gnome-games - en to nl translation catalogue (65 entries)

en: GNOME Mahjongg
nl: Gnome Mahjongg

en: Match tiles and clear the board
nl: Vind dezelfde stenen en maak het bord leeg

en: A solitaire version of the classic Eastern tile game. Tiles are stacked on the board at the start of the game. The goal is to remove all the tiles in as little time as possible. Select two matching tiles and they will disappear from the board, but you can only select a tile if there is an empty space to its left or right at the same level. Be careful: tiles that look alike may actually be slightly different.
nl: Een patience-versie van het klassieke oosterse stenenspel. Stenen zijn opgestapeld op het bord aan het begin van het spel. Het doel is om alle stenen te verwijderen in zo min mogelijk tijd. Selecteer twee overeenkomende stenen en ze zullen van het bord verdwijnen, maar u kunt alleen een steen selecteren als er aan de linker- of rechterkant op hetzelfde niveau geen andere stenen zijn. Wees alert: stenen die op elkaar lijken kunnen eigenlijk lichtelijk verschillen.

en: GNOME Mahjongg features a variety of starting layouts, some easy and some difficult. If you get stuck, you can ask for a hint, but this adds a large time penalty.
nl: Gnome Mahjongg levert een variëteit aan borden, sommige makkelijk en andere moeilijk. Als u vastzit kunt u om een hint vragen, maar door dit te doen wordt er een tijdsstraf opgeteld.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
nl: Verwijder de stapel stenen door ze paarsgewijs weg te halen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;puzzle;board;
nl: game;strategy;puzzle;board;spel;strategie;puzzel;bord;

en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

en: true if the window is maximized
nl: ingeschakeld als het venster is gemaximaliseerd

[ctx: mahjongg map name]
note: * Translatable strings file generated by get_titles.pl. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Easy
nl: Makkelijk

[ctx: mahjongg map name]
en: The Ziggurat
nl: De Ziggurat

[ctx: mahjongg map name]
en: Four Bridges
nl: Vier bruggen

[ctx: mahjongg map name]
en: Cloud
nl: Wolk

[ctx: mahjongg map name]
en: Tic-Tac-Toe
nl: Boter-kaas-eieren

[ctx: mahjongg map name]
en: Red Dragon
nl: Rode draak

[ctx: mahjongg map name]
en: Overpass
nl: Hoge brug

[ctx: mahjongg map name]
en: Pyramid's Walls
nl: Piramidemuren

[ctx: mahjongg map name]
en: Confounding Cross
nl: Duivels kruis

[ctx: mahjongg map name]
en: Difficult
nl: Moeilijk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Start a new game", "Pause the game", "Undo"...
en: Main functions
nl: Hoofdfuncties

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; discard current game and start a new one
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P (or Pause) shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; pause the current game
en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; undo last move (if any) in the current game
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; redo last undone move (if any) in the current game
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Main functions"; highlight two matching tiles
en: Show a hint
nl: Een hint tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts window; contains "Show Keyboard Shortcuts", "Show Help", "Quit"...
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; show the main ("hamburger") menu
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; show a window describing keyboard shortcuts
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; open the application help
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: action of an unimplemented shortcut that would appear in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; makes the window (un)fullscreen
en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic"; close the window and quit application
en: Quit
nl: Afsluiten

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Indeling

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Layout:
nl: Indeling:

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: Restart Game
nl: Spel herstarten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About Mahjongg
nl: Over Mahjongg

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie printen en afsluiten

en: Do you want to start a new game with this map?
nl: Wilt u een nieuw spel beginnen met deze stapelwijze?

en: If you continue playing the next game will use the new map.
nl: Als u doorspeelt en het huidige spel afmaakt, zal het volgende spel de nieuwe stapelwijze gebruiken.

en: _Continue playing
nl: _Doorspelen

en: Use _new map
nl: _Nieuwe stapelwijze gebruiken

en: There are no more moves.
nl: Er zijn geen geldige zetten meer.

en: Each puzzle has at least one solution.  You can undo your moves and try and find the solution, restart this game, or start a new one.
nl: Elke puzzel heeft minimaal één oplossing. U kunt uw zetten ongedaan maken en de beste oplossing vinden, dit spel opnieuw spelen, of een nieuwe starten.

en: You can also try to reshuffle the game, but this does not guarantee a solution.
nl: U kunt het spel ook opnieuw proberen te husselen, maar een oplossing is niet gegarandeerd.

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: _Restart
nl: _Herstarten

en: _New game
nl: _Nieuw spel

en: _Shuffle
nl: _Schudden

en: Main game:
nl: Hoofdspel:

en: Maps:
nl: Stapelwijze:

en: Tiles:
nl: Stenen:

en: A matching game played with Mahjongg tiles
nl: Een strategisch spel met Mahjongg-stenen

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: Date
nl: Datum

en: Time
nl: Tijd

en: Moves Left:
nl: Zetten over:

en: Unpause the game
nl: Het spel voortzetten

en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren
