gnome-maps master - en to gl translation catalogue (405 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
gl: Mapas

en: Find places around the world
gl: Busque lugares por todo o mundo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
gl: Mapas dálle acceso a mapas de todo o mundo. Permítelle buscar de forma rápida o lugar que está buscando por cidade ou rúa, ou localizar un lugar para encontrarse con un amigo.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
gl: Mapa usa a base de datos colaborativa de OpenStreetMap, feita por centos de persoas por todo o mundo.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
gl: O Proxecto GNOME

en: A simple maps application
gl: Unha aplicación sinxela de mapas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
gl: Mapas;

en: Allows your location to be shown on the map.
gl: Permitir que se mostre a súa localización no mapa.

en: last viewed location
gl: última localización vista

en: Coordinates of last viewed location.
gl: Coordenadas da última localización vista.

en: zoom
gl: ampliación

en: Zoom level
gl: Nivel de ampliación

en: rotation
gl: rotación

en: Map rotation in radians
gl: Rotación do mapa en radiáns

en: Map type
gl: Tipo de mapa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
gl: O tipo de mapa a mostrar (rúas, aéreo, etc.)

en: Window size
gl: Tamaño da xanela

en: Window size (width and height).
gl: Tamaño da xanela (ancho e alto).

en: Window position
gl: Posición da xanela

en: Window position (X and Y).
gl: Posición da xanela (X e Y).

en: Window maximized
gl: Xanela maximizada

en: Window maximization state
gl: Estado de maximizado de xanela

en: Maximum number of search results
gl: Número máximo de resultados de busca

en: Maximum number of search results from geocode search.
gl: Número de máximo de resultados de busca para as buscas xeolocalizada.

en: Number of recent places to store
gl: Número de lugares recentes a almacenar

en: Number of recently visited places to store.
gl: Número de lugares visitados recentemente a almacenar.

en: Number of recent routes to store
gl: Número de rutas recentes a almacenar

en: Number of recently visited routes to store.
gl: Número de lugares visitados recentemente a almacenar.

en: OpenStreetMap username or email address
gl: Nome de usuario ou enderezo de correo de OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
gl: Indica se o usuario iniciou sesión para editar datos en OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
gl: O último tipo de transporte para enrutado usado

en: Show scale
gl: Mostrar escala

en: Whether to show the scale.
gl: Indica se mostrar ou non a escala.

en: Route from Here
gl: Ruta desde aquí

en: Add Intermediate Destination
gl: Engadir un destino intermedio

en: Route to Here
gl: Ruta a aquí

en: What's Here?
gl: Que hai aquí?

en: Copy Location
gl: Copiar localización

en: Add to OpenStreetMap…
gl: Engadir a OpenStreetMap…

en: Export view
gl: Exportar vista

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _Export
gl: _Exportar

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
gl: Retirar de favoritos

en: No Favorites
gl: Non hai favoritos

en: Add places to your favorites to get them listed here
gl: Engada lugares aos seus favoritos para mostralos aquí

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
gl: Localización actual

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
gl: Capas

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
gl: Imprimir ruta

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
gl: Favoritos

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
gl: Planificador de rutas

[ctx: shortcut window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
gl: Mostrar atallos

[ctx: shortcut window]
en: Search
gl: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
gl: Explorar os puntos de interese

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
gl: Mostrar os últimos resultados de busca

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
gl: Trocar o planificador de rutas

[ctx: shortcut window]
en: Print route
gl: Imprimir ruta

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gl: Saír

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
gl: Abrir o menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
gl: Vista do mapa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
gl: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
gl: Afastar

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
gl: Rotar en sentido horario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
gl: Rotar en sentido antihorario

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
gl: Restabelecer rotación

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
gl: Trocar escala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
gl: Ir á localización actual

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
gl: Trocar á vista de rúa

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
gl: Trocar á vista aérea

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
gl: Abrir a capa de relieve

en: Show Scale
gl: Mostrar escala

en: Enable Experimental Map
gl: Activar o mapa experimental

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
gl: Abrir a capa de relieve…

en: Set up OpenStreetMap Account…
gl: Configurar unha conta de OpenStreetMap…

en: Export as Image…
gl: Exportar como imaxe…

en: _Keyboard Shortcuts
gl: Atallos de _teclado

en: About Maps
gl: Sobre Mapas

en: Main Menu
gl: Menú principal

en: OpenStreetMap Account
gl: Conta de OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
gl: Iniciar sesión para editar Mapas

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
gl: Axude a mellorar o mapa usando unha conta de OpenStreetMap.

en: Sign In
gl: Iniciar sesión

en: Verification
gl: Verificación

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
gl: Copie o código de verificación mostrado ao autorizar o acceso no navegador.

en: Verification Code
gl: Código de verificación

en: Verify
gl: Comprobar

en: Signed In
gl: Iniciar sesión

en: Your OpenStreetMap account is active.
gl: A súa conta de OpenStreetMap está activa.

en: Sign Out
gl: Pechar a sesión

en: Street
gl: Rúa

en: House number
gl: Número de casa

en: Postal code
gl: Código postal

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
gl: Cidade

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
gl: Editar en OpenStreetMap

en: Type
gl: Tipo

en: None
gl: Ningún

en: Add Field
gl: Engadir campo

en: Comment
gl: Comentario

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
gl: Os cambios no mapa serán visíbeis en todos os
    mapas que usen datos de OpenStreetMap.

en: Recently Used
gl: Usados recentemente

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Next
gl: Seguinte

en: Article
gl: Artigo

en: Wikidata tag
gl: Etiqueta de Wikidata

en: Load Wikidata tag for article
gl: Cargar a etiqueta de Wikidata para o artigo

en: Explore Nearby Places
gl: Explorar lugares cercanos

en: No results found
gl: Non se atoparon resultados

en: An error has occurred
gl: Produciuse un erro

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
gl: Cambiar orde da ruta

en: Open Location
gl: Abrir localización

en: Copy
gl: Copiar

en: Send To…
gl: Enviar a…

en: Open Shape Layer
gl: Abrir a capa de relieve

en: _Open
gl: _Abrir

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
gl: Trocar visibilidade

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
gl: Eliminar a capa de contorno

en: Route search by GraphHopper
gl: Busca de ruta por GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
gl: Os itinerarios de ruta para o tránsito público están fornecidos por servizos de terceiros.
    GNOME non ofrece ningunha garantía de que os datos e horarios dos itinerarios sexan
    correctos. 
    Teña en conta que algúns fornecedores poden non incluír todos os modos dispoñíbeis
    de transporte, por exemplo o fornecedor nacional pode non incluír as aeroliñas, e o 
    fornecedor local pode omitir os trens rexionais.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
gl: Ocultar paradas intermedias e información

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
gl: Mostrar paradas intermedias e información

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
gl: Saír agora

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
gl: Sae ás

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
gl: Chega ás

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
gl: Mostrar

en: Trams
gl: Tranvías

en: Trains
gl: Trens

en: Subway
gl: Metro

en: Ferries
gl: Ferris

en: Airplanes
gl: Avións

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
gl: Compartir localización

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
gl: Engadir unha nova ruta

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
gl: Direccións

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
gl: Marcar como favorito

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
gl: Editar en OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
gl: Compartir localización

en: Back to Main Categories
gl: Volver ás categorías principais

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
gl: Restabelecer rotación

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
gl: Afastar

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
gl: Ampliar

en: Failed to find tile structure in directory
gl: Produciuse un fallo ao atopar a estrutura de teselas no cartafol

en: Failed to parse XML document
gl: Produciuse un fallo ao analizar o XML do documento

en: Missing required attributes
gl: Faltan atributos requiridos

en: Could not find OSM element
gl: Non foi posíbel atopar o elemento de OSM

en: Could not find user element
gl: Non foi posíbel atopar o elemento do usuario

en: A path to a local tiles directory structure
gl: Unha ruta a unha estrutura de directorios de teselas locais

en: Tile size for local tiles directory
gl: O tamaño de tesela para o cartafol de teselas locais

en: Show the version of the program
gl: Mostra a versión do programa

en: Search for places
gl: Buscar por lugares

en: [FILE…|URI]
gl: [FICHEIRO…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
gl: Mapas non válidos: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
gl: Mapas en %f, %f.png

en: Unable to export view
gl: Non foi posíbel exportar a vista

en: Favorite removed
gl: Favorito retirado

en: Undo
gl: Desfacer

en: invalid coordinate
gl: coordenada non válida

en: parse error
gl: erro na análise

en: unknown geometry
gl: xeometría descoñecida

en: Route request failed.
gl: Produciuse un fallo na solicitude de ruta.

en: No route found.
gl: Non se atopou a ruta.

en: Start!
gl: Comezar!

en: All Layer Files
gl: Todos os ficheiros de capa

en: Failed to connect to location service
gl: Produciuse un fallo ao conectar co servizo de localización

en: Turn on location services
gl: Activar os servizos de localización

en: Location Settings
gl: Preferencias de localización

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
gl: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. e os autores de Mapas de GNOME

en: Map data by %s and contributors
gl: Datos do mapa por %s e contribuidores

en: Map Data Provider
gl: Fornecedor dos datos do mapa

en: Map Tile Provider
gl: Fornecedor das teselas do mapa

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
gl: Teselas de mapas fornecidas por %s

en: Search Provider
gl: Fornecedor de busca

en: Search provided by %s using %s
gl: Busca fornecida por %s usando %s

en: Failed to open layer
gl: Produciuse un fallo ao abrir a capa

en: Do you want to continue?
gl: Desexa continuar?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
gl: Está a piques de abrir ficheiros con un tamaño total de %s MB. Isto pode tardar algún tempo en cargar

en: Continue
gl: Continuar

en: File type is not supported
gl: Tipo de ficheiro non admitido

en: Failed to open GeoURI
gl: Produciuse un fallo ao abrir o GeoURI

en: Nothing found here!
gl: Non se atopou nada aquí!

en: Zoom in to add location
gl: Amplíe para engadir unha localización

en: Location was added in OpenStreetMap
gl: Lugar engadido en OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
gl: O código de verificación non coincide, probe de novo.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
gl: Nome de usuario ou contrasinal non correcto

en: Success
gl: Éxito

en: Bad request
gl: Solicitude non válida

en: Object not found
gl: O obxecto non se atopou

en: Conflict, someone else has just modified the object
gl: Conflito, alguén modificou o obxecto

en: Object has been deleted
gl: O obxecto foi eliminado

en: Way or relation refers to non-existing children
gl: A forma ou relación refírese aos fillos non existentes

en: Name
gl: Nome

en: The official name. This is typically what appears on signs.
gl: O nome oficial. Isto é o aparece normalmente nos sinais.

en: Address
gl: Enderezo

en: Website
gl: Sitio web

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
gl: Esta non é un URL válido. Asegúrese que inclúe http:// ou https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
gl: O sitio web oficial. Tente usar o formulario máis básico de URL p.ex. http://exemplo.gal no lugar de http://exemplo.gal/index.html.

en: Phone
gl: Teléfono

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
gl: Número de teléfono. Use o formato internacional, comezando polo signo +. Teña en conta as leis de privacidade locais.

en: E-mail
gl: Correo electrónico

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
gl: Esta non é un enderezo de correo electrónico válido. Asegúrese que non inclúe o prefixo de protocolo «mailto:».

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
gl: Enderezo de correo electrónico de contacto para solicitudes. Engada só un enderezo de correo electrónico para o seu uso de forma pública.

en: Opening hours
gl: Horas de apertura

en: See the link in the label for help on format.
gl: Vexa a ligazón na etiqueta para obter axuda no formatado.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
gl: Poboación

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
gl: Elevación (altura sobre o nivel do mar) do punto en metros.

en: Wheelchair access
gl: Acceso con cadeira de rodas

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: Limited
gl: Limitado

en: Designated
gl: Deseñado

en: Internet access
gl: Acceso a internet

en: Wi-Fi
gl: Sen fíos

en: Wired
gl: Con fíos

en: Service
gl: Servizo

en: Takeout
gl: Para levar

en: Only
gl: Só

en: Religion
gl: Relixión

en: Animism
gl: Animismo

en: Bahá’í
gl: Bahaísmo

en: Buddhism
gl: Budismo

en: Caodaism
gl: Caodaísmo

en: Christianity
gl: Cristianismo

en: Confucianism
gl: Confucionismo

en: Hinduism
gl: Hinduísmo

en: Jainism
gl: Xainismo

en: Judaism
gl: Xudaísmo

en: Islam
gl: Islamismo

en: Multiple Religions
gl: Múltiples relixións

en: Paganism
gl: Paganismo

en: Pastafarianism
gl: Pastafarianismo

en: Scientology
gl: Cienciloxía

en: Shinto
gl: Xintoísmo

en: Sikhism
gl: Sixismo

en: Spiritualism
gl: Espiritualismo

en: Taoism
gl: Taoísmo

en: Unitarian Universalism
gl: Universalismo unitario

en: Voodoo
gl: Vodú

en: Yazidism
gl: Xazidismo

en: Zoroastrianism
gl: Zoroastrismo

en: Toilets
gl: Baño

en: Note
gl: Nota

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
gl: Información usada para informar a outros mapeadores sobre información non obvia sobre un elemento, un intento do autor de crealo ou pistas sobre futuras melloras.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
gl: Engadir a OpenStreetMap

en: Select Type
gl: Seleccione tipo

en: Done
gl: Feito

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
gl: O formato usado debería incluír o código de idioma e o título do artigo como «gl:Título do artigo».

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
gl: Use o botón de recargar para cargar a etiqueta de Wikidata para os artigos seleccionados

en: Couldn't find Wikidata tag for article
gl: Non foi posíbel atopar a etiqueta de Wikidata para o artigo

en: Unnamed place
gl: Lugar sen nome

en: Failed to parse Geo URI
gl: Produciuse un fallo ao analizar o URI Geo

en: Failed to parse Maps URI
gl: Produciuse un fallo ao analizar o URI de Mapas

en: Coordinates
gl: Coordenadas

en: Accuracy
gl: Precisión

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
gl: Precisión: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
gl: Número de teléfono

en: Email
gl: Correo electrónico

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
gl: Planta

en: Floor %s
gl: Planta %s

en: At ground level
gl: Ao nivel do chan

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
gl[0]: %s planta sobre o nivel do chan
gl[1]: %s plantas sobre o nivel do chan

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
gl[0]: %s planta baixo o nivel de chan
gl[1]: %s plantas baixo o nivel de chan

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
gl: Ofrece para levar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
gl: Non ofrece para levar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
gl: Só ofrece para levar

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
gl: Acceso a internet pública

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
gl: Non hai acceso a internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
gl: Wifi público

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
gl: Acceso a internet cableado

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
gl: Computadores dispoñíbeis para o uso

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
gl: Asistencia a internet dispoñíbel

en: No toilets available
gl: Sen baños dispoñíbeis

en: Toilets available
gl: Baños dispoñíbeis

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
gl: Acceso con cadeira de rodas

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
gl: Acceso con cadeira de rodas limitado

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
gl: Sen acceso con cadeira de rodas

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
gl: Deseñado para usuarios de cadeira de rodas

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
gl: %s baixo o nivel de mar

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
gl: Ao nivel do mar

en: Religion:
gl: Relixión:

en: Place not found in OpenStreetMap
gl: Lugar non atopada en OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
gl: As coordenadas na URL non son válidas

en: URL is not supported
gl: O URL non é compatíbel

en: Amenities
gl: Comodidades

en: ATMs
gl: Caixeiros automáticos

en: Post Boxes
gl: Caixas de correos

en: Post Offices
gl: Oficinas de corros

en: Police
gl: Policia

en: Libraries
gl: Bibliotecas

en: Pharmacies
gl: Farmacias

en: Recycling
gl: Reciclado

en: Wheelchair-accessible Toilets
gl: Baño con acceso con cadeira de rodas

en: Baggage Lockers
gl: Armarios de bagaxe

en: Eating & Drinking
gl: Comer e beber

en: Restaurants
gl: Restaurantes

en: Fast Food
gl: Comida rápida

en: Food Courts
gl: Plazas de abastos

en: Bars
gl: Bares

en: Cafes
gl: Cafeterías

en: Ice Cream
gl: Xeados

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
gl: Máquinas expendedoras de comida, snacks e bebidas

en: Shopping
gl: Compras

en: Supermarkets
gl: Supermercados

en: Convenience Stores
gl: Tenda de barrio

en: Shopping Malls
gl: Centros comerciais

en: Clothes
gl: Roupa

en: Shoes
gl: Calzado

en: Electronics
gl: Electrónica

en: Bakeries
gl: Panaderías

en: Flowers
gl: Flores

en: Transportation
gl: Transporte

en: Bus & Tram Stops
gl: Paradas de bus e tranvía

en: Train & Subway Stations
gl: Estacións de tren e metro

en: Parking
gl: Aparcamento

en: Bicycle Parking
gl: Aparcamento de bicicletas

en: Bicycle Rental
gl: Aluguer de bicicletas

en: Car Rental
gl: Aluguer de coches

en: Fuel
gl: Combustíbel

en: EV Charging
gl: Carga de vehículo eléctico

en: Healthcare
gl: Asistencia sanitaria

en: Clinics
gl: Clínicas

en: Hospitals
gl: Hospitais

en: Dentists
gl: Dentistas

en: Accommodation
gl: Aloxamento

en: Hotels
gl: Hoteis

en: Hostels
gl: Hosteis

en: Bed & Breakfast
gl: Cama e almorzo

en: Campings
gl: Acampamentos

en: Recreation
gl: Recreación

en: Parks
gl: Parques

en: Playgrounds
gl: Espazos de xogo

en: Beaches
gl: Praias

en: Nature Reserves
gl: Reservas naturais

en: Theme Parks
gl: Parques temáticos

en: Theaters
gl: Teatros

en: Movie Theaters
gl: Cines

en: Night Clubs
gl: Clubes nocturnos

en: Tourism
gl: Tuismo

en: Museums
gl: Museos

en: Attractions
gl: Atraccións

en: Artworks
gl: Obras de arte

en: Tourist Information
gl: Información turística

en: Sports
gl: Deportes

en: Gyms
gl: Ximnasios

en: Outdoor Gyms
gl: Ximnasios ao aire libre

en: Golf Courses
gl: Campos de golf

en: From %s to %s
gl: Desde %s a %s

en: Loading map tiles for printing
gl: Cargando teselas do mapa para a impresión

en: You can abort printing if this takes too long
gl: Pode abortar a impresión se isto leva moito tempo

en: Abort printing
gl: Abortar impresión

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
gl: Engadir mediante localización

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
gl: Quitar mediante localización

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
gl: Inverter ruta

en: Search
gl: Buscar

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
gl: Engadir %s a %s

en: Failed to open URI
gl: Produciuse un fallo ao abrir o URI

en: Open with %s
gl: Abrir con %s

en: failed to load file
gl: produciuse un fallo ao cargar o ficheiro

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
gl: Tempo estimado: %s

en: Itineraries provided by %s
gl: Itinerarios fornecidos por %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
gl: Comezar en %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
gl: Inicio

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
gl: Camiñar %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
gl: Chega ás %s

en: Arrive
gl: Chegar

en: Show walking instructions
gl: Mostrar instrucións do camiño

en: Hide walking instructions
gl: Ocultar instrucións do camiño

en: Load earlier alternatives
gl: Cargar alternativas anteriores

en: Load later alternatives
gl: Cargar alternativas posteriores

en: No earlier alternatives found.
gl: Non hai alternativas anteriores.

en: No later alternatives found.
gl: Non hai alternativas posteriores.

en: No timetable data found for this route.
gl: Non se atoparon datos de horarios para esta ruta.

en: No provider found for this route.
gl: Non hai un fornecedor para esta ruta.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
gl[0]: %s minuto
gl[1]: %s minutos

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
gl[0]: %s hora
gl[1]: %s horas

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
gl[0]: %s:%s hora
gl[1]: %s:%s horas

en: Around the clock
gl: Todo o día

en: From sunrise to sunset
gl: Desde o solpor ao amencer

en: Every day
gl: Cada día

en: Public holidays
gl: Vacacións públicas

en: School holidays
gl: Vacacións de escola

en: not open
gl: non aberto

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
gl: Descoñecida

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
gl: Exacta

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
gl: %s pes

en: This plugin doesn't support latest arrival
gl: Este engadido non admite a última chegada

en: Continue on %s
gl: Continuar en %s

en: Turn left on %s
gl: Xire á esquerda en %s

en: Turn left
gl: Xire á esquerda

en: Turn slightly left on %s
gl: Xire lixeiramente á esquerda en %s

en: Turn slightly left
gl: Xire lixeiramente á esquerda

en: Turn sharp left on %s
gl: Xire bruscamente á esquerda en %s

en: Turn sharp left
gl: Xire bruscamente á esquerda

en: Turn right on %s
gl: Xire á dereita en %s

en: Turn right
gl: Xire á dereita

en: Turn slightly right on %s
gl: Xire lixeiramente á dereita en %s

en: Turn slightly right
gl: Xire lixeiramente á dereita

en: Turn sharp right on %s
gl: Xire bruscamente á dereita en %s

en: Turn sharp right
gl: Xire bruscamente á dereita

en: At the roundabout, take exit %s
gl: Na rotonda, tome a saída %s

en: At the roundabout, take exit to %s
gl: Na rotonda, tome a saída a %s

en: Take the roundabout
gl: Tome a rotonda

en: Take the elevator and get off at %s
gl: Colla o ascensor e saia en %s

en: Take the elevator
gl: Colla o ascensor

en: Make a left u-turn onto %s
gl: Faga un xiro en U cara %s

en: Make a left u-turn
gl: Faga un xiro en U

en: Make a right u-turn onto %s
gl: Faga un xiro en U cara %s

en: Make a right u-turn
gl: Faga un xiro en U á dereita
