gnome-maps master - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
hi: नक्शे आपको सभी दुनिया भर में नक्शे के लिए त्वरित पहुँच देता है. दोस्त से मिलने के लिए एक जगह का पता लगाने के लिए, या जल्दी से एक शहर या सड़क के लिए खोजकर आप ढूंढ रहे जगह आपको बताती है.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
hi: नक्शे दुनिया भर में हजारों, सैकड़ों लोगों के द्वारा बनाई सहयोगी OpenStreetMap डेटाबेस का उपयोग करता है.

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
hi: "मेन स्ट्रीट के पास पब, बोस्टन" या "अलेक्सान्देरप्लात्ज़ के पास होटल, बर्लिन" इस तरह के रूप में स्थानों के विशिष्ट प्रकार के लिए भी आप खोज कर सकते हैं.

note: Translators: This is the program name. */
en: Maps
hi: नक्शे

en: A simple maps application
hi: एक साधारण नक्शा अनुप्रयोग

en: Maps;
hi: नक्शे;

en: Window size
hi: खिड़की का आकर

en: Window size (width and height).
hi: खिड़की का आकर (चौड़ाई और ऊंचाई)

en: Window position
hi: खिड़की स्थान

en: Window position (X and Y).
hi: खिड़की स्थान (X और Y)

en: Window maximized
hi: खिड़की अधिकतम पर

en: Window maximization state
hi: खिड़की अधिकतम स्थिति

en: Last known location and accuracy
hi: अंतिम ज्ञात स्थान और सटीकता

en: Last known location (latitude and longitude in degrees) and accuracy (in meters).
hi: अंतिम ज्ञात स्थान (अक्षांश और देशांतर डिग्री में) और सटीकता (मीटर में).

en: Description of last known location
hi: अंतिम ज्ञात स्थान का विवरण

en: Description of last known location of user.
hi: उपयोगकर्ता की अंतिम ज्ञात स्थान का विवरण.

en: Maximum number of search results
hi: खोज परिणामों की अधिकतम संख्या

en: Maximum number of search results from geocode search.
hi: जियोकोड खोज से खोज परिणामों की अधिकतम संख्या.

en: User set last known location
hi: उपयोगकर्ता ने सेट की अंतिम ज्ञात स्थान

en: Whether the last known location was set manually by the user.
hi: अंतिम ज्ञात स्थान उपयोगकर्ता द्वारा मैन्युअल रूप से सेट किया गया था या नहीं.

en: Number of recent places to store
hi: जमा करने हाल के स्थानों की संख्या.

en: Number of recently visited places to store.
hi: जमा करने हाल के दर्शन किये स्थानों की संख्या.

en: About
hi: के बारे में

en: Quit
hi: छोड़े

en: What’s here?
hi: यहाँ क्या है?

en: I’m here!
hi: मैं यहां हूं!

en: Current location
hi: वर्तमान स्थान

en: A map application for GNOME
hi: GNOME के लिए एक नक्शा अनुप्रयोग

en: Go to current location
hi: वर्तमान स्थान पर जाएं

en: Choose map type
hi: नक्शा प्रकार चुनें

en: Toggle route planner
hi: मार्ग योजनाकार टॉगल करें

en: Maps is offline!
hi: नक्शे ऑफ़लाइन है!

en: Maps need an active internet connection to function properly, but one can't be found.
hi: नक्शे ठीक ढंग से काम करने के लिए एक सक्रिय इंटरनेट कनेक्शन की जरूरत है, लेकिन एक नहीं पाया जा सका.

en: Check your connection and proxy settings.
hi: आपके कनेक्शन और प्रॉक्सी सेटिंग्स की जाँच करें.

en: No route found.
hi: कोई मार्ग नहीं मिला.

en: Route request failed.
hi: मार्ग अनुरोध विफल.

en: Start!
hi: शुरू करो!

en: Country code: %s
hi: देश कोड: %s

en: Postal code: %s
hi: डाक कोड: %s

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min" */
en: Estimated time: %s
hi: अनुमानित समय: %s

note: To translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km²"
en: Accuracy: %s
hi: सटीकता: %s

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Exact
hi: ठीक

en: %f h
hi: %f घं

en: %f min
hi: %f मि

note: Translators: This is a distance measured in kilometers */
en: %f km
hi: %f किमी

note: Translators: This is a distance measured in meters */
en: %f m
hi: %f मी

note: Translators: This is a distance measured in miles */
en: %f mi
hi: %f मील

note: Translators: This is a distance measured in feet */
en: %f ft
hi: %f फी
