gnome-maps master - en to as translation catalogue (40 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
as: মানচিত্ৰই আপোনাক বিশ্বৰ সকলো মানচিত্ৰলৈ এটা দ্ৰুত অভিগম প্ৰদান কৰে। ই আপোনাক এটা নগৰ অথবা বাটৰ বাবে সন্ধান কৰি আপুনি বিচৰা স্থান দ্ৰুতভাৱে সন্ধান কৰাৰ অনুমতি দিয়ে, অথবা এজন বন্ধুক লগ ধৰিবলৈ এটা স্থান অৱস্থিত কৰাৰ সুবিধা দিয়ে।

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
as: মানচিত্ৰই সংযোগি OpenStreetMap ডাটাবেইচ ব্যৱহাৰ কৰে, যাক বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লোকে সৃষ্টি কৰিছে।

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
as: আপুনি বিশেষ ধৰণৰ স্থান, যেনে “Pubs near Main Street, Boston“ অথবা “Hotels near Alexanderplatz, Berlin“ ৰ বাবে সন্ধান কৰিব পাৰিব।

note: Translators: This is the program name. */
en: Maps
as: মানচিত্ৰ

en: A simple maps application
as: এটা সাধাৰণ মানচিত্ৰ এপ্লিকেচন

en: Maps;
as: মানচিত্ৰ;

en: Window size
as: উইন্ডোৰ আকাৰ

en: Window size (width and height).
as: উইন্ডোৰ আকাৰ (প্ৰস্থ আৰু উচ্চতা)।

en: Window position
as: উইন্ডোৰ অৱস্থান

en: Window position (X and Y).
as: উইন্ডোৰ অৱস্থান (X আৰু Y)।

en: Window maximized
as: উইন্ডো সৰ্বাধিক আকাৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে

en: Window maximization state
as: উইন্ডোৰ সৰ্বাধিক আকাৰ অৱস্থা

en: Last known location and accuracy
as: সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থান আৰু সঠিকতা

en: Last known location (latitude and longitude in degrees) and accuracy (in meters).
as: সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থান (অক্ষাংশ আৰু দ্ৰাঘিমা ডিগ্ৰিসমূহত) আৰু সঠিকতা (মিটাৰত)।

en: Description of last known location
as: সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থানৰ বিৱৰণ

en: Description of last known location of user.
as: ব্যৱহাৰকাৰীৰ সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থানৰ বিৱৰণ।

en: Maximum number of search results
as: সন্ধান ফলাফলসমূহৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা

en: Maximum number of search results from geocode search.
as: geocode সন্ধানৰ পৰা সন্ধান ফলাফলৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা।

en: User set last known location
as: ব্যৱহাৰকাৰী দ্বাৰা সংহতি কৰা সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থান

en: Whether the last known location was set manually by the user.
as: সৰ্বশেষ জ্ঞাত অৱস্থান ব্যৱহাৰকাৰী দ্বাৰা হস্তচালিতভাৱে সংহতি কৰা হৈছিল নে।

en: Number of recent places to store
as: সংৰক্ষণ কৰিবলৈ শেহতীয়া স্থানবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of recently visited places to store.
as: সংৰক্ষণ কৰিবলৈ শেহতীয়াভাৱে ভ্ৰমণ কৰা স্থানবোৰৰ সংখ্যা।

en: About
as: বিষয়ে

en: Quit
as: প্ৰস্থান কৰক

en: What’s here?
as: ইয়াত কি আছে?

en: I’m here!
as: মই ইয়াত আছো!

en: A map application for GNOME
as: GNOME ৰ বাবে এটা মানচিত্ৰ এপ্লিকেচন

en: Go to current location
as: বৰ্তমান অৱস্থানলৈ যাওক

en: Choose map type
as: মানচিত্ৰৰ ধৰণ বাছক

en: Toggle route planner
as: পথ পৰিকল্পক টগল কৰক

en: No route found.
as: কোনো পথ পোৱা নগল।

en: Route request failed.
as: পথৰ অনুৰোধ ব্যৰ্থ হল।

en: Start!
as: আৰম্ভ কৰক!

en: Country code: %s
as: দেশৰ ক'ড: %s

en: Postal code: %s
as: পস্টেল ক'ড: %s

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min" */
en: Estimated time: %s
as: আনুমানিক সময়: %s

en: Current location
as: বৰ্তমান অৱস্থান

note: To translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km²"
en: Accuracy: %s
as: সঠিকতা: %s

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Unknown
as: অজ্ঞাত

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Exact
as: অবিকল
