gnome-games - en to fi translation catalogue (94 entries)

en: Mahjongg
fi: Mahjong

en: Match tiles and clear the board
fi: Sovita laatat ja tyhjennä pelialusta

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
fi: game;strategy;puzzle;board;peli;lautapeli;strategia;pulma;

en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

en: true if the window is maximized
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu

en: Single-player tile-matching game, commonly known as Mahjong solitaire. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
fi: Yksinpeliversio klassisesta aasialaisesta laattapelistä, joka tunnetaan myös nimellä Mahjong. Laatat pinotaan pelilaudalle pelin alkaessa. Tavoitteena on poistaa kaikki laatat mahdollisimman nopeasti. Valitse kaksi toisiaan vastaavaa laattaa, jolloin ne katoavat pelilaudalta. Voit valita laatan vain, jos laatan vasemmalla tai oikealla puolella on tilaa samalla tasolla. Ota huomioon, että toisiaan muistuttavat laatat saattavat olla kuitenkin hieman erilaisia.

en: You can choose from a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
fi: Voit valita lukuisista eri aloitusasetteluista, joista osa on helppoja ja toiset haastavia. Jos jäät jumiin, voit pyytää vinkkiä, mutta siitä aiheutuu aikasakko.

en: Mahjongg in Light Style
fi: Mahjong ja vaalea tyyli

en: Mahjongg in Dark Style
fi: Mahjong ja tumma tyyli

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: _Restart Game
fi: _Käynnistä peli uudelleen

en: _Scores
fi: _Pisteet

en: _Layout
fi: _Asettelu

[ctx: mahjongg map name]
en: Turtle
fi: Kilpikonna

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
fi: Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
fi: Neljä siltaa

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
fi: Pilvi

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
fi: Punainen lohikäärme

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
fi: Ylikulku

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
fi: Pyramidin seinät

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
fi: Hämmentävä risti

en: Layout _Progression
fi: Asettelun _edistyminen

[ctx: layout progression]
en: No Progression
fi: Ei edistymistä

[ctx: layout progression]
en: Sequential
fi: Peräkkäinen

[ctx: layout progression]
en: Random
fi: Satunnainen

en: _Appearance
fi: _Ulkoasu

en: Background
fi: Tausta

[ctx: background color]
en: Follow System
fi: Seuraa järjestelmää

[ctx: background color]
en: Light
fi: Vaalea

[ctx: background color]
en: Dark
fi: Tumma

en: Theme
fi: Teema

[ctx: mahjongg theme name]
en: Postmodern
fi: Postmoderni

[ctx: mahjongg theme name]
en: Smooth
fi: Sulava

[ctx: mahjongg theme name]
en: Educational
fi: Kasvatuksellinen

en: Game R_ules
fi: Pelin _säännöt

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Mahjongg
fi: _Tietoja - Mahjong

en: Game Rules
fi: Pelin säännöt

[ctx: game rules]
en: Clear the board by matching pairs of identical tiles
fi: Tyhjennä pelilauta sovittamalla toisiaan vastaavat laatat

[ctx: game rules]
en: Only uncovered tiles with a free long edge can be selected
fi: Vain paljastetut laatat, joissa on vapaa pitkä reuna, on valittavissa

[ctx: game rules]
en: Rounds are scored based on completion time
fi: Kierrokset pisteytetään suoritusaikaan perustuen

[ctx: game rules]
en: You can pause the game
fi: Voit keskeyttää pelin

[ctx: game rules]
en: Tile faces will be hidden
fi: Laattojen etupuolet piilotetaan

[ctx: game rules]
en: You can undo or redo a move
fi: Voit kumota tai tehdä uudelleen siirron

[ctx: game rules]
en: No time penalty is added
fi: Aikasakkoa ei lisätä

[ctx: game rules]
en: You can use hints to reveal matching tiles
fi: Voit käyttää vihjeitä paljastaaksesi vastaavia laattoja

[ctx: game rules]
en: Adds a 30-second time penalty
fi: Lisää 30 sekunnin aikasakon

[ctx: game rules]
en: You can shuffle tiles when no moves are left
fi: Voit sekoittaa laatat, kun siirtoja ei ole jäljellä

[ctx: game rules]
en: Adds a 60-second time penalty
fi: Lisää 60 sekunnin aikasakon

en: Scores
fi: Pisteet

en: Game Completed 🎉
fi: Peli läpäisty 🎉

en: No Scores
fi: Ei pisteitä

en: Finish a game to see scores
fi: Pelaa peli loppuun nähdäksesi pisteet

en: Rank
fi: Sijoitus

en: Time
fi: Aika

en: Player
fi: Pelaaja

en: _Quit
fi: _Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Game
fi: Peli

[ctx: shortcut window]
en: New Game
fi: Uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Restart Game
fi: Käynnistä peli uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
fi: Keskeytä peli

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Show Hint
fi: Näytä vihje

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show Game Rules
fi: Näytä pelin säännöt

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
fi: Näytä päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Show Hint
fi: Näytä vihje

en: Print release version and exit
fi: Näytä julkaisuversio ja sulkeudu

en: No Moves Left
fi: Ei siirtoja jäljellä

en: You can undo your moves and try to find a solution, or reshuffle the remaining tiles.
fi: Voit kumota siirtoja ja yrittää löytää toisenlaisen ratkaisun, tai sekoittaa jäljellä olevat laatat uudelleen.

en: You can undo your moves and try to find a solution, or start a new game.
fi: Voit kumota siirtosi ja yrittää löytää toisenlaisen ratkaisun, tai aloittaa uuden pelin.

en: _Reshuffle
fi: _Sekoita

en: _Continue
fi: _Jatka

en: Change Layout?
fi: Vaihdetaanko asettelu?

en: This will end your current game.
fi: Tämä lopettaa nykyisen pelin.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Change _Layout
fi: Vaihda _asettelu

en: Layouts by
fi: Asettelun tekijä

en: Layout: %s
fi: Asettelu: %s

en: Clear All Scores?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki pisteet?

en: This will clear every score for every layout.
fi: Tämä tyhjentää kaikki pisteet kaikkien asettelujen osalta.

en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Moves Left: %2u
fi: Siirtoja jäljellä: %2u

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Resume Game
fi: Jatka peliä

en: Pause Game
fi: Keskeytä peli
