gnome-mahjongg master - en to da translation catalogue (63 entries)

en: Match tiles and clear the board
da: Find par af ens brikker og ryd brættet

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
da: En kabaleversion af det klassiske fjernøstlige spil med fliser. Fliserne stables på brættet ved spillets begyndelse. Målet er at fjerne alle fliserne på så kort tid som muligt. Vælg to ens felter og de vil forsvinde fra brættet. Men du kan kun vælge en flise, hvis der er tom plads på dens venstre eller højre side i samme højde. Vær forsigtig: Fliser som ser ens ud kan godt være en smule forskellige.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
da: GNOME Mahjongg har et udvalg af startarrangementer, hvoraf nogle er nemme og andre svære. Hvis du sidder fast, kan du bede om et tip - men dette medfører en stor straf på tid.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
da: Pil en bunke fliser fra hinanden ved at fjerne identiske par

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
da: spil;strategi;tænkespil;hjernebryder;bræt;

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i billedpunkter

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i billedpunkter

en: true if the window is maximized
da: sand hvis vinduet er maksimeret

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
da: Let

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
da: Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
da: Fire broer

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
da: Sky

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
da: Kryds og bolle

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
da: Rød drage

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
da: Gangbro

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
da: Pyramidens vægge

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
da: Forviklet kors

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
da: Vanskelig

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
da: Hovedfunktioner

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
da: Vis et tip

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
da: Generiske

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
da: Slå hovedmenu til/fra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
da: Afslut

en: Theme
da: Tema

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: New Game
da: Nyt spil

en: Restart Game
da: Genstart spil

en: Scores
da: Resultater

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Mahjongg
da: Om Mahjongg

en: Paused
da: Pause

en: Print release version and exit
da: Vis udgivelsesversion og afslut

en: Do you want to start a new game with this map?
da: Vil du starte et nyt spil med dette kort?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
da: Hvis du fortsætter spillet, vil næste spil bruge det nye kort.

en: _Continue playing
da: _Fortsæt spillet

en: Use _new map
da: Brug _nyt kort

en: There are no more moves.
da: Der er ikke flere mulige træk tilbage.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
da: Hver opgave har mindst én løsning.  Du kan fortryde dine træk og forsøge at finde løsningen, genstarte spillet, eller starte et nyt.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
da: Du kan også prøve at blande spillet igen, men dette garanterer ikke nogen løsning.

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Restart
da: _Genstart

en: _New game
da: _Nyt spil

en: _Shuffle
da: _Bland

en: Main game:
da: Hovedspil:

en: Maps:
da: Kort:

en: Tiles:
da: Fliser:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
da: Et spil hvor man skal finde identiske par af Mahjongg-fliser

en: _Quit
da: _Afslut

en: Date
da: Dato

en: Time
da: Tid

en: Moves Left:
da: Tilbageværende træk:

en: Unpause the game
da: Ophæv pausen

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause
