gnome-maps master - en to hu translation catalogue (412 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
hu: Térképek

en: Find places around the world
hu: Helyek keresése a világ minden pontján

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
hu: A Térképek gyors hozzáférést ad térképekhez az egész világról. Lehetővé teszi egy keresett hely gyors megtalálását település vagy utca keresésével, vagy találni egy helyet, ahol ismerőseivel találkozhat.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
hu: A Térképek az együttműködésen alapuló OpenStreetMap adatbázist használja, amelyet több százezer ember készít a világ minden részén.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: A simple maps application
hu: Egyszerű térképalkalmazás

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
hu: Térképek;

en: Allows your location to be shown on the map.
hu: Lehetővé teszi a földrajzi helyének megjelenítését a térképen.

en: last viewed location
hu: legutóbbi megtekintett hely

en: Coordinates of last viewed location.
hu: Az utolsó megtekintett hely koordinátái.

en: zoom
hu: nagyítás

en: Zoom level
hu: Nagyítási szint

en: rotation
hu: forgatás

en: Map rotation in radians
hu: Térkép forgatása radiánban

en: Map type
hu: Térképtípus

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
hu: A megjelenítendő térkép típusa (utca, légi, stb.)

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság).

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (X and Y).
hu: Ablakpozíció (X és Y).

en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

en: Window maximization state
hu: Az ablak maximalizált állapota

en: Maximum number of search results
hu: A keresési találatok maximális száma

en: Maximum number of search results from geocode search.
hu: A keresési találatok maximális száma a geokód keresésből.

en: Number of recent places to store
hu: A tárolandó legutóbbi helyek száma

en: Number of recently visited places to store.
hu: A tárolandó legutóbb látogatott helyek száma.

en: Number of recent routes to store
hu: A tárolandó legutóbbi útvonalak száma

en: Number of recently visited routes to store.
hu: A tárolandó legutóbb látogatott útvonalak száma.

en: OpenStreetMap username or email address
hu: OpenStreetMap felhasználónév vagy e-mail-cím

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
hu: Jelzi, hogy a felhasználó bejelentkezett-e az OpenStreetMap adatok szerkesztéséhez.

en: Last used transportation type for routing
hu: Legutóbb útvonaltervezéshez használt közlekedéstípus

en: Show scale
hu: Méretarány megjelenítése

en: Whether to show the scale.
hu: Megjelenjen-e a méretarány.

en: Route from Here
hu: Útvonal innen

en: Add Intermediate Destination
hu: Közbenső megálló hozzáadása

en: Route to Here
hu: Útvonal ide

en: Clear Current Route
hu: Jelenlegi útvonal törlése

en: Copy Location
hu: Hely másolása

en: Add to OpenStreetMap…
hu: Hozzáadás az OpenStreetMaphez…

en: Export view
hu: Exportálási nézet

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Export
hu: _Exportálás

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
hu: Kedvenc eltávolítása

en: No Favorites
hu: Nincsenek kedvencek

en: Add places to your favorites to get them listed here
hu: Adjon helyeket a kedvencekhez, hogy itt jelenjenek meg

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
hu: Jelenlegi hely

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
hu: Rétegek

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
hu: Útvonal nyomtatása

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
hu: Kedvencek

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
hu: Útvonaltervező

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
hu: Érdekes pontok felfedezése

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
hu: Utolsó keresési eredmények megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
hu: Útvonaltervező ki- és bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Print route
hu: Útvonal nyomtatása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
hu: Főmenü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Map View
hu: Térkép nézet

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
hu: Forgatás az óramutató irányába

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
hu: Forgatás az óramutatóval ellentétes irányba

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
hu: Forgatás visszaállítása

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
hu: Méretarány ki- és bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
hu: Ugrás a jelenlegi helyre

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
hu: Váltás utcanézetre

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
hu: Váltás légifelvételre

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
hu: Alak réteg megnyitása

en: Show Scale
hu: Méretarány megjelenítése

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
hu: Alak réteg megnyitása…

en: Set up OpenStreetMap Account…
hu: OpenStreetMap-fiók beállítása…

en: Export as Image…
hu: Exportálás képként…

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: About Maps
hu: A Térképek névjegye

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: OpenStreetMap Account
hu: OpenStreetMap-fiók

en: Sign In To Edit Maps
hu: Bejelentkezés a térképek szerkesztéséhez

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
hu: Segítsen a térkép javításában, egy OpenStreetMap-fiók használatával.

en: Sign In
hu: Bejelentkezés

en: Verification
hu: Ellenőrzés

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
hu: Másolja ki a böngészőben történő jogosultság-ellenőrzéskor megjelenített ellenőrzőkódot.

en: Verification Code
hu: Ellenőrzőkód

en: Verify
hu: Ellenőrzés

en: Signed In
hu: Bejelentkezve

en: Your OpenStreetMap account is active.
hu: Az OpenStreetMap-fiókja aktív.

en: Sign Out
hu: Kijelentkezés

en: Street
hu: Utca

en: House number
hu: Házszám

en: Postal code
hu: Irányítószám

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
hu: Város

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
hu: Szerkesztés az OpenStreetMapen

en: Type
hu: Típus

en: None
hu: Nincs

en: Add Field
hu: Mező hozzáadása

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
hu: A térképváltozások mindenhol láthatóvá válnak,
    ahol OpenStreetMap adatokat használnak.

en: Recently Used
hu: Nemrég használt

en: Cancel
hu: Mégse

en: Next
hu: Következő

en: Article
hu: Szócikk

en: Wikidata tag
hu: Wikidata-címke

en: Load Wikidata tag for article
hu: Wikidata-címke betöltése a szócikkhez

en: Explore Nearby Places
hu: Közeli helyek felfedezése

en: No results found
hu: Nincs találat

en: An error has occurred
hu: Hiba történt

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
hu: Útvonalsorrend megváltoztatása

en: Open Location
hu: Hely megnyitása

en: Copy
hu: Másolás

en: Send To…
hu: Küldés neki…

en: Open Shape Layer
hu: Alak réteg megnyitása

en: _Open
hu: _Megnyitás

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
hu: Láthatóság ki- és bekapcsolása

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
hu: Alak réteg eltávolítása

en: Route search by GraphHopper
hu: Útvonalkeresés a GraphHopperrel

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
hu: A közlekedési útvonalak harmadik féltől származó szolgáltatásból
    származnak.
    A GNOME nem garantálhatja a megjelenített útvonalak és menetrendek helyességét.
    Ne feledje, hogy egyes szolgáltatók lehet hogy nem tartalmazzák az összes elérhető
    közlekedési módokat, például egy nemzeti szolgáltató lehet, hogy nem tartalmazza
    a légitársaságokat, egy helyi szolgáltató pedig nem tartalmazza a regionális
    vonatokat.
    A megjelenített nevek és márkák adott esetben bejegyzett védjegyeknek tekintendők.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
hu: Közbenső megállók és információk elrejtése

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
hu: Közbenső megállók és információk megjelenítése

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
hu: Indulás most

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
hu: Indulás ekkor

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
hu: Érkezés ekkor

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
hu: Megjelenítés

en: Buses
hu: Buszok

en: Trams
hu: Villamosok

en: Trains
hu: Vonatok

en: Subway
hu: Metró

en: Ferries
hu: Kompok

en: Airplanes
hu: Repülőgépek

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
hu: Hely megosztása

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
hu: Hozzáadás új útvonalhoz

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
hu: Útvonal

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
hu: Megjelölés kedvencként

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
hu: Szerkesztés az OpenStreetMapen

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
hu: Hely megosztása

en: Back to Main Categories
hu: Vissza a fő kategóriákhoz

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
hu: Forgatás visszaállítása

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Failed to find tile structure in directory
hu: Nem sikerült csempeszerkezetet találni a könyvtárban

en: Failed to parse XML document
hu: Az XML dokumentum feldolgozása sikertelen

en: Missing required attributes
hu: Szükséges attribútumok hiányoznak

en: Could not find OSM element
hu: Nem sikerült megtalálni az OSM elemet

en: Could not find user element
hu: Nem sikerült megtalálni a felhasználó elemet

en: A path to a local tiles directory structure
hu: Egy útvonal a helyi csempék könyvtárszerkezetéhez

en: Tile size for local tiles directory
hu: A csempék mérete a helyi csempék könyvtárához

en: Show the version of the program
hu: A program verziószámának megjelenítése

en: Search for places
hu: Keressen helyeket

en: [FILE…|URI]
hu: [FÁJL…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
hu: Érvénytelen térképek: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
hu: Térképek itt: %f, %f.png

en: Unable to export view
hu: A nézet exportálása sikertelen

en: Favorite removed
hu: Kedvenc eltávolítva

en: Undo
hu: Visszavonás

en: invalid coordinate
hu: érvénytelen koordináta

en: parse error
hu: feldolgozási hiba

en: unknown geometry
hu: ismeretlen geometria

en: Route request failed.
hu: Az útvonalkérés nem sikerült.

en: No route found.
hu: Nem található útvonal.

en: Start!
hu: Indulás!

en: All Layer Files
hu: Minden rétegfájl

en: Failed to connect to location service
hu: Nem sikerült kapcsolódni a helymeghatározó szolgáltatáshoz

en: Turn on location services
hu: Helymeghatározó szolgáltatások bekapcsolása

en: Location Settings
hu: Helybeállítások

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
hu: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. és a GNOME Térképek szerzői

en: Map data by %s and contributors
hu: Térképadatok: %s és közreműködők

en: Map Data Provider
hu: Térképadatok szolgáltatója

en: Map Tile Provider
hu: Térképcsempék szolgáltatója

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
hu: A térképcsempéket a(z) %s szolgáltatja

en: Search Provider
hu: Keresési szolgáltató

en: Search provided by %s using %s
hu: A keresést a(z) %s biztosította %s használatával

en: Failed to open layer
hu: A réteg megnyitása nem sikerült

en: Do you want to continue?
hu: Szeretné folytatni?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
hu: Arra készül, hogy %s MB-nyi összméretű fájlokat nyit meg. A betöltése több időt vehet igénybe.

en: Continue
hu: Haladjon tovább

en: File type is not supported
hu: A fájltípus nem támogatott

en: Failed to open GeoURI
hu: A GeoURI megnyitása nem sikerült

en: Zoom in to add location
hu: Nagyítson a hely hozzáadásához

en: Location was added in OpenStreetMap
hu: A hely hozzá lett adva az OpenStreetMapen

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
hu: Az ellenőrző kód nem egyezik, próbálja újra.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
hu: Helytelen felhasználónév vagy jelszó

en: Success
hu: Sikerült

en: Bad request
hu: Rossz kérés

en: Object not found
hu: Nem található objektum

en: Conflict, someone else has just modified the object
hu: Konfliktus, valaki épp most módosította az objektumot

en: Object has been deleted
hu: Az objektum törlésre került

en: Way or relation refers to non-existing children
hu: Út vagy kapcsolat nem létező gyermekekre hivatkozik

en: Name
hu: Név

en: The official name. This is typically what appears on signs.
hu: A hivatalos név. Jellemzően ez jelenik meg a jelzéseken.

en: Address
hu: Cím

en: Website
hu: Weboldal

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
hu: Ez nem érvényes URL. Győződjön meg róla, hogy tartalmazza a http:// vagy https:// protokollt.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
hu: A hivatalos honlap. Próbálja meg az URL alapvető formáját használni, pl. http://pelda.hu a http://pelda.hu/index.html helyett.

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
hu: Telefonszám. Használja a nemzetközi formátumot a + jellel. Figyeljen a helyi adatvédelmi törvényekre, különösen a magántelefonszámokra.

en: Email
hu: E-mail-cím

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
hu: Ez nem érvényes e-mail-cím. Győződjön meg arról, hogy ne tartalmazza a mailto: protokollelőtagot.

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
hu: Kapcsolati e-mail-cím a kérdésekhez. Csak olyan e-mail-címet adjon meg, amelyet nyilvánosan használhatónak szán.

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
hu: Wikipédia

en: Opening hours
hu: Nyitva tartás

en: See the link in the label for help on format.
hu: Kövesse a címke hivatkozását formázási segítségért.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
hu: Népesség

en: Altitude
hu: Magasság

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
hu: Egy pont tengerszint feletti magassága méterben.

en: Wheelchair access
hu: Kerekesszékes elérés

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Limited
hu: Korlátozott

en: Designated
hu: Kijelölt

en: Internet access
hu: Internet-hozzáférés

en: Wired
hu: Vezetékes

en: Terminal
hu: Terminál

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Takeout
hu: Elvitel

en: Only
hu: Kizárólag

en: Religion
hu: Vallás

en: Animism
hu: Animizmus

en: Buddhism
hu: Buddhizmus

en: Caodaism
hu: Kaodaizmus

en: Christianity
hu: Kereszténység

en: Confucianism
hu: Konfucianizmus

en: Hinduism
hu: Hinduizmus

en: Jainism
hu: Dzsainizmus

en: Judaism
hu: Judaizmus

en: Islam
hu: Iszlám

en: Multiple Religions
hu: Több vallás

en: Paganism
hu: Pogányság

en: Pastafarianism
hu: Pasztafarizmus

en: Scientology
hu: Szcientológia

en: Shinto
hu: Sintoizmus

en: Sikhism
hu: Szikhizmus

en: Spiritualism
hu: Spiritualizmus

en: Taoism
hu: Taoizmus

en: Unitarian Universalism
hu: Unitárius univerzalizmus

en: Voodoo
hu: Vudu

en: Yazidism
hu: Jezidizmus

en: Zoroastrianism
hu: Zoroasztrizmus

en: Toilets
hu: Toalett

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
hu: Más térképezőknek szánt információ, egy elem nem egyértelmű tulajdonságairól, a szerző szándékáról, vagy tippek a további finomításokhoz.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
hu: Hozzáadás az OpenStreetMaphez

en: Select Type
hu: Válasszon egy típust

en: Done
hu: Kész

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
hu: A használt formátumban legyen benne a nyelvi kód és a cikk címe, mint például „hu:Cikk címe”.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
hu: Használja az újratöltés gombot a kiválasztott szócikk Wikidata-címkéjének betöltéséhez

en: Couldn't find Wikidata tag for article
hu: Nem sikerült Wikidata-címkét találni a szócikkhez

en: Unnamed place
hu: Névtelen hely

en: Failed to parse Geo URI
hu: A Geo URI feldolgozása nem sikerült

en: Failed to parse Maps URI
hu: A térképek URI feldolgozása nem sikerült

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Accuracy
hu: Pontosság

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
hu: Pontosság: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
hu: Telefonszám

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
hu: Emelet

en: Floor %s
hu: %s. emelet

en: At ground level
hu: Földszinten

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
hu[0]: %s emelettel a földszint fölött
hu[1]: %s emelettel a földszint fölött

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
hu[0]: %s emelettel a földszint alatt
hu[1]: %s emelettel a földszint alatt

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
hu: Elvitelt kínál

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
hu: Nem kínál elvitelt

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
hu: Csak elvitelt kínál

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
hu: Nyilvános internet-hozzáférés

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
hu: Nincs internet-hozzáférés

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
hu: Nyilvános Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
hu: Vezetékes internet-hozzáférés

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
hu: Használható számítógépek

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
hu: Internetes segítség érhető el

en: No toilets available
hu: Toalett nem érhető el

en: Toilets available
hu: Toalett elérhető

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
hu: Kerekesszékkel elérhető

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
hu: Kerekesszékkel korlátozottan érhető el

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
hu: Kerekesszékkel nem érhető el

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
hu: Kerekesszéket használóknak kijelölt

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
hu: Ennyivel a tengerszint alatt: %s

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
hu: Tengerszinten

en: Religion:
hu: Vallás:

en: Place not found in OpenStreetMap
hu: A hely nem található az OpenStreetMapen

en: Coordinates in URL are not valid
hu: Az URL-ben lévő koordináták nem érvényesek

en: URL is not supported
hu: Az URL nem támogatott

en: Amenities
hu: Szolgáltatások

en: ATMs
hu: ATM-ek

en: Post Boxes
hu: Postaládák

en: Post Offices
hu: Postahivatalok

en: Police
hu: Rendőrség

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: Pharmacies
hu: Gyógyszertárak

en: Recycling
hu: Újrahasznosítás

en: Wheelchair-accessible Toilets
hu: Kerekesszékkel elérhető WC-k

en: Baggage Lockers
hu: Poggyászmegőrző szekrények

en: Eating & Drinking
hu: Étkezés és ivás

en: Restaurants
hu: Éttermek

en: Fast Food
hu: Gyorsétterem

en: Food Courts
hu: Ételudvarok

en: Pubs
hu: Kocsmák

en: Bars
hu: Bárok

en: Cafes
hu: Kávézók

en: Ice Cream
hu: Fagylalt

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
hu: Élelmiszer-, rágcsálnivaló- és italautomaták

en: Shopping
hu: Bevásárlás

en: Supermarkets
hu: Szupermarketek

en: Convenience Stores
hu: Kiskereskedelmi üzletek

en: Shopping Malls
hu: Bevásárlóközpontok

en: Clothes
hu: Ruházat

en: Shoes
hu: Cipők

en: Electronics
hu: Elektronika

en: Alcohol
hu: Alkohol

en: Bakeries
hu: Pékségek

en: Flowers
hu: Virágok

en: Transportation
hu: Közlekedés

en: Bus & Tram Stops
hu: Busz- és villamosmegállók

en: Train & Subway Stations
hu: Vasút- és metróállomások

en: Tickets
hu: Jegyek

en: Parking
hu: Parkolás

en: Bicycle Parking
hu: Kerékpárparkolás

en: Bicycle Rental
hu: Kerékpárkölcsönzés

en: Car Rental
hu: Autókölcsönzés

en: Fuel
hu: Üzemanyag

en: EV Charging
hu: Elektromosautó-töltés

en: Healthcare
hu: Egészségügy

en: Clinics
hu: Klinikák

en: Hospitals
hu: Kórházak

en: Dentists
hu: Fogorvosok

en: Accommodation
hu: Szálláshely

en: Hotels
hu: Hotelek

en: Hostels
hu: Szállók

en: Bed & Breakfast
hu: Panzió és reggeli

en: Campings
hu: Kempingek

en: Recreation
hu: Szabadidő

en: Parks
hu: Parkok

en: Playgrounds
hu: Játszóterek

en: Beaches
hu: Strandok

en: Nature Reserves
hu: Természetvédelmi területek

en: Theme Parks
hu: Vidámparkok

en: Theaters
hu: Színházak

en: Movie Theaters
hu: Mozik

en: Night Clubs
hu: Éjszakai klubok

en: Tourism
hu: Turizmus

en: Museums
hu: Múzeumok

en: Attractions
hu: Látványosságok

en: Artworks
hu: Műalkotások

en: Tourist Information
hu: Turisztikai információk

en: Sports
hu: Sportok

en: Gyms
hu: Edzőtermek

en: Outdoor Gyms
hu: Szabadtéri edzőtermek

en: Golf Courses
hu: Golfpályák

en: From %s to %s
hu: Ettől: %s, eddig: %s

en: Loading map tiles for printing
hu: Térképszelvények betöltése nyomtatáshoz

en: You can abort printing if this takes too long
hu: Megszakíthatja a nyomtatást, ha ez túl sokáig tart

en: Abort printing
hu: Nyomtatás megszakítása

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
hu: Hozzáadás hely szerint

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
hu: Eltávolítás hely szerint

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
hu: Fordított útvonal

en: Search
hu: Keresés

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
hu: %s hozzáadása ehhez: %s

en: Failed to open URI
hu: Az URI megnyitása nem sikerült

en: Open with %s
hu: Megnyitás %s használatával

en: failed to load file
hu: nem sikerült betölteni a fájlt

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
hu: Becsült idő: %s

en: Itineraries provided by %s
hu: Az útvonalakat a(z) %s szolgáltatja

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
hu: Indulás innen: %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
hu: Indulás

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
hu: Gyaloglás: %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
hu: Érkezés ide: %s

en: Arrive
hu: Érkezés

en: Show walking instructions
hu: Gyaloglási utasítások megjelenítése

en: Hide walking instructions
hu: Gyaloglási utasítások elrejtése

en: Load earlier alternatives
hu: Korábbi lehetőségek betöltése

en: Load later alternatives
hu: Későbbi lehetőségek betöltése

en: No earlier alternatives found.
hu: Nem található korábbi lehetőség.

en: No later alternatives found.
hu: Nem található későbbi lehetőség.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
hu: %b. %e.

en: No timetable data found for this route.
hu: Nem található menetrend ehhez az útvonalhoz.

en: No provider found for this route.
hu: Nem található szolgáltató ehhez az útvonalhoz.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
hu[0]: %s perc
hu[1]: %s perc

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
hu[0]: %s óra
hu[1]: %s óra

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
hu[0]: %s:%s óra
hu[1]: %s:%s óra

en: Around the clock
hu: Éjjel-nappal

en: From sunrise to sunset
hu: Napkeltétől napnyugtáig

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
hu: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
hu: %s, %s, %s

en: Every day
hu: Minden nap

en: Public holidays
hu: Munkaszüneti napok

en: School holidays
hu: Tanszüneti napok

en: not open
hu: nincs nyitva

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
hu: Pontos

note: Translators: this is a duration with only hours, using * an abbreviation for hours, corresponding to 'h' in English
en: %s h
hu: %s ó

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
hu[0]: %s ó %s perc
hu[1]: %s ó %s perc

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
hu[0]: %s perc
hu[1]: %s perc

note: Translators: this is a duration of less than one minute * with seconds using an abbreviation for seconds, corresponding to * 's' in English with appropriate plural forms
en: %s s | %s s
hu[0]: %s mp
hu[1]: %s mp

en: Continue on %s
hu: Haladjon tovább ezen: %s

en: Turn left on %s
hu: Forduljon balra erre: %s

en: Turn left
hu: Forduljon balra

en: Turn slightly left on %s
hu: Forduljon enyhén balra erre: %s

en: Turn slightly left
hu: Forduljon enyhén balra

en: Turn sharp left on %s
hu: Forduljon élesen balra erre: %s

en: Turn sharp left
hu: Forduljon élesen balra

en: Turn right on %s
hu: Forduljon jobbra erre: %s

en: Turn right
hu: Forduljon jobbra

en: Turn slightly right on %s
hu: Forduljon enyhén jobbra erre: %s

en: Turn slightly right
hu: Forduljon enyhén jobbra

en: Turn sharp right on %s
hu: Forduljon élesen jobbra erre: %s

en: Turn sharp right
hu: Forduljon élesen jobbra

en: At the roundabout, take exit %s
hu: A körforgalomban válassza a(z) %s. kijáratot

en: At the roundabout, take exit to %s
hu: A körforgalomban válassza a(z) %s felé tartó kijáratot

en: Take the roundabout
hu: Menjen a körforgalomba

en: Take the elevator and get off at %s
hu: Menjen a lifthez, és szálljon ki itt: %s

en: Take the elevator
hu: Menjen a lifthez

en: Make a left u-turn onto %s
hu: Forduljon vissza balra erre: %s

en: Make a left u-turn
hu: Forduljon vissza balra

en: Make a right u-turn onto %s
hu: Forduljon vissza jobbra erre: %s

en: Make a right u-turn
hu: Forduljon vissza jobbra
