gnome-maps master - en to an translation catalogue (94 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
an: Mapas te ofreix un acceso rapido a mapas de tot o mundo. Te permite trobar puestos rapidament mirando por ciudat u por carrera, u mirar un puesto ta trobar-te con un amigo.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
an: Os mapas fan servir a base de datos colaborativa OpenStreetMap, feita por cients de mils de personas de tot o mundo.

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
an: Tamién puede buscar por tipos d'ubicacions especificos como “Tabiernas amán d'o Paseyo d'a Independencia, Zaragoza”u “Hotels amán d'a Plaza d'o Torico, Teruel”.

note: Translators: This is the program name. */
en: Maps
an: Mapas

en: A simple maps application
an: Una aplicación simpla de mapas

en: Maps;
an: Mapas;

en: Window size
an: Grandaria d'a finestra

en: Window size (width and height).
an: Grandaria d'a finestra (amplaria y altura )

en: Window position
an: Posición d'a finestra

en: Window position (X and Y).
an: Posición d'a finestra (X y Y).

en: Window maximized
an: Finestra maximizada

en: Window maximization state
an: Estau de maximización d'a finestra

en: Maximum number of search results
an: Numero maximo de resultaus de busca

en: Maximum number of search results from geocode search.
an: Numero maximo de resultaus de búsca ta buscas por cheocodigo.

en: Number of recent places to store
an: Numero de puestos recients que almagazenar

en: Number of recently visited places to store.
an: Numero de puestos visitaus recientment que almagazenar

en: Facebook check-in privacy setting
an: Configuración de privacidat d'o rechistro de Facebook

en: Latest used Facebook check-in privacy setting. Possible values are: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.
an: Zaguera configuración de privacidat de rechistro de Facebook usada. As valors posibles son: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.

en: Foursquare check-in privacy setting
an: Configuración de privacidat d'o rechistro de Foursquare

en: Latest used Foursquare check-in privacy setting. Possible values are: public, followers or private.
an: Zaguera configuración de privacidat de rechistro de Foursquare usada. As valors posibles son: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.

en: Foursquare check-in Facebook broadcasting
an: Difusión en Facebook d'o rechistro en Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a post in the Facebook account associated with the Foursquare account.
an: Indica si Foursquare debe difundir o rechistro como un mensache nuevo en a cuenta de Facebook asociada a la cuenta de Foursquare.

en: Foursquare check-in Twitter broadcasting
an: Difusión en Twitter d'o rechistro en Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a tweet in the Twitter account associated with the Foursquare account.
an: Indica si Foursquare debe difundir o rechistro como un mensache nuevo en a cuenta de Twitter asociada a la cuenta de Foursquare.

en: About
an: Arredol de

en: Quit
an: Salir

en: Visibility
an: Visibilidat

en: Post on Facebook
an: Publicar en Facebook

en: Post on Twitter
an: Publicar en Twitter

en: _Cancel
an: _Cancelar

note: Translators: Check in is used as a verb
en: C_heck in
an: _Rechistrar

en: Everyone
an: Totz

en: Friends of friends
an: Amigos d'amigos

en: Just friends
an: Solament amigos

en: Just me
an: Solament yo

en: Public
an: Público

en: Followers
an: Seguidores

en: Private
an: Privau

en: What’s here?
an: Qué bi ha aquí?

en: Turn on location services to find your location
an: Activar os servicios d'ubicación ta trobar a suya posición

en: Location Settings
an: Configuración d'a ubicación

en: Go to current location
an: Ir a la ubicación actual

en: Choose map type
an: Trigar o tipo de mapa

en: Toggle route planner
an: Commutar o planificador de rotas

en: Toggle favorites
an: Commutar favoritos

en: Maps is offline!
an: Mapas ye desconnectau

en: Maps need an active internet connection to function properly, but one can't be found.
an: Mapas ameneste una connexión a Internet activa ta funcionar correctament, pero no s'ha trobau garra.

en: Check your connection and proxy settings.
an: Comprebe a configuración d'a suya connexión y d'o suyo proxy.

en: Add to new route
an: Adhibir a la rota nueva

en: Open with another application
an: Ubrir con unatra aplicación

en: Mark as favorite
an: Marcar como favorita

en: Check in here
an: Rechistrar-se aquí

en: Press enter to search
an: Prete Intro ta buscar

en: Open location
an: Ubrir ubicación

en: _Open
an: _Ubrir

en: Route search by GraphHopper
an: Rota buscada por GraphHopper

en: Show more results
an: Amostrar más resultaus

en: Current location
an: Ubicación actual

note: To translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km²"
en: Accuracy: %s
an: Precisión: %s

note: Translators: %s is the place name that user wanted to check-in */
en: Cannot find "%s" in the social service
an: No se puede trobar "%s" en o ret social

en: Cannot find a suitable place to check-in in this location
an: No se puede trobar un puesto adequau ta rechistrar-se en ista ubicación

en: Credentials have expired, please open Online Accounts to sign in and enable this account
an: As credencials han caducau. Ubra as Cuentas en linia ta encetar sesión y activar ista cuenta.

en: An error has occurred
an: Ha ocurriu una error

en: Select an account
an: Seleccionar una cuenta

en: Loading
an: Cargando

en: Select a place
an: Seleccionar un puesto

en: Maps cannot find the place to check in to with Facebook. Please select one from this list.
an: Mapas no puede trobar o puesto con o qual rechistrar-se en Facebook. Trigue un d'a lista.

en: Maps cannot find the place to check in to with Foursquare. Please select one from this list.
an: Mapas no puede trobar o puesto con o qual rechistrar-se en Foursquare. Trigue un d'a lista.

note: Translators: %s is the name of the place to check in. */
en: Check in to %s
an: Rechistrar-se en %s

note: Translators: %s is the name of the place to check in. */
en: Write an optional message to check in to %s.
an: Escribir un mensache opcional ta rechistrar-se en %s.

en: Failed to connect to location service
an: Falló en connectar a o servicio d'ubicación

en: Position not found
an: Posición no trobada

en: A map application for GNOME
an: Una aplicación de mapas ta GNOME

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access. */
en: yes
an: sí

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient). */
en: limited
an: limitau

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used. */
en: designated
an: designau

en: No route found.
an: No s'ha trobau a rota.

en: Route request failed.
an: Falló en solicitar a rota.

en: Start!
an: Empecipiar

en: Postal code: %s
an: Codigo postal: %s

en: Country code: %s
an: Codigo d'o país: %s

en: Population: %s
an: Población: %s

en: Opening hours: %s
an: Horario d'obridura: %s

en: Wheelchair access: %s
an: Acceso ta siellas de ruedas: %s

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min" */
en: Estimated time: %s
an: Tiempo estimau: %s

en: around the clock
an: tot o día

en: from sunrise to sunset
an: dende l'amaneixer dica a mesa d'o sol

en: every day
an: cada día

en: public holidays
an: festivos

en: school holidays
an: vacancias escolars

en: not open
an: zarrau

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Unknown
an: Desconoixiu

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Exact
an: Exacta

note: Translators: This is a distance measured in feet */
en: %f ft
an: %f pietz
