gnome-maps master - en to lt translation catalogue (409 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
lt: Žemėlapiai

en: Find places around the world
lt: Rasti vietas aplink pasaulį

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
lt: Žemėlapiai leidžia jums lengvai pasiekti pasaulio žemėlapius. Ši programa leidžia greitai rasti ieškomą vietą naudojant paiešką pagal miestą ar gatvę bei rasti vietą susitikimui su draugu.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
lt: Žemėlapiai naudoja OpenStreetMap duomenų bazę, kurią sukūrė tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

en: A simple maps application
lt: Paprasta žemėlapių programa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
lt: Žemėlapiai;

en: Allows your location to be shown on the map.
lt: Leidžia parodyti žemėlapyje jūsų vietą.

en: last viewed location
lt: paskutinė žiūrėta vieta

en: Coordinates of last viewed location.
lt: Paskutinės žiūrėtos vietos koordinatės.

en: zoom
lt: mastelis

en: Zoom level
lt: Mastelis

en: rotation
lt: posūkis

en: Map rotation in radians
lt: Žemėlapio posūkis radianais

en: Map type
lt: Žemėlapio tipas

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
lt: Rodomas žemėlapio tipas (gatvių, oro, ir t. t.)

en: Window size
lt: Lango dydis

en: Window size (width and height).
lt: Lango dydis (plotis ir aukštis).

en: Window position
lt: Lango padėtis

en: Window position (X and Y).
lt: Lango padėtis (X ir Y).

en: Window maximized
lt: Langas išdidintas

en: Window maximization state
lt: Lango išdidinimo būsena

en: Maximum number of search results
lt: Didžiausias paieškos rezultatų skaičius

en: Maximum number of search results from geocode search.
lt: Didžiausias paieškos rezultatų skaičius iš geocode paieškos.

en: Number of recent places to store
lt: Įrašomas paskutinių vietų skaičius

en: Number of recently visited places to store.
lt: Įrašomas paskutinių aplankytų vietų skaičius.

en: Number of recent routes to store
lt: Paskutinių įrašomų maršrutų skaičius

en: Number of recently visited routes to store.
lt: Įrašomas paskutinių aplankytų maršrutų skaičius.

en: OpenStreetMap username or email address
lt: OpenStreetMap naudotojo vardas arba el. pašto adresas

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
lt: Nurodo ar naudotojas prisijungė OpenStreetMap duomenų redagavimui.

en: Last used transportation type for routing
lt: Paskutinis transporto tipas, naudotas keliui

en: Show scale
lt: Rodyti mastelį

en: Whether to show the scale.
lt: Ar rodyti mastelį.

en: Route from Here
lt: Maršrutas iš čia

en: Add Intermediate Destination
lt: Pridėti tarpinę stotelę

en: Route to Here
lt: Maršrutas į čia

en: What's Here?
lt: Kas ten?

en: Copy Location
lt: Kopijuoti vietą

en: Add to OpenStreetMap…
lt: Pridėti prie OpenStreetMap…

en: Export view
lt: Eksportuoti rodinį

en: _Cancel
lt: _Atsisakyti

en: _Export
lt: _Eksportuoti

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
lt: Pašalinti mėgiamiausią

en: No Favorites
lt: Nėra mėgiamiausių

en: Add places to your favorites to get them listed here
lt: Pridėkite vietas prie mėgiamiausių ir jas matysite čia

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
lt: Dabartinė vieta

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
lt: Sluoksniai

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
lt: Spausdinti kelią

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
lt: Mėgiamiausi

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
lt: Maršruto planavimas

[ctx: shortcut window]
en: General
lt: Bendra

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
lt: Rodyti trumpinius

[ctx: shortcut window]
en: Search
lt: Ieškoti

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
lt: Naršyti įdomias vietas

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
lt: Rodyti paskutinės paieškos rezultatus

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
lt: Perjungti maršruto planavimą

[ctx: shortcut window]
en: Print route
lt: Spausdinti kelią

[ctx: shortcut window]
en: Quit
lt: Išeiti

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
lt: Atverti pagrindinį meniu

[ctx: shortcut window]
en: Map View
lt: Žemėlapio rodinys

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
lt: Didinti

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
lt: Mažinti

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
lt: Pasukti pagal laikrodžio rodyklę

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
lt: Pasukti prieš laikrodžio rodyklę

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
lt: Atstatyti posūkį

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
lt: Perjungti skalę

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
lt: Eiti į dabartinę vietą

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
lt: Perjungti į gatvės vaizdą

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
lt: Perjungti į vaizdą iš oro

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
lt: Atverti formos sluoksnį

en: Show Scale
lt: Rodyti mastelį

en: Enable Experimental Map
lt: Įjungti eksperimentinį žemėlapį

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
lt: Atverti formos sluoksnį…

en: Set up OpenStreetMap Account…
lt: Nusistatyti OpenStreetMap paskyrą…

en: Export as Image…
lt: Eksportuoti kaip paveikslėlį…

en: _Keyboard Shortcuts
lt: _Klaviatūros trumpiniai

en: About Maps
lt: Apie žemėlapius

en: Main Menu
lt: Pagrindinis meniu

en: OpenStreetMap Account
lt: OpenStreetMap paskyra

en: Sign In To Edit Maps
lt: Prisijunkite žemėlapiams redaguoti

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
lt: Padėkite tobulinti žemėlapį naudodami OpenStreetMap paskyrą.

en: Sign In
lt: Prisijungti

en: Verification
lt: Tikrinimas

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
lt: Nukopijuokite rodomą patvirtinimo kodą leidžiant prieigą interneto naršyklėje.

en: Verification Code
lt: Patvirtinimo kodas

en: Verify
lt: Patvirtinti

en: Signed In
lt: Prisijungta

en: Your OpenStreetMap account is active.
lt: Jūsų OpenStreetMap paskyra yra aktyvi.

en: Sign Out
lt: Atsijungti

en: Street
lt: Gatvė

en: House number
lt: Namo numeris

en: Postal code
lt: Pašto kodas

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
lt: Miestas

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
lt: Redaguoti OpenStreetMap

en: Type
lt: Tipas

en: None
lt: Nėra

en: Add Field
lt: Pridėti lauką

en: Comment
lt: Komentaras

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
lt: Žemėlapio pakeitimai bus matomi visuose žemėlapiuose,
    kuriuose naudojami OpenStreetMap duomenys.

en: Recently Used
lt: Neseniai naudoti

en: Cancel
lt: Atsisakyti

en: Next
lt: Kitas

en: Article
lt: Straipsnis

en: Wikidata tag
lt: Wikidata žyma

en: Load Wikidata tag for article
lt: Įkelti Wikidata žymą straipsniui

en: Explore Nearby Places
lt: Naršyti gretimas vietas

en: No results found
lt: Nerasta rezultatų

en: An error has occurred
lt: Kilo klaida

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
lt: Keisti maršruto tvarką

en: Open Location
lt: Atverti vietą

en: Copy
lt: Kopijuoti

en: Send To…
lt: Siųsti…

en: Open Shape Layer
lt: Atverti formos sluoksnį

en: _Open
lt: _Atverti

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
lt: Perjungti matomus

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
lt: Pašalinti formos sluoksnį

en: Route search by GraphHopper
lt: Maršruto paieška naudojant GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
lt: Viešojo transporto maršrutai yra pateikiami trečiųjų šalių tarnybų.
    GNOME negali garantuoti rodomų tvarkaraščių teisingumo.
    Pastebėtinas, kad kai kurie teikėjai gali neteikti visų transporto rūšių,
    pvz. nacionalinis teikėjas gali neteikti oro linijų, o vietiniam gali trūkti
    regioninių traukinių.
    Pavadinimai ir prekės ženklai yra laikomi registruotais prekyženkliais, kai taikoma.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
lt: Slėpti tarpines stoteles ir informaciją

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
lt: Rodyti tarpines stoteles ir informaciją

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
lt: Išvykti dabar

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
lt: Išvykti

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
lt: Atvykti

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
lt: Rodyti

en: Buses
lt: Autobusai

en: Trams
lt: Tramvajai

en: Trains
lt: Traukiniai

en: Subway
lt: Metro

en: Ferries
lt: Keltai

en: Airplanes
lt: Lėktuvai

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
lt: Dalintis vieta

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
lt: Pridėti naują maršrutą

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
lt: Nurodymai

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
lt: Pažymėti kaip mėgiamą

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
lt: Redaguoti OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
lt: Dalintis vieta

en: Back to Main Categories
lt: Grįžti prie pagrindinių kategorijų

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
lt: Atstatyti posūkį

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
lt: Atitolinti

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
lt: Priartinti

en: Failed to find tile structure in directory
lt: Nepavyko kataloge rasti koklių struktūros

en: Failed to parse XML document
lt: Nepavyko perskaityti XML dokumento

en: Missing required attributes
lt: Trūkta reikiamų požymių

en: Could not find OSM element
lt: Nepavyko rasti OSM elemento

en: Could not find user element
lt: Nepavyko rasti naudotojo elemento

en: A path to a local tiles directory structure
lt: Kelias iki vietinės koklių katalogo struktūros

en: Tile size for local tiles directory
lt: Plytelės dydis vietiniam plytelių aplankui

en: Show the version of the program
lt: Rodyti programos versiją

en: Search for places
lt: Ieškoti vietų

en: [FILE…|URI]
lt: [FAILAS…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
lt: Netinkami žemėlapiai: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
lt: Žemėlapiai ties %f, %f.png

en: Unable to export view
lt: Nepavyko eksportuoti rodinio

en: Favorite removed
lt: Mėgiamiausi pašalinti

en: Undo
lt: Atšaukti

en: invalid coordinate
lt: neteisinga koordinatė

en: parse error
lt: perskaitymo klaida

en: unknown geometry
lt: nežinoma geometrija

en: Route request failed.
lt: Nepavyko užklausti maršruto.

en: No route found.
lt: Maršrutas nerastas.

en: Start!
lt: Pradėti!

en: All Layer Files
lt: Visi sluoksnių failai

en: Failed to connect to location service
lt: Nepavyko prisijungti prie vietos tarnybos

en: Turn on location services
lt: Įjungti vietos tarnybas

en: Location Settings
lt: Vietos nustatymai

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
lt: Autorių teisės priklauso © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. ir GNOME Žemėlapių autoriams

en: Map data by %s and contributors
lt: Žemėlapio duomenys pagal %s ir talkininkus

en: Map Data Provider
lt: Žemėlapio duomenų tiekėjas

en: Map Tile Provider
lt: Žemėlapio plytelių tiekėjas

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
lt: Žemėlapio išklotinę pateikė %s

en: Search Provider
lt: Paieškos tiekėjas

en: Search provided by %s using %s
lt: Paiešką teikia %s naudojant %s

en: Failed to open layer
lt: Nepavyko atverti sluoksnio

en: Do you want to continue?
lt: Ar norite tęsti?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
lt: Ketinate atverti failus, kurų bendras dydis %s MB. Tai gali užtrukti

en: Continue
lt: Tęsti

en: File type is not supported
lt: Failo tipas yra nepalaikomas

en: Failed to open GeoURI
lt: Nepavyko atverti GeoURI

en: Nothing found here!
lt: Čia nieko nerasta!

en: Zoom in to add location
lt: Pritraukti vietos pridėjimui

en: Location was added in OpenStreetMap
lt: Vieta buvo pridėta į OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
lt: Patvirtinimo kodas neatitiko, prašome bandyti dar kartą.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
lt: Neteisingas naudotojo vardas ar slaptažodis

en: Success
lt: Pavyko

en: Bad request
lt: Bloga užklausa

en: Object not found
lt: Objektas nerastas

en: Conflict, someone else has just modified the object
lt: Konfliktas, kažkas ką tik modifikavo objektą

en: Object has been deleted
lt: Objektas buvo ištrintas

en: Way or relation refers to non-existing children
lt: Kelias ar santykis nurodo į nesantį kūrinį

en: Name
lt: Pavadinimas

en: The official name. This is typically what appears on signs.
lt: Oficialus pavadinimas. Jis dažniausiai matomas ženkluose.

en: Address
lt: Adresas

en: Website
lt: Tinklalapis

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
lt: Tai nėra tinkamas URL. Įsitikinkite, kad pateikėte http:// arba https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
lt: Oficialus tinklalapis. Bandykite paprasčiausią URL formą, pvz. http://pavyzdys.lt vietoj http://pavyzdys.lt/index.html.

en: Phone
lt: Telefonas

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
lt: Telefono numeris. Naudokite tarptautinį formatą, prasidedantį + simboliu. Atsižvelkite į vietinius privatumo įstatymus, ypač dės asmeninių telefono numerių.

en: Email
lt: El. paštas

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
lt: Tai nėra tinkamas el. pašto adresas. Įsitikinkite, kad nepateikėte mailto: protokolo priešdėlio.

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
lt: Kontaktinis el. pašto adresas užklausoms. Pridėkite tik el. pašto adresus, skirtus viešam naudojimui.

en: Opening hours
lt: Darbo laikas

en: See the link in the label for help on format.
lt: Informaciją apie formatą gausite paspaudę saitą apačioje.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
lt: Gyventojų skaičius

en: Altitude
lt: Aukštis

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
lt: Absoliutus aukšti (virš jūros lygio) metrais.

en: Wheelchair access
lt: Prieiga neįgaliųjų vežimėliais: %s

en: Yes
lt: Taip

en: No
lt: Ne

en: Limited
lt: Ribota

en: Designated
lt: Su paskirtimi

en: Internet access
lt: Interneto prieiga

en: Wired
lt: Laidinis

en: Terminal
lt: Terminalas

en: Service
lt: Tarnyba

en: Takeout
lt: Išsinešimui

en: Only
lt: Tik

en: Religion
lt: Religija

en: Animism
lt: Animizmas

en: Buddhism
lt: Budizmas

en: Caodaism
lt: Kaodaizmas

en: Christianity
lt: Krikščionybė

en: Confucianism
lt: Konfucionizmas

en: Hinduism
lt: Induizmas

en: Jainism
lt: Jainizmas

en: Judaism
lt: Judėjizmas

en: Islam
lt: Islamas

en: Multiple Religions
lt: Daug religijų

en: Paganism
lt: Pagonybė

en: Pastafarianism
lt: Pastafarianizmas

en: Scientology
lt: Sientologija

en: Shinto
lt: Šinto

en: Sikhism
lt: Sichizmas

en: Spiritualism
lt: Spiritualizmas

en: Taoism
lt: Taoizmas

en: Unitarian Universalism
lt: Unitarinis universalizmas

en: Yazidism
lt: Jazidizmas

en: Zoroastrianism
lt: Zoroastrianizmas

en: Toilets
lt: Tualetai

en: Note
lt: Pastaba

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
lt: Informacija, naudojama kitiems žemėlapių naudotojams informuoti apie neakivaizdžią informaciją, susijusią su elementu, autoriaus tikslą jį kuriant arba patarimus tolimesniam patobulinimui.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
lt: Pridėti į OpenStreetMap

en: Select Type
lt: Pasirinkite tipą

en: Done
lt: Atlikta

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
lt: Naudojamas formatas turi įtraukti kalbos kodą bei straipsnio pavadinimą, pvz. „lt:Straipsnio pavadinimas“.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
lt: Naudokite pakartotinio įkėlimo mygtuką pažymėto straipsnio Wikidata žymai įkelti

en: Couldn't find Wikidata tag for article
lt: Nepavyko rasti straipsnio Wikidata žymos

en: Unnamed place
lt: Nepavadinta vieta

en: Failed to parse Geo URI
lt: Nepavyko perskaityti Geo URI

en: Failed to parse Maps URI
lt: Nepavyko perskaityti Žemėlapių URI

[ctx: short distance format string]
note: 300 ft (300 * 12 * 0.0254 m) * Translators: This a format string for showing a distance to a place * is lower than a "quite short" distance. * The "less than" symbol can be substituded with an appropriate one, if * needed (e.g. using the correct direction, or alternative symbol). * The %s should be 
en: < %s
lt: < %s

en: Coordinates
lt: Koordinatės

en: Accuracy
lt: Tikslumas

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
lt: Tikslumas: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
lt: Telefono numeris

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
lt: Aukštas

en: Floor %s
lt: Aukštas %s

en: At ground level
lt: Pirmame aukšte

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
lt[0]: %s aukšte virš vestibiulio
lt[1]: %s aukšte virš vestibiulio
lt[2]: %s aukšte virš vestibiulio

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
lt[0]: %s aukšte žemiau vestibiulio
lt[1]: %s aukšte žemiau vestibiulio
lt[2]: %s aukšte žemiau vestibiulio

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
lt: Siūlo išsinešti

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
lt: Nesiūlo išsinešti

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
lt: Siūlo tik išsinešti

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
lt: Vieša interneto prieiga

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
lt: Nėra interneto prieigos

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
lt: Viešas Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
lt: Laidinė interneto prieiga

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
lt: Prieinami kompiuteriai naudojimui

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
lt: Yra interneto asistentas

en: No toilets available
lt: Nėra tualetų

en: Toilets available
lt: Yra tualetai

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
lt: Prieiga neįgaliųjų vežimėliais

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
lt: Ribota prieiga neįgaliųjų vežimėliais

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
lt: Nėra prieigos neįgaliųjų vežimėliais

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
lt: Sukurta neįgaliųjų vežimėlių naudotojams

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
lt: %s žemiau jūros lygio

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
lt: Jūros lygyje

en: Religion:
lt: Religija:

en: Place not found in OpenStreetMap
lt: Vieta nerasta OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
lt: Koordinatės URL yra netinkamos

en: URL is not supported
lt: URL yra nepalaikomas

en: Amenities
lt: Patogumai

en: ATMs
lt: Bankomatai

en: Post Boxes
lt: Pašto dėžutės

en: Post Offices
lt: Paštai

en: Police
lt: Policija

en: Libraries
lt: Bibliotekos

en: Pharmacies
lt: Vaistinės

en: Recycling
lt: Atliekų rūšiavimas

en: Wheelchair-accessible Toilets
lt: Tualetai neįgaliesiems vežimėliuose

en: Baggage Lockers
lt: Bagažo saugyklos

en: Eating & Drinking
lt: Maistas ir gėrimai

en: Restaurants
lt: Restoranai

en: Fast Food
lt: Greitas maistas

en: Food Courts
lt: Maisto kiemeliai

en: Pubs
lt: Vakarėlių barai

en: Bars
lt: Barai

en: Cafes
lt: Kavinės

en: Ice Cream
lt: Ledai

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
lt: Maistas, užkandžiai ir gėrimų automatai

en: Shopping
lt: Apsipirkimas

en: Supermarkets
lt: Parduotuvės

en: Convenience Stores
lt: Universalinės parduotuvės

en: Shopping Malls
lt: Prekybos centrai

en: Clothes
lt: Drabužiai

en: Shoes
lt: Batai

en: Electronics
lt: Elektronika

en: Alcohol
lt: Alkoholis

en: Bakeries
lt: Kepiniai

en: Flowers
lt: Gėlės

en: Transportation
lt: Transportas

en: Bus & Tram Stops
lt: Autobusų ir tramvajų stotelės

en: Train & Subway Stations
lt: Traukinių ir metro stotelės

en: Tickets
lt: Bilietai

en: Parking
lt: Stovėjimo aikštelės

en: Bicycle Parking
lt: Dviračių aikštelės

en: Bicycle Rental
lt: Dviračių nuoma

en: Car Rental
lt: Automobilių nuoma

en: Fuel
lt: Degalai

en: EV Charging
lt: Elektromobilių įkrovimas

en: Healthcare
lt: Sveikatos priežiūra

en: Clinics
lt: Klinikos

en: Hospitals
lt: Ligoninės

en: Dentists
lt: Odontologai

en: Accommodation
lt: Nakvynė

en: Hotels
lt: Viešbučiai

en: Hostels
lt: Nakvynės namai

en: Bed & Breakfast
lt: Lova ir pusryčiai

en: Campings
lt: Kempingai

en: Recreation
lt: Rekreacija

en: Parks
lt: Parkai

en: Playgrounds
lt: Žaidimų aikštelės

en: Beaches
lt: Pliažai

en: Nature Reserves
lt: Gamtos rezervatai

en: Theme Parks
lt: Teminiai parkai

en: Theaters
lt: Teatrai

en: Movie Theaters
lt: Kino teatrai

en: Night Clubs
lt: Naktiniai klubai

en: Tourism
lt: Turizmas

en: Museums
lt: Muziejai

en: Attractions
lt: Atrakcijonai

en: Artworks
lt: Meno kūriniai

en: Tourist Information
lt: Informacija turistams

en: Sports
lt: Sportas

en: Gyms
lt: Sporto salės

en: Outdoor Gyms
lt: Sporto aikštelės

en: Golf Courses
lt: Golfo laukai

en: From %s to %s
lt: Nuo %s iki %s

en: Loading map tiles for printing
lt: Įkeliami žemėlapio kokliai spausdinimui

en: You can abort printing if this takes too long
lt: Galite atšaukti spausdinimą, jei tai per ilgai užtrunka

en: Abort printing
lt: Atšaukti spausdinimą

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
lt: Pridėti per vietą

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
lt: Šalinti per vietą

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
lt: Atgalinis maršrutas

en: Search
lt: Ieškoti

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
lt: Pridėti %s į %s

en: Failed to open URI
lt: Nepavyko atverti URI

en: Open with %s
lt: Atverti su %s

en: failed to load file
lt: nepavyko įkelti failo

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
lt: Įvertintas laikas: %s

en: Itineraries provided by %s
lt: Teikėjus pateikė %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
lt: Pradėkite ties %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
lt: Pradėkite

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
lt: Nueikite %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
lt: Atvykti ties %s

en: Arrive
lt: Atvykti

en: Show walking instructions
lt: Rodyti ėjimo nurodymus

en: Hide walking instructions
lt: Slėpti ėjimo nurodymus

en: Load earlier alternatives
lt: Įkelti ankstesnes alternatyvas

en: Load later alternatives
lt: Įkelti vėlesnes alternatyvas

en: No earlier alternatives found.
lt: Nerasta ankstesnių alternatyvų.

en: No later alternatives found.
lt: Nerasta vėlesnių alternatyvų.

en: No timetable data found for this route.
lt: Šiam maršrutui nerasta tvarkaraščio duomenų.

en: No provider found for this route.
lt: Šiam maršrutui nerasta teikėjo.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
lt[0]: %s minutė
lt[1]: %s minutės
lt[2]: %s minučių

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
lt[0]: %s valanda
lt[1]: %s valandos
lt[2]: %s valandų

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
lt[0]: %s:%s valanda
lt[1]: %s:%s valandos
lt[2]: %s:%s valandų

en: Around the clock
lt: Visą parą

en: From sunrise to sunset
lt: Nuo saulėtekio iki saulėlydžio

en: Every day
lt: Kasdien

en: Public holidays
lt: Nedarbo dienomis

en: School holidays
lt: Mokslo dienomis

en: not open
lt: uždaryta

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
lt: Nežinomas

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
lt: Tikslus

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
lt: %s mylios

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
lt: %s pėdos

en: This plugin doesn't support latest arrival
lt: Šis įskiepis nepalaiko vėliausio atvykimo laiko

en: Continue on %s
lt: Tęsti %s

en: Turn left on %s
lt: Sukti kairėn ties %s

en: Turn left
lt: Sukti kairėn

en: Turn slightly left on %s
lt: Sukti kairiau ties %s

en: Turn slightly left
lt: Sukti kairiau

en: Turn sharp left on %s
lt: Staigiai sukti į kairėn ties %s

en: Turn sharp left
lt: Staigiai sukti į kairėn

en: Turn right on %s
lt: Sukti dešinėn ties %s

en: Turn right
lt: Sukti dešinėn

en: Turn slightly right on %s
lt: Sukti dešiniau ties %s

en: Turn slightly right
lt: Sukti dešiniau

en: Turn sharp right on %s
lt: Staigiai sukti dešinėn ties %s

en: Turn sharp right
lt: Staigiai sukti dešinėn

en: At the roundabout, take exit %s
lt: Žiede pasirinkite %s išvažiavimą

en: At the roundabout, take exit to %s
lt: Žiede pasirinkite išvažiavimą į %s

en: Take the roundabout
lt: Įvažiuokite į žiedą

en: Take the elevator and get off at %s
lt: Liftu pasikelkite į %s

en: Take the elevator
lt: Kilkite liftu

en: Make a left u-turn onto %s
lt: Apsisukite į %s

en: Make a left u-turn
lt: Apsisukite

en: Make a right u-turn onto %s
lt: Apsisukite į dešinę į %s

en: Make a right u-turn
lt: Apsisukite į dešinę
