gnome-mahjongg master - en to fr translation catalogue (64 entries)

en: GNOME Mahjongg
fr: Mahjongg de GNOME

en: Match tiles and clear the board
fr: Faites correspondre des tuiles et videz le plateau

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
fr: Une version solitaire du classique jeu de tuiles oriental. Les tuiles sont empilées sur le plateau au début de la partie. Le but est d’enlever toutes les tuiles en prenant le moins de temps possible. Lorsque deux tuiles qui se correspondent sont sélectionnées, elles disparaissent du plateau. Cependant, une tuile ne peut être sélectionnée que s’il y a un espace vide au même niveau à sa gauche ou à sa droite. Attention : des tuiles qui se ressemblent peuvent être en fait légèrement différentes.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
fr: Mahjongg de GNOME comprend une variété de dispositions de départ, certaines faciles, d’autres plus difficiles. Si vous êtes bloqué, vous pouvez demander un indice mais vous recevez alors une pénalité de temps importante.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
fr: Désassembler une pile de tuiles en enlevant les paires correspondantes

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
fr: jeu;stratégie;énigmes;plateau;

en: Width of the window in pixels
fr: Largeur de la fenêtre en pixels

en: Height of the window in pixels
fr: Hauteur de la fenêtre en pixels

en: true if the window is maximized
fr: vrai si la fenêtre est maximisée

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
fr: Facile

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
fr: La Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
fr: Quatre ponts

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
fr: Nuage

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
fr: Dragon rouge

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
fr: Viaduc

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
fr: Les murs de la pyramide

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
fr: Croix de confusion

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
fr: Difficile

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
fr: Fonctions principales

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
fr: Suspendre la partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
fr: Afficher un indice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
fr: Générique

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
fr: Basculer le menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
fr: Quitter

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Disposition

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Layout:
fr: Disposition :

en: New Game
fr: Nouvelle partie

en: Restart Game
fr: Recommencer la partie

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About Mahjongg
fr: À propos de Mahjongg

en: Paused
fr: Suspendu

en: Print release version and exit
fr: Afficher la version et quitter

en: Do you want to start a new game with this map?
fr: Voulez-vous commencer une nouvelle partie avec cette disposition ?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
fr: Si vous choisissez de poursuivre cette partie, la prochaine partie utilisera la nouvelle disposition.

en: _Continue playing
fr: _Poursuivre la partie

en: Use _new map
fr: Utiliser la _nouvelle disposition

en: There are no more moves.
fr: Désolé, il n’y a plus de déplacement possible.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
fr: Chaque énigme possède au moins une solution. Vous pouvez annuler vos mouvements et essayer de trouver la solution, redémarrer la partie ou en démarrer une nouvelle.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
fr: Vous pouvez aussi essayer de remélanger les tuiles, mais cela ne garantit pas l’existence d’une solution.

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: _Restart
fr: _Recommencer

en: _New game
fr: _Nouvelle partie

en: _Shuffle
fr: _Mélanger

en: Main game:
fr: Jeu principal :

en: Maps:
fr: Dispositions :

en: Tiles:
fr: Tuiles :

en: A matching game played with Mahjongg tiles
fr: Un jeu de correspondances avec des tuiles Mahjongg

en: _Quit
fr: _Quitter

en: OK
fr: Valider

en: Time
fr: Durée

en: Moves Left:
fr: Mouvements restants :

en: Unpause the game
fr: Reprendre la partie

en: Pause the game
fr: Suspendre la partie
