gnome-maps master - en to da translation catalogue (424 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
da: Kort

en: Find places around the world
da: Find steder i hele verden

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
da: Kort giver dig hurtig adgang til kort over hele verden. Det giver dig mulighed for hurtigt at finde stedet du leder efter ved at søge efter en by eller gade, eller et sted hvor du kan mødes med en ven.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
da: Kort bruger den kollaborative OpenStreetMap-database, skabt af flere hundrede tusinde mennesker over hele verden.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: A simple maps application
da: Et simpelt kortprogram

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
da: Kort;

en: Allows your location to be shown on the map.
da: Tillader at din placering vises på kortet.

en: last viewed location
da: sidst viste sted

en: Coordinates of last viewed location.
da: Koordinater for sidst viste sted.

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: Map rotation in radians
da: Rotation i radian af kortet

en: Map type
da: Korttype

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
da: Typen af kort som skal vises (vejkort, luftfoto osv.)

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window position
da: Vinduesplacering

en: Window position (X and Y).
da: Vinduesplacering (X og Y).

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximization state
da: Maksimeringstilstand for vindue

en: Maximum number of search results
da: Maksimum antal af søgeresultater

en: Maximum number of search results from geocode search.
da: Maksimum antal af søgeresultater fra geokode-søgning.

en: Number of recent places to store
da: Antal seneste steder, der skal gemmes

en: Number of recently visited places to store.
da: Antal senest besøgte steder, der skal gemmes.

en: Number of recent routes to store
da: Antal seneste ruter, der skal gemmes

en: Number of recently visited routes to store.
da: Antal senest besøgte ruter, der skal gemmes.

en: OpenStreetMap username or email address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse på OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
da: Angiver om brugeren er logget ind til at kunne redigere data i OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
da: Sidst brugte transporttype til routing

en: Show scale
da: Vis skala

en: Whether to show the scale.
da: Om skalaen skal vises.

en: Route from Here
da: Rute herfra

en: Add Intermediate Destination
da: Tilføj mellemliggende destination

en: Route to Here
da: Rute hertil

en: Clear Current Route
da: Ryd aktuelle rute

en: Copy Location
da: Kopiér placering

en: Add to OpenStreetMap…
da: Føj til OpenStreetMap …

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
da: Eksportér visning

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Export
da: _Eksportér

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
da: Fjern foretrukken

en: No Favorites
da: Ingen foretrukne

en: Add places to your favorites to get them listed here
da: Tilføj steder til dine foretrukne for at få dem vist her

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
da: Nuværende placering

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
da: Lag

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
da: Udskriv rute

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
da: Foretrukne

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
da: Ruteplanlægning

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
da: Udforsk interessepunkter

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
da: Vis de sidste søgeresultater

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
da: Slå ruteplanlægning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Print route
da: Udskriv rute

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
da: Åbn hovedmenu

[ctx: shortcut window]
en: Map View
da: Kortvisning

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
da: Rotér med uret

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
da: Rotér mod uret

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
da: Nulstil rotation

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
da: Slå skala til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
da: Gå til nuværende placering

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
da: Skift til gadevisning

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
da: Skift til luftfotovisning

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
da: Åbn formlag

en: Show Scale
da: Vis skala

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
da: Åbn formlag …

en: Set up OpenStreetMap Account…
da: Opret OpenStreetMap-konto …

en: Export as Image…
da: Eksportér som billede …

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: About Maps
da: Om Kort

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: OpenStreetMap Account
da: OpenStreetMap-konto

en: Sign In To Edit Maps
da: Log ind for at redigere kort

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
da: Hjælp med at forbedre kortet med en OpenStreetMap-konto.

en: _Sign In
da: _Log ind

en: Verification
da: Godkendelse

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
da: Kopiér godkendelseskoden, der vises ved godkendelse af adgang i browseren.

en: Verification Code
da: Godkendelseskode

en: _Verify
da: _Godkend

en: Signed In
da: Logget ind

en: Your OpenStreetMap account is active.
da: Din OpenStreetMap-konto er aktiv.

en: _Sign Out
da: _Log ud

en: Discard Changes?
da: Kassér ændringer?

en: Your current changes to the map will be lost
da: Dine nuværende ændringer til kortet vil gå tabt

en: _Discard
da: _Kassér

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
da: Redigér placering

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Edit Location
da: Redigér placering

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
da: Redigér en eksisterende placering i OpenStreetMap

en: Continue
da: Fortsæt

en: Location Type
da: Placeringstype

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
da: Søg efter typer

en: Recently Used Types
da: Senest brugte typer

en: Edit Map
da: Redigér kort

en: Almost There!
da: Du er der næsten!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
da: Beskriv dine kortændringer. De vil være synlige på alle kort, der bruger data fra OpenStreetMap.

en: Submit
da: Indsend

en: None
da: Ingen

en: Explore Nearby Places
da: Udforsk steder i nærheden

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: An error has occurred
da: Der opstod en fejl

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
da: Ændr ruterækkefølge

en: Open Location
da: Åbn placering

en: C_opy
da: _Kopiér

en: _Send To…
da: _Send til …

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
da: Slå synlighed til/fra

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
da: Fjern formlag

en: Pedestrian
da: Fodgænger

en: Bike
da: Cykel

en: Car
da: Bil

en: Route search by GraphHopper
da: Rutesøgning med GraphHopper

en: More Information
da: Flere oplysninger

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
da: Rejseplaner for offentlig transport tilbydes af tredjepartstjenester.
    
    GNOME kan ikke garantere, at de viste ruter og køreplaner er korrekte.
    Bemærk, at nogle udbydere måske ikke medtager alle mulige former for transport,
    f.eks. har en national udbyder måske ikke fly med, og en lokal udbyder har måske
    ikke regionale tog med.
    Viste navne og mærker skal betragtes som registrerede varemærker, når dette er muligt.

en: Back
da: Tilbage

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
da: Skjul mellemliggende stop og oplysninger

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
da: Vis mellemliggende stop og oplysninger

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
da: Tag afsted nu

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
da: Afgangstidspunkt

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
da: Ankomsttidspunkt

en: View More
da: Vis mere

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
da: Vis

en: _Buses
da: _Busser

en: _Trams
da: _Sporvogne

en: T_rains
da: _Tog

en: _Subway
da: _Metro

en: _Ferries
da: _Færger

en: _Airplanes
da: Fl_y

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
da: Del placering

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
da: Føj til ny rute

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
da: _Rutevejledning

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
da: Markér som foretrukken

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
da: Redigér på OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
da: Del placering

en: Back to Main Categories
da: Tilbage til hovedkategorier

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
da: Nulstil rotation

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
da: Zoom ud

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Failed to find tile structure in directory
da: Kunne ikke finde flisestruktur i mappe

en: Failed to parse XML document
da: Kunne ikke fortolke XML-dokument

en: Missing required attributes
da: Mangler nødvendige attributter

en: Could not find OSM element
da: Kunne ikke finde OSM-element

en: Could not find user element
da: Kunne ikke finde brugerelement

en: A path to a local tiles directory structure
da: En sti til en lokal flisemappestruktur

en: Tile size for local tiles directory
da: Flisestørrelse til lokal flisemappe

en: Show the version of the program
da: Vis programmets version

en: Search for places
da: Søg efter steder

en: [FILE…|URI]
da: [FIL…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
da: Ugyldige kort: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
da: Kort på %f, %f.png

en: Unable to export view
da: Kan ikke eksportere visning

en: Favorite removed
da: Foretrukken fjernet

en: _Undo
da: _Fortryd

en: invalid coordinate
da: ugyldig koordinat

en: parse error
da: fortolkerfejl

en: unknown geometry
da: ukendt geometri

en: Route request failed.
da: Ruteforespørgsel fejlede.

en: No route found.
da: Ingen rute fundet.

en: Failed to connect to location service
da: Kunne ikke forbinde til lokaliseringstjeneste

en: Turn on location services
da: Slå lokaliseringstjenster til

en: Location Settings
da: Lokaliseringsindstillinger

en: Copyright © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
da: Ophavsret © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. og udviklerne af GNOME Kort

en: Map data by %s and contributors
da: Kortdata af %s og bidragydere

en: Map Data Provider
da: Leverandør af kortdata

en: Map Tile Provider
da: Leverandør af kortfelter

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
da: Kortfelter leveret af %s

en: Search Provider
da: Leverandør af søgninger

en: Search provided by %s using %s
da: Søgning leveret af %s med %s

en: All Layer Files
da: Alle lagfiler

en: Open Shape Layers
da: Åbn formlag

en: Failed to open layer
da: Kunne ikke åbne lag

en: Do you want to continue?
da: Vil du fortsætte?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
da: Du er ved at åbne filer med en samlet størrelse på %s MB. Det kan tage noget tid at indlæse

en: Cancel
da: Annullér

en: File type is not supported
da: Filtypen understøttes ikke

en: Failed to open GeoURI
da: Kunne ikke åbne GeoURI

en: Zoom in to add location
da: Zoom ind for at tilføje placering

en: Location was added in OpenStreetMap
da: Placering blev tilføjet i OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
da: Godkendelseskoden var ikke korrekt. Prøv venligst igen.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
da: Forkert brugernavn eller adgangskode

en: Success
da: Succes

en: Bad request
da: Ugyldig forespørgsel

en: Object not found
da: Objekt ikke fundet

en: Conflict, someone else has just modified the object
da: Konflikt! En anden har netop ændret objektet

en: Object has been deleted
da: Objektet er blevet slettet

en: Way or relation refers to non-existing children
da: Way eller relation refererer til underelementer som ikke findes

en: General
da: Generelt

en: Name
da: Navn

en: Address
da: Adresse

en: Contact
da: Kontaktperson

en: Opening Hours
da: Åbningstider

en: Phone
da: Telefon

en: Email
da: E-mail

en: Website
da: Webside

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Wheelchair Access
da: Rullestolsadgang

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Limited
da: Begrænset

en: Designated
da: Handicap

en: Internet Access
da: Internetadgang

en: Wi-Fi
da: Trådløs

en: Wired
da: Kabel

en: Service
da: Tjeneste

en: Miscellaneous
da: Diverse

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
da: Befolkning

en: Altitude
da: Højde

en: Elevation above sea level, in meters
da: Højde over havoverfladen i meter

en: Takeout
da: Mad ud af huset

en: Only
da: Kun

en: Animism
da: Animisme

en: Buddhism
da: Buddhisme

en: Caodaism
da: Caodaisme

en: Christianity
da: Kristendom

en: Confucianism
da: Konfucianisme

en: Hinduism
da: Hinduisme

en: Jainism
da: Jainisme

en: Judaism
da: Jødedom

en: Multiple Religions
da: Flere religioner

en: Paganism
da: Paganisme

en: Pastafarianism
da: Pastafarianisme

en: Sikhism
da: Sikhisme

en: Spiritualism
da: Spiritualisme

en: Taoism
da: Taoisme

en: Unitarian Universalism
da: Unitær universalisme

en: Yazidism
da: Yazidisme

en: Zoroastrianism
da: Zoroastrianisme

[ctx: dialog heading]
en: Add Location
da: Tilføj placering

note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
da: Tilføj placering

en: Add a new location to OpenStreetMap
da: Føj en ny placering til OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
da: Ændringerne blev indsendt

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Street Name
da: Gadenavn

en: House Number
da: Husnummer

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: City
da: By

en: Wikipedia Article
da: Wikipedia-artikel

en: Wikidata Tag
da: Wikidata-mærke

en: Load Wikidata tag from article name
da: Indlæs Wikidata-mærke fra artikelnavn

en: Couldn't find Wikidata tag for article
da: Kunne ikke finde Wikidata-mærket til artiklen

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
da: Kabelbane

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
da: Luftfacilitet

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
da: Facilitet

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
da: Barriere

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
da: Vej

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
da: Historisk

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
da: Fritid

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
da: Kontor

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
da: Sted

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
da: Jernbane

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
da: Butik

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
da: Turisme

en: Other
da: Andet

en: Unnamed place
da: Unavngivet placering

en: Clear Entry
da: Ryd indtastning

en: Failed to parse Geo URI
da: Fortolkning af Geo-URI mislykkedes

en: Failed to parse Maps URI
da: Kunne ikke fortolke Maps-URI

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
da: Nøjagtighed: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
da: Telefonnummer

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
da: Etage

en: Floor %s
da: Etage %s

en: At ground level
da: Stueetageniveau

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
da[0]: %s etage over stueetage
da[1]: %s etager over stueetage

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
da[0]: %s etage under stueetage
da[1]: %s etager under stueetage

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
da: Tilbyder mad ud af huset

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
da: Tilbyder ikke mad ud af huset

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
da: Tilbyder kun mad ud af huset

en: Opening hours
da: Åbningstider

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
da: Offentlig internetadgang

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
da: Ingen internetadgang

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
da: Offentlig wi-fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
da: Kablet internetadgang

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
da: Computere tilgængelige til brug

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
da: Internetassistance tilgængelig

en: No toilets available
da: Toiletter ikke tilgængelige

en: Toilets available
da: Toiletter tilgængelige

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
da: Adgang med kørestol

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
da: Begrænset adgang med kørestol

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
da: Ingen adgang med kørestol

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
da: Beregnet til kørestolsbrugere

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
da: %s under havoverfladen

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
da: Tæt på havoverfladen

en: Place not found in OpenStreetMap
da: Placering ikke fundet i OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
da: Koordinater i URL er ikke gyldige

en: URL is not supported
da: URL understøttes ikke

en: Amenities
da: Faciliteter

en: ATMs
da: Hæveautomat

en: Post Boxes
da: Postkasser

en: Post Offices
da: Postkontorer

en: Police
da: Politi

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Pharmacies
da: Apoteker

en: Recycling
da: Genanvendelse

en: Toilets
da: Toiletter

en: Wheelchair-accessible Toilets
da: Handicapvenlige toiletter

en: Baggage Lockers
da: Bagagebokse

en: Eating & Drinking
da: Spise og drikke

en: Restaurants
da: Restauranter

en: Fast Food
da: Fastfood

en: Food Courts
da: Madmarkeder

en: Pubs
da: Værtshuse

en: Bars
da: Barer

en: Cafes
da: Caféer

en: Ice Cream
da: Is

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
da: Automater med mad, snacks og drikkevarer

en: Shopping
da: Indkøb

en: Supermarkets
da: Supermarkeder

en: Convenience Stores
da: Dagligvarebutikker

en: Shopping Malls
da: Indkøbscentre

en: Clothes
da: Tøj

en: Shoes
da: Sko

en: Electronics
da: Elektronik

en: Alcohol
da: Alkohol

en: Bakeries
da: Bagerier

en: Flowers
da: Blomster

en: Gifts
da: Gaver

en: Transportation
da: Transport

en: Bus & Tram Stops
da: Bus- og sporvognsstoppesteder

en: Train & Subway Stations
da: Tog- og undergrundsstationer

en: Tickets
da: Billetter

en: Parking
da: Parkering

en: Bicycle Parking
da: Cykelparkering

en: Bicycle Rental
da: Cykeludlejning

en: Car Rental
da: Biludlejning

en: Fuel
da: Brændstof

en: EV Charging
da: Opladning af elbil

en: Healthcare
da: Sundhedspleje

en: Clinics
da: Klinikker

en: Hospitals
da: Hospitaler

en: Dentists
da: Tandlæger

en: Accommodation
da: Indkvartering

en: Hotels
da: Hoteller

en: Hostels
da: Vandrehjem

en: Bed & Breakfast
da: Bed & breakfast

en: Campings
da: Campering

en: Recreation
da: Rekreation

en: Parks
da: Parker

en: Playgrounds
da: Legepladser

en: Beaches
da: Strande

en: Nature Reserves
da: Naturparker

en: Theme Parks
da: Forlystelsesparker

en: Theaters
da: Teatre

en: Movie Theaters
da: Biografer

en: Night Clubs
da: Natklubber

en: Museums
da: Museer

en: Attractions
da: Seværdigheder

en: Artworks
da: Kunst

en: Tourist Information
da: Turistinformation

en: Sports
da: Sport

en: Gyms
da: Fitnesscentre

en: Outdoor Gyms
da: Udendørs fitnesscentre

en: Golf Courses
da: Golfbaner

en: From %s to %s
da: Fra %s til %s

en: Loading map tiles for printing
da: Indlæser kortfliser til udskrift

en: You can abort printing if this takes too long
da: Du kan afbryde udskriften hvis dette varer for længe

en: Abort printing
da: Afbryd udskrift

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
da: Tilføj via sted

en: From
da: Fra

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
da: Fjern via sted

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
da: Vend ruten om

en: To
da: Til

en: Search
da: Søg

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
da: Tilføj %s til %s

en: Failed to open URI
da: Kunne ikke åbne URI

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: failed to load file
da: kunne ikke indlæse fil

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
da: Anslået tid: %s

en: Itineraries provided by %s
da: Rejseplaner leveret af %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
da: Starttidspunkt %s

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
da: Gå %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
da: Ankomst %s

en: Arrive
da: Ankomst

en: Show walking instructions
da: Vis gangrute

en: Hide walking instructions
da: Skjul gangrute

en: Load earlier alternatives
da: Indlæs tidligere alternative ruter

en: Load later alternatives
da: Indlæs senere alternative ruter

en: No earlier alternatives found.
da: Ingen tidligere alternativer fundet.

en: No later alternatives found.
da: Ingen senere alternativer fundet.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
da: %e. %b

en: No timetable data found for this route.
da: Ingen køreplan fundet for denne rute.

en: No provider found for this route.
da: Ingen udbyder fundet for denne rute.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
da[0]: %s minut
da[1]: %s minutter

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
da[0]: %s time
da[1]: %s timer

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
da[0]: %s:%s time
da[1]: %s:%s timer

en: Around the clock
da: Døgnet rundt

en: From sunrise to sunset
da: Fra solopgang til solnedgang

en: Every day
da: Hver dag

en: Public holidays
da: Helligdage

en: School holidays
da: Skoleferier

en: not open
da: ikke åbent

en: Bahá'í
da: Bahá’í

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
da: Præcis

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
da: %s miles

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
da: %s fod

en: Take the stairs to level %s
da: Tag trapperne til niveau %s

en: Take the stairs
da: Tag trapperne

en: Continue on %s
da: Fortsæt på %s

en: Turn left on %s
da: Drej til venstre på %s

en: Turn left
da: Drej til venstre

en: Turn slightly left on %s
da: Drej lidt til venstre på %s

en: Turn slightly left
da: Drej lidt til venstre

en: Turn sharp left on %s
da: Drej skarpt til venstre på %s

en: Turn sharp left
da: Drej skarpt til venstre

en: Turn right on %s
da: Drej til højre på %s

en: Turn right
da: Drej til højre

en: Turn slightly right on %s
da: Drej lidt til højre på %s

en: Turn slightly right
da: Drej lidt til højre

en: Turn sharp right on %s
da: Drej skarpt til højre på %s

en: Turn sharp right
da: Drej skarpt til højre

en: At the roundabout, take exit %s
da: Tag %s. vej i rundkørslen

en: At the roundabout, take exit to %s
da: Drej fra mod %s i rundkørslen

en: Take the roundabout
da: Kør ind i rundkørslen

en: Take the elevator and get off at %s
da: Tag elevatoren og stå af på %s.

en: Take the elevator
da: Tag elevatoren

en: Make a left u-turn onto %s
da: Lav en u-vending til venstre ind på %s

en: Make a left u-turn
da: Lav en u-vending til venstre

en: Make a right u-turn onto %s
da: Lav en u-vending til højre ind på %s

en: Make a right u-turn
da: Lav en u-vending til højre
