gnome-maps master - en to mjw translation catalogue (64 entries)

en: The GNOME Project
mjw: GNOME Project

en: zoom
mjw: pathe-bi

en: Window position (X and Y).
mjw: Window position (X pen Y).

en: OpenStreetMap username or e-mail address
mjw: OpenStreetMap username mate e-mail address

en: Post on Facebook
mjw: Facebook long Post

en: Post on Twitter
mjw: Twitter long Post

en: Everyone
mjw: Kadokawe

en: Friends of friends
mjw: Jirpo a jirpo

en: Just friends
mjw: Jirpo chot

en: Just me
mjw: Ne anchot

en: Public
mjw: Monit an

en: What’s here?
mjw: Ladak kopi lo do?

[ctx: shortcut window]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
mjw: Pathe

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
mjw: Pabi

en: Set up OpenStreetMap Account
mjw: OpenStreetMap Account selam

en: About Maps
mjw: Maps Aputhak

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom out
mjw: Pabi

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom in
mjw: Pathe

en: Maps is offline!
mjw: Maps ke offline!

en: Your OpenStreetMap account is active.
mjw: Nangli OpenStreetMap account dambom lo.

en: Street
mjw: Ale

en: House number
mjw: Hem phai

en: Postal code
mjw: PIN Code

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
mjw: Rongsopi

en: Next
mjw: Dunthu

en: Send To…
mjw: Kelo dim…

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
mjw: Non kedam lo

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
mjw: Kedam apor

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
mjw: Kele apor

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
mjw: Paklang

en: Buses
mjw: Hemkonglong

en: Ferries
mjw: Telong

en: Zoom In
mjw: Pathe

en: Select an account
mjw: Account chongvai

en: Select a place
mjw: Dim chongvai

en: Nothing found here!
mjw: Dak ajat ta longle!

en: Success
mjw: Chunlo

en: Name
mjw: Men

en: Opening hours
mjw: Kangpu apor

en: Population
mjw: Armu

en: Religion
mjw: Dhorom

en: Toilets
mjw: Barso-barpi-hem

en: Unnamed place
mjw: Amen tokte adim

en: Population:
mjw: Armu:

en: Opening hours:
mjw: Kangpu apor:

en: Internet access:
mjw: Internet do:

en: Religion:
mjw: Dhorom:

en: Toilets:
mjw: Barso-barpi-hem:

en: Open with %s
mjw: %s pen ingpu

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
mjw: %s pen pangcheng

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
mjw: Pangcheng

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
mjw: Keng-kedam %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
mjw: Kele dim %s

en: Arrive
mjw: Nangkele

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
mjw: %e %b

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %d hour | %d hours
mjw[0]: Porphai %d
mjw[1]: Porphai %d

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %d:%02d hour | %d:%02d hours
mjw[0]: Porphai %d:%02d
mjw[1]: Porphai %d:%02d

en: from sunrise to sunset
mjw: arni ketet pen arni chelut an

en: every day
mjw: arnivang

en: public holidays
mjw: rat kangkir

en: school holidays
mjw: locharli-hem kangkir

en: not open
mjw: ingpu pe

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
mjw: Puthekthe
