gnome-maps master - en to te translation catalogue (33 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
te: పటాలు మీకు ప్రపంచవ్యాప్తంగా ఉన్న పటాలకు శీఘ్రంగా ప్రాప్యతను కల్పిస్తుంది. ఒక నగరం లేదా వీధి, లేదా ఒక స్నేహితుడు కలుసుకునే ప్రదేశాన్ని ప్రవేశపెట్టి వెదకడం ద్వారా మీరు వెతుకుతున్న ప్రదేశాన్ని త్వరగా కనుగొనడంలో సహకరిస్తుంది.

en: <li>Search for country, region, city or street.</li> <li>Search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Wi-Fi Access near Alexanderplatz, Berlin”.</li>
te: <li>దేశము, ప్రాంతము, పట్టణం లేదా వీధి కోసం వెతకండి.</li> <li>నిర్దిష్ట స్థానముల కోసం వెతకండి, “Theatres near RTC X Roads, Hyderabad” లేదా “Wi-Fi Access near Ameerpet, Hyderabad” వంటివి.</li>

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
te: పటాలు ప్రపంచవ్యాప్తంగా వేలమంది వ్యక్తుల సహకారంతో తయారుచేయబడిన ఓపెన్‌స్ట్రీట్‌మ్యాప్ డేటాబేసును వినియోగిస్తుంది.

note: Translators: This is the program name. */
en: Maps
te: పటాలు

en: A simple maps application
te: ఒక సరళ పటముల అనువర్తనం

en: Maps;
te: పటాలు;

en: Window size
te: కిటికీ పరిమాణం

en: Window size (width and height).
te: కిటికీ పరిమాణం (వెడల్పు మరియు ఎత్తు).

en: Window position
te: కిటికీ స్థానము

en: Window position (X and Y).
te: కిటికీ స్థానము (X మరియు Y).

en: Window maximized
te: కిటికీ పెద్దగా చేయబడింది

en: Window maximization state
te: కిటికీ పెద్దగా చేయబడిన స్థితి

en: Last known location and accuracy
te: చివరిగా తెలిసిన స్థానము మరియు ఖచ్ఛితత్వం

en: Last known location (latitude and longitude in degrees) and accuracy (in meters).
te: చివరిగా తెలిసిన స్థానము (అక్షాంశము, రేఖాంశము డిగ్రీలలో) మరియు ఖచ్ఛితత్వం (మీటర్లలో)

en: Description of last known location
te: చివరిగా తెలిసిన స్థానము యొక్క వివరణ

en: Description of last known location of user.
te: చివరిగా తెలిసిన స్థాన వాడుకరి యొక్క వివరణ.

en: Maximum number of search results
te: గరిష్ట శోధన ఫలితాల సంఖ్య

en: Maximum number of search results from geocode search.
te: జియోకోడ్ శోధన నుండి గరిష్ట శోధన ఫలితాల సంఖ్య

en: User set last known location
te: చివరిగా తెలిసిన స్థానమును వాడుకరి అమర్చు

en: Whether the last known location was set manually by the user.
te: చివరిగా తెలిసిన స్థానమును మానవీయంగా వాడుకరి అమర్చాలా వద్దా.

en: Number of recent places to store
te: భద్రపరుచాల్సిన ఇటీవలి ప్రదేశాల సంఖ్య.

en: Number of recently visited places to store.
te: భద్రపరుచాల్సిన ఇటీవలి సందర్శించిన ప్రదేశాల సంఖ్య.

en: About
te: గురించి

en: Quit
te: నిష్క్రమించు

en: What’s here?
te: ఇక్కడ ఏమి ఉంది?

en: I’m here!
te: ఇక్కడ ఉన్నాను!

en: A map application for GNOME
te: గ్నోమ్ కొరకు రూపొందించిన పటము అనువర్తనం

en: Street
te: వీధి

en: Satellite
te: ఉపగ్రహం

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Unknown
te: తెలియదు

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Exact
te: ఖచ్ఛితం

en:  km<sup>2</sup>
te:  కిమీ<sup>2</sup>

note: Translators: Showing name of place where user currently is and accuracy of this information (which is translated separately) */
en: %s
    Position Accuracy: %s
te: %s
    స్థానము ఖచ్ఛితత్వం: %s
