gnome-maps master - en to vi translation catalogue (348 entries)

en: GNOME Maps
vi: Bản đồ GNOME

en: Find places around the world
vi: Tìm các địa điểm trên khắp thế giới

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
vi: Maps giúp bạn truy cập bản đồ trên toàn thế giới. Nó cho phép bạn nhanh chóng tìm đến chỗ mà bạn đang tìm bằng cách tìm thành phố hay đường, hoặc vị trí địa điểm để gặp mặt bạn bè.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
vi: Maps dùng cơ sở dữ liệu OpenStreetMap cộng tác, được tạo bởi hàng trăm ngàn người trên toàn cầu.

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
vi: Bản đồ

en: A simple maps application
vi: Ứng dụng bản đồ đơn giản

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
vi: Maps;Bản đồ;Ban do;

en: Allows your location to be shown on the map.
vi: Cho phép vị trí của bạn được hiển thị trên bản đồ.

en: last viewed location
vi: vị trí xem cuối cùng

en: Coordinates of last viewed location.
vi: Tọa độ của vị trí xem cuối cùng.

en: zoom
vi: thu phóng

en: Zoom level
vi: Mức độ phóng to

en: Map type
vi: Loại bản đồ

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
vi: Loại bản đồ để hiển thị (đường phố, trên không, v.v.)

en: Window size
vi: Kích thước cửa sổ

en: Window size (width and height).
vi: Kích thước cửa sổ (rộng và cao).

en: Window position
vi: Vị trí cửa sổ

en: Window position (X and Y).
vi: Vị trí cửa sổ (X và Y).

en: Window maximized
vi: Cửa sổ phóng to

en: Window maximization state
vi: Cửa sổ ở trạng thái phóng to hết cỡ

en: Maximum number of search results
vi: Số kết quả tìm kiếm tối đa

en: Maximum number of search results from geocode search.
vi: Số kết quả tìm kiếm tối đa từ việc tìm kiếm geocode.

en: Number of recent places to store
vi: Số lượng nơi chốn mới dùng được lưu

en: Number of recently visited places to store.
vi: Số lượng nơi chốn mới thăm được lưu.

en: Number of recent routes to store
vi: Số lượng đường đi mới dùng được lưu

en: Number of recently visited routes to store.
vi: Số lượng đường đi mới đi được lưu.

en: Foursquare check-in privacy setting
vi: Cài đặt riêng tư check-in Foursquare

en: Latest used Foursquare check-in privacy setting. Possible values are: public, followers or private.
vi: Cài đặt riêng tư check-in Foursquare lần cuối. Giá trị có thể là: public, followers hay private.

en: Foursquare check-in Facebook broadcasting
vi: Foursquare check-in quảng bá Facebook

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a post in the Facebook account associated with the Foursquare account.
vi: Cho biết Foursquare có nên quảng bá check-in như là một bài viết trên tài khoản Facebook tổ hợp cùng với tài khoản Foursquare.

en: Foursquare check-in Twitter broadcasting
vi: Foursquare check-in quảng bá Twitter

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a tweet in the Twitter account associated with the Foursquare account.
vi: Cho biết Foursquare có nên quảng bá check-in như là một tweet trên tài khoản Twitter tổ hợp cùng với tài khoản Foursquare.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
vi: Tên tài khoản OpenStreetMap hay địa chỉ thư điện tử

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
vi: Biểu thị nếu người dùng đã đăng nhập vào sửa dữ liệu OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
vi: Kiểu phương tiện vận tải dùng cuối cùng để tìm đường

en: Night mode
vi: Chế độ ban đêm

en: Whether the application is in night mode.
vi: Cho dù ứng dụng đang ở chế độ ban đêm.

en: Use hybrid aerial tiles
vi: Sử dụng xếp lớp trên không kết hợp

en: Whether aerial tiles should use hybrid style (with labels).
vi: Cho dù dùng kiểu xếp lớp nhìn từ trên không cũng nên sử dụng kiểu lai (có nhãn).

en: Visibility
vi: Thấy

en: Post on Facebook
vi: Gửi lên Facebook

en: Post on Twitter
vi: Gửi lên Twitter

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: C_heck in
vi: _Ghi danh

en: Public
vi: Công khai

en: Followers
vi: Theo dõi

en: Private
vi: Riêng tư

en: Route from here
vi: Đường đi từ đây

en: Add intermediate destination
vi: Thêm điểm đến trung gian

en: Route to here
vi: Đường đi đến đây

en: What’s here?
vi: Đây là đâu?

en: Copy Location
vi: Chép vị trí

en: Add to OpenStreetMap
vi: Thêm vào OpenStreetMap

en: Export view
vi: Xuất phần hiển thị

en: _Export
vi: _Xuất

en: Include route and markers
vi: Bao gồm đường đi và người tạo

note: Translators: This is a tooltip
en: Go to current location
vi: Đến vị trí hiện tại

note: Translators: This is a tooltip
en: Choose map type
vi: Chọn kiểu bản đồ

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom in
vi: Phóng to

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
vi: In đường đi

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle favorites
vi: Chuyển đến chỗ đánh dấu

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle route planner
vi: Bật/tắt bộ lập kế hoạch đường đi

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
vi: Hiện phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
vi: Bật/tắt bộ lập kế hoạch đường đi

[ctx: shortcut window]
en: Print route
vi: In đường đi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
vi: Mở trình đơn chính

[ctx: shortcut window]
en: Map View
vi: Xem bản đồ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
vi: Phóng to

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
vi: Bật/tắt thước đo

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
vi: Đến vị trí hiện tại

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
vi: Chuyển sang xem đường phố

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
vi: Chuyển sang xem từ trên trời

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
vi: Mở lớp hình dạng

en: Show Labels
vi: Hiển thị nhãn

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
vi: Mở lớp hình dạng…

en: Turn on location services to find your location
vi: Bật dịch vụ vị trí để tìm vị trí của bạn

en: Cancel
vi: Thôi

en: Location Settings
vi: Cài đặt vị trí

en: Night Mode
vi: Chế độ ban đêm

en: Set up OpenStreetMap Account
vi: Cài đặt tài khoản OpenStreetMap

en: Export as Image
vi: Xuất ra ảnh

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt

en: About Maps
vi: Giới thiệu Bản đồ

en: Open main menu
vi: Mở menu chính

en: Maps is offline!
vi: Bản đồ đang ngoại tuyến!

en: Maps need an active internet connection to function properly, but one can’t be found.
vi: Bản đồ cần được kết nối mạng internet để các chức năng một cách đúng đắn, nhưng không tìm thấy kết nối mạng nào.

en: Check your connection and proxy settings.
vi: Kiểm tra lại kết nối và cài đặt ủy nhiệm của bạn.

en: OpenStreetMap Account
vi: Tài khoản OpenStreetMap

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
vi: <span weight="bold" size="x-large">Đăng nhập để chỉnh sửa bản đồ</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
vi: Giúp đỡ cải tiến bản đồ bằng cách dùng
    một tài khoản OpenStreetMap.

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Sign up
vi: Đăng ký

en: Sign In
vi: Đăng nhập

note: The label should contain the link to the OSM reset password page with a translated title
en: Sorry, that didn’t work. Please try again, or visit
    <a href="https://www.openstreetmap.org/user/forgot-password">OpenStreetMap</a> to reset your password.
vi: Rất tiếc, nó không làm việc. Vui lòng thử lại, hoặc truy cập
    <a href="https://www.openstreetmap.org/user/forgot-password">OpenStreetMap</a> để đặt lại tài khoản của bạn.

en: The verification code didn’t match, please try again.
vi: Mã xác nhận không khớp, vui lòng thử lại.

en: Enter verification code shown above
vi: Nhập vào mã xác nhận hiện ở trên

en: Verify
vi: Xác nhận

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
vi: <span weight="bold" size="x-large">Đã đăng nhập</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
vi: Tài khoản OpenStreetMap của bạn đang hoạt động.

en: Sign Out
vi: Đăng xuất

en: Street
vi: Đường

en: House number
vi: Số nhà

en: Postal code
vi: Mã vùng

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
vi: Thành phố

en: Type
vi: Kiểu

en: None
vi: Không

en: Add Field
vi: Thêm trường

en: Comment
vi: Chú thích

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
vi: Các thay đổi bản đồ sẽ nhìn thấy trên mọi bản đồ mà
    nó dùng dữ liệu OpenStreetMap.

en: Recently Used
vi: Vừa dùng

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
vi: Sửa trên OpenStreetMap

en: Next
vi: Tiếp theo

en: No results found
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: An error has occurred
vi: Đã có lỗi xảy ra

note: Translators: This is a tooltip
en: Drag to change order of the route
vi: Kéo thả để thay đổi thứ tự của đường đi

en: Open Location
vi: Mở Vị trí

en: Copy
vi: Sao chép

en: Send To…
vi: Gửi Đến…

en: Open Shape Layer
vi: Mở lớp hình dạng

en: _Open
vi: _Mở

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
vi: Bật/tắt nhìn thấy

en: Route search by GraphHopper
vi: Tìm kiếm đường đi bằng GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
vi: Hành trình định tuyến đường cho phương tiện công cộng do bên thứ ba cung cấp
    các dịch vụ.
    GNOME không thể đảm bảo tính chính xác của các hành trình và lịch trình được hiển thị.
    Lưu ý rằng một số nhà cung cấp có thể không bao gồm tất cả các phương thức vận chuyển hiện có,
    ví dụ, nhà cung cấp nội địa có thể không bao gồm các hãng hàng không, và nhà cung cấp địa phương có thể
    thiếu các chuyến tàu trong khu vực.
    Tên và nhãn hiệu hiển thị sẽ được coi là nhãn hiệu đã đăng ký khi áp dụng.

en: Show more results
vi: Hiện thêm các kết quả

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
vi: Ẩn các điểm dừng và thông tin trung gian

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
vi: Hiển thị các điểm dừng và thông tin trung gian

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
vi: Khởi hành ngay

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
vi: Khởi hành bằng

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
vi: Tới bằng

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
vi: Hiện

en: Buses
vi: Xe buýt

en: Trams
vi: Xe điện

en: Trains
vi: Xe lửa

en: Subway
vi: Xe điện ngầm

en: Ferries
vi: Phà

en: Airplanes
vi: Máy bay

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
vi: Chia sẻ vị trí

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
vi: Thêm đường đi mới

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
vi: Hướng

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as favorite
vi: Đánh dấu là hay dùng

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
vi: Sửa trên OpenStreetMap

en: Zoom in to add location!
vi: Phóng to vào vị trí thêm!

en: Zoom In
vi: Phóng to

en: Failed to find tile structure in directory
vi: Gặp lỗi khi tìm cấu trúc lát gạch trong thư mục

en: Failed to parse XML document
vi: Gặp lỗi khi phân tích cú pháp XML

en: Missing required attributes
vi: Thiếu các thuộc tính cần thiết

en: Could not find OSM element
vi: Không thể tìm thấy phần tử OSM

en: A path to a local tiles directory structure
vi: Một đường dẫn đến cấu trúc thư mục lát gạch

en: Tile size for local tiles directory
vi: Kích thước ô cho thư mục ô cục bộ

en: Show the version of the program
vi: Hiển thị phiên bản của chương trình

en: Ignore network availability
vi: Bỏ qua tính khả dụng của mạng

en: [FILE…|URI]
vi: [TẬP TIN… | URI]

en: Select an account
vi: Chọn tài khoản

en: Loading
vi: Đang tải

en: Select a place
vi: Chọn một địa điểm

en: Maps cannot find the place to check in to with Foursquare. Please select one from this list.
vi: Maps không thể tìm thấy chỗ để chekck in vào với Foursquare. Vui lòng chọn một cái từ danh sách này.

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Check in to %s
vi: Check in vào %s

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Write an optional message to check in to %s.
vi: Ghi một lời nhắn tùy chọn để check in vào %s.

note: Translators: %s is the place name that user wanted to check-in
en: Cannot find “%s” in the social service
vi: Không thể tìm thấy “%s” trong dịch vụ xã hội

en: Cannot find a suitable place to check-in in this location
vi: Không thể tìm thấy chỗ phù hợp để check-in vào vị trí này

en: Credentials have expired, please open Online Accounts to sign in and enable this account
vi: Giấy ủy nhiệm đã hết hạn, vui lòng mở Tài khoản trực tuyến để đang nhập và bật tài khoản này

en: Nothing found here!
vi: Không thấy gì ở đây!

en: Location was added to the map, note that it may take a while before it shows on the map and in search results.
vi: Vị trí đã được thêm vào bản đồ, chú ý rằng cần chờ một thời gian trước khi nó được hiển thị trên bản đồ và khi tìm kiếm sẽ có kết quả.

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
vi: Bản đồ tại %f, %f.png

en: Filesystem is read only
vi: Hệ thống tập tin chỉ cho đọc

en: You do not have permission to save there
vi: Bạn không có đủ quyền hạn để lưu vào đây

en: The directory does not exist
vi: Thư mục không tồn tại

en: No filename specified
vi: Chưa xác định tên tập tin

en: Unable to export view
vi: Không thể xuất hình vẽ

en: Current Location
vi: Vị trí hiện tại

en: invalid coordinate
vi: tọa độ không hợp lệ

en: parse error
vi: lỗi phân tích

en: unknown geometry
vi: không hiểu dạng hình

en: Route request failed.
vi: Yêu cầu đường đi gặp lỗi.

en: No route found.
vi: Không tìm thấy lộ trình nào.

en: Start!
vi: Bắt đầu!

en: All Layer Files
vi: Mọi tập tin lớp

en: Failed to connect to location service
vi: Gặp lỗi khi kết nối đến dịch vụ vị trí

en: A map application for GNOME
vi: Ứng dụng bản đồ dành cho GNOME

en: Copyright © 2011 – 2021 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
vi: Bản quyền © 2011 – 2021 Red Hat, Inc. và các tác giả Bản đồ GNOME

en: Map data by %s and contributors
vi: Dữ liệu bản đồ của %s và những người đóng góp

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
vi: Tiêu đề bản đồ cung cấp bởi %s

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * search provider where the first %s placeholder is replaced by either * the bare name of the geocoder provider, or a linkified URL if one * is available, and the second %s placeholder is replaced by the * URL to the geocoder project pa
en: Search provided by %s using %s
vi: Tìm kiếm do %s cung cấp sử dụng %s

en: Failed to open layer
vi: Gặp lỗi khi mở lớp

en: Do you want to continue?
vi: Bạn có muốn tiếp tục?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
vi: Bạn sắp mở các tập tin có tổng kích thước là %s MB. Quá trình này có thể tốn thời gian để tải

en: File type is not supported
vi: Kiểu tập tin không được hỗ trợ

en: Failed to open GeoURI
vi: Gặp lỗi khi mở GeoURI

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
vi: Tên người dùng hay mật khẩu sai

en: Success
vi: Thành công

en: Bad request
vi: Yêu cầu sai

en: Object not found
vi: Không thể tìm thấy đối tượng

en: Conflict, someone else has just modified the object
vi: Xung đột, đã có ai đó vừa sửa đối tượng

en: Object has been deleted
vi: Đối tượng đã bị xóa

en: Way or relation refers to non-existing children
vi: Lối hoặc quan hệ chỉ đến một con mà nó không tồn tại

en: Name
vi: Tên

en: The official name. This is typically what appears on signs.
vi: Tên chính thức. Đây là cái thường xuất hiện trên chữ ký.

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Website
vi: Trang thông tin điện tử

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
vi: Đây không phải là một URL hợp lệ. Hãy chắc chắn nó bao gồm http:// hoặc https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
vi: Trang thông tin điện tử chính thức. Dùng dạng thức URL cơ bản nhất ví dụ http://example.com thay cho http://example.com/index.html.

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
vi: Số điện thoại. Dùng định dạng quốc tế, bắt đầu bằng dấu +. Hãy cẩn thận với luật riêng tư địa phương, đặc biệt là các số điện thoại riêng.

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
vi: Đây không phải là một địa chỉ thư điện tử hợp lệ. Hãy chắc chắn nó bao gồm tiền tố giao thức mailto:.

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
vi: Địa chỉ thư điện tử liên hệ cho việc điều tra. Chỉ thêm địa chỉ thư điện tử cái mà có ý định dùng công khai.

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
vi: Nên dùng dạng thức có bao gồm mã ngôn ngữ và tiêu đề bài viết như là ”vi:Tiêu đề bài viết”.

en: Opening hours
vi: Giờ mở cửa

en: See the link in the label for help on format.
vi: Xem liên kết trong nhãn để nhận được hỗ trợ về định dạng.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
vi: Dân số

en: Altitude
vi: Cao độ

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
vi: Cao độ (độ cao trên mực nước biển) của một điểm tính bằng mét.

en: Wheelchair access
vi: Lối vào xe lăn

en: Yes
vi: Đồng ý

en: No
vi: Không

en: Limited
vi: Bị giới hạn

en: Designated
vi: Đã được thiết kế

en: Internet access
vi: Truy cập mạng Internet

en: Wired
vi: Có dây

en: Terminal
vi: Thiết bị cuối

en: Service
vi: Dịch vụ

en: Takeaway
vi: Mang đi

en: Only
vi: Chỉ

en: Religion
vi: Tôn giáo

en: Animism
vi: Thuyết vật linh

en: Buddhism
vi: Phật giáo

en: Caodaism
vi: Đạo cao đài

en: Christianity
vi: Cơ đốc giáo

en: Confucianism
vi: Khổng giáo

en: Hinduism
vi: Ấn Độ giáo

en: Jainism
vi: Đạo Giai-na

en: Judaism
vi: Đạo Do Thái

en: Islam
vi: Hồi giáo

en: Multiple Religions
vi: Đa tôn giáo

en: Paganism
vi: Tà giáo

en: Scientology
vi: Khoa học học

en: Shinto
vi: Đạo thần Nhật bản

en: Sikhism
vi: Đạo Sikh

en: Spiritualism
vi: Thuyết duy linh

en: Taoism
vi: Đạo Lão

en: Unitarian Universalism
vi: Thuyết phổ độ nhất thể

en: Voodoo
vi: Thầy mo

en: Zoroastrianism
vi: Đạo thờ lửa

en: Toilets
vi: Nhà vệ sinh

en: Note
vi: Ghi chú

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
vi: Thông tin được sử dụng để cung cấp thông tin các bản đồ khác về các thông tin không-rõ-ràng về một phần tử, mục đích của tác giả khi tạo nó, hoặc gợi ý cải tiến hơn nữa.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
vi: Thêm vào OpenStreetMap

en: Select Type
vi: Chọn kiểu

en: Done
vi: Xong

en: Unnamed place
vi: Địa điểm không tên

en: Failed to parse Geo URI
vi: Gặp lỗi khi phân tích Geo URI

en: Coordinates
vi: Hệ tọa độ

en: Accuracy
vi: Độ chính xác

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
vi: Độ chính xác: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
vi: Số điện thoại

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeaway
vi: Cho mang đi

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeaway
vi: Không cho mang đi

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeaway
vi: Chỉ được mang đi

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
vi: Kết nối mạng internet công cộng

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
vi: Không có kết nối mạng

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
vi: Wi-Fi công cộng

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
vi: Truy cập internet có dây

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
vi: Máy tính có sẵn để sử dụng

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
vi: Có hỗ trợ Internet

en: No toilets available
vi: Không có nhà vệ sinh

en: Toilets available
vi: Có nhà vệ sinh

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
vi: Lối vào xe lăn

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
vi: Lối vào cho xe lăn hạn chế

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
vi: Không dành cho xe lăn

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
vi: Được thiết kế cho người dùng xe lăn

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
vi: %s dưới mực nước biển

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
vi: Ở mực nước biển

en: Religion:
vi: Tôn giáo:

en: Place not found in OpenStreetMap
vi: Không tìm thấy địa điểm trong OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
vi: Tọa độ trong URL không hợp lệ

en: URL is not supported
vi: URL không được hỗ trợ

en: From %s to %s
vi: Từ %s đến %s

en: Loading map tiles for printing
vi: Đang tải tựa đề bản đồ để in ấn

en: You can abort printing if this takes too long
vi: Bạn có thể bãi bỏ việc in ấn nếu việc đó diễn ra quá lâu

en: Abort printing
vi: Hủy bỏ việc in

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
vi: Thêm thông qua vị trí

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
vi: Gỡ bỏ thông qua vị trí

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
vi: Đảo ngược lộ trình

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
vi: Thêm %s vào %s

en: Failed to open URI
vi: Gặp lỗi khi mở URI

en: Open with %s
vi: Mở bằng %s

en: failed to load file
vi: gặp lỗi khi tải tập tin

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
vi: Thời gian ước tính: %s

en: Itineraries provided by %s
vi: Hành trình do %s cung cấp

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
vi: Bắt đầu ở %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
vi: Bắt đầu

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
vi: Đi bộ %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
vi: Tới lúc %s

en: Arrive
vi: Tới

en: Show walking instructions
vi: Hiển thị chỉ dẫn cho người đi bộ

en: Hide walking instructions
vi: Ẩn chỉ dẫn cho người đi bộ

en: Load earlier alternatives
vi: Tải các lựa chọn trước

en: Load later alternatives
vi: Tải các lựa chọn sau

en: No earlier alternatives found.
vi: Không tìm thấy lựa chọn trước nào.

en: No later alternatives found.
vi: Không tìm thấy lựa chọn thay thế sau nào.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
vi: %e %b

en: No timetable data found for this route.
vi: Không tìm thấy dữ liệu bảng thời gian cho lộ trình này.

en: No provider found for this route.
vi: Không tìm thấy nhà cung cấp nào cho tuyến đường này.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
vi[0]: %s phút

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
vi[0]: %s giờ

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
vi[0]: %s:%s giờ

en: Around the clock
vi: Suốt ngày đêm

en: From sunrise to sunset
vi: Từ bình minh đến khi hoàng hôn

en: Every day
vi: Hàng ngày

en: Public holidays
vi: Các ngày lễ

en: School holidays
vi: Ngày học sinh nghỉ

en: not open
vi: chưa mở

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
vi: Chưa biết

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
vi: Trích

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
vi[0]: %s h %s phút

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
vi[0]: %s phút

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
vi: %s dặm

en: This plugin doesn't support latest arrival
vi: Phần bổ sung này không hỗ trợ nơi đến mới nhất

en: Continue on %s
vi: Tiếp tục trên %s

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Turn left on %s
vi: Rẽ trái vào %s

en: Turn left
vi: Rẽ trái

en: Turn slightly left on %s
vi: Hơi rẽ sang trái vào %s

en: Turn slightly left
vi: Hơi rẽ sang trái

en: Turn sharp left on %s
vi: Rẽ ngoặt sang trái vào %s

en: Turn sharp left
vi: Rẽ ngoặt sang trái

en: Turn right on %s
vi: Rẽ phải vào %s

en: Turn right
vi: Rẽ phải

en: Turn slightly right on %s
vi: Hơi rẽ sang phải vào %s

en: Turn slightly right
vi: Hơi rẽ sang phải

en: Turn sharp right on %s
vi: Rẽ ngoặt sang phải vào %s

en: Turn sharp right
vi: Rẽ ngoặt sang phải

en: At the roundabout, take exit %s
vi: Ở vòng xoay, đi lối ra %s

en: At the roundabout, take exit to %s
vi: Ở vòng xoay, đi lối ra đến %s

en: Take the roundabout
vi: Vào vòng xoay

en: Take the elevator and get off at %s
vi: Đi thang máy và xuống ở %s

en: Take the elevator
vi: Đi thang máy

en: Make a left u-turn onto %s
vi: Rẽ trái để quay đầu về %s

en: Make a left u-turn
vi: Rẽ trái để quay đầu

en: Make a right u-turn onto %s
vi: Rẽ phải để quay đầu về %s

en: Make a right u-turn
vi: Rẽ phải để quay đầu
