gnome-maps master - en to sr translation catalogue (339 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
sr: Карте

en: Find places around the world
sr: Нађите места широм света

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
sr: Гномове Карте вам дају брз приступ картама широм света. Омогућава вам да брзо и лако пронађете место које тражите тражећи град или улицу, или да одредите место за сусрет са пријатељима.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
sr: Овај програм користи заједничку базу података „OpenStreetMap“, коју стварају стотине хиљада људи широм света.

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

en: A simple maps application
sr: Једноставан програм за карте

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
sr: Maps;карте;мапе;карта;мапа;karte;mape;karta;mapa;

en: Allows your location to be shown on the map.
sr: Дозвољава да се ваша локација приказује на карти.

en: last viewed location
sr: последње погледано место

en: Coordinates of last viewed location.
sr: Координате последње погледаног места.

en: zoom
sr: увећање

en: Zoom level
sr: Ниво увећања

en: Map type
sr: Врста карте

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
sr: Врста карте за приказ (улица, авионски и сл.)

en: Window size
sr: Величина прозора

en: Window size (width and height).
sr: Величина прозора (ширина и висина).

en: Window position
sr: Положај прозора

en: Window position (X and Y).
sr: Положај прозора (положено и усправно).

en: Window maximized
sr: Увећавање прозора

en: Window maximization state
sr: Стање увећања прозора

en: Maximum number of search results
sr: Највећи број резултата претраге

en: Maximum number of search results from geocode search.
sr: Највећи број резултата претраге за претрагу геокода.

en: Number of recent places to store
sr: Број скорашњих места за чување

en: Number of recently visited places to store.
sr: Број недавно посећених места за чување.

en: Number of recent routes to store
sr: Број скорашњих путева које треба сачувати

en: Number of recently visited routes to store.
sr: Број скоро посећених путева које треба сачувати.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
sr: OpenStreetMap корисничко име или е-адреса

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
sr: Показује да ли је корисник пријављен да би могао да уређује OpenStreetMap податке.

en: Last used transportation type for routing
sr: Последња врста превоза коришћена за проналажење пута

en: Show scale
sr: Прикажи размеру

en: Whether to show the scale.
sr: Да ли треба приказивати размеру.

en: Route from here
sr: Пут одавде

en: Add intermediate destination
sr: Додај међу-одредиште

en: Route to here
sr: Пут довде

en: What's here?
sr: Шта је то овде?

en: Copy location
sr: Копирај место

en: Add to OpenStreetMap
sr: Додај на OpenStreetMap налог

en: Export view
sr: Извези преглед

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: _Export
sr: И_звези

note: Translators: This is a tooltip
en: Go to current location
sr: Идите на текуће место

note: Translators: This is a tooltip
en: Choose map type
sr: Изаберите врсту карте

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom out
sr: Умањи

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom in
sr: Увећај

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
sr: Штампај пут

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle favorites
sr: Пребаците на омиљене

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle route planner
sr: Пребаците на планирање пута

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sr: Приказ пречица

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Претрага

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
sr: Покретање планирања пута

[ctx: shortcut window]
en: Print route
sr: Штампај пут

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Излаз

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
sr: Отвара главни изборник

[ctx: shortcut window]
en: Map View
sr: Преглед карте

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sr: Увећавање

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sr: Умањивање

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
sr: Подешавање увећања

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
sr: Одлазак на тренутно место

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
sr: Пребаци на поглед са улице

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
sr: Пребаци на поглед из ваздуха

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
sr: Отвори слој облика

en: Show Scale
sr: Прикажи размеру

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
sr: Отвори слој облика…

en: Cancel
sr: Откажи

en: Location Settings
sr: Подешавања положаја

en: Turn on location services to find your location
sr: Укључите услуге положаја да нађете ваш положај

en: Set up OpenStreetMap Account
sr: Подеси OpenStreetMap налог

en: Export as Image
sr: Извези као слику

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пречице на _тастатури

en: About Maps
sr: О Картама

en: Open main menu
sr: Отвори главни изборник

en: OpenStreetMap Account
sr: OpenStreetMap налог

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
sr: <span weight="bold" size="x-large">Пријавите се да бисте мењали карте</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
sr: Побољшајте карту користећи
    OpenStreetMap налог.

en: Sign in to authorize access in a web browser.
    Then fill in the obtained verification code here in the next step.
sr: Пријавите се унутар прегледача да бисте овластили приступ.
    Онда попуните добијени потврдни код овде за следећи корак.

en: Sign up
sr: Регистрација

en: Sign In
sr: Пријави ме

en: Copy verification code shown when authorizing access in the browser
sr: Копирај приказани потврдни код након дозвољавања приступа у прегледачу

en: Verification code
sr: Потврдни код

en: Verify
sr: Потврди

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
sr: <span weight="bold" size="x-large">Пријављен</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
sr: Ваш OpenStreetMap налог је сада активан.

en: Sign Out
sr: Одјави ме

en: Street
sr: Улица

en: House number
sr: Кућни број

en: Postal code
sr: Поштански број

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
sr: Град

en: Type
sr: Врста

en: None
sr: Ништа

en: Add Field
sr: Додај поље

en: Comment
sr: Коментар

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
sr: Измене на карти ће бити видљиве на свим картама
    које користе податке са OpenStreetMap пројекта.

en: Recently Used
sr: Недавно коришћено

en: Next
sr: Следеће

en: Article
sr: Чланак

en: Wikidata tag
sr: Викидата ознака

en: No results found
sr: Нема резултата

en: An error has occurred
sr: Дошло је до грешке

note: Translators: This is a tooltip
en: Drag to change order of the route
sr: Превуци да би променио редослед пута

en: Open Location
sr: Отвори место

en: Copy
sr: Копирај

en: Send To…
sr: Пошаљи у…

en: Open Shape Layer
sr: Отвори слој облика

en: _Open
sr: _Отвори

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
sr: Подеси видљивост

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
sr: Уклони слој облика

en: Route search by GraphHopper
sr: Претрага руте Граф Хопером

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
sr: Маршруте јавног превоза омогућује услуга треће стране.
    Гном не може јемчити за тачност приказаних маршрута и заказаних полазака.
    Знајте да неки достављачи неће укључити све могуће режиме превоза,
    нпр.: национални достављач података неће приказати све авио превознике а
    локални достављач неће приказати регионалне возне линије.
    Приказани називи и робне марке се требају сматрати регистрованим робним маркама
    где је то могуће.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
sr: Сакриј станице и податке на маршрути

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
sr: Прикажи станице и податке на маршрути

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
sr: Полази сада

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
sr: Полази у

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
sr: Долази у

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
sr: Прикажи

en: Buses
sr: Аутобуси

en: Trams
sr: Трамваји

en: Trains
sr: Возови

en: Subway
sr: Подземна

en: Ferries
sr: Трајекти

en: Airplanes
sr: Авиони

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
sr: Подели место

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
sr: Додајте у нови пут

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
sr: Правци

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as favorite
sr: Означите омиљеним

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
sr: Уреди на OpenStreetMap

en: Zoom in to add location!
sr: Увећај за додавање локације!

en: Zoom In
sr: Увећај

en: Failed to find tile structure in directory
sr: Неуспех при тражењу структуре плочица у фасцикли

en: Failed to parse XML document
sr: Нисам успео да обрадим ИксМЛ документ

en: Missing required attributes
sr: Недостају потребне особине

en: Could not find OSM element
sr: Нисам могао да нађем ОСМ елемент

en: Could not find user element
sr: Нисам могао да нађем кориснички елемент

en: A path to a local tiles directory structure
sr: Путања до локалне фасцикле са структуром плочица

en: Tile size for local tiles directory
sr: Величина плочица за локални директоријум плочица

en: Show the version of the program
sr: Прикажи издање програма

en: Search for places
sr: Потражи места

en: Invalid maps: URI: %s
sr: Неисправне мапе: УРИ: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
sr: Карта на %f, %f.png

en: Filesystem is read only
sr: Систем датотека је само за читање

en: You do not have permission to save there
sr: Немате овлашћење да сачувате ту

en: The directory does not exist
sr: Директоријум не постоји

en: No filename specified
sr: Није наведено име датотеке

en: Unable to export view
sr: Не могу да извезем преглед

en: Current Location
sr: Тренутни положај

en: invalid coordinate
sr: неисправна координата

en: parse error
sr: грешка у обрађивању

en: unknown geometry
sr: непозната геометрија

en: Route request failed.
sr: Захтев пута није успео.

en: No route found.
sr: Нисам пронашао пут.

en: Start!
sr: Крени!

en: All Layer Files
sr: Све датотеке слоја

en: Failed to connect to location service
sr: Нисам успео да се повежем на услугу положаја

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
sr: Ауторска права © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. и творци Гномових Карти

en: Map data by %s and contributors
sr: Подаци о картама са платформе %s и од доприносилаца

en: Map Data Provider
sr: Достављач података о картама

en: Map Tile Provider
sr: Достављач плочица карти

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
sr: Плочице за карту су преузете са %s

en: Search Provider
sr: Достављач претраге

en: Search provided by %s using %s
sr: Претрагу омогућава %s помоћу %s

en: Failed to open layer
sr: Нисам успео да отворим слој

en: Do you want to continue?
sr: Да ли желите да наставите?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
sr: Отварате датотеке сса укупном величином од %s MB. Биће потребно неко време за учитавање

en: File type is not supported
sr: Врста датотеке није подржана

en: Failed to open GeoURI
sr: Нисам успео да отворим Гео-УРИ

en: Nothing found here!
sr: Ништа није нађено овде!

en: Location was added to the map, note that it may take a while before it shows on the map and in search results.
sr: Локација је додата на карту. Знајте да ће требати мало времена пре него што се појави на карти и у резултатима претраге.

en: The verification code didn’t match, please try again.
sr: Потврдни код се не подудара, пробајте поново.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
sr: Неисправно корисничко име или лозинка

en: Success
sr: Успех

en: Bad request
sr: Лош захтев

en: Object not found
sr: Објекат није нађен

en: Conflict, someone else has just modified the object
sr: Сукоб, неко други је управо изменио објекат

en: Object has been deleted
sr: Објекат је обрисан

en: Way or relation refers to non-existing children
sr: Пут или релација се односи на непостојеће дете

en: Name
sr: Назив

en: The official name. This is typically what appears on signs.
sr: Званични назив. Обично назив који се налази на саобраћајним знаковима.

en: Address
sr: Адреса

en: Website
sr: Веб страница

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
sr: Ово није исправна адреса. Уверите се да сте укључили „http://“ или „https://“.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
sr: Званична веб страница. Пробајте да унесете најосновнији облик адресе. На пример: „http://primer.rs“ уместо „http://primer.rs/pocetna.html“.

en: Phone
sr: Телефон

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
sr: Број телефона. Користите међународни формат где број почиње са плус знаком. Обратите пажњу на локалне законе о заштити приватности, нарочито ако су у питању приватни бројеви телефона.

en: E-mail
sr: Е-пошта

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
sr: Ово није исправна адреса е-поште. Уверите се да нисте укључили префикс „mailto:“ протокола.

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
sr: Адреса е-поште контакта за истраживања. Додајте само адресе е-поште које су намењене за јавну употребу.

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
sr: Википедија

en: Opening hours
sr: Радно време

en: See the link in the label for help on format.
sr: Погледајте везу у етикети за више података о формату.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
sr: Становништво

en: Altitude
sr: Висина

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
sr: Надморска висина тачке у метрима.

en: Wheelchair access
sr: Приступ инвалидима

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: Limited
sr: Ограничен

en: Designated
sr: Намењено

en: Internet access
sr: Приступ интернету

en: Wi-Fi
sr: Бежични

en: Wired
sr: Жичани

en: Terminal
sr: Интернет кафе

en: Service
sr: Услуга

en: Takeaway
sr: За понети

en: Only
sr: Само

en: Religion
sr: Вероисповест

en: Animism
sr: Анимизам

en: Bahá’í
sr: Бахаизам

en: Buddhism
sr: Будизам

en: Caodaism
sr: Каодаизам

en: Christianity
sr: Хришћанство

en: Confucianism
sr: Конфучијанство

en: Hinduism
sr: Хиндуизам

en: Jainism
sr: Ђаинизам

en: Judaism
sr: Јудаизам

en: Islam
sr: Ислам

en: Multiple Religions
sr: Вишеструке вероисповести

en: Paganism
sr: Паганизам

en: Pastafarianism
sr: Пастафаријанизам

en: Scientology
sr: Сајентологија

en: Shinto
sr: Шинтоизам

en: Sikhism
sr: Сикизам

en: Spiritualism
sr: Спиритуализам

en: Taoism
sr: Таоизам

en: Unitarian Universalism
sr: Унитарни универзализам

en: Voodoo
sr: Вуду

en: Yazidism
sr: Језидизам

en: Zoroastrianism
sr: Зороастизам

en: Toilets
sr: Тоалети

en: Note
sr: Белешка

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
sr: Подаци за обавештавање других картографа о мање очигледним подацима о елементу, намери аутора приликом стварања или о саветима за будућа побољшања.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
sr: Додај на OpenStreetMap

en: Select Type
sr: Изабери врсту

en: Done
sr: Готово

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
sr: Коришћени формат треба да садржи ознаку језика и наслов чланка. На пример: „sr:Наслов чланка“.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
sr: Употреби дугме за поновно учитавање викидата ознаке изабраног чланка

en: Couldn't find Wikidata tag for article
sr: Нисам могао наћи викидата ознаку чланка

en: Unnamed place
sr: Неименовано место

en: Failed to parse Geo URI
sr: Неуспех при обради Гео путање

en: Failed to parse Maps URI
sr: Нисам успео да обрадим УРИ мапа

en: Coordinates
sr: Координате

en: Accuracy
sr: Тачност

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
sr: Тачност: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
sr: Број телефона

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeaway
sr: Нуди за понети

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeaway
sr: Не нуди за понети

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeaway
sr: Нуди само за понети

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
sr: Јавни приступ интернету

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
sr: Нема приступа интернету

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
sr: Јавна бежична

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
sr: Жичани приступ интернету

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
sr: Рачунари доступни за коришћење

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
sr: Интернет испомоћ је доступна

en: No toilets available
sr: Нема доступних тоалета

en: Toilets available
sr: Тоалети су доступни

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
sr: Приступно инвалидима

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
sr: Ограничен приступ инвалидима

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
sr: Без приступа инвалидима

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
sr: Осмишљено за кориснике инвалиде

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
sr: %s испод нивоа мора

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
sr: На нивоу мора

en: Religion:
sr: Вероисповест:

en: Place not found in OpenStreetMap
sr: Место није нађено на OpenStreetMap-у

en: Coordinates in URL are not valid
sr: Неисправне координате у адреси

en: URL is not supported
sr: Адреса није подржана

en: From %s to %s
sr: Од %s до %s

en: Loading map tiles for printing
sr: Учитавам плочице карте за штампање

en: You can abort printing if this takes too long
sr: Можете прекинути штампање ако ово потраје

en: Abort printing
sr: Прекини штампање

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
sr: Додај преко места

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
sr: Уклони преко места

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
sr: Обрни пут

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
sr: Додај %s на %s

en: Failed to open URI
sr: Нисам успео да отворим путању

en: Open with %s
sr: Отвори програмом %s

en: failed to load file
sr: нисам успео да учитам датотеку

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
sr: Процењено време: %s

en: Itineraries provided by %s
sr: Маршруте су преузете са %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
sr: Креће у %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
sr: Крени

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
sr: Пешачите %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
sr: Долази у %s

en: Arrive
sr: Долази

en: Show walking instructions
sr: Прикажи упутства за пешачење

en: Hide walking instructions
sr: Сакриј упутства за пешачење

en: Load earlier alternatives
sr: Учитај раније алтернативе

en: Load later alternatives
sr: Учитај старије алтернативе

en: No earlier alternatives found.
sr: Нисам успео да нађем раније алтернативе.

en: No later alternatives found.
sr: Нисам успео да нађем старије алтернативе.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
sr: %e. %b

en: No timetable data found for this route.
sr: Нема редова вожњи за ову руту.

en: No provider found for this route.
sr: Ниједан достављач није нађен за ову руту.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
sr[0]: %s минут
sr[1]: %s минута
sr[2]: %s минута
sr[3]: %s минут

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
sr[0]: %s сат
sr[1]: %s сата
sr[2]: %s сати
sr[3]: %s сат

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
sr[0]: %s:%s сат
sr[1]: %s:%s сата
sr[2]: %s:%s сати
sr[3]: %s:%s сат

en: Around the clock
sr: У времену

en: From sunrise to sunset
sr: Од јутра до вечери

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
sr: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
sr: %s, %s, %s

en: Every day
sr: Сваког дана

[ctx: day range]
note: Translators: * This represents a range of days with a starting and ending day.
en: %s-%s
sr: %s—%s

en: Public holidays
sr: Јавни празници

en: School holidays
sr: Школски празници

en: not open
sr: није отворено

[ctx: time interval]
note: Translators: * This is a time interval with a starting and an ending time. * The time values are represented by the %s place holders and * appropriate white spacing or connecting phrases can be set by the * translation as needed. The order of the arguments can be rearranged * using the %n$s syntax.
en: %s-%s
sr: %s—%s

en: Bahá'í
sr: Бахаизам

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
sr: Непознато

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
sr: Тачно

note: Translators: this is a duration with only hours, using * an abbreviation for hours, corresponding to 'h' in English
en: %s h
sr: %s ч

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
sr[0]: %s ч %s м
sr[1]: %s ч %s м
sr[2]: %s ч %s м
sr[3]: %s ч %s м

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
sr[0]: %s мин.
sr[1]: %s мин.
sr[2]: %s мин.
sr[3]: %s мин.

note: Translators: this is a duration of less than one minute * with seconds using an abbreviation for seconds, corresponding to * 's' in English with appropriate plural forms
en: %s s | %s s
sr[0]: %s с
sr[1]: %s с
sr[2]: %s с
sr[3]: %s с

note: Translators: This is a distance measured in kilometers
en: %s km
sr: %s километара

note: Translators: This is a distance measured in meters
en: %s m
sr: %s метара

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
sr: %s миља

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
sr: %s стопа

en: This plugin doesn't support latest arrival
sr: Овај прикључак не подржава последњи долазак

en: Continue on %s
sr: Настави ка %s

en: Continue
sr: Настави

en: Turn left on %s
sr: Скрени лево код %s

en: Turn left
sr: Скрени лево

en: Turn slightly left on %s
sr: Скрени благо лево код %s

en: Turn slightly left
sr: Скрени благо лево

en: Turn sharp left on %s
sr: Скрени оштро лево код %s

en: Turn sharp left
sr: Скрени оштро лево

en: Turn right on %s
sr: Скрени десно код %s

en: Turn right
sr: Скрени десно

en: Turn slightly right on %s
sr: Скрени благо десно код %s

en: Turn slightly right
sr: Скрени благо десно

en: Turn sharp right on %s
sr: Скрени оштро десно код %s

en: Turn sharp right
sr: Скрени оштро десно

en: At the roundabout, take exit %s
sr: На кружном току, изађите на „%s“

en: At the roundabout, take exit to %s
sr: На кружном току, изађите код „%s“

en: Take the roundabout
sr: Идите на кружни ток

en: Take the elevator and get off at %s
sr: Уђите у лифт и изађите на спрат %s

en: Take the elevator
sr: Уђите у лифт

en: Make a left u-turn onto %s
sr: Направите заокрет налево ка %s

en: Make a left u-turn
sr: Направите заокрет налево

en: Make a right u-turn onto %s
sr: Направите заокрет надесно ка %s

en: Make a right u-turn
sr: Направите заокрет надесно
