gnome-maps master - en to sv translation catalogue (391 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
sv: Kartor

en: Find places around the world
sv: Hitta platser i världen

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
sv: Kartor ger dig snabb tillgång till kartor över hela världen. Det låter dig hitta platsen du letar efter genom att söka efter en stad eller gata eller finna ett ställe att möta en vän på.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
sv: Kartor använder kartdatabasen OpenStreetMap, skapad genom samarbete av flera hundratusentals personer över hela världen.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: A simple maps application
sv: Ett enkelt kartprogram

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
sv: Kartor;

en: Allows your location to be shown on the map.
sv: Tillåter att din plats visas på kartan.

en: last viewed location
sv: senaste visade plats

en: Coordinates of last viewed location.
sv: Koordinater för senast visade plats.

en: Zoom level
sv: Zoomnivå

en: Map rotation in radians
sv: Kartrotation i radianer

en: Map type
sv: Karttyp

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
sv: Typen av karta att visa (vägkarta, flygfoto o.s.v.)

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Window position (X and Y).
sv: Fönsterposition (X och Y).

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximization state
sv: Tillstånd för maximerat fönster

en: Maximum number of search results
sv: Maximalt antal sökresultat

en: Maximum number of search results from geocode search.
sv: Maximalt antal sökresultat från geocode-sökning.

en: Number of recent places to store
sv: Antal senaste platser att lagra

en: Number of recently visited places to store.
sv: Antal senast besökta platser att lagra.

en: Number of recent routes to store
sv: Antal senaste rutter att lagra

en: Number of recently visited routes to store.
sv: Antal senast besökta rutter att lagra.

en: OpenStreetMap username or email address
sv: Användarnamn hos OpenStreetMap eller e-postadress

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
sv: Indikerar om användaren har loggat in för att redigera OpenStreetMap-data.

en: Last used transportation type for routing
sv: Senaste transporttyp för rutter

en: Show scale
sv: Visa skala

en: Whether to show the scale.
sv: Huruvida skalan ska visas.

en: Route from Here
sv: Rutt härifrån

en: Add Intermediate Destination
sv: Lägg till mellanliggande stopp

en: Route to Here
sv: Rutt hit

en: What's Here?
sv: Vad finns här?

en: Copy Location
sv: Kopiera plats

en: Add to OpenStreetMap…
sv: Lägg till i OpenStreetMap…

en: Export view
sv: Exportera vy

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Export
sv: _Exportera

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
sv: Ta bort favorit

en: No Favorites
sv: Inga favoriter

en: Add places to your favorites to get them listed here
sv: Lägg till platser till dina favoriter för att lista dem här

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
sv: Aktuell plats

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
sv: Lager

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
sv: Skriv ut rutt

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
sv: Favoriter

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
sv: Ruttplanerare

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa genvägar

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
sv: Utforska intressepunkter

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
sv: Visa senaste sökresultat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
sv: Ruttplanerare på/av

[ctx: shortcut window]
en: Print route
sv: Skriv ut rutt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
sv: Öppna huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: Map View
sv: Kartvy

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
sv: Återställ rotation

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
sv: Visa/dölj skala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
sv: Gå till aktuell plats

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
sv: Växla till gatuvy

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
sv: Växla till flygfotovy

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
sv: Öppna formlager

en: Show Scale
sv: Visa skala

en: Enable Experimental Map
sv: Aktivera experimentell karta

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
sv: Öppna formlager…

en: Set up OpenStreetMap Account…
sv: Konfigurera OpenStreetMap-konto…

en: Export as Image…
sv: Exportera som bild…

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: About Maps
sv: Om Kartor

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: OpenStreetMap Account
sv: OpenStreetMap-konto

en: Sign In To Edit Maps
sv: Logga in för att redigera kartor

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
sv: Hjälp till att förbättra kartan via ett OpenStreetMap-konto.

en: Sign In
sv: Logga in

en: Verification
sv: Verifiering

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
sv: Kopiera verifieringskoden som visas när åtkomst ska tillåtas i webbläsaren.

en: Verification Code
sv: Verifieringskod

en: Verify
sv: Verifiera

en: Signed In
sv: Inloggad

en: Your OpenStreetMap account is active.
sv: Ditt OpenStreetMap-konto är aktivt.

en: Sign Out
sv: Logga ut

en: Street
sv: Gata

en: House number
sv: Husnummer

en: Postal code
sv: Postnummer

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
sv: Postort

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
sv: Redigera i OpenStreetMap

en: Type
sv: Typ

en: None
sv: Ingen

en: Add Field
sv: Lägg till fält

en: Comment
sv: Kommentar

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
sv: Kartändringar kommer synas på alla kartor som använder
    OpenStreetMap-data.

en: Recently Used
sv: Senast använda

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Next
sv: Nästa

en: Article
sv: Artikel

en: Wikidata tag
sv: Wikidata-tagg

en: Load Wikidata tag for article
sv: Läs in Wikidata-tagg för artikel

en: Explore Nearby Places
sv: Utforska platser i närheten

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: An error has occurred
sv: Ett fel har inträffat

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
sv: Ändra ruttens ordning

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Copy
sv: Kopiera

en: Send To…
sv: Skicka till…

en: Open Shape Layer
sv: Öppna formlager

en: _Open
sv: _Öppna

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
sv: Slå på/av favoriter

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
sv: Ta bort formlager

en: Route search by GraphHopper
sv: Ruttsökning utförd av GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
sv: Resväg för kollektivtrafik tillhandahålls av tredjepartstjänster.
    GNOME kan inte garantera korrektheten hos resvägarna och tabellerna som visas.
    Observera att vissa operatörer kanske inte inkluderar alla möjliga färdsätt,
    t.ex. visar en nationell operatör kanske inte flyglinjer, och en lokal
    operatör saknar kanske regionala tåg.
    Namn och varumärken som visas anses vara registrerade varumärken då tillämpligt.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
sv: Dölj mellanliggande stopp och information

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
sv: Visa mellanliggande stopp och information

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
sv: Åk nu

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
sv: Åk tidigast

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
sv: Anländ senast

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
sv: Visa

en: Buses
sv: Bussar

en: Trams
sv: Spårvagnar

en: Trains
sv: Tåg

en: Subway
sv: Tunnelbana

en: Ferries
sv: Färjor

en: Airplanes
sv: Flygplan

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
sv: Dela plats

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
sv: Lägg till ny rutt

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
sv: Vägbeskrivning

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
sv: Markera som favorit

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
sv: Redigera i OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
sv: Dela plats

en: Back to Main Categories
sv: Tillbaka till huvudkategorier

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
sv: Återställ rotation

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Failed to find tile structure in directory
sv: Misslyckades med att hitta rutstruktur i katalog

en: Failed to parse XML document
sv: Misslyckades med att tolka XML-dokument

en: Missing required attributes
sv: Saknar nödvändiga attribut

en: Could not find OSM element
sv: Kunde inte hitta OSM-element

en: Could not find user element
sv: Kunde inte hitta användarelement

en: A path to a local tiles directory structure
sv: En sökväg till en lokal katalogstruktur med kartrutor

en: Tile size for local tiles directory
sv: Rutstorlek för lokal katalog med kartrutor

en: Show the version of the program
sv: Visa programmets version

en: Search for places
sv: Sök efter platser

en: [FILE…|URI]
sv: [FIL…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
sv: Ogiltig maps:-URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
sv: Kartor vid %f, %f.png

en: Unable to export view
sv: Kan ej exportera vy

en: Favorite removed
sv: Favorit borttagen

en: Undo
sv: Ångra

en: invalid coordinate
sv: ogiltig koordinat

en: parse error
sv: tolkningsfel

en: unknown geometry
sv: okänd geometri

en: Route request failed.
sv: Ruttbegäran misslyckades.

en: No route found.
sv: Hittade ingen rutt.

en: Start!
sv: Starta!

en: All Layer Files
sv: Alla lagerfiler

en: Failed to connect to location service
sv: Misslyckades att ansluta till platstjänst

en: Turn on location services
sv: Slå på platstjänster

en: Location Settings
sv: Platsinställningar

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
sv: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. och upphovsmännen för GNOME Kartor

en: Map data by %s and contributors
sv: Kartdata från %s och bidragsgivare

en: Map Data Provider
sv: Kartdataleverantör

en: Map Tile Provider
sv: Kartruteleverantör

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
sv: Kartrutor tillhandahållna av %s

en: Search Provider
sv: Sökleverantör

en: Search provided by %s using %s
sv: Sökning tillhandahålls av %s med %s

en: Failed to open layer
sv: Misslyckades med att öppna lager

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
sv: Du håller på att öppna filer med en total storlek på %s MB. Dessa kan ta lite tid att läsa in

en: Continue
sv: Fortsätt

en: File type is not supported
sv: Filtypen stöds inte

en: Failed to open GeoURI
sv: Misslyckades med att öppna GeoURI

en: Nothing found here!
sv: Ingenting hittades här!

en: Zoom in to add location
sv: Zooma in för att lägga till plats

en: Location was added in OpenStreetMap
sv: Platsen lades till i OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
sv: Verifieringskoden stämde inte, prova igen.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord

en: Success
sv: Framgång

en: Bad request
sv: Felaktig begäran

en: Object not found
sv: Objekt hittades ej

en: Conflict, someone else has just modified the object
sv: Konflikt, någon annan har precis modifierat objektet

en: Object has been deleted
sv: Objektet har tagits bort

en: Way or relation refers to non-existing children
sv: Väg eller relation refererar till obefintliga barn

en: Name
sv: Namn

en: The official name. This is typically what appears on signs.
sv: Det officiella namnet. Detta är typiskt vad som visas på skyltar.

en: Address
sv: Adress

en: Website
sv: Webbplats

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
sv: Det här är inte en giltig URL. Se till att inkludera http:// eller https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
sv: Den officiella webbplatsen. Försök att använda den mest grundläggande formen för en URL, d.v.s. http://example.com i stället för http://example.com/index.html.

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
sv: Telefonnummer. Använd det internationella formatet som börjar med ett plustecken. Var uppmärksam på lokala sekretesslagar, speciellt för privata telefonnummer.

en: Email
sv: E-post

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
sv: Det här är inte en giltig e-postadress. Se till att inte inkludera mailto:-protokollprefixet.

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
sv: Kontakt-e-postadress för förfrågningar. Se till att endast lägga till e-postadresser som är avsedda att användas offentligt.

en: Opening hours
sv: Öppettider

en: See the link in the label for help on format.
sv: Se länken i etiketten för hjälp om formatet.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
sv: Folkmängd

en: Altitude
sv: Höjd över havet

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
sv: Höjd (höjd över havet) för en plats i meter.

en: Wheelchair access
sv: Åtkomst för rullstol

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Limited
sv: Begränsad

en: Designated
sv: Avsett för

en: Internet access
sv: Internetåtkomst

en: Wi-Fi
sv: Trådlöst

en: Wired
sv: Trådbundet

en: Service
sv: Tjänst

en: Takeout
sv: Hämtmat

en: Only
sv: Endast

en: Caodaism
sv: Cao đai

en: Christianity
sv: Kristendom

en: Confucianism
sv: Konfucianism

en: Judaism
sv: Judendom

en: Multiple Religions
sv: Flera religioner

en: Scientology
sv: Scientologi

en: Unitarian Universalism
sv: Unitaristisk universalism

en: Zoroastrianism
sv: Zoroastrism

en: Toilets
sv: Toaletter

en: Note
sv: Anteckning

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
sv: Information som används för att informera andra karterare om icke uppenbar information om ett element, personens avsikt då det skapades, eller tips på hur det kan förbättras ytterligare.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
sv: Lägg till i OpenStreetMap

en: Select Type
sv: Välj typ

en: Done
sv: Klar

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
sv: Formatet som används bör inkludera språkkoden och artikeltiteln, t.ex. ”sv:Artikelns titel”.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
sv: Använd uppdateringsknappen för att läsa in Wikidata-taggen för den valda artikeln

en: Couldn't find Wikidata tag for article
sv: Kunde inte hitta Wikidata-tagg för artikel

en: Unnamed place
sv: Namnlös plats

en: Failed to parse Geo URI
sv: Misslyckades med att tolka geo-URI

en: Failed to parse Maps URI
sv: Misslyckades med att tolka maps-URI

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Accuracy
sv: Noggrannhet

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
sv: Noggrannhet: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
sv: Telefonnummer

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
sv: Våning

en: Floor %s
sv: Våning %s

en: At ground level
sv: På marknivå

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
sv[0]: %s våning ovanför marknivå
sv[1]: %s våningar ovanför marknivå

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
sv[0]: %s våning under jord
sv[1]: %s våningar under jord

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
sv: Erbjuder hämtmat

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
sv: Erbjuder inte hämtmat

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
sv: Erbjuder endast hämtmat

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
sv: Öppen internetåtkomst

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
sv: Ingen internetåtkomst

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
sv: Öppet Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
sv: Trådbunden internetåtkomst

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
sv: Datorer tillgängliga för användning

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
sv: Internethjälp tillgänglig

en: No toilets available
sv: Inga toaletter tillgängliga

en: Toilets available
sv: Toaletter tillgängliga

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
sv: Rullstolsanpassat

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
sv: Begränsad rullstolsanpassning

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
sv: Inte rullstolsanpassat

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
sv: Designat för rullstolsburna

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
sv: %s under havsnivå

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
sv: Vid havsnivå

en: Place not found in OpenStreetMap
sv: Platsen hittades inte i OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
sv: Koordinaterna i URL:en är felaktiga

en: URL is not supported
sv: URL:en stöds inte

en: Amenities
sv: Bekvämligheter

en: ATMs
sv: Bankomater

en: Post Boxes
sv: Brevlådor

en: Post Offices
sv: Postkontor

en: Police
sv: Polis

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Pharmacies
sv: Apotek

en: Recycling
sv: Återvinning

en: Wheelchair-accessible Toilets
sv: Rullstolsanpassade toaletter

en: Baggage Lockers
sv: Förvaringsboxar

en: Eating & Drinking
sv: Mat och dryck

en: Restaurants
sv: Restauranger

en: Fast Food
sv: Snabbmat

en: Food Courts
sv: Mattorg

en: Pubs
sv: Pubar

en: Bars
sv: Barer

en: Cafes
sv: Caféer

en: Ice Cream
sv: Glass

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
sv: Mat, snacks och dryckesautomater

en: Supermarkets
sv: Snabbköp

en: Convenience Stores
sv: Närbutiker

en: Shopping Malls
sv: Köpcenter

en: Clothes
sv: Kläder

en: Shoes
sv: Skor

en: Electronics
sv: Elektronik

en: Alcohol
sv: Alkohol

en: Bakeries
sv: Bagerier

en: Flowers
sv: Blommor

en: Transportation
sv: Transport

en: Bus & Tram Stops
sv: Buss- och spårvagnsstopp

en: Train & Subway Stations
sv: Tåg- och tunnelbanestationer

en: Tickets
sv: Biljetter

en: Parking
sv: Parkering

en: Bicycle Parking
sv: Cykelparkering

en: Bicycle Rental
sv: Cykeluthyrning

en: Car Rental
sv: Biluthyrning

en: Fuel
sv: Bränsle

en: EV Charging
sv: Laddstolpe

en: Healthcare
sv: Sjukvård

en: Clinics
sv: Kliniker

en: Hospitals
sv: Sjukhus

en: Dentists
sv: Tandläkare

en: Accommodation
sv: Inkvartering

en: Hotels
sv: Hotell

en: Hostels
sv: Vandrarhem

en: Campings
sv: Campingar

en: Recreation
sv: Rekreation

en: Parks
sv: Parker

en: Playgrounds
sv: Lekplatser

en: Beaches
sv: Stränder

en: Nature Reserves
sv: Naturreservat

en: Theme Parks
sv: Temaparker

en: Theaters
sv: Teatrar

en: Movie Theaters
sv: Biografer

en: Night Clubs
sv: Nattklubbar

en: Tourism
sv: Turism

en: Museums
sv: Museum

en: Attractions
sv: Attraktioner

en: Artworks
sv: Konstverk

en: Tourist Information
sv: Turistinformation

en: Sports
sv: Sport

en: Gyms
sv: Gym

en: Outdoor Gyms
sv: Utegym

en: Golf Courses
sv: Golfbanor

en: From %s to %s
sv: Från %s till %s

en: Loading map tiles for printing
sv: Läser in kartrutor för utskrift

en: You can abort printing if this takes too long
sv: Du kan avbryta utskriften om detta tar för lång tid

en: Abort printing
sv: Avbryt utskrift

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
sv: Lägg till position att passera

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
sv: Ta bort position att passera

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
sv: Vänd rutt

en: Search
sv: Sök

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
sv: Lägg till %s till %s

en: Failed to open URI
sv: Misslyckades med att öppna URI

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: failed to load file
sv: misslyckades med att läsa in fil

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
sv: Uppskattad tid: %s

en: Itineraries provided by %s
sv: Resvägar tillhandahållna av %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
sv: Starta från %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
sv: Starta

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
sv: Gå %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
sv: Anländ vid %s

en: Arrive
sv: Anländ

en: Show walking instructions
sv: Visa gånginstruktioner

en: Hide walking instructions
sv: Dölj gånginstruktioner

en: Load earlier alternatives
sv: Läs in tidigare alternativ

en: Load later alternatives
sv: Läs in senare alternativ

en: No earlier alternatives found.
sv: Inga tidigare alternativ hittades.

en: No later alternatives found.
sv: Inga senare alternativ hittades.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
sv: %e %b

en: No timetable data found for this route.
sv: Inga tidtabellsdata hittades för denna rutt.

en: No provider found for this route.
sv: Ingen operatör hittades för denna rutt.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
sv[0]: %s minut
sv[1]: %s minuter

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
sv[0]: %s timme
sv[1]: %s timmar

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
sv[0]: %s:%s timme
sv[1]: %s:%s timmar

en: Around the clock
sv: Dygnet runt

en: From sunrise to sunset
sv: Från soluppgång till solnedgång

en: Every day
sv: Varje dag

en: Public holidays
sv: Allmänna helgdagar

en: School holidays
sv: Skollov

en: not open
sv: inte öppen

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
sv: Exakt

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
sv: %s miles

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
sv: %s fot

en: This plugin doesn't support latest arrival
sv: Denna insticksmodul stöder inte senaste ankomsttid

en: Continue on %s
sv: Fortsätt på %s

en: Turn left on %s
sv: Sväng vänster på %s

en: Turn left
sv: Sväng vänster

en: Turn slightly left on %s
sv: Sväng svagt vänster på %s

en: Turn slightly left
sv: Sväng svagt vänster

en: Turn sharp left on %s
sv: Sväng kraftigt vänster på %s

en: Turn sharp left
sv: Sväng kraftigt vänster

en: Turn right on %s
sv: Sväng höger på %s

en: Turn right
sv: Sväng höger

en: Turn slightly right on %s
sv: Sväng svagt höger på %s

en: Turn slightly right
sv: Sväng svagt höger

en: Turn sharp right on %s
sv: Sväng kraftigt höger på %s

en: Turn sharp right
sv: Sväng kraftigt höger

en: At the roundabout, take exit %s
sv: Ta avfart %s i rondellen

en: At the roundabout, take exit to %s
sv: Ta avfart till %s i rondellen

en: Take the roundabout
sv: Ta rondellen

en: Take the elevator and get off at %s
sv: Ta hissen och stig av på %s

en: Take the elevator
sv: Ta hissen

en: Make a left u-turn onto %s
sv: Gör en u-sväng åt vänster in på %s

en: Make a left u-turn
sv: Gör en u-sväng åt vänster

en: Make a right u-turn onto %s
sv: Gör en u-sväng åt höger in på %s

en: Make a right u-turn
sv: Gör en u-sväng åt höger
