gnome-maps master - en to tg translation catalogue (101 entries)

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
tg: Харитаҳо барои шумо ба тамоми ҳаритаҳои ҷаҳон имкони дастраси зуд медиҳад. Ин барнома ба шумо инчунин имкон медиҳад, ки тавонед шаҳр ё кӯчаи мехостагиро ёфт кунед ё барои бо дӯстон фохӯрдан маконро муайян кунед.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
tg: Харитаҳо пойгоҳи иттилоотии OpenStreetMap-ро, ки бо миллионҳо одам аз тамоми ҷаҳон ташкил шудааст, истифода мебарад.

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
tg: Шумо ҳатто метавонед навъи маконҳои махсусро, монанди “Қаҳвахонаҳо дар назди хиёбони Рудакӣ” ё “Меҳмонхонаҳо дар назди хиёбони Рудакӣ, Душанбе” ҷустуҷӯ кунед.

note: Translators: This is the program name. */
en: Maps
tg: Харитаҳо

en: A simple maps application
tg: Барномаи оддии харитаҳо

en: Maps;
tg: Харитаҳо;

en: Window size
tg: Андозаи равзана

en: Window size (width and height).
tg: Андозаи равзана (бар ва баландӣ).

en: Window position
tg: Мавқеи равзана

en: Window position (X and Y).
tg: Мавқеи равзана (X ва Y).

en: Window maximized
tg: Равзана дар ҳадди аксар

en: Window maximization state
tg: Вазъияти ҳадди акcаpёбии равзана

en: Maximum number of search results
tg: Миқдори зиёдтарини натиҷаҳои ҷустуҷӯ

en: Maximum number of search results from geocode search.
tg: Миқдори зиёдтарини натиҷаҳои ҷустуҷӯ аз ҷустуҷӯи рамзи ҷуғрофӣ.

en: Number of recent places to store
tg: Миқдори маконҳои охирин барои нигоҳ доштан

en: Number of recently visited places to store.
tg: Миқдори маконҳои кушодашудаи охирин барои нигоҳ доштан.

en: Facebook check-in privacy setting
tg: Танзимоти махфияти бақайдгирии Facebook

en: Latest used Facebook check-in privacy setting. Possible values are: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.
tg: Танзимоти махфияти бақайдгирии истифодашудаи охирин дар Facebook. Қиматҳои имконпазир: ҲАР ЯК КАС, ДӮСТОНИ_ДӮСТОН, ҲАМАИ_ДӮСТОН ё ХУД.

en: Foursquare check-in privacy setting
tg: Танзимоти махфияти бақайдгирии Foursquare

en: Latest used Foursquare check-in privacy setting. Possible values are: public, followers or private.
tg: Танзимоти махфияти бақайдгирии истифодашудаи охирин дар Foursquare. Қиматҳои имконпазир: иҷтимоӣ, пайравон ё махфият.

en: Foursquare check-in Facebook broadcasting
tg: Пахшкунии бақайдгирии Facebook дар Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a post in the Facebook account associated with the Foursquare account.
tg: Муайянкунии Foursquare барои пахшкунии бақайдгирӣ ҳамчун паём дар ҳисоби Facebook-и марбут ба ҳисоби Foursquare.

en: Foursquare check-in Twitter broadcasting
tg: Пахшкунии бақайдгирии Twitter дар Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a tweet in the Twitter account associated with the Foursquare account.
tg: Муайянкунии Foursquare барои пахшкунии бақайдгирӣ ҳамчун паём дар ҳисоби Twitter-и марбут ба ҳисоби Foursquare.

en: About
tg: Дар бораи барнома

en: Quit
tg: Хуруҷ

en: Visibility
tg: Қобили намоиш

en: Post on Facebook
tg: Интишор дар Facebook

en: Post on Twitter
tg: Интишор дар Twitter

en: _Cancel
tg: _Бекор кардан

note: Translators: Check in is used as a verb
en: C_heck in
tg: _Бақайдгирӣ

en: Everyone
tg: Ҳар як кас

en: Friends of friends
tg: Дӯстони дӯстон

en: Just friends
tg: Танҳо дӯстон

en: Just me
tg: Танҳо ман

en: Public
tg: Ҷамъиятӣ

en: Followers
tg: Пайравон

en: Private
tg: Махфӣ

en: What’s here?
tg: Дар он ҷо чист?

en: Turn on location services to find your location
tg: Барои ёфтани ҷойгиршавии худ, хидматҳои ҷойгиршавиро фаъол кунед

en: Location Settings
tg: Танзимоти ҷойгиршавӣ

en: Go to current location
tg: Гузариш ба ҷойгиршавии ҷорӣ

en: Choose map type
tg: Интихоби намуди харита

en: Toggle route planner
tg: Фаъолсозии нақшакаши масирҳо

en: Toggle favorites
tg: Фаъолсозии баргузидаҳо

en: Maps is offline!
tg: Харитаҳо дар офлайн мебошанд!

en: Maps need an active internet connection to function properly, but one can't be found.
tg: Барои кори комил ба Харитаҳо пайвасти интернети фаъол лозим аст, вале пайваст ёфт нашуд.

en: Check your connection and proxy settings.
tg: Танзимоти прокси ва пайвасти худро санҷед.

en: Add to new route
tg: Илова кардан ба масири нав

en: Open with another application
tg: Кушодан бо барномаи дигар

en: Mark as favorite
tg: Қайд кардан ҳамчун баргузида

en: Check in here
tg: Инҷо ба қайд гиред

en: Press enter to search
tg: Барои ҷустуҷӯ Enter-ро пахш кунед

en: Open location
tg: Кушодани ҷойгиршавӣ

en: _Open
tg: _Кушодан

en: Route search by GraphHopper
tg: Ҷустуҷӯи масир тавассути GraphHopper

en: Show more results
tg: Намоиш додани натиҷаҳи дигар

en: Current location
tg: Ҷойгиршавии ҷорӣ

note: To translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km²"
en: Accuracy: %s
tg: Саҳеҳӣ: %s

note: Translators: %s is the place name that user wanted to check-in */
en: Cannot find "%s" in the social service
tg: "%s" дар хидмати иҷтимоӣ ёфт нашуд

en: Cannot find a suitable place to check-in in this location
tg: Барои бақайдгирии ин макон, ҷои мувофиқ ёфт нашуд

en: Credentials have expired, please open Online Accounts to sign in and enable this account
tg: Муҳлати маълумоти корбар ба анҷом расид, лутфан барои ворид шудан ва фаъол кардани ин ҳисоб, ба Ҳисобҳои онлайн ворид шавед

en: An error has occurred
tg: Хато ба амал омад

en: Select an account
tg: Ҳисоберо интихоб кунед

en: Loading
tg: Дар ҳоли боргирӣ

en: Select a place
tg: Маконеро интихоб кунед

en: Maps cannot find the place to check in to with Facebook. Please select one from this list.
tg: Ягон макон барои бақайдгирӣ дар Facebook ёфт нашуд. Лутфан, маконеро аз рӯйхат интихоб намоед.

en: Maps cannot find the place to check in to with Foursquare. Please select one from this list.
tg: Ягон макон барои бақайдгирӣ дар Foursquare ёфт нашуд. Лутфан, маконеро аз рӯйхат интихоб намоед.

note: Translators: %s is the name of the place to check in. */
en: Check in to %s
tg: Бақайдгирӣ ба %s

note: Translators: %s is the name of the place to check in. */
en: Write an optional message to check in to %s.
tg: Барои бақайдгирӣ ба %s, паёми интихобиро нависед.

en: Failed to connect to location service
tg: Пайваст ба хидмати ҷойгиршавӣ иҷро нашуд

en: Position not found
tg: Мавқеъ ёфт нашуд

en: A map application for GNOME
tg: Барномаи харитаҳо барои GNOME

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access. */
en: yes
tg: ҳа

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient). */
en: limited
tg: маҳдуд

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access). */
en: no
tg: не

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used. */
en: designated
tg: муайяншуда

en: No route found.
tg: Ягон масир ёфт нашуд

en: Route request failed.
tg: Дархости масир қатъ шуд.

en: Start!
tg: Оғоз!

en: Postal code: %s
tg: Рамзи почта: %s

en: Country code: %s
tg: Рамзи кишвар: %s

en: Population: %s
tg: Аҳолӣ: %s

en: Opening hours: %s
tg: Соатҳои кушоиш: %s

en: Wheelchair access: %s
tg: Дастрасӣ бо аробаи маъюбӣ: %s

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min" */
en: Estimated time: %s
tg: Вақти тахминӣ: %s

en: around the clock
tg: дар гирди соат

en: from sunrise to sunset
tg: аз тулӯъ то шафақ

en: every day
tg: ҳар рӯз

en: public holidays
tg: идҳои ҷамъиятӣ

en: school holidays
tg: идҳои мактабӣ

en: not open
tg: кушода нест

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Unknown
tg: Номаълум

note: Translators: Accuracy of user location information */
en: Exact
tg: Дақиқ

en: %f h
tg: %f соат

en: %f min
tg: %f дақиқа

en: %f s
tg: %f сония

note: Translators: This is a distance measured in kilometers */
en: %f km
tg: %f км

note: Translators: This is a distance measured in meters */
en: %f m
tg: %f м

note: Translators: This is a distance measured in miles */
en: %f mi
tg: %f мил

note: Translators: This is a distance measured in feet */
en: %f ft
tg: %f фут
