gnome-maps master - en to de translation catalogue (393 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
de: Karten

en: Find places around the world
de: Orte in der ganzen Welt finden

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
de: »Karten« gibt Ihnen einen schnellen Zugang zu Karten aus der ganzen Welt. Es erlaubt Ihnen, Orte schnell zu finden, indem Sie eine Stadt oder eine Straße suchen, oder einen Ort zu finden, um einen Freund zu treffen.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
de: »Karten« nutzt die gemeinschaftliche OpenStreetMap-Datenbank, die von hunderttausenden Menschen aus der ganzen Welt erstellt worden ist.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

en: A simple maps application
de: Eine einfache Karten-Anwendung

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
de: Maps;Karten;

en: Allows your location to be shown on the map.
de: Ermöglicht die Anzeige Ihres Ortes in der Karte.

en: last viewed location
de: Zuletzt betrachteter Ort

en: Coordinates of last viewed location.
de: Koordinaten des letzten betrachteten Orts.

en: zoom
de: Ansichtsgröße

en: Zoom level
de: Vergrößerungsstufe

en: rotation
de: Drehung

en: Map rotation in radians
de: Kartendrehung in Radiant

en: Map type
de: Kartentyp

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
de: Die Art der anzuzeigenden Karte (Straße, Luftbildansicht, usw.)

en: Window size
de: Fenstergröße

en: Window size (width and height).
de: Fenstergröße (Breite und Höhe).

en: Window position
de: Fensterposition

en: Window position (X and Y).
de: Fensterposition (X und Y).

en: Window maximized
de: Fenster maximiert

en: Window maximization state
de: Maximierungszustand des Fensters

en: Maximum number of search results
de: Maximale Anzahl an Suchergebnissen

en: Maximum number of search results from geocode search.
de: Maximale Anzahl an Suchergebnissen aus der Geocode-Suche.

en: Number of recent places to store
de: Anzahl der zu speichernden zuletzt aufgerufenen Plätze

en: Number of recently visited places to store.
de: Anzahl der zu speichernden kürzlich besuchten Plätze.

en: Number of recent routes to store
de: Anzahl der zu speichernden zuletzt aufgerufenen Plätze

en: Number of recently visited routes to store.
de: Anzahl der zu speichernden kürzlich besuchten Plätze.

en: OpenStreetMap username or email address
de: Benutzername oder E-Mail-Adresse für OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
de: Zeigt an, dass sich der Benutzer angemeldet hat, um OpenStreetMap-Daten bearbeiten zu können.

en: Last used transportation type for routing
de: Für die Route zuletzt benutzte Beförderungsart

en: Show scale
de: Maßstab anzeigen

en: Whether to show the scale.
de: Legt fest, ob der Maßstab angezeigt werden soll.

en: Route from Here
de: Route von hier

en: Add Intermediate Destination
de: Zwischenziel hinzufügen

en: Route to Here
de: Route hierher

en: What's Here?
de: Was ist hier?

en: Copy Location
de: Ort kopieren

en: Add to OpenStreetMap…
de: Zu OpenStreetMap hinzufügen …

en: Export view
de: Ansicht exportieren

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Export
de: _Exportieren

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
de: Favorit entfernen

en: No Favorites
de: Keine Favoriten

en: Add places to your favorites to get them listed here
de: Fügen Sie Orte zu Ihren Favoriten hinzu, damit sie hier erscheinen

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
de: Aktueller Ort

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
de: Ebenen

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
de: Route drucken

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
de: Favoriten

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
de: Routenplaner

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Search
de: Suchen

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
de: Interessante Orte entdecken

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
de: Letzte Suchergebnisse anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
de: Routenplaner ein-/ausschalten

[ctx: shortcut window]
en: Print route
de: Route drucken

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Verlassen

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
de: Hauptmenü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Map View
de: Kartenansicht

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
de: Vergrößern

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
de: Verkleinern

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
de: Im Uhrzeigersinn drehen

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
de: Gegen den Uhrzeigersinn drehen

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
de: Drehung zurücksetzen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
de: Maßstab umschalten

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
de: Zum aktuellen Ort springen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
de: Zur Straßenansicht wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
de: Zur Luftbildansicht wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
de: Formebene öffnen

en: Show Scale
de: Maßstab anzeigen

en: Enable Experimental Map
de: Experimentelle Karte aktivieren

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
de: Formebene öffnen …

en: Set up OpenStreetMap Account…
de: OpenStreetMap-Konto einrichten …

en: Export as Image…
de: Als Bild exportieren …

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kürzel

en: About Maps
de: Info zu Karten

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: OpenStreetMap Account
de: OpenStreetMap-Konto

en: Sign In To Edit Maps
de: Anmelden, um Karten zu bearbeiten

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
de: Helfen Sie mit bei der Verbesserung der Karte. Nutzen Sie dafür ein OpenStreetMap-Konto.

en: Sign In
de: Anmelden

en: Verification
de: Überprüfung

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
de: Kopieren Sie den Verifizierungscode, der angezeigt wird, wenn Zugang im Browser legitimiert wird.

en: Verification Code
de: Verifizierungscode

en: Verify
de: Verifizieren

en: Signed In
de: Angemeldet

en: Your OpenStreetMap account is active.
de: Ihr OpenStreetMap-Konto ist aktiv.

en: Sign Out
de: Abmelden

en: Street
de: Straße

en: House number
de: Hausnummer

en: Postal code
de: Postleitzahl

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
de: Stadt

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
de: Auf OpenStreetMap bearbeiten

en: Type
de: Typ

en: None
de: Keine

en: Add Field
de: Feld hinzufügen

en: Comment
de: Kommentar

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
de: Kartenänderungen werden in allen Karten sichtbar, die
    Daten von OpenStreetMap verwenden.

en: Recently Used
de: Zuletzt verwendet

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Next
de: Nächste

en: Article
de: Artikel

en: Wikidata tag
de: Wikidata-Schlagwort

en: Load Wikidata tag for article
de: Wikidata-Schlagwort für Artikel laden

en: Explore Nearby Places
de: Orte in der Nähe entdecken

en: No results found
de: Keine Ergebnisse gefunden

en: An error has occurred
de: Ein Fehler ist aufgetreten

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
de: Routenreihenfolge ändern

en: Open Location
de: Ort öffnen

en: Copy
de: Kopieren

en: Send To…
de: Senden an …

en: Open Shape Layer
de: Formebene öffnen

en: _Open
de: Ö_ffnen

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
de: Sichtbarkeit umschalten

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
de: Formebene entfernen

en: Route search by GraphHopper
de: Routenplanung von GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
de: Die Reisedaten für öffentliche Verkehrsmittel werden von Drittanbietern
    bereitgestellt.
    GNOME kann für die Korrektheit der Routen und angezeigten Fahrzeiten
    nicht garantieren. Beachten Sie, dass nicht alle Anbieter Informationen für alle
    Transportmittel beinhalten. Zum Beispiel könnte ein nationaler Anbieter keine
    Fluglinien beinhalten, oder ein lokaler Anbieter keine Regionalzüge.
    Die angezeigten Namen und Marken sind als eingetragene Warenzeichen zu betrachten, sofern anwendbar.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
de: Zwischenstationen und Informationen verbergen

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
de: Zwischenstationen und Informationen anzeigen

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
de: Jetzt starten

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
de: Abfahrt um

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
de: Ankunft um

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
de: Anzeigen

en: Buses
de: Busse

en: Trams
de: Straßenbahnen

en: Trains
de: Züge

en: Subway
de: U-Bahn

en: Ferries
de: Fähren

en: Airplanes
de: Flugzeuge

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
de: Ort teilen

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
de: Zu einer neuen Route hinzufügen

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
de: Route

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
de: Als Favorit markieren

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
de: Auf OpenStreetMap bearbeiten

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
de: Ort teilen

en: Back to Main Categories
de: Zurück zu Hauptkategorien

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
de: Drehung zurücksetzen

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
de: Verkleinern

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
de: Vergrößern

en: Failed to find tile structure in directory
de: Es konnte keine Kachel-Struktur im Ordner gefunden werden

en: Failed to parse XML document
de: XML-Dokument konnte nicht verarbeitet werden

en: Missing required attributes
de: Erforderliche Attribute fehlen

en: Could not find OSM element
de: OSM-Element kann nicht gefunden werden

en: Could not find user element
de: Nutzer-Element kann nicht gefunden werden

en: A path to a local tiles directory structure
de: Pfad zu einer lokalen Kachel-Ordnerstruktur

en: Tile size for local tiles directory
de: Kachelgröße des lokalen Kachel-Ordner

en: Show the version of the program
de: Die Versionsnummer des Programms anzeigen

en: Search for places
de: Nach Orten suchen

en: [FILE…|URI]
de: [DATEI …|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
de: Ungültige Karten: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
de: Karten auf %f, %f.png

en: Unable to export view
de: Ansicht kann nicht exportiert werden

en: Favorite removed
de: Favorit entfernt

en: Undo
de: Rückgängig

en: invalid coordinate
de: Ungültige Koordinaten

en: parse error
de: Verarbeitungsfehler

en: unknown geometry
de: Unbekannte Geometrie

en: Route request failed.
de: Routenanfrage schlug fehl.

en: No route found.
de: Keine Route gefunden.

en: All Layer Files
de: Alle Ebenendateien

en: Failed to connect to location service
de: Es konnte keine Verbindung zum Ortungsdienst hergestellt werden

en: Turn on location services
de: Ortungsdienste aktivieren

en: Location Settings
de: Einstellungen der Ortungsdienste

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
de: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. und die Autoren von GNOME Karten

en: Map data by %s and contributors
de: Kartendaten bereitgestellt von %s und weiteren Mitwirkenden

en: Map Data Provider
de: Kartendaten-Anbieter

en: Map Tile Provider
de: Kartenausschnitt-Anbieter

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
de: Kartenausschnitte bereitgestellt von %s

en: Search Provider
de: Suchanbieter

en: Search provided by %s using %s
de: Suche bereitgestellt von %s unter Verwendung von %s

en: Failed to open layer
de: Ebene konnte nicht geöffnet werden

en: Do you want to continue?
de: Möchten Sie fortfahren?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
de: Sie sind dabei, Dateien mit einer Gesamtgröße von %s MB zu öffnen. Das könnte einige Zeit dauern

en: Continue
de: Fortsetzen

en: File type is not supported
de: Dateityp wird nicht unterstützt

en: Failed to open GeoURI
de: Geo-Adresse konnte nicht geöffnet werden

en: Nothing found here!
de: Hier wurde nichts gefunden!

en: Zoom in to add location
de: Vergrößern, um einen Ort hinzufügen

en: Location was added in OpenStreetMap
de: Ort wurde zu OpenStreetMap hinzugefügt

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
de: Die Verifizierungscodes stimmen nicht überein, bitte versuchen Sie es erneut.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
de: Benutzername oder Passwort falsch

en: Success
de: Erfolg

en: Bad request
de: Fehlerhafte Anfrage

en: Object not found
de: Objekt nicht gefunden

en: Conflict, someone else has just modified the object
de: Konflikt, jemand anderes hat gerade das Objekt geändert

en: Object has been deleted
de: Objekt wurde gelöscht

en: Way or relation refers to non-existing children
de: Weg oder Bezug verweist auf nicht existierende Unterobjekte

en: The official name. This is typically what appears on signs.
de: Der offizielle Name, der üblicherweise auf dem Ortseingangsschild erscheint.

en: Address
de: Adresse

en: Website
de: Internet-Seite

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
de: Das ist keine gültige URL. Bitte beginnen Sie mit »http://« oder »https://«.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
de: Die offizielle Webseite. Verwenden Sie möglichst die Grundform der Adresse, zum Beispiel http://example.com statt http://example.com/index.html.

en: Phone
de: Telefon

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
de: Die Telefonnummer im internationalen Format, beginnend mit einem Plus-Zeichen. Denken Sie an den Schutz der Privatsphäre, insbesondere für private Telefonnummern.

en: Email
de: E-Mail

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
de: Das ist keine gültige E-Mail-Adresse. Bitte stellen Sie sicher, dass das »mailto:«-Präfix nicht angegeben ist.

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
de: Die Kontakt-E-Mail-Adresse für Anfragen. Fügen Sie nur Adressen hinzu, die für die öffentliche Nutzung vorgesehen sind.

en: Opening hours
de: Öffnungszeiten

en: See the link in the label for help on format.
de: Öffnen Sie den Verweis in der Beschriftung für Hilfe zur Formatierung.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
de: Bevölkerung

en: Altitude
de: Höhe

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
de: Richthöhe (Höhe eines Punktes über dem Meeresspiegel) in Meter.

en: Wheelchair access
de: Barrierefreier Zugang

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Limited
de: Begrenzt

en: Designated
de: Geeignet

en: Internet access
de: Internetzugang

en: Wi-Fi
de: Funknetzwerk

en: Wired
de: Kabelgebunden

en: Service
de: Dienst

en: Takeout
de: Zum Mitnehmen

en: Only
de: Ausschließlich

en: Animism
de: Animismus

en: Bahá’í
de: Bahaitum

en: Buddhism
de: Buddhismus

en: Caodaism
de: Caodaismus

en: Christianity
de: Christentum

en: Confucianism
de: Konfuzianismus

en: Hinduism
de: Hinduismus

en: Jainism
de: Jainismus

en: Judaism
de: Judentum

en: Multiple Religions
de: Mehrere Religionen

en: Paganism
de: Heidentum

en: Pastafarianism
de: Pastafarianismus

en: Shinto
de: Shintoismus

en: Sikhism
de: Sikhismus

en: Spiritualism
de: Spiritualismus

en: Taoism
de: Daoismus

en: Unitarian Universalism
de: Unitarismus

en: Yazidism
de: Jesidismus

en: Zoroastrianism
de: Zarathustrismus

en: Toilets
de: Toiletten

en: Note
de: Notiz

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
de: Notiz, die anderen Kartennutzern nicht-offensichtliche Hinweise zu einem Element, die Absicht des Autors bei der Erstellung, oder Hinweise zur weiteren Verbesserung zur Verfügung stellt.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
de: Zu OpenStreetMap hinzufügen

en: Select Type
de: Typ wählen

en: Done
de: Abgeschlossen

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
de: Das verwendete Format sollte den Sprachcode und den Artikel enthalten, zum Beispiel »de:Titel des Artikels«.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
de: Verwenden Sie »Neu laden«-Knopf zum Laden des Wikidata-Schlagworts für den ausgewählten Artikel

en: Couldn't find Wikidata tag for article
de: Wikidata-Schlagwort für Artikel konnte nicht gefunden werden

en: Unnamed place
de: Unbenannter Ort

en: Failed to parse Geo URI
de: Geo-Adresse konnte nicht verarbeitet werden

en: Failed to parse Maps URI
de: Karten-URI konnte nicht verarbeitet werden

en: Coordinates
de: Koordinaten

en: Accuracy
de: Genauigkeit

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
de: Genauigkeit: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
de: Telefonnummer

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
de: Etage

en: Floor %s
de: Etage %s

en: At ground level
de: Im Erdgeschoss

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
de[0]: %s Stockwerk über dem Erdgeschoss
de[1]: %s Stockwerke über dem Erdgeschoss

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
de[0]: %s Etage unter dem Erdgeschoss
de[1]: %s Etagen unter dem Erdgeschoss

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
de: Bietet Essen zum Mitnehmen an

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
de: Bietet kein Essen zum Mitnehmen an

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
de: Bietet ausschließlich Essen zum Mitnehmen an

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
de: Öffentlicher Internetzugang

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
de: Kein Internetzugang

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
de: Öffentliches WLAN

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
de: Kabelgebundener Internetzugang

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
de: Computer zur Nutzung verfügbar

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
de: Internet-Hilfestellung verfügbar

en: No toilets available
de: Keine Toiletten vorhanden

en: Toilets available
de: Toiletten vorhanden

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
de: Barrierefrei

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
de: Eingeschränkt barrierefrei

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
de: Nicht barrierefrei

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
de: Barrierefrei

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
de: %s unter dem Meeresspiegel

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
de: Auf Höhe des Meerespiegels

en: Place not found in OpenStreetMap
de: Ort wurde nicht in OpenStreetMap gefunden

en: Coordinates in URL are not valid
de: Koordinaten in der Adresse sind ungültig

en: URL is not supported
de: Adresse wird nicht unterstützt

en: Amenities
de: Einrichtungen

en: ATMs
de: Geldautomaten

en: Post Boxes
de: Briefkästen

en: Post Offices
de: Postämter

en: Police
de: Polizeistation

en: Libraries
de: Bibliotheken

en: Pharmacies
de: Apotheken

en: Wheelchair-accessible Toilets
de: Barrierefreie WCs

en: Baggage Lockers
de: Gepäckschließfächer

en: Eating & Drinking
de: Essen & Trinken

en: Pubs
de: Kneipen

en: Cafes
de: Cafés

en: Ice Cream
de: Eis

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
de: Lebensmittel- und Getränkeautomaten

en: Shopping
de: Einkaufen

en: Supermarkets
de: Supermärkte

en: Shopping Malls
de: Einkaufszentren

en: Clothes
de: Kleidung

en: Shoes
de: Schuhe

en: Electronics
de: Elektronik

en: Alcohol
de: Alkohol

en: Bakeries
de: Bäckereien

en: Flowers
de: Blumen

en: Transportation
de: Transport

en: Bus & Tram Stops
de: Bus- und Straßenbahnhaltestellen

en: Train & Subway Stations
de: Zug- und U-Bahnhaltestellen

en: Parking
de: Parkplätze

en: Bicycle Parking
de: Fahrradparkplätze

en: Bicycle Rental
de: Fahrradvermietung

en: Car Rental
de: Autovermietung

en: Fuel
de: Kraftstoff

en: EV Charging
de: Ladestation für Elektrofahrzeuge

en: Healthcare
de: Gesundheit

en: Clinics
de: Ambulante Kliniken

en: Hospitals
de: Krankenhäuser

en: Dentists
de: Zahnärzte

en: Accommodation
de: Unterkünfte

en: Campings
de: Campingplätze

en: Recreation
de: Erholung

en: Playgrounds
de: Spielplätze

en: Beaches
de: Strände

en: Nature Reserves
de: Naturschutzgebiete

en: Theme Parks
de: Freizeitparks

en: Theaters
de: Theater

en: Movie Theaters
de: Kinos

en: Night Clubs
de: Nachtclubs

en: Tourism
de: Tourismus

en: Museums
de: Museen

en: Attractions
de: Attraktionen

en: Artworks
de: Kunstwerke

en: Tourist Information
de: Touristeninformation

en: Sports
de: Sport

en: Gyms
de: Fitnessstudios

en: Outdoor Gyms
de: Outdoor-Fitnessstudios

en: Golf Courses
de: Golfplätze

en: From %s to %s
de: Von %s nach %s

en: Loading map tiles for printing
de: Kartenausschnitte zum Drucken werden geladen

en: You can abort printing if this takes too long
de: Sie können den Druck abbrechen, wenn dies zu lange dauert

en: Abort printing
de: Drucken abbrechen

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
de: Zwischenstopp hinzufügen

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
de: Zwischenstopp entfernen

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
de: Route umkehren

en: Search
de: Suche

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
de: %s zu %s hinzufügen

en: Failed to open URI
de: Adresse konnte nicht geöffnet werden

en: Open with %s
de: Öffnen mit %s

en: failed to load file
de: Laden der Datei ist fehlgeschlagen

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
de: Geschätzte Zeit: %s

en: Itineraries provided by %s
de: Reiseplan bereitgestellt von %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
de: Abfahrt in %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
de: Abfahrt

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
de: Fußweg %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
de: Ankunft in %s

en: Arrive
de: Ankunft

en: Show walking instructions
de: Anweisungen für den Fußweg anzeigen

en: Hide walking instructions
de: Anweisungen für den Fußweg verbergen

en: Load earlier alternatives
de: Frühere Alternativen laden

en: Load later alternatives
de: Spätere Alternativen laden

en: No earlier alternatives found.
de: Keine früheren Alternativen gefunden.

en: No later alternatives found.
de: Keine späteren Alternativen gefunden.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
de: %e. %b

en: No timetable data found for this route.
de: Für diese Route wurden keine Fahrplandaten gefunden.

en: No provider found for this route.
de: Für diese Route wurden kein Anbieter gefunden.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
de[0]: %s Minute
de[1]: %s Minuten

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
de[0]: %s Stunde
de[1]: %s Stunden

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
de[0]: %s:%s Stunde
de[1]: %s:%s Stunden

en: Around the clock
de: Jederzeit

en: From sunrise to sunset
de: Von Sonnenaufgang bis Sonnenuntergang

en: Every day
de: Jeden Tag

en: Public holidays
de: Gesetzliche Feiertage

en: School holidays
de: Schulferien

en: not open
de: geschlossen

en: Bahá'í
de: Bahaitum

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
de: Unbekannt

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
de: Genau

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
de[0]: %s h, %s min
de[1]: %s h, %s min

en: This plugin doesn't support latest arrival
de: Dieses Plugin unterstützt nicht die letzte Ankunft

en: Continue on %s
de: Fortsetzen auf %s

en: Turn left on %s
de: Links abbiegen auf %s

en: Turn left
de: Links abbiegen

en: Turn slightly left on %s
de: Halb links abbiegen auf %s

en: Turn slightly left
de: Halb links abbiegen

en: Turn sharp left on %s
de: Scharf links abbiegen auf %s

en: Turn sharp left
de: Scharf links abbiegen

en: Turn right on %s
de: Rechts abbiegen auf %s

en: Turn right
de: Rechts abbiegen

en: Turn slightly right on %s
de: Halb rechts abbiegen auf %s

en: Turn slightly right
de: Halb rechts abbiegen

en: Turn sharp right on %s
de: Scharf rechts abbiegen auf %s

en: Turn sharp right
de: Scharf rechts abbiegen

en: At the roundabout, take exit %s
de: Im Kreisverkehr die Ausfahrt %s nehmen

en: At the roundabout, take exit to %s
de: Im Kreisverkehr die Ausfahrt Richtung %s nehmen

en: Take the roundabout
de: In den Kreisverkehr fahren

en: Take the elevator and get off at %s
de: Den Aufzug nehmen und bei %s aussteigen

en: Take the elevator
de: Den Aufzug nehmen

en: Make a left u-turn onto %s
de: Eine Kehrtwende nach links auf %s machen

en: Make a left u-turn
de: Eine Kehrtwende nach links machen

en: Make a right u-turn onto %s
de: Eine Kehrtwende nach rechts auf %s machen

en: Make a right u-turn
de: Eine Kehrtwende nach rechts machen
