gnome-maps master - en to pt translation catalogue (395 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
pt: Mapas

en: Find places around the world
pt: Encontre locais em todo o mundo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
pt: O Mapas dá-lhe acesso a mapas de todo o mundo. Permite que encontre rapidamente o local que procura, procurando por uma cidade ou rua, ou localizando um sítio para um encontro com um amigo.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
pt: A aplicação Mapas utiliza a base de dados colaborativa OpenStreetMap, feita por centenas de milhares de pessoas por todo o globo.

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: A simple maps application
pt: Uma aplicação simples para visualização de mapas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
pt: Mapas;Rotas;

en: Allows your location to be shown on the map.
pt: Permite que a sua localização seja colocada no mapa.

en: last viewed location
pt: última localização vista

en: Coordinates of last viewed location.
pt: Coordenadas da última localização vista.

en: zoom
pt: ampliação

en: Zoom level
pt: Nível de ampliação

en: rotation
pt: rotação

en: Map rotation in radians
pt: Rotação do mapa em radianos

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
pt: O tipo de mapa a visualizar (ruas, satélite etc)

en: Window size
pt: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window position
pt: Posição da janela

en: Window position (X and Y).
pt: Posição da janela (X e Y).

en: Window maximized
pt: Janela maximizada

en: Window maximization state
pt: Estado de maximização da janela

en: Maximum number of search results
pt: Número máximo de resultados de procura

en: Maximum number of search results from geocode search.
pt: Número máximo de resultados de procura da busca geocode.

en: Number of recent places to store
pt: Número de locais recentes a armazenar

en: Number of recently visited places to store.
pt: Número de locais recentemente visitados a armazenar.

en: Number of recent routes to store
pt: Número de rotas recentes a armazenar

en: Number of recently visited routes to store.
pt: Número de rotas recentemente visitadas a armazenar.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
pt: Nome de utilizador OpenStreetMap ou correio eletrónico

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
pt: Indica se o utilizador iniciou sessão para editar dados no OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
pt: Último tipo de transporte utilizado para roteamento

en: Show scale
pt: Mostrar escala

en: Whether to show the scale.
pt: Se deve mostrar a escala.

en: Route from Here
pt: Rota daqui

en: Add Intermediate Destination
pt: Adicionar um destino intermediário

en: Route to Here
pt: Rota para aqui

en: What's Here?
pt: O que há aqui?

en: Copy Location
pt: Copiar a localização

en: Add to OpenStreetMap…
pt: Adicionar ao OpenStreetMap…

en: Export view
pt: Exportar a vista

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Export
pt: _Exportar

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
pt: Localização atual

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
pt: Camadas

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
pt: Imprimir a rota

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
pt: Favoritos

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
pt: Programador de rotas

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt: Mostrar os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
pt: Explorar pontos de interesse

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
pt: Mostrar os últimos resultados da pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
pt: Ver o programador de rotas

[ctx: shortcut window]
en: Print route
pt: Imprimir a rota

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
pt: Abrir o menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
pt: Vista de mapa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt: Reduzir

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
pt: Rodar no sentido horário

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
pt: Rodar no sentido anti-horário

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
pt: Repor rotação

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
pt: Ver escala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
pt: Ir para a localização atual

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
pt: Mudar para a vista de mapas

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
pt: Mudar para a vista de satélite

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
pt: Abrir camadas de mapa

en: Show Scale
pt: Mostrar escala

en: Enable Experimental Map
pt: Ativar mapa experimental

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
pt: Abrir camadas de mapa…

en: Set up OpenStreetMap Account…
pt: Configurar a conta OpenStreetMap…

en: Export as Image…
pt: Exportar como imagem…

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Atalhos de teclado

en: About Maps
pt: Acerca do Mapas

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: OpenStreetMap Account
pt: Conta do OpenStreetMap

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
pt: <span weight="bold" size="x-large">Inicie uma sessão para editar mapas</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
pt: Ajude a melhorar o mapa usando
    uma conta OpenStreetMap.

en: Sign in to authorize access in a web browser.
    Then fill in the obtained verification code here in the next step.
pt: Inicie a sessão para autorizar o acesso num navegador web.
    Em seguida, preencha o código de verificação obtido aqui no passo seguinte.

en: Sign In
pt: Iniciar sessão

en: Copy verification code shown when authorizing access in the browser
pt: Copiar código de verificação exibido ao autorizar o acesso no navegador

en: Verification code
pt: Código de verificação

en: Verify
pt: Verificar

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
pt: <span weight="bold" size="x-large">Sessão iniciada</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
pt: A sua conta OpenStreetMap está ativa.

en: Sign Out
pt: Terminar sessão

en: Street
pt: Estrada

en: House number
pt: Número da casa

en: Postal code
pt: Código postal

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
pt: Cidade

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
pt: Editar no OpenStreetMap

en: Type
pt: Tipo

en: None
pt: Nenhum

en: Add Field
pt: Adicionar campo

en: Comment
pt: Comentário

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
pt: Alterações ao mapa serão visíveis em todos os mapas
    que utilizar dados do OpenStreetMap.

en: Recently Used
pt: Recentemente utilizado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Next
pt: Seguinte

en: Article
pt: Artigo

en: Load Wikidata tag for article
pt: Carregar a etiqueta Wikidata para o artigo

en: Explore Nearby Places
pt: Explorar os locais mais próximos

en: No results found
pt: Sem resultados encontrados

en: An error has occurred
pt: Ocorreu um erro

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
pt: Alterar ordem da rota

en: Open Location
pt: Abrir localização

en: Copy
pt: Copiar

en: Send To…
pt: Enviar para…

en: Open Shape Layer
pt: Abrir camadas de mapa

en: _Open
pt: _Abrir

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
pt: Mudar visibilidade

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
pt: Remover camada de forma

en: Route search by GraphHopper
pt: Procura de rota por GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
pt: Rotas de itinerários de transporte público são providas por serviços
    de terceiros.
    O GNOME não garante a idoneidade dos itinerários e programações expostas.
    Note que alguns provedores podem não incluir todos os tipos de transportes,
    ou seja, um provedor nacional pode não incluir linhas aéreas, e um provedor
    local pode ignorar comboios regionais.
    Nomes e marcas mostradas devem ser consideradas como registadas quando aplicável.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
pt: Ocultar paradas intermediária e informação

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
pt: Ver paradas intermediárias e informação

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
pt: Partir já

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
pt: Partir às

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
pt: Chegar às

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
pt: Ver

en: Buses
pt: Ónibus

en: Trams
pt: Eléctricos

en: Trains
pt: Comboios

en: Subway
pt: Metros

en: Ferries
pt: Barcos

en: Airplanes
pt: Aviões

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
pt: Partilhar a localização

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
pt: Adicionar à nova rota

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
pt: Direções

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
pt: Marcar como Favorito

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
pt: Editar no OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
pt: Partilhar a localização

en: Back to Main Categories
pt: Voltar às categorias principais

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
pt: Ampliar

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
pt: Reduzir

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
pt: Repor a Rotação

en: Failed to find tile structure in directory
pt: Falhou ao localizar estrutura de mosaico na pasta

en: Failed to parse XML document
pt: Falhou ao processar documento XML

en: Missing required attributes
pt: Atributos requeridos em falta

en: Could not find OSM element
pt: Impossível localizar o elemento OSM

en: Could not find user element
pt: Não foi possível localizar o elemento utilizador

en: A path to a local tiles directory structure
pt: Um caminho para a estrutura de pasta local de telas

en: Tile size for local tiles directory
pt: O tamanho da tela para o diretório local de telas

en: Show the version of the program
pt: Ver a versão da aplicação

en: Search for places
pt: Procura de locais

en: [FILE…|URI]
pt: [FICHEIRO...|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
pt: Mapas inválidos: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
pt: Mapas em %f, %f.png

en: Unable to export view
pt: Impossível exportar a vista

en: invalid coordinate
pt: coordenadas inválidas

en: parse error
pt: erro de processamento

en: unknown geometry
pt: geometria desconhecida

en: Route request failed.
pt: Pedido de rota falhou.

en: No route found.
pt: Rota não encontrada.

en: Start!
pt: Iniciar!

en: All Layer Files
pt: Todos os ficheiros de camada

en: Failed to connect to location service
pt: Falha ao ligar-se ao serviço de localização

en: Turn on location services
pt: Ativar os serviços de localização

en: Location Settings
pt: Definições de local

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
pt: Direitos de autor © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. e autores do Mapas do GNOME

en: Map data by %s and contributors
pt: Dados cartográficos de %s e contribuidores

en: Map Data Provider
pt: Fornecedor de dados do mapa

en: Map Tile Provider
pt: Fornecedor de imagens mapa

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
pt: Telas de mapas fornecida por %s

en: Search Provider
pt: Fornecedor de pesquisa

en: Search provided by %s using %s
pt: Procura fornecida por %s utilizando %s

en: Failed to open layer
pt: Falha ao abrir camada

en: Do you want to continue?
pt: Deseja continuar?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
pt: Está prestes a abrir ficheiros com um tamanho total de %s MB. Isto pode demorar algum tempo a carregar

en: File type is not supported
pt: Tipo de ficheiro não suportado

en: Failed to open GeoURI
pt: Falha ao abrir o GeoURI

en: Nothing found here!
pt: Nada encontrado aqui!

en: Zoom in to add location
pt: Ampliar para adicionar a localização

en: Location was added in OpenStreetMap
pt: A localização foi adicionada no OpenStreetMap

en: The verification code didn’t match, please try again.
pt: O código de verificação não correspondeu, por favor, tente novamente.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
pt: Utilizador ou palavra-passe incorretos

en: Success
pt: Sucesso

en: Bad request
pt: Mau pedido

en: Object not found
pt: Objeto não encontrado

en: Conflict, someone else has just modified the object
pt: Conflito, alguém acabou de modificar o objeto

en: Object has been deleted
pt: O objeto foi eliminado

en: Way or relation refers to non-existing children
pt: Caminho ou relação referem-se a filho não existente

en: Name
pt: Nome

en: The official name. This is typically what appears on signs.
pt: O nome oficial. Isto é tipicamente o que aparece nos sinais.

en: Address
pt: Endereço

en: Website
pt: Página Web

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
pt: Isto não é um URL válido. Certifique-se de incluir http:// ou https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
pt: A página Web oficial. Tente utilizar a forma mais básica do URL p.ex. http://exemplo.com em vez de http://exemplo.com/index.html.

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
pt: Número de telefone. Utilize o formato internacional, começando com o sinal +. Tenha atenção às leis locais de privacidade, sobretudo para números de telefone privados.

en: E-mail
pt: Correio eletrónico

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
pt: Este não é um endereço de e-mail válido. Certifique-se de não incluir o mailto: prefixo de protocolo.

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
pt: Endereço de e-mail de contacto para pedidos de informação. Adicionar apenas endereços de correio eletrónico que se destinam a ser utilizados publicamente.

en: Opening hours
pt: Horário de funcionamento

en: See the link in the label for help on format.
pt: Veja a ligação na etiqueta para ajuda no formato.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
pt: População

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
pt: Elevação (altura acima do nível do mar) de um ponto em metros.

en: Wheelchair access
pt: Acesso para cadeiras de rodas

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Limited
pt: Limitado

en: Designated
pt: Designado

en: Internet access
pt: Acesso à Internet

en: Wired
pt: Ligado

en: Service
pt: Serviço

en: Takeout
pt: Encomenda

en: Only
pt: Apenas

en: Religion
pt: Religião

en: Animism
pt: Animismo

en: Buddhism
pt: Budismo

en: Caodaism
pt: Caodaismo

en: Christianity
pt: Cristianismo

en: Confucianism
pt: Confusionismo

en: Hinduism
pt: Hinduísmo

en: Jainism
pt: Jinismo

en: Judaism
pt: Judaísmo

en: Islam
pt: Islamismo

en: Multiple Religions
pt: Múltiplas religiões

en: Paganism
pt: Paganismo

en: Pastafarianism
pt: Pastafarianismo

en: Scientology
pt: Cientologia

en: Shinto
pt: Xintoísmo

en: Sikhism
pt: Siquismo

en: Spiritualism
pt: Espiritualismo

en: Taoism
pt: Taioísmo

en: Unitarian Universalism
pt: Universalismo Unitário

en: Yazidism
pt: Yazidismo

en: Zoroastrianism
pt: Zoroastrianismo

en: Toilets
pt: Casas de banho

en: Note
pt: Nota

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
pt: Informação utilizada para informar outros contribuidores acerca de informações não tão óbvias de elementos, a intenção do autor ao criá-los, ou dicas para aperfeiçoamentos.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
pt: Adicionar ao OpenStreetMap

en: Select Type
pt: Selecione o tipo

en: Done
pt: Concluído

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
pt: O formato utilizado deve incluir um código de linguagem e um título de artigo tal como "pt:Título do artigo".

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
pt: Use o botão recarregar para carregar a Wikidata tag para o artigo selecionado

en: Couldn't find Wikidata tag for article
pt: Não foi possível encontrar a Wikidata tag para o artigo

en: Unnamed place
pt: Local sem nome

en: Failed to parse Geo URI
pt: Falha ao processar URI Geo

en: Failed to parse Maps URI
pt: Falha ao processar URI Mapas

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Accuracy
pt: Precisão

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
pt: Precisão: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
pt: Número da telefone

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
pt: Oferece comida para levar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
pt: Não oferece comida para levar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
pt: Apenas oferece comida para levar

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
pt: Acesso público à Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
pt: Sem acesso à Internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
pt: Wi-Fi público

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
pt: Acesso à Internet por cabo

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
pt: Computadores disponíveis para utilização

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
pt: Assistência na Internet disponível

en: No toilets available
pt: Sem casas de banho disponíveis

en: Toilets available
pt: Casas de banho disponíveis

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
pt: Acessível a cadeiras de rodas

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
pt: Acesso limitado a cadeiras de rodas

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
pt: Não acessível a cadeira de rodas

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
pt: Designado para utilizadores de cadeiras de rodas

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
pt: %s abaixo do nível do mar

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
pt: No nível do mar

en: Religion:
pt: Religião:

en: Place not found in OpenStreetMap
pt: Sítio não encontrado no OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
pt: Coordenadas no URL não são válidas

en: URL is not supported
pt: URL não suportado

en: Amenities
pt: Serviços

en: Post Boxes
pt: Caixas de correio

en: Post Offices
pt: Correios

en: Police
pt: Polícia

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Pharmacies
pt: Farmácias

en: Recycling
pt: Reciclagem

en: Wheelchair-accessible Toilets
pt: Casas de banho acessíveis a cadeiras de rodas

en: Baggage Lockers
pt: Cacifos de bagagem

en: Eating & Drinking
pt: Comer e beber

en: Restaurants
pt: Restaurantes

en: Fast Food
pt: Comida Rápida

en: Food Courts
pt: Praças de restauração

en: Bars
pt: Bares

en: Cafes
pt: Cafés

en: Ice Cream
pt: Gelados

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
pt: Máquinas de alimentos, snacks e bebidas

en: Shopping
pt: Compras

en: Supermarkets
pt: Supermercados

en: Convenience Stores
pt: Lojas de conveniência

en: Shopping Malls
pt: Centros comerciais

en: Clothes
pt: Roupas

en: Shoes
pt: Sapatos

en: Electronics
pt: Electrónica

en: Alcohol
pt: Álcool

en: Bakeries
pt: Padarias

en: Flowers
pt: Flores

en: Transportation
pt: Transporte

en: Bus & Tram Stops
pt: Paragens de autocarro e elétrico

en: Train & Subway Stations
pt: Estações de comboio e metro

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Parking
pt: Estacionamento

en: Bicycle Parking
pt: Estacionamento de bicicletas

en: Bicycle Rental
pt: Aluguer de bicicletas

en: Car Rental
pt: Aluguer de carros

en: Fuel
pt: Combustível

en: EV Charging
pt: Carregamento de veículos elétricos

en: Healthcare
pt: Saúde

en: Clinics
pt: Clínicas

en: Hospitals
pt: Hospitais

en: Dentists
pt: Dentistas

en: Accommodation
pt: Alojamento

en: Hotels
pt: Hotéis

en: Hostels
pt: Albergues

en: Bed & Breakfast
pt: Alojamento e pequeno-almoço

en: Campings
pt: Parques de campismo

en: Recreation
pt: Lazer

en: Parks
pt: Parques

en: Playgrounds
pt: Parques infantis

en: Beaches
pt: Praias

en: Nature Reserves
pt: Reservas naturais

en: Theme Parks
pt: Parques temáticos

en: Theaters
pt: Teatros

en: Movie Theaters
pt: Cinemas

en: Night Clubs
pt: Clubes noturnos

en: Tourism
pt: Turismo

en: Museums
pt: Museus

en: Attractions
pt: Atrações

en: Artworks
pt: Gráficos

en: Tourist Information
pt: Informações turísticas

en: Sports
pt: Desportos

en: Gyms
pt: Ginásios

en: Outdoor Gyms
pt: Ginásios ao ar livre

en: Golf Courses
pt: Campos de golfe

en: From %s to %s
pt: De %s para %s

en: Loading map tiles for printing
pt: A carregar telas de mapa para impressão

en: You can abort printing if this takes too long
pt: Pode abortar a impressão se isto demorar demasiado

en: Abort printing
pt: Abortar impressão

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
pt: Adicionar um destino intermediário

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
pt: Remover o destino intermediário

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
pt: Reverter a rota

en: Search
pt: Pesquisar

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
pt: Adicionar %s com %s

en: Failed to open URI
pt: Falha ao abrir URI

en: Open with %s
pt: Abrir com %s

en: failed to load file
pt: falha ao carregar o ficheiro

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
pt: Tempo estimado: %s

en: Itineraries provided by %s
pt: Itinerário fornecidos por %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
pt: Partir de %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
pt: Partir

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
pt: Caminhar %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
pt: Chegar à %s

en: Arrive
pt: Chegar

en: Show walking instructions
pt: Ver as instruções de caminhada

en: Hide walking instructions
pt: Ocultar as instruções de caminhada

en: Load earlier alternatives
pt: Carregar as alternativas antecedentes

en: Load later alternatives
pt: Carregar as alternativas subsequentes

en: No earlier alternatives found.
pt: Sem alternativas antecedentes.

en: No later alternatives found.
pt: Sem alternativas subsequentes.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
pt: %e de %b

en: No timetable data found for this route.
pt: Nenhum dado de horário encontrado nesta rota.

en: No provider found for this route.
pt: Nenhum fornecedor encontrado nesta rota.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
pt[0]: %s:%s hora
pt[1]: %s:%s horas

en: Around the clock
pt: 24 horas

en: From sunrise to sunset
pt: Do nascer ao pôr do Sol

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
pt: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
pt: %s, %s, %s

en: Every day
pt: Todos os dias

[ctx: day range]
note: Translators: * This represents a range of days with a starting and ending day.
en: %s-%s
pt: %s - %s

en: Public holidays
pt: Feriados públicos

en: School holidays
pt: Feriados escolares

en: not open
pt: fechado

[ctx: time interval]
note: Translators: * This is a time interval with a starting and an ending time. * The time values are represented by the %s place holders and * appropriate white spacing or connecting phrases can be set by the * translation as needed. The order of the arguments can be rearranged * using the %n$s syntax.
en: %s-%s
pt: %s - %s

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
pt: Desconhecida

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
pt: Exata

en: This plugin doesn't support latest arrival
pt: Esta extensão não suporta a última chegada

en: Continue on %s
pt: Continue em %s

en: Turn left on %s
pt: Vire à esquerda em %s

en: Turn left
pt: Vire à esquerda

en: Turn slightly left on %s
pt: Vire curva ligeira à esquerda em %s

en: Turn slightly left
pt: Vire curva ligeira à esquerda

en: Turn sharp left on %s
pt: Vire curva apertada à esquerda em %s

en: Turn sharp left
pt: Vire curva apertada à esquerda

en: Turn right on %s
pt: Vire à direita em %s

en: Turn right
pt: Vire à direita

en: Turn slightly right on %s
pt: Vire curva ligeira à direita em %s

en: Turn slightly right
pt: Vire curva ligeira à direita

en: Turn sharp right on %s
pt: Vire curva apertada à direita em %s

en: Turn sharp right
pt: Vire curva apertada à direita

en: At the roundabout, take exit %s
pt: Na rotunda, tome a saída %s

en: At the roundabout, take exit to %s
pt: Na rotunda, tome a saída para %s

en: Take the roundabout
pt: Tome a rotunda

en: Take the elevator and get off at %s
pt: Tome o elevador e saia em %s

en: Take the elevator
pt: Tome o elevador

en: Make a left u-turn onto %s
pt: Faça uma curva em u à esquerda em %s

en: Make a left u-turn
pt: Faça uma curva em u à esquerda

en: Make a right u-turn onto %s
pt: Faça uma curva em u à direita em %s

en: Make a right u-turn
pt: Faça uma curva em u à direita em %s
