gnome-maps master - en to fur translation catalogue (396 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
fur: Mapis

en: Find places around the world
fur: Cjate puescj tor atôr pal mont

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
fur: Mapis ti da un acès veloç a lis mapis ator pal mont. Ti permet di cjatâ di corse il puest che ti interesse cirint citât o vie, o cirî un puest dulà cjatâsi cuntun ami.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
fur: Mapis al dopre il database colaboratîf OpenStreetMap, fat da centenârs di miârs di personis ator pal mont.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: A simple maps application
fur: Une semplice aplicazion pes mapis

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
fur: Mapis;

en: Allows your location to be shown on the map.
fur: Permet ae tô posizion di jessi mostrade te mape.

en: last viewed location
fur: ultime posizion viodude

en: Coordinates of last viewed location.
fur: Coordenadis de ultime posizion viodude.

en: zoom
fur: ingrandiment

en: Zoom level
fur: Nivel di ingrandiment

en: rotation
fur: rotazion

en: Map rotation in radians
fur: Rotazion de mape in radiants

en: Map type
fur: Gjenar di mape

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
fur: Il gjenar di mape di mostrâ (stradâl, aerie, ...)

en: Window size
fur: Dimension barcon

en: Window size (width and height).
fur: Dimension barcon (largjece e altece).

en: Window position
fur: Posizion barcon

en: Window position (X and Y).
fur: Posizion barcon (X e Y).

en: Window maximized
fur: Barcon massimizât

en: Window maximization state
fur: Stat massimizât dal barcon

en: Maximum number of search results
fur: Massim numar di risultâts di ricercje

en: Maximum number of search results from geocode search.
fur: Massim numar di risultâts de ricercje da codifiche gjeografiche.

en: Number of recent places to store
fur: Numar di lûcs resints di archiviâ

en: Number of recently visited places to store.
fur: Numar di lûcs resints viodûts di tegnî di cont.

en: Number of recent routes to store
fur: Numar di percors resints di archiviâ

en: Number of recently visited routes to store.
fur: Numar di percors resints fats di memorizâ.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
fur: Non utent o direzion e-mail OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
fur: Al indiche se l'utent al è jentrât te session par modificâ dâts OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
fur: L'ultin gjenar di traspuart doprât par spostâsi

en: Show scale
fur: Mostre la scjale

en: Whether to show the scale.
fur: Indiche se mostrâ la scjale.

en: Route from Here
fur: Percors di chi

en: Add Intermediate Destination
fur: Zonte destinazion intermedie

en: Route to Here
fur: Percors par rivâ chi

en: What's Here?
fur: Ce isal achì?

en: Copy Location
fur: Copie posizion

en: Add to OpenStreetMap…
fur: Zonte a OpenStreetMap…

en: Export view
fur: Espuarte viodude

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Export
fur: _Espuarte

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
fur: Gjave preferît

en: No favorites
fur: Nissun preferît

en: Add places to your favorites to get them listed here
fur: Zonte puescj ai tiei preferîts par fâju vignî fûr achì

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
fur: Posizion atuâl

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
fur: Strâts

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
fur: Stampe percors

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
fur: Preferîts

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
fur: Plan di percors

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fur: Mostre scurtis

[ctx: shortcut window]
en: Search
fur: Cîr

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
fur: Esplore ponts di interès

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
fur: Mostre i ultins risultâts di ricercje

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
fur: Cambie plan di percors

[ctx: shortcut window]
en: Print route
fur: Stampe percors

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
fur: Vierç il menù principâl

[ctx: shortcut window]
en: Map View
fur: Viodude mape

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fur: Aumente ingrandiment

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fur: Diminuìs ingrandiment

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fur: Volte in sens orari

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
fur: Volte in sens anti-orari

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
fur: Azere rotazion

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
fur: Cambiâ scjale

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
fur: Va te posizion atuâl

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
fur: Passe ae viodude stradâl

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
fur: Passe ae viodude aerie

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
fur: Vierç strât sagome

en: Show Scale
fur: Mostre la scjale

en: Enable Experimental Map
fur: Abilite mape sperimentâl

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
fur: Vierç strât sagome…

en: Set up OpenStreetMap Account…
fur: Configure Account OpenStreetMap…

en: Export as Image…
fur: Espuarte come imagjin…

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis tastiere

en: About Maps
fur: Informazions su Mapis

en: Main Menu
fur: Menù principâl

en: OpenStreetMap Account
fur: Account OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
fur: Jentre par modificâ mapis

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
fur: Jude a miorâ la mape doprant un account OpenStreetMap.

en: Sign In
fur: Jentre

en: Verification
fur: Verifiche

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
fur: Copie il codiç di verifiche mostrât cuant che al ven autorizât l'acès intal navigadôr.

en: Verification Code
fur: Codiç di verifiche

en: Verify
fur: Verifiche

en: Signed In
fur: Jentrât

en: Your OpenStreetMap account is active.
fur: Il tô account OpenStreetMap al è atîf.

en: Sign Out
fur: Jes

en: Street
fur: Vie

en: House number
fur: Numar civic

en: Postal code
fur: Codiç postâl

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
fur: Citât

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
fur: Modifiche su OpenStreetMap

en: Type
fur: Gjenar

en: None
fur: Nissun

en: Add Field
fur: Zonte cjamp

en: Comment
fur: Coment

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
fur: I cambiaments de mape a saran visibii in dutis lis mapis che a doprin
    dâts OpenStreetMap.

en: Recently Used
fur: Doprâts di resint

en: Cancel
fur: Anule

en: Next
fur: Prossim

en: Article
fur: Articul

en: Wikidata tag
fur: Etichete Wikidata

en: Load Wikidata tag for article
fur: Cjame la etichete Wikidata pal articul

en: Explore Nearby Places
fur: Esplore i puescj dongje

en: No results found
fur: Nissun risultât cjatât

en: An error has occurred
fur: Si è verificât un erôr

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
fur: Cambie ordin percors

en: Open Location
fur: Vierç posizion

en: Copy
fur: Copie

en: Send To…
fur: Invie a…

en: Open Shape Layer
fur: Vierç strât sagome

en: _Open
fur: _Vierç

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
fur: Cambiâ stât visibil

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
fur: Gjave strât sagome

en: Route search by GraphHopper
fur: Ricercje dal percors cun GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
fur: I itineraris di percors pai mieçs publics a son furnîts di servizis di
    tiercis parts.
    GNOME nol pues garantî la justece dai itineraris e dai oraris mostrâts.
    Viôt che cualchi furnidôr al podarès no includi dutis lis modalitâts di traspuart disponibilis,
    p.e. un furnidôr nazionâl al podarès no includi lis tratis aeronautichis e un furnidôr locâl
    al pues no includi i trens regjionâi.
    I nons e lis marchis mostradis si àn di considerâ come marchis regjistradis cuant che si puedin aplicâ.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
fur: Plate fermadis intermediis e informazions

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
fur: Mostre fermadis intermediis e informazions

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
fur: Partî cumò

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
fur: Partî tor

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
fur: Rivâ tor

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
fur: Mostre

en: Buses
fur: Autobus

en: Trains
fur: Trens

en: Subway
fur: Metropolitane

en: Ferries
fur: Traghets

en: Airplanes
fur: Avions

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
fur: Condivît posizion

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
fur: Zonte a gnûf percors

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
fur: Direzions

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
fur: Segne come preferît

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
fur: Modifiche su OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
fur: Condivît posizion

en: Back to Main Categories
fur: Torne aes categoriis princpâls

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
fur: Ripristine rotazion

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
fur: Impiçulìs

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
fur: Ingrandìs

en: Failed to find tile structure in directory
fur: Impussibil cjatâ la struture dai tassei de mape te cartele

en: Failed to parse XML document
fur: Impussibil analizâ il document XML

en: Missing required attributes
fur: E mancjin i atribûts necessaris

en: Could not find OSM element
fur: Impussibil cjatâ l'element OSM

en: Could not find user element
fur: Impussibil cjatâ l'element dal utent

en: A path to a local tiles directory structure
fur: Un percors par une struture de cartele dai tassei de mape locâi

en: Tile size for local tiles directory
fur: La dimension dai tassei de mape pe cartele dai tassei locâi

en: Show the version of the program
fur: Mostre la version dal program

en: Search for places
fur: Cîr un lûc

en: Invalid maps: URI: %s
fur: Mapis no validis: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
fur: Mapis a %f, %f.png

en: Unable to export view
fur: Impussibil espuartâ la viodude

en: Favorite removed
fur: Preferît gjavât

en: Undo
fur: Disfe

en: invalid coordinate
fur: coordenade no valide

en: parse error
fur: erôr tal analizâ

en: unknown geometry
fur: gjeometrie no valide

en: Route request failed.
fur: Richieste dal percors falide.

en: No route found.
fur: Percors no cjatât.

en: Start!
fur: Invie!

en: All Layer Files
fur: Ducj i files di strât

en: Failed to connect to location service
fur: Impussibil conetisi al servizi di localizazion

en: Turn on location services
fur: Ative i servizis di localizazion

en: Location Settings
fur: Impostazions di localizazion

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
fur: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. e i autôrs di GNOME Mapis

en: Map data by %s and contributors
fur: Dâts mape di %s e colaboradôrs

en: Map Data Provider
fur: Furnidôr dâts des mapis

en: Map Tile Provider
fur: Furnidôr tassei de mape

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
fur: Tassei de mape furnîts di %s

en: Search Provider
fur: Furnidôr ricercjis

en: Search provided by %s using %s
fur: Ricercje furnide di %s doprant %s

en: Failed to open layer
fur: Impussibil vierzi il strât

en: Do you want to continue?
fur: Desideristu continuâ?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
fur: Tu stâs par vierzi files che a àn un totâl di %s MB di dimension. Al podarès tirâle a dilunc par cjariâju

en: File type is not supported
fur: Gjenar di file no supuartât

en: Failed to open GeoURI
fur: Impussibil vierzi il GeoURI

en: Nothing found here!
fur: Nol è nuie culì!

en: Zoom in to add location
fur: Aumente l'ingrandiment par zontâ un puest

en: Location was added in OpenStreetMap
fur: Il lûc al è stât zontât su OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
fur: Il codiç di verifiche nol corispuint, torne prove.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
fur: Non utent o password sbaliâts

en: Success
fur: Sucès

en: Bad request
fur: Richieste no juste

en: Object not found
fur: Element no cjatât

en: Conflict, someone else has just modified the object
fur: Conflit, cualchidun altri al à apene modificât l'element

en: Object has been deleted
fur: L'element al è stât eliminât

en: Way or relation refers to non-existing children
fur: La vie o la relazion si riferìs a fîs no-esistents

en: Name
fur: Non

en: The official name. This is typically what appears on signs.
fur: Il non uficiâl. Chest al è, di solit, chel che al ven fûr tes firmis.

en: Address
fur: Recapit

en: Website
fur: Sît web

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
fur: Chest nol è un URL valit. Controle di includi http:// o https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
fur: Il sît web uficiâl. Cîr di doprâ la plui semplice forme di direzion, vâl a dî http://example.com invezit di http://example.com/index.html.

en: Phone
fur: Telefon

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
fur: Numar di telefon. Dopre il formât internazionâl, tacant cuntun segn +f. Sta atent des leçs locâls su la privacy, in particolâr par numars di telefon privâts.

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
fur: Cheste no je une direzion e-mail valide. Controle di includi il prefìs di protocol mailto: .

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
fur: Contate la direzion e-mail par domandis. Zonte dome direzions e-mail destinadis pal ûs cul public.

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
fur: Wikipedie

en: Opening hours
fur: Orari di viertidure

en: See the link in the label for help on format.
fur: Viôt il leam te etichete pal jutori sul formât.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
fur: Popolazion

en: Altitude
fur: Altitudin

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
fur: Elevazion (altece sul nivel dal mâr) di un pont in metris.

en: Wheelchair access
fur: Acès disabii

en: Yes
fur: Sì

en: Limited
fur: Limitât par disabii

en: Designated
fur: Specific par disabii

en: Internet access
fur: Acès internet

en: Wired
fur: Cablade

en: Terminal
fur: Terminâl

en: Service
fur: Servizi

en: Takeout
fur: Puartâ vie

en: Only
fur: Dome

en: Religion
fur: Religjon

en: Animism
fur: Animisim

en: Buddhism
fur: Budisim

en: Caodaism
fur: Caodaisim

en: Christianity
fur: Cristianitât

en: Confucianism
fur: Confucianisim

en: Hinduism
fur: Induisim

en: Jainism
fur: Jainisim

en: Judaism
fur: Judaisim

en: Multiple Religions
fur: Religjons multiplis

en: Paganism
fur: Paganisim

en: Pastafarianism
fur: Pastafarianisim

en: Sikhism
fur: Sikhisim

en: Spiritualism
fur: Spiritualisim

en: Taoism
fur: Taoisim

en: Unitarian Universalism
fur: Universalisim Unitari

en: Yazidism
fur: Yazidisim

en: Zoroastrianism
fur: Zoroastrianisim

en: Toilets
fur: Gabinets

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
fur: Informazion doprade par informâ altris mapadôrs su no evidentis informazions suntun element, l’intent dai autôrs tal creâlu o sugjeriments par ulteriôrs mioraments.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
fur: Zonte a OpenStreetMap

en: Select Type
fur: Selezione un gjenar

en: Done
fur: Fat

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
fur: Il formât doprât al à di includi il codiç de lenghe e il titul dal articul come "fur:Titul dal articul".

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
fur: Dopre il boton “torne cjame” par cjariâ la etichete Wikidata pal articul selezionât

en: Couldn't find Wikidata tag for article
fur: Impussibil cjatâ la etichete Wikidata pal articul

en: Unnamed place
fur: Puest cence non

en: Failed to parse Geo URI
fur: Impussibil analizâ il Geo URI

en: Failed to parse Maps URI
fur: Impussibil analizâ l'URI di Mapis

en: Coordinates
fur: Coordenadis

en: Accuracy
fur: Precision

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
fur: Precision de posizion: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
fur: Numar di telefon

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
fur: Plan

en: Floor %s
fur: Plan %s

en: At ground level
fur: A nivel dal teren

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
fur[0]: Plan %s sore dal nivel dal teren
fur[1]: Plans %s sore dal nivel dal teren

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
fur[0]: Plan di %s sot dal nivel dal teren
fur[1]: Plans di %s sot dal nivel dal teren

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
fur: Al ufrìs mangjative di puartâ vie

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
fur: Nol ufrìs mangjative di puartâ vie

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
fur: Al ufrìs dome mangjative di puartâ vie

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
fur: Acès internet public

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
fur: Nissun acès internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
fur: Wi-Fi public

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
fur: Acès internet vie fîl

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
fur: Computers disponibii di doprâ

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
fur: Assistence internet disponibile

en: No toilets available
fur: Nissun gabinet disponibil

en: Toilets available
fur: Gabinets disponibii

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
fur: Acessibil in carocele

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
fur: Acessibil in carocele in mût limitât

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
fur: No acessibil in carocele

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
fur: Progjetât pai utents in carocele

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
fur: %s sot dal nivel dal mâr

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
fur: A nivel dal mâr

en: Religion:
fur: Religjon:

en: Place not found in OpenStreetMap
fur: Lûc no cjatât su OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
fur: Lis coordenadis tal URL no son validis

en: URL is not supported
fur: URL nol è supuartât

en: Amenities
fur: Amenitâts

en: ATMs
fur: Casse automatiche

en: Post Boxes
fur: Busis des letaris

en: Post Offices
fur: Uficis postâi

en: Police
fur: Polizie

en: Libraries
fur: Librariis

en: Pharmacies
fur: Farmaciis

en: Recycling
fur: Racuelte diferenziade

en: Wheelchair-accessible Toilets
fur: Toilette acessibile pe carocele

en: Baggage Lockers
fur: Armaruts bagais

en: Eating & Drinking
fur: Mangjâ e bevi

en: Restaurants
fur: Ristorants

en: Food Courts
fur: Aree di ristorazion

en: Cafes
fur: Cafês

en: Ice Cream
fur: Gjelât

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
fur: Machinutis di mangjative, mirindis e bevandis

en: Shopping
fur: Compris

en: Supermarkets
fur: Supermarcjât

en: Convenience Stores
fur: Minimarket

en: Shopping Malls
fur: Centri comerciâl

en: Clothes
fur: Vistîts

en: Shoes
fur: Scarpis

en: Electronics
fur: Eletroniche

en: Alcohol
fur: Alcolics

en: Bakeries
fur: Fors

en: Flowers
fur: Rosis

en: Transportation
fur: Traspuarts

en: Bus & Tram Stops
fur: Fermadis autobus e tram

en: Train & Subway Stations
fur: Stazions di tren e metropolitane

en: Tickets
fur: Biliets

en: Parking
fur: Parcament

en: Bicycle Parking
fur: Parcament di bicicletis

en: Bicycle Rental
fur: Nauli di biciclete

en: Car Rental
fur: Nauli di machine

en: Fuel
fur: Carburant

en: EV Charging
fur: Ricjarie Veicui Eletrics

en: Healthcare
fur: Sanitât

en: Clinics
fur: Clinichis

en: Hospitals
fur: Ospedâi

en: Dentists
fur: Dentiscj

en: Accommodation
fur: Lozament / Ricet

en: Hotels
fur: Hotel

en: Hostels
fur: Ostel

en: Bed & Breakfast
fur: B&B

en: Recreation
fur: Ricreazion

en: Parks
fur: Parcs

en: Playgrounds
fur: Zardins/Cjamps di zûc

en: Beaches
fur: Splazis

en: Nature Reserves
fur: Riservis naturâls

en: Theme Parks
fur: Parcs a teme

en: Theaters
fur: Teatris

en: Movie Theaters
fur: Cine

en: Night Clubs
fur: Locâi noturnis

en: Tourism
fur: Turisim

en: Museums
fur: Museus

en: Attractions
fur: Atrazions

en: Artworks
fur: Oparis di art

en: Tourist Information
fur: Informazions turistichis

en: Sports
fur: Sport

en: Gyms
fur: Palestris

en: Outdoor Gyms
fur: Palestris a viert

en: Golf Courses
fur: Cjamps di golf

en: From %s to %s
fur: Di %s a %s

en: Loading map tiles for printing
fur: Daûr a cjariâ i tassei de mape pe stampe

en: You can abort printing if this takes too long
fur: Tu puedis fermâ di stampâ se al sta masse

en: Abort printing
fur: Ferme stampe

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
fur: Zonte posizion de vie

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
fur: Gjave posizion de vie

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
fur: Percors inviers

en: Search
fur: Ricercje

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
fur: Zonte %s a %s

en: Failed to open URI
fur: Impussibil vierzi il URI

en: Open with %s
fur: Vierç cun %s

en: failed to load file
fur: impussibil cjariâ il file

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
fur: Timp stimât: %s

en: Itineraries provided by %s
fur: Itineraris furnîts di %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
fur: Partìs di %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
fur: Partence

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
fur: Cjaminâ %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
fur: Rive a %s

en: Arrive
fur: Rivade

en: Show walking instructions
fur: Mostre istruzions par lâ a pît

en: Hide walking instructions
fur: Plate istruzions par lâ a pît

en: Load earlier alternatives
fur: Cjariâ alternativis plui adore

en: Load later alternatives
fur: Cjariâ alternativis plui tart

en: No earlier alternatives found.
fur: Nissune alternative plui adore cjatade.

en: No later alternatives found.
fur: Nissune alternative plui tart cjatade.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
fur: %e di %b

en: No timetable data found for this route.
fur: Nissun dât di oraris cjatât par chest percors.

en: No provider found for this route.
fur: Nissun furnidôr cjatât par chest percors.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
fur[0]: %s minût
fur[1]: %s minûts

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
fur[0]: %s ore
fur[1]: %s oris

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
fur[0]: %s:%s ore
fur[1]: %s:%s oris

en: Around the clock
fur: Dut il dì

en: From sunrise to sunset
fur: Di un scûr a chel altri

en: Every day
fur: Ogni dì

en: Public holidays
fur: Festîfs

en: School holidays
fur: Vacancis di scuele

en: not open
fur: no viert

en: Bahá'í
fur: Bahá’í

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
fur: No cognossût

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
fur: Di precîs

en: This plugin doesn't support latest arrival
fur: Chest plugin nol supuarte la ultime rivade

en: Continue on %s
fur: Continue su %s

en: Turn left on %s
fur: Svolte a çampe su %s

en: Turn left
fur: Svolte a çampe

en: Turn slightly left on %s
fur: Svolte di pôc a çampe su %s

en: Turn slightly left
fur: Svolte di pôc a çampe

en: Turn sharp left on %s
fur: Svolte di bot a çampe su %s

en: Turn sharp left
fur: Svolte di bot a çampe

en: Turn right on %s
fur: Svolte a diestre su %s

en: Turn right
fur: Svolte a diestre

en: Turn slightly right on %s
fur: Svolte di pôc a diestre su %s

en: Turn slightly right
fur: Svolte di pôc a diestre

en: Turn sharp right on %s
fur: Svolte di bot a diestre su %s

en: Turn sharp right
fur: Svolte di bot a diestre

en: At the roundabout, take exit %s
fur: Te taronde, cjape la jessude %s

en: At the roundabout, take exit to %s
fur: Te taronde, cjape la jessude par %s

en: Take the roundabout
fur: Cjape la taronde

en: Take the elevator and get off at %s
fur: Cjape l'assensôr e jes a %s

en: Take the elevator
fur: Cjape l'assensôr

en: Make a left u-turn onto %s
fur: Fâs une inversion a U a çampe su %s

en: Make a left u-turn
fur: Fâs une inversion a U a çampe

en: Make a right u-turn onto %s
fur: Fâs une inversion a U a diestre su %s

en: Make a right u-turn
fur: Fâs une inversion a U a diestre
