмарра иамазаауеит ахсаала ҿыц.

en: _Continue playing
ab:  _ Ахәмарра ацҵара

en: Use _new map
ab: Ахсаала_алхра

en: There are no more moves.
ab: Аныҟәарақәа рыхкқәа уаҳа ыҟаӡам

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
ab: Ахыԥҽыгақәа доусы ирымоуп акы иагымхаргьы аҳасабшьа. Шәара ишәылшоит иҟашәҵаз аныҟәарақәааԥыхны аҳасабшьа шәашьҭалар, ахәмарра еиҭаҿашәкыр,мамзар аҿыц шәалагар

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
ab: Шәара ишәылшоит акамаҭелқәа еилшәырхыр,аха уи ахыԥҽыга аҳасабраҿы ахәдықәҵара шәнаҭаӡом.

en: _Undo
ab: _ Аԥыхра

en: _Restart
ab: _ҿыцны алагара

en: _New game
ab: _ Ахәмарра ҿыц

en: _Shuffle
ab: _Аилыхра

en: Main game:
ab: Ихадароу ахәмарра

en: Maps:
ab: Ахсаалақәа

en: Tiles:
ab: Акамаҭелқәа:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
ab: Еиԥшқәоу акамаҭелқәа рыԥшааразы  Маджонг ахәмарра

en: _Quit
ab: _Ахырқәшара

en: OK
ab: ОК

en: Date
ab: Арыцхә

en: Time
ab: Аамҭа

en: Moves Left:
ab: Аныҟәарақәа аанханы иҟоуп

en: Unpause the game
ab: Ахәмарра аиҭалагара

en: Pause the game
ab: Ахәмарра аанкылара
