gnome-maps master - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
ja: 世界中あらゆる場所の地図に簡単にアクセスできます。都市や住所を検索して、お探しの場所をさっと見つけられ、待ち合わせ場所もすぐに特定できます。

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
ja: この地図アプリは、OpenStreetMap データベースを利用しています。このデータベースは、世界中の膨大な人々が協力して作成しています。

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
ja: 特定のタイプにより検索することができます。場所の特定の種類による検索。例:“Pubs near Main Street, Boston“ あるいは “Hotel near Alexanderplatz, Berlin“

note: Translators: This is the program name.
en: Maps
ja: 地図

en: A simple maps application
ja: シンプルな地図アプリケーション

en: Maps;
ja: Maps;地図;マップ;

en: Window size
ja: ウィンドウサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウサイズ (幅と高さ) です。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (X and Y).
ja: ウィンドウの位置 (横位置と縦位置) です。

en: Window maximized
ja: ウィンドウ最大化

en: Window maximization state
ja: ウィンドウを最大化しているかどうかの設定です。

en: Maximum number of search results
ja: 検索結果の最大数

en: Maximum number of search results from geocode search.
ja: geocode 検索の検索結果として表示する最大数。

en: Number of recent places to store
ja: 記録する最近の場所の数

en: Number of recently visited places to store.
ja: 最近訪れた場所を記録する件数。

en: Number of recent routes to store
ja: 記録する最近のルートの数

en: Number of recently visited routes to store.
ja: 最近訪れたルートを記録する件数。

en: Facebook check-in privacy setting
ja: Facebookへチェックイン時のプライバシー設定

en: Latest used Facebook check-in privacy setting. Possible values are: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.
ja: 最新のFacebookのチェックイン時のプライバシー設定で指定可能な値: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS, SELF

en: Foursquare check-in privacy setting
ja: Foursquareへチェックイン時のプライバシー設定

en: Latest used Foursquare check-in privacy setting. Possible values are: public, followers or private.
ja: 最新のFoursquareのチェックイン時のプライバシー設定で指定可能な値: public, followers, private

en: Foursquare check-in Facebook broadcasting
ja: FoursquareのチェックインをFacebookにも投稿する

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a post in the Facebook account associated with the Foursquare account.
ja: FacebookアカウントがFoursquareアカウントに関連付けられている場合、FoursquareのチェックインをFacebookにも投稿するかどうかの設定です。

en: Foursquare check-in Twitter broadcasting
ja: FoursquareのチェックインをTwitterにも投稿する

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a tweet in the Twitter account associated with the Foursquare account.
ja: TwitterアカウントがFoursquareアカウントに関連付けられている場合、FoursquareのチェックインをTwitterにも投稿するかどうかの設定です。

en: Set up OpenStreetMap Account
ja: OpenStreetMap アカウントの設定

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Quit
ja: 終了

en: Visibility
ja: 公開範囲

en: Post on Facebook
ja: Facebookに投稿

en: Post on Twitter
ja: Twitterに投稿

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Translators: Check in is used as a verb
en: C_heck in
ja: チェックイン(_H)

en: Everyone
ja: 誰でも

en: Friends of friends
ja: 友達の友達まで

en: Just friends
ja: 友達のみ

en: Just me
ja: 自分のみ

en: Public
ja: 公開

en: Followers
ja: フォロワー

en: Private
ja: プライベート

en: What’s here?
ja: ここはどこ?

en: Copy Location
ja: 場所をコピー

en: Export As Image
ja: 画像としてエクスポート

en: Export view
ja: ビューのエクスポート

en: Include route and markers
ja: ルートとマーカーを含む

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 一般

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ja: ショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
ja: ルート案内の有無を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Print route
ja: ルートを印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Map View
ja: 地図の表示

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
ja: 縮尺の有無を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
ja: 現在の位置へ移動する

en: Turn on location services to find your location
ja: 現在位置を特定するには位置情報サービスをオンにしてください

en: Location Settings
ja: 場所の設定

en: Go to current location
ja: 現在の位置へ移動します

en: Choose map type
ja: 地図の種類を選択

en: Toggle route planner
ja: ルート案内

en: Toggle favorites
ja: お気に入り

en: Print Route
ja: ルートの印刷

en: Maps is offline!
ja: 地図はオフラインです。

en: Check your connection and proxy settings.
ja: インターネット接続とプロキシの設定を確認してください。

en: Add to new route
ja: 新しいルートを追加

en: Open with another application
ja: 別のアプリケーションで開く

en: Mark as favorite
ja: お気に入りに追加

en: Check in here
ja: ここにチェックイン

en: OpenStreetMap Account
ja: OpenStreetMap アカウント

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
ja: <span weight="bold" size="x-large">地図編集のためのサインイン</span>

en: Email
ja: メールアドレス

en: Password
ja: パスワード

en: Sign In
ja: サインイン

en: Enter verification code shown above
ja: 上記の認証コードを入力

en: Verify
ja: 検証

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
ja: <span weight="bold" size="x-large">サインイン済み</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
ja: あなたの OpenStreetMap account アカウントはアクティブです。

en: Sign Out
ja: サインアウト

en: Street
ja: 道路地図

en: Press enter to search
ja: Enterキーを押すと検索します

en: Drag to change order of the route
ja: ルートの順序をドラッグで変更

en: Open location
ja: 場所を開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Route search by GraphHopper
ja: GraphHopperによるルート検索

en: Show more results
ja: さらに結果を表示

en: Current location
ja: 現在の位置

note: To translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km²"
en: Accuracy: %s
ja: 位置精度: %s

en: Select an account
ja: アカウントの選択

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Select a place
ja: 場所の選択

en: Maps cannot find the place to check in to with Facebook. Please select one from this list.
ja: Facebookでチェックインする場所を見つけることができませんでした。次のリストから1つ選択してください。

en: Maps cannot find the place to check in to with Foursquare. Please select one from this list.
ja: Foursquareでチェックインする場所を見つけることができませんでした。次のリストから1つ選択してください。

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Check in to %s
ja: %sへチェックイン

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Write an optional message to check in to %s.
ja: %sへチェックイン時に添えるコメントを書きます。

en: An error has occurred
ja: エラーが発生しました

en: Cannot find a suitable place to check-in in this location
ja: この場所にチェックインするために適切な場所を見つけることができません

en: Credentials have expired, please open Online Accounts to sign in and enable this account
ja: 認証情報が失効しました。オンラインアカウント設定を開き、再度アカウントを認証してください

en: Route from here
ja: ここからのルート

en: Add destination
ja: 行き先を追加

en: Route to here
ja: ここまでのルート

en: Route request failed.
ja: ルート要求は失敗しました。

en: No route found.
ja: ルートが見つかりません。

en: Start!
ja: 開始！

en: Failed to connect to location service
ja: 位置情報サービスに接続できません

en: A map application for GNOME
ja: GNOME 向け地図アプリケーション

en: Failed to parse Geo URI
ja: Geo URIの解析に失敗しました

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access. * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: yes
ja: 可能

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: limited
ja: 制限あり

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access). * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: no
ja: 困難

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: designated
ja: 車いす専用

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
ja: 所要時間: %s

en: around the clock
ja: 24時間体制

en: from sunrise to sunset
ja: 日の出から日没まで

en: every day
ja: 毎日

en: public holidays
ja: 祝日

en: school holidays
ja: 学校休日

en: not open
ja: 休業

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
ja: 正確

en: %f h
ja: %f 時間

en: %f min
ja: %f 分

en: %f s
ja: %f 秒

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %f mi
ja: %f マイル

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %f ft
ja: %f フィート
