gnome-maps master - en to el translation catalogue (403 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
el: Χάρτες

en: Find places around the world
el: Βρείτε μέρη από όλο τον κόσμο

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
el: Η εφαρμογή Χάρτες, σας παρέχει μια γρήγορη πρόσβαση σε χάρτες από όλο τον κόσμο. Σας επιτρέπει να βρείτε γρήγορα μια τοποθεσία αναζητώντας είτε μια πόλη είτε μια οδό, ή μπορείτε να εντοπίσετε μια τοποθεσία για να συναντήσετε ένα φίλο.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
el: Η εφαρμογή Χάρτες, χρησιμοποιεί την βάση δεδομένων OpenStreetMap, που έχει φτιαχτεί από χιλιάδες άτομα σε όλο τον κόσμο.

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: A simple maps application
el: Μια απλή εφαρμογή χαρτών

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
el: Χάρτες;Maps;

en: Allows your location to be shown on the map.
el: Επιτρέπει την τοποθεσία σας να εμφανιστεί στον χάρτη.

en: last viewed location
el: τελευταία τοποθεσία που προβλήθηκε

en: Coordinates of last viewed location.
el: Συντεταγμένες τελευταίας τοποθεσίας που προβλήθηκε.

en: zoom
el: εστίαση

en: Zoom level
el: Επίπεδο εστίασης

en: rotation
el: περιστροφή

en: Map rotation in radians
el: Περιστροφή χάρτη σε ακτίνια

en: Map type
el: Τύπος χάρτη

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
el: Ο τύπος του χάρτη για προβολή (δρόμος, εναέριος κλπ.)

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Window size (width and height).
el: Μέγεθος παραθύρου (πλάτος και ύψος).

en: Window position
el: Θέση παραθύρου

en: Window position (X and Y).
el: Θέση παραθύρου (Χ και Υ).

en: Window maximized
el: Μεγιστοποιημένο παράθυρο

en: Window maximization state
el: Κατάσταση μεγιστοποίησης παραθύρου

en: Maximum number of search results
el: Μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Maximum number of search results from geocode search.
el: Μέχιστος αριθμός αποτελεσμάτων αναζήτησης από την αναζήτηση στο geocode.

en: Number of recent places to store
el: Αριθμός πρόσφατων τοποθεσιών για αποθήκευση

en: Number of recently visited places to store.
el: Αριθμός τοποθεσιών, που έχετε επισκεφθεί πρόσφατα, για αποθήκευση.

en: Number of recent routes to store
el: Αριθμός πρόσφατων διαδρομών για αποθήκευση

en: Number of recently visited routes to store.
el: Αριθμός διαδρομών, που έχετε επισκεφθεί πρόσφατα, για αποθήκευση.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
el: Όνομα χρήστη ή διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
el: Υποδεικνύει αν ο χρήστης έχει συνδεθεί για να επεξεργαστεί τα δεδομένα του OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
el: Τελευταία χρησιμοποιημένος τύπος μεταφορικών μέσων για δρομολόγια

en: Show scale
el: Εμφάνιση κλίμακας

en: Whether to show the scale.
el: Εάν θα εμφανίζεται η κλίμακα.

en: Route from Here
el: Διαδρομή από εδώ

en: Add Intermediate Destination
el: Προσθήκη ενδιάμεσου προορισμού

en: Route to Here
el: Διαδρομή προς εδώ

en: What's Here?
el: Τι έχουμε εδώ;

en: Copy Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας

en: Add to OpenStreetMap…
el: Προσθήκη στο OpenStreetMap…

en: Export view
el: Προβολή εξαγωγής

en: _Cancel
el: Ά_κυρο

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
el: Τρέχουσα τοποθεσία

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
el: Στρώσεις

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
el: Εκτύπωση διαδρομής

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
el: Αγαπημένα

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
el: Σχεδιαστής διαδρομής

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
el: Εμφάνιση συντομεύσεων

[ctx: shortcut window]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
el: Εξερεύνηση σημείων ενδιαφέροντος

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
el: Εμφάνιση των τελευταίων αποτελεσμάτων αναζήτησης

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
el: Εναλλαγή οργανωτή διαδρομής

[ctx: shortcut window]
en: Print route
el: Εκτύπωση διαδρομής

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
el: Άνοιγμα κυρίως μενού

[ctx: shortcut window]
en: Map View
el: Προβολή χάρτη

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή δεξιόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
el: Περιστροφή αριστερόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
el: Επαναφορά περιστροφής

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
el: Εναλλαγή εστίασης

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
el: Μετάβαση στην τρέχουσα τοποθεσία

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
el: Εναλλαγή σε προβολή δρόμου

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
el: Εναλλαγή σε εναέρια προβολή

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
el: Άνοιγμα στρώσης σχήματος

en: Show Scale
el: Εμφάνιση κλίμακας

en: Enable Experimental Map
el: Ενεργοποίηση πειραματικού χάρτη

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
el: Άνοιγμα στρώσης σχήματος…

en: Set up OpenStreetMap Account…
el: Ρύθμιση λογαριασμού OpenStreetMap…

en: Export as Image…
el: Εξαγωγή ως εικόνα…

en: _Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις _πληκτρολογίου

en: About Maps
el: Περί του Χάρτες

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: OpenStreetMap Account
el: Λογαριασμός OpenStreetMap

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
el: <span weight="bold" size="x-large">Συνδεθείτε για να επεξεργαστείτε τους χάρτες</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
el: Βοηθήστε να βελτιώσουμε τον χάρτη, χρησιμοποιώντας
    ένα λογαριασμό OpenStreetMap.

en: Sign in to authorize access in a web browser.
    Then fill in the obtained verification code here in the next step.
el: Συνδεθείτε για να εξουσιοδοτήσετε την πρόσβαση σε ένα πρόγραμμα περιήγησης ιστού.
    Στη συνέχεια, συμπληρώστε τον κωδικό επαλήθευσης που λάβατε εδώ στο επόμενο βήμα.

en: Sign In
el: Σύνδεση

en: Copy verification code shown when authorizing access in the browser
el: Αντιγραφή κωδικού επαλήθευσης που εμφανίζεται κατά την εξουσιοδότηση πρόσβασης στο πρόγραμμα περιήγησης

en: Verification code
el: Κωδικός επιβεβαίωσης

en: Verify
el: Επαλήθευση

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
el: <span weight="bold" size="x-large">Συνδεδεμένος/η</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
el: Ο λογαριασμός στο OpenStreetMap είναι ενεργός.

en: Sign Out
el: Αποσύνδεση

en: Street
el: Οδός

en: House number
el: Αριθμός κατοικίας

en: Postal code
el: Ταχ. κώδικας

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
el: Πόλη

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
el: Επεξεργασία στο OpenStreetMap

en: Type
el: Τύπος

en: None
el: Χωρίς

en: Add Field
el: Προσθήκη πεδίου

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
el: Οι αλλαγές θα γίνουν ορατές σε όλους τους χάρτες που
    χρησιμοποιούν δεδομένα του OpenStreetMap.

en: Recently Used
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Next
el: Επόμενο

en: Article
el: Άρθρο

en: Wikidata tag
el: Ετικέτα Wikidata

en: Load Wikidata tag for article
el: Φόρτωση ετικέτας Wikidata για άρθρο

en: Explore Nearby Places
el: Εξερεύνηση κοντινών μερών

en: No results found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: An error has occurred
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
el: Αλλαγή σειράς διαδρομής

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Send To…
el: Αποστολή σε…

en: Open Shape Layer
el: Άνοιγμα στρώσης σχήματος

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
el: Εναλλαγή ορατότητας

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
el: Αφαίρεση στρώσης σχήματος

en: Route search by GraphHopper
el: Αναζήτηση διαδρομής από το GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
el: Τα δρομολόγια για τα μέσα μαζικής μεταφοράς παρέχονται από υπηρεσίες
    από τρίτους.
    Το GNOME δεν μπορεί να εγγυηθεί την ορθότητα των δρομολογίων και των χρονοδιαγραμμάτων που εμφανίζονται.
    Σημειώστε ότι ορισμένοι πάροχοι ενδέχεται να μην περιλαμβάνουν όλους τους διαθέσιμους τρόπους μεταφοράς,
    π.χ. ένας εθνικός πάροχος ενδέχεται να μην περιλαμβάνει αεροπορικές εταιρείες και ένας τοπικός πάροχος θα μπορούσε
    παραλείψει περιφερειακά τρένα.
    Τα ονόματα και τα εμπορικά σήματα που εμφανίζονται πρέπει να θεωρούνται ως σήματα κατατεθέντα όταν ισχύουν.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
el: Απόκρυψη ενδιάμεσων στάσεων και πληροφοριών

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
el: Εμφάνιση ενδιάμεσων στάσεων και πληροφοριών

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
el: Αναχώρηση τώρα

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
el: Αναχώρηση στις

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
el: Άφιξη στις

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
el: Εμφάνιση

en: Buses
el: Λεωφορεία

en: Trams
el: Τραμ

en: Trains
el: Τρένα

en: Subway
el: Μετρό

en: Ferries
el: Πλοία

en: Airplanes
el: Αεροπλάνα

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
el: Διαμοιρασμός τοποθεσίας

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
el: Προσθήκη σε νέα διαδρομή

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
el: Οδηγίες

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
el: Επισήμανση ως αγαπημένο

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
el: Επεξεργασία στο OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
el: Διαμοιρασμός τοποθεσίας

en: Back to Main Categories
el: Επιστροφή στις κύριες κατηγορίες

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
el: Επαναφορά περιστροφής

en: Failed to find tile structure in directory
el: Αποτυχία εύρεσης δομής πλακιδίων στον κατάλογο

en: Failed to parse XML document
el: Αποτυχία ανάλυσης εγγράφου XML

en: Missing required attributes
el: Λείπουν απαιτούμενα γνωρίσματα

en: Could not find OSM element
el: Αποτυχία εύρεσης στοιχείου OSM

en: Could not find user element
el: Αδυναμία εύρεσης του στοιχείου χρήστη

en: A path to a local tiles directory structure
el: Η τοποθεσία μιας τοπικής δομής πλακιδίων

en: Tile size for local tiles directory
el: Μέγεθος πλακιδίων για τοπικό κατάλογο πλακιδίων

en: Show the version of the program
el: Εμφάνιση της έκδοσης του προγράμματος

en: Search for places
el: Αναζήτηση τοποθεσιών

en: Invalid maps: URI: %s
el: Μη έγκυροι χάρτες: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
el: Χάρτες στο %f, %f.png

en: Unable to export view
el: Αδυναμία εξαγωγής προβολής

en: invalid coordinate
el: μη έγκυρη συντεταγμένη

en: parse error
el: σφάλμα ανάλυσης

en: unknown geometry
el: άγνωστη γεωμετρία

en: Route request failed.
el: Αποτυχία αιτήματος διαδρομής.

en: No route found.
el: Δεν βρέθηκε διαδρομή.

en: Start!
el: Εκκίνηση!

en: All Layer Files
el: Όλα τα αρχεία στρώσεων

en: Failed to connect to location service
el: Αποτυχία σύνδεσης με την υπηρεσία τοποθεσίας

en: Turn on location services
el: Ενεργοποίηση υπηρεσιών τοποθεσίας

en: Location Settings
el: Ρυθμίσεις τοποθεσίας

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. και συγγραφείς του Χάρτες GNOME

en: Map data by %s and contributors
el: Δεδομένα χαρτών από %s και τους συνεισφέροντες

en: Map Data Provider
el: Πάροχος δεδομένων χάρτη

en: Map Tile Provider
el: Πάροχος πλακιδίων χάρτη

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
el: Τα πλακίδια των χαρτών παρέχονται από %s

en: Search Provider
el: Πάροχος αναζήτησης

en: Search provided by %s using %s
el: Η αναζήτηση παρέχεται από το %s με τη χρήση του %s

en: Failed to open layer
el: Αποτυχία ανοίγματος στρώσης

en: Do you want to continue?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
el: Πρόκειται να ανοίξετε αρχεία με συνολικό μέγεθος %s MB. Μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος για τη φόρτωση

en: Continue
el: Συνέχεια

en: File type is not supported
el: Δεν υποστηρίζεται ο τύπος αρχείου

en: Failed to open GeoURI
el: Αποτυχία ανοίγματος GeoURI

en: Nothing found here!
el: Δεν βρέθηκε τίποτα εδώ!

en: Zoom in to add location
el: Εστιάστε για να προσθέσετε μια τοποθεσία

en: Location was added in OpenStreetMap
el: Η τοποθεσία προστέθηκε στο OpenStreetMap

en: The verification code didn’t match, please try again.
el: Δεν ταιριάζει ο κωδικός επιβεβαίωσης, παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
el: Εσφαλμένο όνομα χρήστη ή κωδικός πρόσβασης

en: Success
el: Επιτυχία

en: Bad request
el: Εσφαλμένο αίτημα

en: Object not found
el: Δε βρέθηκε το αντικείμενο

en: Conflict, someone else has just modified the object
el: Σύγκρουση, κάποιος άλλος μόλις τροποποίησε το αντικείμενο

en: Object has been deleted
el: Το αντικείμενο έχει διαγραφεί

en: Way or relation refers to non-existing children
el: Ο τρόπος ή η σχέση παραπέμπουν σε μη υπάρχον θυγατρικό

en: Name
el: Όνομα

en: The official name. This is typically what appears on signs.
el: Το επίσημο όνομα. Αυτό φαίνεται συνήθως στις πινακίδες.

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Website
el: Ιστότοπος

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
el: Αυτή δεν είναι έγκυρη URL. Φροντίστε να συμπεριλάβετε http:// ή https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
el: Ο επίσημος ιστότοπος. Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε τη βασική μορφή της διεύθυνσης. Π.χ. http://example.com αντί για http://example.com/index.html.

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
el: Αριθμός τηλεφώνου. Χρησιμοποιήστε την παγκόσμια μορφή, ξεκινώντας με το σύμβολο +. Προσέχετε τους τοπικούς νόμους περί ιδιωτικότητας, ειδικά για απόρρητα τηλεφωνικά νούμερα.

en: E-mail
el: Ηλεκτρονική αλληλογγραφία

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
el: Αυτή δεν είναι έγκυρη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Φροντίστε να συμπεριλάβετε το πρόθεμα mailto:.

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
el: Επικοινωνήστε με τη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας για ερωτήσεις. Προσθέστε μόνο διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που προορίζονται για δημόσια χρήση.

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
el: Βικιπαιδεία

en: Opening hours
el: Ώρες λειτουργίας

en: See the link in the label for help on format.
el: Δείτε τον σύνδεσμο στην ετικέτα για βοήθεια στην μορφοποίηση.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
el: Πληθυσμός

en: Altitude
el: Υψόμετρο

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
el: Υψόμετρο (πάνω από το επίπεδο της θάλασσας) ενός σημείου σε μέτρα.

en: Wheelchair access
el: Πρόσβαση αμαξιδίου

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Limited
el: Περιορισμένο

en: Designated
el: Υποδεικνυόμενο

en: Internet access
el: Πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: Wired
el: Ενσύρματη δικτύωση

en: Terminal
el: Υπολογιστής

en: Service
el: Υπηρεσία

en: Takeout
el: Σε πακέτο

en: Only
el: Μόνο

en: Religion
el: Θρησκεία

en: Animism
el: Ανιμισμός

en: Bahá’í
el: Μπαχάι

en: Buddhism
el: Βουδισμός

en: Caodaism
el: Καοδαϊσμός

en: Christianity
el: Χριστιανισμός

en: Confucianism
el: Κομφουκιανισμός

en: Hinduism
el: Ινδουϊσμός

en: Jainism
el: Τζαϊνισμός

en: Judaism
el: Ιουδαϊσμός

en: Islam
el: Ισλαμισμός

en: Multiple Religions
el: Πολλαπλές θρησκείες

en: Paganism
el: Παγανισμός

en: Pastafarianism
el: Πασαφιανισμός

en: Scientology
el: Σαηεντολογία

en: Shinto
el: Σιντό

en: Sikhism
el: Σιχισμός

en: Spiritualism
el: Πνευματισμός

en: Taoism
el: Ταοϊσμός

en: Unitarian Universalism
el: Ουνιταριανός Ουνιβερσαλισμός

en: Voodoo
el: Βουντού

en: Yazidism
el: Γιαζιδισμός

en: Zoroastrianism
el: Ζωροαστριανισμός

en: Toilets
el: Τουαλέτες

en: Note
el: Σημείωση

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
el: Πληροφορίες που χρησιμοποιούνται για την ενημέρωση άλλων χαρτογράφων σχετικά με τις μη προφανείς πληροφορίες σχετικά με ένα στοιχείο, την πρόθεση του δημιουργού κατά τη δημιουργία του, ή συμβουλές για περαιτέρω βελτίωση.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
el: Προσθήκη στο OpenStreetMap

en: Select Type
el: Επιλογή τύπου

en: Done
el: Έτοιμο

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
el: Η μορφή που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να περιλαμβάνει τον κωδικό γλώσσας και έναν τίτλο άρθρου όπως "en:Article title".

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
el: Χρησιμοποιήστε το κουμπί επαναφόρτωσης για να φορτώσετε την ετικέτα Wikidata για το επιλεγμένο άρθρο

en: Couldn't find Wikidata tag for article
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση της ετικέτας Wikidata για το άρθρο

en: Unnamed place
el: Άγνωστο μέρος

en: Failed to parse Geo URI
el: Αποτυχία ανάλυσης Geo URI

en: Failed to parse Maps URI
el: Αποτυχία ανάλυσης URI χαρτών

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
el: Ακρίβεια: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
el: Προσφέρει επιλογή σε πακέτο

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
el: Δεν προσφέρει επιλογή σε πακέτο

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
el: Προσφέρει μόνο επιλογή σε πακέτο

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
el: Δημόσια πρόσβαση στο διαδίκτυο

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
el: Δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
el: Δημόσιο Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
el: Ενσύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
el: Υπολογιστές διαθέσιμοι προς χρήση

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
el: Διατίθεται βοήθεια στο διαδίκτυο

en: No toilets available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες τουαλέτες

en: Toilets available
el: Διαθέσιμες τουαλέτες

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
el: Πρόσβαση με αναπηρικό αμαξίδιο

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
el: Περιορισμένη πρόσβαση με αναπηρικό αμαξίδιο

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
el: Δεν υπάρχει πρόσβαση με αναπηρικό αμαξίδιο

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
el: Έχει καθοριστεί για αναπηρικ αμαξιδίων

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
el: %s κάτω από το επίπεδο της θάλασσας

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
el: Στο επίπεδο της θάλασσας

en: Religion:
el: Θρησκεία:

en: Place not found in OpenStreetMap
el: Η τοποθεσία δεν βρέθηκε στο OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
el: Οι συντεταγμένες στη URL δεν είναι έγκυρες

en: URL is not supported
el: Η URL δεν υποστηρίζεται

en: Amenities
el: Παροχές

en: ATMs
el: ATM

en: Post Boxes
el: Ταχυδρομικά κουτιά

en: Post Offices
el: Ταχυδρομεία

en: Police
el: Αστυνομία

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Pharmacies
el: Φαρμακεία

en: Recycling
el: Ανακύκλωση

en: Wheelchair-accessible Toilets
el: Τουαλέτες προσβάσιμες σε αναπηρικά αμαξίδια

en: Baggage Lockers
el: Ντουλάπια αποσκευών

en: Eating & Drinking
el: Φαγητό & Ποτό

en: Restaurants
el: Εστιατόρια

en: Fast Food
el: Γρήγορο φαγητό

en: Food Courts
el: Χώροι εστίασης

en: Pubs
el: Παμπς

en: Bars
el: Μπαρς

en: Cafes
el: Καφετέριες

en: Ice Cream
el: Παγωτό

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
el: Αυτόματοι πωλητές τροφίμων, σνακ και ποτών

en: Shopping
el: Αγορές

en: Supermarkets
el: Σούπερ μάρκετ

en: Convenience Stores
el: Καταστήματα ψιλικών

en: Shopping Malls
el: Εμπορικά κέντρα

en: Clothes
el: Ρούχα

en: Shoes
el: Παπούτσια

en: Electronics
el: Ηλεκτρονικά είδη

en: Alcohol
el: Αλκοόλ

en: Bakeries
el: Αρτοποιεία

en: Flowers
el: Λουλούδια

en: Transportation
el: Μεταφορά

en: Bus & Tram Stops
el: Στάσεις λεωφορείων & τραμ

en: Train & Subway Stations
el: Σταθμοί τρένου και μετρό

en: Tickets
el: Εισιτήρια

en: Parking
el: Στάθμευση

en: Bicycle Parking
el: Χώρος στάθμευσης ποδηλάτων

en: Bicycle Rental
el: Ενοικίαση ποδηλάτων

en: Car Rental
el: Ενοικίαση αυτοκινήτων

en: Fuel
el: Καύσιμα

en: EV Charging
el: Φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων

en: Healthcare
el: Φροντίδα υγείας

en: Clinics
el: Κλινικές

en: Hospitals
el: Νοσοκομεία

en: Dentists
el: Οδοντίατροι

en: Accommodation
el: Στέγαση

en: Hotels
el: Ξενοδοχεία

en: Hostels
el: Ξενώνες

en: Campings
el: Κάμπινγκ

en: Recreation
el: Αναψυχή

en: Parks
el: Πάρκα

en: Playgrounds
el: Παιδικές χαρές

en: Beaches
el: Παραλίες

en: Nature Reserves
el: Φυσικά καταφύγια

en: Theme Parks
el: Θεματικά πάρκα

en: Theaters
el: Θέατρα

en: Movie Theaters
el: Σινεμά

en: Night Clubs
el: Νυχτερινά κέντρα διασκέδασης

en: Tourism
el: Τουρισμός

en: Museums
el: Μουσεία

en: Attractions
el: Αξιοθέατα

en: Artworks
el: Έργα τέχνης

en: Tourist Information
el: Τουριστικές πληροφορίες

en: Sports
el: Αθλητικά

en: Gyms
el: Γυμναστήρια

en: Outdoor Gyms
el: Υπαίθρια γυμναστήρια

en: Golf Courses
el: Γήπεδα γκολφ

en: From %s to %s
el: Από %s σε %s

en: Loading map tiles for printing
el: Φόρτωση χάρτη για εκτύπωση

en: You can abort printing if this takes too long
el: Μπορείτε να ακυρώσετε την εκτύπωση αν αυτό διαρκεί πολλή ώρα

en: Abort printing
el: Ακύρωση εκτύπωσης

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
el: Προσθήκη μέσω της τοποθεσίας

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
el: Αφαίρεση μέσω της τοποθεσίας

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
el: Αντίστροφη διαδρομή

en: Search
el: Αναζήτηση

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
el: Προσθήκη %s σε %s

en: Failed to open URI
el: Αποτυχία ανοίγματος του URI

en: Open with %s
el: Άνοιγμα με %s

en: failed to load file
el: αδυναμία φόρτωσης αρχείου

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
el: Εκτιμώμενος χρόνος: %s

en: Itineraries provided by %s
el: Οι διαδρομές παρέχονται από %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
el: Έναρξη από %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
el: Έναρξη

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
el: Περπάτημα %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
el: Άφιξη στο %s

en: Arrive
el: Άφιξη

en: Show walking instructions
el: Εμφάνιση οδηγιών περπατήματος

en: Hide walking instructions
el: Απόκρυψη οδηγιών περπατήματος

en: Load earlier alternatives
el: Φόρτωση νεοτέρων εναλλακτικών

en: Load later alternatives
el: Φόρτωση τελευταίων εναλλακτικών

en: No earlier alternatives found.
el: Δεν βρέθηκαν νεότερες εναλλακτικές.

en: No later alternatives found.
el: Δεν βρέθηκαν τελευταίες εναλλακτικές.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
el: %e %b

en: No timetable data found for this route.
el: Δεν βρέθηκε δρομολόγιο γι' αυτή τη διαδρομή.

en: No provider found for this route.
el: Δεν βρέθηκε πάροχος γι' αυτή τη διαδρομή.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
el[0]: %s λεπτό
el[1]: %s λεπτά

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
el[0]: %s ώρα
el[1]: %s ώρες

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
el[0]: %s:%s ώρα
el[1]: %s:%s ώρες

en: Around the clock
el: Εικοσιτετράωρο

en: From sunrise to sunset
el: Από την ανατολή μέχρι τη δύση του ήλιου

en: Every day
el: Κάθε ημέρα

en: Public holidays
el: Επίσημες αργίες

en: School holidays
el: Σχολικές αργίες

en: not open
el: δεν είναι ανοικτό

en: Bahá'í
el: Μπαχάι

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
el: Ακριβής

note: Translators: this is a duration with only hours, using * an abbreviation for hours, corresponding to 'h' in English
en: %s h
el: %s ω

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
el[0]: %s h %s λεπτό
el[1]: %s h %s λεπτά

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
el[0]: %s λεπτ
el[1]: %s λεπτ

note: Translators: this is a duration of less than one minute * with seconds using an abbreviation for seconds, corresponding to * 's' in English with appropriate plural forms
en: %s s | %s s
el[0]: %s δ
el[1]: %s δ

en: This plugin doesn't support latest arrival
el: Αυτό το πρόσθετο δεν υποστηρίζει την τελευταία άφιξη

en: Continue on %s
el: Συνεχίστε στο %s

en: Turn left on %s
el: Στρίψτε αριστερά στο %s

en: Turn left
el: Στρίψτε αριστερά

en: Turn slightly left on %s
el: Στρίψτε λίγο αριστερά στο %s

en: Turn slightly left
el: Στρίψτε λίγο αριστερά

en: Turn sharp left on %s
el: Απότομη στροφή αριστερά στο %s

en: Turn sharp left
el: Απότομη στροφή αριστερά

en: Turn right on %s
el: Στρίψτε δεξιά στο %s

en: Turn right
el: Στρίψτε δεξιά

en: Turn slightly right on %s
el: Στρίψτε λίγο δεξιά στο %s

en: Turn slightly right
el: Στρίψτε λίγο δεξιά

en: Turn sharp right on %s
el: Απότομη στροφή δεξιά στο %s

en: Turn sharp right
el: Απότομη στροφή δεξιά

en: At the roundabout, take exit %s
el: Στον κυκλικό κόμβο, πάρτε την έξοδο %s

en: At the roundabout, take exit to %s
el: Στον κυκλικό κόμβο, πάρτε την έξοδο προς %s

en: Take the roundabout
el: Πάρτε τον κυκλικό κόμβο

en: Take the elevator and get off at %s
el: Πάρτε τον ανισόπεδο κόμβο και εξέλθετε από το %s

en: Take the elevator
el: Πάρτε τον ανισόπεδο κόμβο

en: Make a left u-turn onto %s
el: Κάντε μια αριστερή αναστροφή στο %s

en: Make a left u-turn
el: Κάντε μια αριστερή αναστροφή

en: Make a right u-turn onto %s
el: Κάντε μια δεξιά αναστροφή στο %s

en: Make a right u-turn
el: Κάντε μια δεξιά αναστροφή
